„Widokówka z Polski” 5-15 Hufiec Pracy w Zduńskiej Woli
„Pięknie, bo w Polsce” – pod takim hasłem odbył się konkurs fotograficzny dla uczestników oraz absolwentów Hufca Pracy 5-15 w Zduńskiej Woli „Widokówka z Polski”. Celem konkursu było poznawanie walorów fotograficznych, turystycznych, etnograficznych na terenie kraju, pobudzanie i rozwijanie inwencji twórczej i kreatywności młodzieży w obszarze fotografii. Ważnym aspektem było również zachęcanie uczestników do dostrzegania piękna i osobliwości w najbliższym otoczeniu. Nie każdy z podopiecznych miał możliwość podróżowania w czasie letniego wypoczynku na skraj świata, ale nie jest to przecież konieczne, aby odkrywać magię otaczającej rzeczywistości. Celem głównym jaki postawili sobie uczestnicy konkursu było przede wszystkim promowanie form wakacyjnego wypoczynku na tle polskiego krajobrazu bez względu czy obejmował on góry, morze, jeziora czy piękno lokalnych parków i łąk i lasów. Na drugi plan zszedł fotografowany obraz, by ustąpić miejsca kreatywności w przedstawieniu uwiecznianej przestrzeni i wrażliwości na piękno tego, co niekiedy ukryte i niedostrzegalne na pierwszy rzut oka. Do organizatora konkursu wpłynęły 83 prace fotograficzne z Poddębic, Łasku i Zduńskiej Woli (kolaż 02). W skład jury oceniającego prace młodzieży weszli Wychowawcy Hufca Pracy – Joanna Siemińska, Barbara Nowak, Katarzyna Wajman, Kamila Turek, Doradcy Zawodowi Magdalena Niezgodzka, Agnieszka Kobiera, Pośrednik Pracy Sylwia Tęsiorowska. 29 września 2020r. jury dokonało podsumowania przyznanych poszczególnym fotografiom punktów, oraz ogłoszenia wyników:
I miejsce zajął absolwent Hufca Pracy Bartłomiej Ludwisiak (zdjęcie 01)
II miejsce zajęła absolwentka Hufca Pracy Natalia Krzemionka (zdjęcie 02)
III miejsce zajęła Oliwia Lubińska (zdjęcie 03)
Zwycięzcy konkursu otrzymają dyplomy i nagrody przygotowane przez Hufiec Pracy.
Tekst: Joanna Siemińska
Zdjęcia: uczestnicy i absolwenci Hufca Pracy
„Widokówka z Polski” 5-15 Hufiec Pracy w Zduńskiej Woli – galeria
źródło: poddebicki.pl
PRACOWNICZE PLANY KAPITAŁOWE
Urząd Miejski w Poddębicach zaprasza do przedstawienia ofert w związku z Pracowniczymi Planami Kapitałowymi. Wybór oferty nastąpi na podstawie porównania i oceny przedstawionych ofert, w szczególności pod względem: warunków zarządzania środkami gromadzonymi w PPK, efektywności w zarządzaniu aktywami oraz posiadanego doświadczenia w zarządzaniu funduszami inwestycyjnymi lub funduszami emerytalnymi. Wyboru dokona się mając na uwadze najlepiej rozumiany interes osób zatrudnionych.
Oferty należy składać w terminie od 28 września 2020 roku do 14 października 2020 roku w formie pisemnej na adres: Urząd Miejski w Poddębicach, ul Łódzka 17/21 99-200 Poddębice z dopiskiem „OFERTA Pracownicze Plany Kapitałowe”.
Jednocześnie przedstawiciele zainteresowanych podmiotów mogą przedstawić prezentację swojej oferty w siedzibie Urzędu po wcześniejszym uzgodnieniu terminu pod nr telefonu: 438710706 lub 438710736.
