PAMIĘTAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE NA JESIENNYCH DROGACH !

0
53
views

Jesień to niebezpieczny czas dla wszystkich użytkowników dróg. Policyjne statystyki wskazują, że najwięcej wypadków zdarza się właśnie o tej porze roku. Zmiana aury wymusza zmianę techniki prowadzenia pojazdu – niestety wielu kierowców o tym zapomina. Intensywne opady deszczu, mgła, wcześnie zapadający zmrok ograniczają widoczność na drodze. Mokra i śliska jezdnia też nie sprzyjają kierującym. Dodatkowym utrudnieniem są często leżące na jezdni liście – w takich warunkach droga hamowania może niebezpiecznie się wydłużyć. Poranne przymrozki powodują, że szyby i lusterka pojazdów może pokryć warstwa szronu i lodu – niestety wiele osób w trakcie porannego pośpiechu zapomina albo nie ma czasu nawet na ich przetarcie.

Zalecamy także, by sprawdzić stan ogumienia w użytkowanym pojeździe (głębokość bieżnika i prawidłowe ciśnienie w oponach) i oświetlenie pojazdu. – Już teraz, na początku października na ulicach widać dużą ilość aut
z usterkami oświetlenia.

Warto pamiętać, że w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza powinniśmy włączyć światła mijania, a jeśli widoczność ograniczona jest do mniej niż 50 m, należy włączyć tylne światła przeciwmgłowe –zwróćmy uwagę czy nie poruszamy się na światłach do jazdy dziennej przy zmniejszonej przejrzystości powietrza- takie środki bezpieczeństwa mogą uratować życie nie tylko nam, ale także innym użytkownikom dróg.

Apelujemy, by w ten jesienny okres kierowcy zmienili technikę jazdy. Przekraczanie dopuszczalnej prędkości oraz niezachowanie bezpiecznego odstępu od poprzedzającego pojazdu to jedne z najczęstszych przyczyn wypadków jesienią. Jeżeli jest mgła lub intensywne opady deszczu oraz duże natężenie ruchu na drodze – należy zwolnić do prędkości pozwalającej kierowcy kontrolować sytuację na drodze. Pamiętajmy – prędkość dopuszczalna nie zawsze oznacza prędkość BEZPIECZNĄ! Należy również pamiętać o właściwym i zgodnym z przepisami używaniu świateł przeciwmgłowych i świateł do jazdy dziennej (art. 30 i 51 ustawy „Prawo o ruchu drogowym”).

Szczególnie zagrożoną grupą uczestników ruchu drogowego w okresie jesienno – zimowym są piesi i kierujący jednośladami. Ciemne ubrania, kaptury i parasole utrudniają oraz ograniczają widoczność. Należy również pamiętać, że piesi niezależnie od wieku poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Tylko tej grupie uczestników ruchu drogowego w tym roku doszło do 693 wypadków drogowych , w których zginęło aż 50 „niechronionych uczestników ruchu drogowego”, a 646 zostało rannych.

Niezmiennie zachęcamy do noszenia elementów odblaskowych o każdej porze dnia, także w terenie zabudowanym. Co prawda przepisy ruch drogowego nie nakładają obowiązku używania kamizelek i elementów odblaskowych  na pieszych, rowerzystów i motocyklistów i motorowerzystów na terenie zabudowanym lecz pamiętajmy o tym, że w dużym stopniu poprawiają one widoczność. Dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji – często ratującej zdrowie i życie.

Dodatkowym utrudnieniem jesienią (nie tylko dla kierowców) jest często gorsze samopoczucie. Zły nastrój może wpływać na szybkość reakcji i koncentrację o czym warto również pamiętać wsiadając za kierownicę pojazdu i poruszając się po drogach.

 

NOWY POLICJANT W PODDĘBICKIEJ KOMENDZIE

Kilka dni temu szeregi łódzkiego garnizonu zasilił nowy policjant. Z uwagi na panującą epidemię koronawirusa, jego ślubowanie odbyło się w poddębickiej komendzie. Posterunkowy Krystian Jarosławski został skierowany do szkoły policyjnej.

28 września 2020 roku, Komendant Powiatowy Policji w Poddębicach insp. Krzysztof Kotkowski, odebrał słowa roty ślubowania od policjanta, który kilka dni temu wstąpił w szeregi policji.

