Uniejów po raz kolejny wysoko w Rankingu „Wspólnoty”

0
45
views

Uniejów po raz kolejny wysoko w Rankingu „Wspólnoty”

Właśnie ukazał się najważniejszy coroczny ranking Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”. W zestawieniu podsumowującym wydatki inwestycyjne samorządów w latach 2018-2020, Uniejów, w kategorii małych miast uplasował się na bardzo wysokiej, trzeciej pozycji.

Miejsce na podium oznacza awans o jedno miejsce w stosunku do ubiegłorocznego rankingu (za lata 2017-2019) oraz aż o 84 pozycje w porównaniu do wyniku Uniejowa sprzed 2 lat (ranking za lata 2016-2018, opublikowany w 2019 r.). Średnie wydatki z budżetu gminy Uniejów w tym okresie wyniosły blisko 3,8 tys. zł, w przeliczeniu na jednego mieszkańca. To wzrost nakładów inwestycyjnych o ponad 440 zł na osobę w konfrontacji z trzyletnim okresem, ocenianym w ubiegłorocznym rankingu (2017-2019).

Źródło: www.wspolnota.org.pl

Metoda rankingu jest identyczna jak w ubiegłych latach. Pod uwagę wzięliśmy całość wydatków majątkowych poniesionych w ostatnich trzech latach (w tym przypadku 2018–2020). W ten sposób chcemy uniknąć dużych, chwilowych wahań wskaźnika będącego podstawą rankingu. Wydatki inwestycyjne, zwłaszcza z mniejszych jednostkach, cechują się znaczną cyklicznością. W poszczególnych latach mogą być bardzo wysokie, co wiąże się z realizacją ważnej inwestycji, aby potem okresowo spadać do znacznie niższego poziomu – czytamy na łamach wstępu zestawienia.

W klasyfikacji inwestycyjnej, ukazującej się w czasopiśmie od blisko 20 lat, brana jest pod uwagę całkowita wartość wydatków majątkowych, które zostały poniesione w latach 2018-2020 w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Średnie wydatki inwestycyjne per capita (red. łac. na osobę), które w tegorocznym zestawieniu zapewniły nam trzecie miejsce, wyniosły 3.792,38 zł. To o 1.094,45 zł mniej od Świeradowa-Zdroju, plasującego się na drugim miejscu oraz o 1.596,27 zł mniej od zwycięzcy kategorii małych miast – Krynicy Morskiej. Obie miejscowości niezmiennie od 3 lat utrzymują się na pozycji liderów rankingu. Z drugiej strony, tegoroczny wynik wykazał wzrost nakładów finansowych na inwestycje w stosunku do ubiegłorocznego zestawienia aż o 442,27 zł w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

Z pełnymi wynikami tegorocznego rankingu „Wspólnoty” mogą się Państwo zapoznać, korzystając z linku: Inwestycje samorządowe 2018-2020.

(MB)

 

Dofinansowanie wycieczek szkolnych w ramach realizacji programu „Poznaj Polskę”

Dobra wiadomość dla szkół z terenu naszej gminy. Wszystkie placówki otrzymały dofinansowanie przyznane przez Ministra Czarnka na organizację wycieczek szkolnych w ramach projektu pn. „Poznaj Polskę”.

 

Minister Edukacji Narodowej Przemysław Czarnek podpisał w sierpniu komunikat o ustanowieniu nowego przedsięwzięcia edukacyjnego „Poznaj Polskę”. W ramach tego projektu szkoły otrzymają środki na dofinansowanie wyjazdów do muzeów, miejsc pamięci, obiektów kultury czy instytucji popularyzujących osiągnięcia nauki.

Program przewiduje organizowanie wycieczek jednodniowych, dwudniowych i trzydniowych w trzech grupach wiekowych: uczniowie klas I-III, IV-VIII oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych.

Celem przedsięwzięcia „Poznaj Polskę” jest wsparcie nauczycieli oraz wzbogacenie i uatrakcyjnienie procesu dydaktycznego. Program to sposób na poznanie naszego dziedzictwa narodowego, kulturowego i naukowego.

Na finansowanie przedsięwzięcia w 2021 r. przewidziana jest łączna pula 15 mln zł. Środki ministerialne pokryją do 80 proc. planowanych kosztów wycieczki, które obejmą koszty przejazdu, bilety wstępu, przewodnika, zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie uczestników wyjazdu.

Do programu zgłosiły się i zostały zakwalifikowane szkoły podstawowe z terenu gminy Uniejów. Szkoła Podstawowa w Uniejowie, otrzymała łącznie 15 000 zł dofinansowania, które rozdysponuje na dwie wycieczki. Na jedną z nich uczniowie klas I-III pojadą do Torunia, gdzie zwiedzą m.in. Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy”. W ramach drugiego, dwudniowego wyjazdu, uczniowie klas IV-VIII odwiedzą Warszawę z uwzględnieniem Zamku Królewskiego, Wilanowa, Łazienek i Centrum Nauki „Kopernik”.

Również Szkoła Podstawowa w Wilamowie otrzyma dofinansowanie na dwie wycieczki w łącznej kwocie 16 224 zł. Młodsi uczniowie z klas I-III wyjadą na jeden dzień do stolicy, gdzie odwiedzą wspomniane Centrum Nauki „Kopernik” oraz Centrum pieniądza NBP. Z kolei starsi uczniowie wyjadą na trzy dni na Kielecczyznę, gdzie wśród planowanych atrakcji zwiedzą Zamek w Chęcinach, Muzeum Żeromskiego, Muzeum Wsi Kieleckiej, Muzeum Zagłębia Staropolskiego w Sielpi Wielkiej, Muzeum Sienkiewicza w Oblęgorku oraz zespół Opactwa Cystersów w Wąchocku.

W przypadku Szkoły Podstawowej w Wieleninie, przyznano wsparcie finansowe w wysokości 10 tys. zł. na jedną, dwudniową wycieczkę dla uczniów klas IV-VIII. W planie zwiedzania jest Toruń z uwzględnieniem najważniejszych obiektów historycznych, takich jak: Zamek Krzyżacki, Brama Klasztorna, Dom Mikołaja Kopernika, Planetarium i Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy”. Zaplanowano także wizytę w Bydgoszczy, m.in. w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego.

Składam podziękowania na ręce Ministra Czarnka za uwzględnienie naszych szkół w projekcie. Bezpośrednie poznawanie ludzi, miejsc, ich historii jest czymś, czego nie da się przekazać na lekcji w sali, mimo najlepszych edukacyjnych przyborów – mówi burmistrz Kaczmarek.

Wycieczki odbędą się jeszcze w tym roku, w terminie do 15 grudnia 2021 r. Nie pozostaje nic innego jak życzyć uczniom przyjemnych wojaży i owocnego „Poznawania Polski”.

A,Ow,

foto: SP w Uniejowie

źródło: Gmina Uniejów

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