Razem stwórzmy naszą markę – szukamy lokalnych producentów, rzemieślników, usługodawców
Na terenie działania LGD „PRYM”, której członkiem – wraz z ośmioma innymi – jest gmina Uniejów, właśnie powołana została do życia Marka Lokalna „SMAK WSI przetrwał w naszych produktach”, opartą na najwyższej jakości z zachowaniem szacunku do tradycji. Projekt umożliwia wsparcie promocji lokalnych produktów spożywczych lub artystyczno-rzemieślniczych, usług turystycznych, rekreacyjnych, edukacyjnych, gastronomicznych czy noclegowych oraz wydarzenie odbywające się na terenie naszej gminy. To ogromna szansa dla naszych przedsiębiorców lokalnych, dlatego zachęcamy do aplikowania o Certyfikat Marki – nabór już się rozpoczął i potrwa do 30 października br.
„Marka Lokalna szansą rozwoju regionu”
24 kwietnia 2019 roku podpisana została umowa z Samorządem Województwa Mazowieckiego na realizację międzynarodowego projektu współpracy pn. „Marka lokalna szansą rozwoju regionu”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.3 „Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Celem, który przyświecał inicjatorom projektu było wspieranie zrównoważonego rozwoju regionów opartego na produktach i przedsięwzięciach wykorzystujących lokalne dziedzictwo kulturowo-historyczne i przyrodnicze poprzez współpracę na rzecz wzmocnienia systemów marki lokalnej.
W ramach realizacji projektu, w zależności od zapotrzebowania i zaawansowania funkcjonowania marki, poszczególni Partnerzy stworzą swoje Systemy Identyfikacji Wizualnej, powstaną lub zostaną uaktualnione strony internetowe i systemy przyznawania certyfikacji, wydane zostaną materiały informacyjne i promocyjne, będą przeprowadzone kampanie informacyjne i promocyjne, powstaną oznakowania, pakiety turystyczne, zorganizowane zostaną szkolenia i wizyty studyjne. Ze względu na różny poziom zaawansowania funkcjonowania marek lokalnych możliwa będzie wymiana wiedzy i doświadczeń między Partnerami oraz nawiązanie kontaktów i wypracowanie wspólnych działań mających na celu promocję marek lokalnych.
Wizyty studyjne szlakiem dobrych praktyk
W dniach 18-19 września ubiegłego roku odbył się wyjazd studyjny do Kazimierza Dolnego, zorganizowany przez partnera projektu – Lokalną Grupę Działania „Zielony Pierścień”. W ramach wizyty odbył się blok szkoleniowy na temat zasad tworzenia i funkcjonowania marek lokalnych oraz obowiązujących przepisów dotyczących wytwórców produktów lokalnych. Poza częścią szkoleniową, uczestnicy odwiedzili tamtejsze obiekty rekreacyjne oraz zakłady pracy lokalnych przetwórców i rękodzielników, aby poznać ich ofertę regionalną wraz z możliwościami promowania jej i rozwijania, wymienić cenne doświadczenia i zdobyć praktyczną wiedzę, którą wykorzystają podczas projektu.
Niespełna miesiąc później (13-19 października 2019 r.) odbyła się kolejna wizyta studyjna, tym razem na terenie działania zagranicznego partnera: ARGE Fisch im LAndkreis Tirschenreuth e.V. w Niemczech. Ta część projektu była związana z wymianą doświadczeń z zakresu chowu i hodowli ryb stawowych oraz przygotowania, promocji i sprzedaży produktów lokalnych pod wspólną marką. Uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z funkcjonowaniem i rozwojem marek lokalnych: ARGE Fisch im Landkreis Tirschenreuth e.V. i „Unser land”’. Głównymi elementami wyjazdu było zwiedzanie obiektów oraz spotkania z osobami posiadającymi znak marki lokalnej, a także osobami nią zarządzającymi.