„Ja, obywatel Rzeczypospolitej Polskiej, świadom podejmowanych obowiązków policjanta, ślubuję: służyć wiernie Narodowi, chronić ustanowiony Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej porządek prawny, strzec bezpieczeństwa Państwa i jego obywateli, nawet z narażeniem życia. Wykonując powierzone mi zadania, ślubuję pilnie przestrzegać prawa, dochować wierności konstytucyjnym organom Rzeczypospolitej Polskiej, przestrzegać dyscypliny służbowej oraz wykonywać rozkazy i polecenia przełożonych. Ślubuję strzec tajemnic związanych ze służbą, honoru, godności i dobrego imienia służby oraz przestrzegać zasad etyki zawodowej.”

Szef poddębickich policjantów pogratulował mu wyboru drogi życiowej i wstąpienia w szeregi policyjnej formacji. Podkreślił, że służba w policji to zaszczyt, ale też ogromne zobowiązanie i poświęcenie. Posterunkowy Krystian Jarosławski, został skierowany na studia oficerskie I stopnia na kierunku Nauka o Policji w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie. Studia trwają 4 lata, odbywają się w systemie skoszarowanym. Zwieńczeniem jest egzamin oficerski, po którym policjant wraca do jednostki, jako podkomisarz Policji. Życzymy pomyślnego ukończenia studiów.

  • Policjant w czasie składania ślubowania
    Policjant w trakcie składania ślubowania
  • Policjant odbiera akt ślubowania od Komendanta Powiatowego Policji w Poddębicach, insp. Krzysztofa Kotkowskiego.
    Policjant odbiera akt ślubowania od Komendanta Powiatowego Policji w Poddębicach insp. Krzysztofa Kotkowskiego.
  • Zdjęcie grupowe po ślubowaniu policjanta, na zdjęciu od lewej strony: mł. insp. Małgorzata Rzepecka, insp. Krzysztof Kotkowski, post. Krystian Jarosławski, mł. insp. Jarosław Zieliński, asp. szt. Krzysztof Jatczak.
    Zdjęcie grupowe po ślubowaniu policjanta

    POLICJANCI CZYTAJĄ BAJKI DZIECIOM

    Dzisiaj o 9:00, przedszkolaków z Poddębic odwiedzili wyjątkowi goście. Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Poddębicach w ramach akcji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania, czytali dzieciom bajki.

    29 września 2020 roku w ramach akcji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania, funkcjonariusze z poddębickiej komendy, przeczytali dzieciom bajki „Kim chcę zostać? Policjant”, „Czesio”, „Łatwowierna zeberka Vikusia”. Głównym celem tego przedsięwzięcia jest propagowanie czytania, jako mądrego sposobu na spędzanie wolnego czasu z najmłodszymi, a tym samym inwestowania w ich rozwój. Głośne czytanie uruchamia wyobraźnię malucha. Rozmawiając o bohaterach książeczek, policjantka i pedagog uczyły asertywnych zachowań i właściwych reakcji na czynione drugiemu zło. Poprzez głośne czytanie starannie dobranych, wartościowych książek podnosimy ogólny poziom kultury i wiedzy dziecka. Czytajmy dzieciom 20 minut dziennie. Codziennie!

    Policjanci nie tylko zaprezentowali treść bajek, przypomnieli także dzieciom podstawowe zasady bezpieczeństwa. W ramach działań informacyjnych „Bezpieczna droga do szkoły i domu” i „Świeć Przykładem – bądź widoczny!”, policjantka  przypomniała dzieciom o prawidłowym poruszaniu się w rejonie drogi, obowiązkowym posiadaniu elementów odblaskowych oraz korzystaniu z pasów bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem. Omówiła także jak się zachować oraz kogo powiadomić w przypadku niebezpiecznych sytuacji. Dzieci  z uśmiechem brały czynny udział w pogadance, w nagrodę otrzymały odblask, który obiecały nosić. Policjanci przeprowadzili także rozmowę z pedagogami na temat zagrożeń związanych z COVID-19.

    • Policjantka czyta dzieciom bajkę
      Policjantka czyta dzieciom bajkę
    • Policjanci czytają dzieciom bajki
      Policjanci czytają dzieciom bajki
    • Dzieci prezentują otrzymane od funkcjonariuszy KPP w Poddębicach odblaski

    źródło: http://www.poddebice.policja.gov.pl/

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