Obserwuj nas na Facebook

PAMIĘTAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE NA JESIENNYCH DROGACH !

Jesień to niebezpieczny czas dla wszystkich użytkowników dróg. Policyjne statystyki wskazują, że najwięcej wypadków zdarza się właśnie o tej porze roku. Zmiana aury wymusza zmianę techniki prowadzenia pojazdu – niestety wielu kierowców o tym zapomina. Intensywne opady deszczu, mgła, wcześnie zapadający zmrok ograniczają widoczność na drodze. Mokra i śliska jezdnia też nie sprzyjają kierującym. Dodatkowym utrudnieniem są często leżące na jezdni liście – w takich warunkach droga hamowania może niebezpiecznie się wydłużyć. Poranne przymrozki powodują, że szyby i lusterka pojazdów może pokryć warstwa szronu i lodu – niestety wiele osób w trakcie porannego pośpiechu zapomina albo nie ma czasu nawet na ich przetarcie.

Zalecamy także, by sprawdzić stan ogumienia w użytkowanym pojeździe (głębokość bieżnika i prawidłowe ciśnienie w oponach) i oświetlenie pojazdu. – Już teraz, na początku października na ulicach widać dużą ilość aut
z usterkami oświetlenia.

Warto pamiętać, że w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza powinniśmy włączyć światła mijania, a jeśli widoczność ograniczona jest do mniej niż 50 m, należy włączyć tylne światła przeciwmgłowe –zwróćmy uwagę czy nie poruszamy się na światłach do jazdy dziennej przy zmniejszonej przejrzystości powietrza- takie środki bezpieczeństwa mogą uratować życie nie tylko nam, ale także innym użytkownikom dróg.

Apelujemy, by w ten jesienny okres kierowcy zmienili technikę jazdy. Przekraczanie dopuszczalnej prędkości oraz niezachowanie bezpiecznego odstępu od poprzedzającego pojazdu to jedne z najczęstszych przyczyn wypadków jesienią. Jeżeli jest mgła lub intensywne opady deszczu oraz duże natężenie ruchu na drodze – należy zwolnić do prędkości pozwalającej kierowcy kontrolować sytuację na drodze. Pamiętajmy – prędkość dopuszczalna nie zawsze oznacza prędkość BEZPIECZNĄ! Należy również pamiętać o właściwym i zgodnym z przepisami używaniu świateł przeciwmgłowych i świateł do jazdy dziennej (art. 30 i 51 ustawy „Prawo o ruchu drogowym”).

Szczególnie zagrożoną grupą uczestników ruchu drogowego w okresie jesienno – zimowym są piesi i kierujący jednośladami. Ciemne ubrania, kaptury i parasole utrudniają oraz ograniczają widoczność. Należy również pamiętać, że piesi niezależnie od wieku poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Tylko tej grupie uczestników ruchu drogowego w tym roku doszło do 693 wypadków drogowych , w których zginęło aż 50 „niechronionych uczestników ruchu drogowego”, a 646 zostało rannych.

Niezmiennie zachęcamy do noszenia elementów odblaskowych o każdej porze dnia, także w terenie zabudowanym. Co prawda przepisy ruch drogowego nie nakładają obowiązku używania kamizelek i elementów odblaskowych  na pieszych, rowerzystów i motocyklistów i motorowerzystów na terenie zabudowanym lecz pamiętajmy o tym, że w dużym stopniu poprawiają one widoczność. Dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji – często ratującej zdrowie i życie.

Dodatkowym utrudnieniem jesienią (nie tylko dla kierowców) jest często gorsze samopoczucie. Zły nastrój może wpływać na szybkość reakcji i koncentrację o czym warto również pamiętać wsiadając za kierownicę pojazdu i poruszając się po drogach.

 

NOWY POLICJANT W PODDĘBICKIEJ KOMENDZIE

Kilka dni temu szeregi łódzkiego garnizonu zasilił nowy policjant. Z uwagi na panującą epidemię koronawirusa, jego ślubowanie odbyło się w poddębickiej komendzie. Posterunkowy Krystian Jarosławski został skierowany do szkoły policyjnej.

28 września 2020 roku, Komendant Powiatowy Policji w Poddębicach insp. Krzysztof Kotkowski, odebrał słowa roty ślubowania od policjanta, który kilka dni temu wstąpił w szeregi policji.

„Ja, obywatel Rzeczypospolitej Polskiej, świadom podejmowanych obowiązków policjanta, ślubuję: służyć wiernie Narodowi, chronić ustanowiony Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej porządek prawny, strzec bezpieczeństwa Państwa i jego obywateli, nawet z narażeniem życia. Wykonując powierzone mi zadania, ślubuję pilnie przestrzegać prawa, dochować wierności konstytucyjnym organom Rzeczypospolitej Polskiej, przestrzegać dyscypliny służbowej oraz wykonywać rozkazy i polecenia przełożonych. Ślubuję strzec tajemnic związanych ze służbą, honoru, godności i dobrego imienia służby oraz przestrzegać zasad etyki zawodowej.”