Ostatnie spotkanie partnerów naszego projektu odbyło się w tym roku, na terenie działania LGD „Dolina Baryczy”. Uczestnicy wyprawy przekonali się jak przedsiębiorcy zrzeszeni pod szyldem marki lokalnej pod nazwą „Dolina Baryczy Poleca”, promują się wzajemnie, sprzedają swoje produkty, dbają o ogólną promocję turystyczną regionu i jakość jego oferty.
– To były intensywne dwa dni, dużo ciekawych miejsc, ludzi z pasją, dużo inspiracji. Największe wrażenie zrobił na wszystkich Kreatywny Obiekt Multifunkcyjny z Muzeum Bombki i szkołą społeczną im. Astrid Lindgren, izbą pamięci Druha Bolka podsumowuje Jolanta Pęgowska, prezes LGD PRYM. – 15 lat ciężkiej, konsekwentnej pracy przynosi obecnie widoczne efekty. Cieszymy się, że możemy czerpać wiedzę i korzystać z takich doświadczeń. Wyjazd dla nas bardzo owocny, nowe pomysły, zaczyna się fajna współpraca… niebawem my też będziemy mogli chwalić się naszą marką lokalną.
Początek prac Kapituły
Pierwsze spotkanie Kapituły Certyfikacji Marki Lokalnej odbyło się łącznie ze spotkaniem roboczym, rozpoczynającym nabór wniosków do tegorocznej certyfikacji. Członkowie Kapituły wybrali spośród siebie Przewodniczącą, którą, jednogłośnie została Agnieszka Kwiatkowska. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele partnerskich gmin, członkowie Zarządu LGD „PRYM” i RLGD „Z Ikrą”, członkowie organizacji pozarządowych i przedsiębiorcy.
„Przedstawiliśmy uczestnikom zrealizowane do tej pory działania, związane z marką lokalną, plany na najbliższe miesiące i kolejne lata. Omówione zostały zasady i możliwości aplikowania o uzyskanie Certyfikatu Marki Lokalnej „Smak Wsi przetrwał w naszych produktach”, kategorie oraz kryteria, którymi przy ocenie wniosków będzie się kierować Kapituła” – relacjonuje na stronie organizator przedsięwzięcia.
W ten sposób rozpoczął się pierwszy nabór wniosków, który potrwa do dnia 30 października br. Producenci, rzemieślnicy oraz usługodawcy z terenu „PRYMu” i grupy rybackiej „Z IKRĄ” mogą starać się o uzyskanie certyfikatu „SMAK WSI przetrwał w naszych produktach”. Wniosek, który należy wypełnić i przesłać znajdą Państwo na stronie www.smakwsi.pl.
Znak graficzny oraz identyfikacja wizualna projektu „SMAK WSI”
Do tej pory udało się uzyskać ochronę prawną znaku towarowego słowno-graficznego „SMAK WSI przetrwał w naszych produktach”, na który Fundacji Rozwoju Gmin „PRYM” przyznane zostało przez Urząd Patentowy RP prawo ochronne o numerze 319889. Zgodnie z Uchwałą Rady Fundacji Rozwoju Gmin „PRYM” nr 215/2020, prawo do korzystania i dysponowania znakiem, na mocy Umowy nr 1/2020 Fundacja Rozwoju Gmin „PRYM” przekazała Lokalnej Grupie Działania „PRYM”.
Na bazie znaku słowno-graficznego opracowano System Identyfikacji Wizualizacji „SMAK WSI przetrwał w naszych produktach”. Dokument obejmuje opis prawidłowego wyglądu i wykorzystania znaku marki. Oto kilka przykładów użycia systemu identyfikacji:
Partnerami projektu są: Stowarzyszenie Dolina Karpia, Lokalna Grupa Działania „Zielony Pierścień”, Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Doliny Baryczy”, Stowarzyszenie „Na Śliwkowym Szlaku”, Lokalna Grupa Działania „PRYM”, Stowarzyszenie „Między Wisłą a Kampinosem”, Stowarzyszenie Tourismuszentrale Ferienregion Karpfenland Aischgrund e.V.