Szef poddębickich policjantów pogratulował mu wyboru drogi życiowej i wstąpienia w szeregi policyjnej formacji. Podkreślił, że służba w policji to zaszczyt, ale też ogromne zobowiązanie i poświęcenie. Posterunkowy Krystian Jarosławski, został skierowany na studia oficerskie I stopnia na kierunku Nauka o Policji w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie. Studia trwają 4 lata, odbywają się w systemie skoszarowanym. Zwieńczeniem jest egzamin oficerski, po którym policjant wraca do jednostki, jako podkomisarz Policji. Życzymy pomyślnego ukończenia studiów.

 • Policjant w czasie składania ślubowania
  Policjant w trakcie składania ślubowania
 • Policjant odbiera akt ślubowania od Komendanta Powiatowego Policji w Poddębicach, insp. Krzysztofa Kotkowskiego.
  Policjant odbiera akt ślubowania od Komendanta Powiatowego Policji w Poddębicach insp. Krzysztofa Kotkowskiego.
 • Zdjęcie grupowe po ślubowaniu policjanta, na zdjęciu od lewej strony: mł. insp. Małgorzata Rzepecka, insp. Krzysztof Kotkowski, post. Krystian Jarosławski, mł. insp. Jarosław Zieliński, asp. szt. Krzysztof Jatczak.
  Zdjęcie grupowe po ślubowaniu policjanta

  POLICJANCI CZYTAJĄ BAJKI DZIECIOM

  Dzisiaj o 9:00, przedszkolaków z Poddębic odwiedzili wyjątkowi goście. Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Poddębicach w ramach akcji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania, czytali dzieciom bajki.

  29 września 2020 roku w ramach akcji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania, funkcjonariusze z poddębickiej komendy, przeczytali dzieciom bajki „Kim chcę zostać? Policjant”, „Czesio”, „Łatwowierna zeberka Vikusia”. Głównym celem tego przedsięwzięcia jest propagowanie czytania, jako mądrego sposobu na spędzanie wolnego czasu z najmłodszymi, a tym samym inwestowania w ich rozwój. Głośne czytanie uruchamia wyobraźnię malucha. Rozmawiając o bohaterach książeczek, policjantka i pedagog uczyły asertywnych zachowań i właściwych reakcji na czynione drugiemu zło. Poprzez głośne czytanie starannie dobranych, wartościowych książek podnosimy ogólny poziom kultury i wiedzy dziecka. Czytajmy dzieciom 20 minut dziennie. Codziennie!

  Policjanci nie tylko zaprezentowali treść bajek, przypomnieli także dzieciom podstawowe zasady bezpieczeństwa. W ramach działań informacyjnych „Bezpieczna droga do szkoły i domu” i „Świeć Przykładem – bądź widoczny!”, policjantka  przypomniała dzieciom o prawidłowym poruszaniu się w rejonie drogi, obowiązkowym posiadaniu elementów odblaskowych oraz korzystaniu z pasów bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem. Omówiła także jak się zachować oraz kogo powiadomić w przypadku niebezpiecznych sytuacji. Dzieci  z uśmiechem brały czynny udział w pogadance, w nagrodę otrzymały odblask, który obiecały nosić. Policjanci przeprowadzili także rozmowę z pedagogami na temat zagrożeń związanych z COVID-19.

  • Policjantka czyta dzieciom bajkę
   Policjantka czyta dzieciom bajkę
  • Policjanci czytają dzieciom bajki
   Policjanci czytają dzieciom bajki
  • Dzieci prezentują otrzymane od funkcjonariuszy KPP w Poddębicach odblaski

  źródło: http://www.poddebice.policja.gov.pl/

 

 

Share:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Piłkarska reprezentacja kobiet trenowała w Uniejowie

Do czwartku 10.07.2024 w Uzdrowisku Termalnym odbywało się zgrupowanie Reprezentacji Kobiet w piłce nożnej w ramach przygotowań do Euro 2025. W powołanej kadrze nie mogło zabraknąć Ewy Pajor. Zawodniczki Niny Palaton trenowały przez cztery dni na kompleksie boisk im. Włodzimierza

Wakacyjna oferta naszego partnera

Bezpieczeństwo jest najważniejsze podczas wakacyjnych wyjazdów. Partner Łódzkiego Związku Piłki Nożnej – Kahlenberg Services przygotował nową ofertę dotyczącą obozów piłkarskich – zarówno tych krajowych, jak i zagranicznych. Zachęcamy się do

PJS: Klasyfikacje klas A

Publikujemy klasyfikację Pro Junior System we wszystkich grupach klasy A za sezon 2023/2024. Zgodnie z regulaminem (punkt 4) – w sytuacji, gdy drużyny jednego klubu uczestniczą w rozgrywkach Ekstraklasy, I

PJS: Klasyfikacje klas okręgowych

Przedstawiamy klasyfikację Pro Junior System za sezon 2023/2024 w klasach okręgowych jak i listę klubów, które otrzymają nagrody finansowe. Zgodnie z regulaminem (punkt 4) – w sytuacji, gdy drużyny jednego