(MB)
Rozpoczynamy współpracę ze Stowarzyszeniem Aglomeracja Kalisko-Ostrowska
W miniony piątek, 25 września, gmina Uniejów zyskała nowego partnera – Burmistrz Miasta Uniejów, Józef Kaczmarek, podpisał Porozumienie o współpracy ze Stowarzyszeniem Aglomeracja Kalisko-Ostrowska (SAKO).
Podczas spotkania każda ze Stron przedstawiła swoją dotychczasową działalność, pochwaliła się odniesionymi sukcesami, a także przedstawiła cele współpracy, wśród których jako główny punkt wymieniono wspieranie współdziałania pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego oraz instytucjami i organizacjami życia społecznego i gospodarczego, funkcjonującymi na terenie obydwu Stron, w zakresie wymiany wiedzy i doświadczeń, integracji mieszkańców, współpracy naukowo-badawczej oraz promocji turystyki regionalnej.
Uroczyste podpisy na dokumentach złożyli: Burmistrz Miasta Uniejów – Józef Kaczmarek, Prezes Zarządu Stowarzyszenia – Krystian Kinastowski oraz Członek Zarządu Stowarzyszenia – Józef Podłużny.
Konferencja stała się też doskonałą okazją, aby Stowarzyszenie podpisało jeszcze umową, tym razem z Akademią Kaliską im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu.
W spotkaniu udział wzięli także: Przewodniczący Rady Miejskiej w Uniejowie, inni członkowie Zarządu SAKO, Prezydent Miasta Kalisza, Starosta Kaliski, Rektor i Kanclerz Akademii Kaliskiej, włodarze Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej oraz zaproszeni goście.
Stowarzyszenie Aglomeracja Kalisko-Ostrowska jest samorządnym zrzeszeniem 24 jednostek samorządu terytorialnego – gmin i powiatów Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej.
SAKO stanowi wspólną reprezentację jednostek samorządu terytorialnego wdrażających Zintegrowane Inwestycje Terytorialne na podstawie dokumentu pn. „Zasady realizacji Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w Polsce” z lipca 2013 r., zatwierdzonego przez Ministra Rozwoju Regionalnego.
Podstawowym celem SAKO jest wspieranie i rozwijanie idei samorządu terytorialnego oraz obrona wspólnych interesów członków SAKO, a w szczególności wzmacnianie rozwoju społeczno-gospodarczego jednostek samorządu terytorialnego tworzących AKO oraz współpraca gmin i powiatów w tym zakresie.
A.Ol.
Turniej Spinningowy na Warcie w październiku – trwają zapisy
Koło Wędkarskie PZW nr 16 w Uniejowie wzorowo nadrobiło już wszelkie zaległości w tegorocznym kalendarzu imprez – chodzi oczywiście o zaległości wynikające z lockdownu, ogłoszonego w pierwszej połowie tego roku. Ale skoro pogoda tej jesieni nadal nas rozpieszcza, Zarząd postanowił „zagospodarować” dogodne warunki na potrzeby jeszcze jednej w tym sezonie imprezy sportowej, która zostanie rozegrana w innej niż dotychczasowe lokalizacji.
Turniej Spinningowy, bo o nim mowa, odbędzie się w niedzielę, 25 października o godzinie 9.00 na rzece Warcie. Zawody zaplanowano na odcinku w okolicy wyremontowanej kładki, w miejscu dobrze znanym wszystkim członkom Koła. Zapisy na Turniej dopiero ruszyły – zachęcamy do wzięcia udziału w wydarzeniu!
Organizatorem Turnieju jest Koło Wędkarskie PZW nr 16 w Uniejowie. Kompletowaniem listy uczestników zajmują się członkowie Zarządu, którzy jednocześnie udzielą Państwu wszelkich dodatkowych informacji o wydarzeniu:
🔰 Prezes Koła, Dariusz Adamiak
☎️ 665 740 734
🔰 Skarbnik Koła, Zbigniew Kuglarz
☎️ 698 839 648
Zapisy potrwają do 23 października włącznie. Opłata startowa za udział w zawodach wynosi 30 zł, płatna na miejscu w dniu imprezy.
Zbiórkę zawodników zaplanowano na godzinę 7.30 przy kładce, obok Hotelu Termalnego. Turniej rozpocznie się o godzinie 8.00, a zakończenie wraz z dekoracją zwycięzców zaplanowano na godz. 13.00. Do zobaczenia!
źródło: Gmina Uniejów
DOŻYNKI WOJEWODZKIE
W niedzielę 20 września w Uniejowie odbyły się Dożynki Wojewódzkie. W wojewódzkim święcie plonów gminę Pęczniew reprezentowali: wójt Marcin Janiak oraz Przewodniczący Rady Gminy Jerzy Zych. Dożynki rozpoczęły się od mszy św., której przewodniczył biskup ordynariusz Diecezji Włocławskiej ks. Wiesław Alojzy Mering. Następnie rozpoczęły się uroczystości obrzędowe. Podczas tej części uroczystości rozstrzygnięty został konkurs na „Najładniejszy Wieniec Dożynkowy”. Główną nagrodę odebrały panie z Zespołu Pieśni Dawnej „Jarzębina”, które wzięły udział w konkursie z przepięknym wieńcem dożynkowym przygotowanym przez sołectwo Brzeg. Wśród wielu stoisk przygotowanych przez organizatorów znalazło się również stoisko Koła Gospodyń Wiejskich „Marysieńka” z Księżej Wólki. Panie przygotowały przepyszne domowe ciasta, można było również skosztować świeżo wędzonych ryb. Nasze KGW wzięło również udział w Wojewódzkim Konkursie Kulinarnym dla Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Województwa Łódzkiego pn. „Słodkie smaki łódzkiego – wypieki cukiernicze/desery/ciasta” odnosząc ogromny sukces i zajmując I miejsce. Organizatorzy dożynek przygotowali szereg atrakcji, a na zakończenie na scenie wystąpiły gwiazdy polskiej muzyki.
źródło: Gmina Pęcznie
Uwaga! Utrudnienia w ruchu!
Informujemy, że w dniu 4 października 2020 r. (niedziela) będzie miał miejsce Ogólnopolski Wyścig Kolarski o Puchar Polski. Trasa wyścigu przebiega w znacznej części na terenie Naszej Gminy w związku, z czym możliwe są utrudnienia. Trasa wyścigu dostępna w załączniku. Szczegóły i regulamin wydarzenia dostępne pod adresem www.peleton.eu.
Budowa drogi gminnej w miejscowości Kuciny – Dąbrówka Górna – Gajówka-Kolonia (Etap II)
Na realizację inwestycji Gmina Dalików pozyskała środki z budżetu państwa w ramach Funduszu Dróg Samorządowych.
Całkowita wartość inwestycji to 2 372 213,31 zł, w tym:
- środki Funduszu Dróg Samorządowych: 1 423 327,00 zł
- środki Gminy Dalików: 948 886,31 zł
Zakres robót:
- nawierzchnia bitumiczna o szerokości 5 m na długości 2,2 km
- miejscowe poszerzenie pasa drogowego
- wzmocnienie podbudowy drogi
- korekta parametrów drogi w planie i w profilu podłużnym
- rowy ziemne i przepusty
- utwardzone zjazdy do posesji
- wyniesione przejście dla pieszych
- 2 perony przystankowe
- usunięcie zadrzewienia
- oznakowanie poziome i pionowe
Termin realizacji: 2020 rok
Beneficjent zadania: Gmina Dalików
źródło: Gmina Dalików