Bulwary uniejowskie nabierają swoich kształtów

0
14
views

Na uniejowskich bulwarach dzieje się coraz więcej. Rewitalizacja nabrzeży Warty nabiera realnych kształtów i coraz bardziej zbliża się wyglądem do prezentowanych we wcześniejszych materiałach wizualizacji.

 

Złota polska jesień sprzyja spacerom. O tej porze roku natura kreuje wyjątkowo barwną scenerię, którą można dostrzec m.in. na uniejowskich bulwarach. Nie możemy jeszcze zaprosić Państwa do osobistego odwiedzenia nabrzeży Warty, gdyż w dalszym ciągu jest to plac budowy. Jednak, jak informuje Wykonawca – firma Park M ze Starego Sącza, pace powinny zostać ukończone jeszcze przed końcem tego roku kalendarzowego.


Od rozpoczęcia inwestycji, a więc od sierpnia ubiegłego roku, tereny objęte inwestycją zmieniły się nie do poznania.
W pierwszej kolejności, na całym obszarze została wykonana infrastruktura podziemna – poprowadzono przyłącza wodociągowe, odwodnienie terenu, kanalizację teletechniczną, okablowanie do zasilania oświetlenia, a także zainstalowano zasilanie fontann – innymi słowy przygotowano wszystko to, co potrzebne, by należycie działały elementy naziemne.

Następnie budowlańcy skupili się na zachodnim brzegu rzeki, począwszy od Parku Linowego u podnóża Zamku do przystani kajakowej za mostem, gdzie bierze swój początek bitumiczna ścieżka pieszo – rowerowa biegnąca na odcinku blisko 2,5 km aż do przepustu na strudze spycimierskiej, mijając po drodze tereny przeznaczone w przyszłości do zagospodarowania infrastrukturą rekreacyjną. Na całej rozciągłości zachodniego traktu efekty robót są już dobrze widoczne; prace budowlane, spośród ujętych w projekcie dla tej części bulwarów są już praktycznie ukończone.
Wśród nich wymienić należy wspomnianą przystań kajakową za mostem, w naturalnej zatoce rzeki. W ramach tego elementu powstał pływający pomost do obsługi korzystających z kajaków oraz drewniana wiata, w której będzie można odpocząć lub przygotować się do aktywności fizycznej.

Bliżej basenów, ale po tej samej stronie nabrzeża powstał szlak bosych stóp – ścieżka spacerowo-sensoryczna o zróżnicowanej nawierzchni, przystosowana do marszu bez obuwia. Przejście po kostce granitowej, piasku rzecznym, otoczakach rzecznych oraz okrąglakach drewnianych to ciekawe doświadczenie, również pod względem zdrowotnym, jako że ludzka stopa jest jedną z bardziej unerwionych części ciała.

W niedalekim sąsiedztwie, na terenie trawiastym zaplanowano przestrzeń pod aranżację letniego kina plenerowego – montowanego każdorazowo na czas seansów. W pobliżu powstała również pergola z zadaszeniem, demontowalna w przypadku powodzi. Będzie ona służyła jako miejsce odpoczynku i schronienia przed deszczem.

 

Na plaży miejskiej oraz na wysokości Domu Pracy Twórczej postawiono pomosty na wodzie. Trzy tzw. wyjścia w rzekę łączą się z deptakiem, biegnącym po lądzie przez całe nabrzeże. Nota bene, promenada wykonana na podbudowie z białego kamienia i pokryta przepuszczalną mieszanką mineralno-żywiczną tworzy dobrze utwardzoną powierzchnię, przez którą woda opadowa może przeciekać w głąb gruntu. Takie rozwiązanie jest proekologiczne; woda pozostaje w obiegu, a na deptaku nie tworzą się i nie zalegają kałuże, gdyż woda szybko przesiąka. Docelowo, po obu stronach rzeki, taką metodą wykonano ciągi spacerowe o łącznej powierzchni przeszło 4.000 m².

Od kilku miesięcy, rewitalizacji poddawany jest także wschodni brzeg prowadzący od winnicy Bogumiła aż do mostu i obecnie to tutaj prace prowadzone są najintensywniej. Z tygodnia na tydzień trakt zmienia się w widoczny sposób, ubogacając się o kolejne elementy planowanego zadania. Zaraz na wejściu zlokalizowanym w okolicy mostu przy ul. Łęczyckiej, na odwiedzających czeka punkt widokowy Zielony Krąg,


Wzdłuż ciągu spacerowego biegnącego po wschodniej stronie rzeki, wybudowano łącznie cztery pomosty widokowe na palach. Na wysokości Hotelu Uniejów****ecoActive&Spa w przestrzeń bulwarową wpisano siłownię terenową, a z myślą o najmłodszych przewidziano plac zabaw.

W pobliżu postawiono też fontannę, tzw. posadzkową, której tryski, podświetlane kolorowymi ledami będą sięgały 2,5 m wysokości. Ten typ wodotrysku nie posiada lustra wody ani widocznego zbiornika wodnego. Jest instalowany bezpośrednio w poziomie płyty posadzkowej. Może służyć jako miejsce zabawy dla dzieci, które mogą wbiegać między strumienie wody. Na upalne obecnie lata to alternatywa dla przenośnej kurtyny wodnej.

Na trasie promenady w kierunku Placu Bogumiła postawiono drewniane tablice pod przyszłe szlaki rekreacyjno – poznawcze. Jeden z nich docelowo dedykowany będzie Ptakom środkowej Warty, a drugi skupi się na historii Uniejowa ukazując miasto na przestrzeni wieków. W pobliżu placu Bogumiła wykonano także fontannę „Wodny Krąg” z zainstalowanymi urządzeniami do zasilania dysz i filtracji wody oraz układem sterowania pracą fontanny, dzięki któremu wysokość podawania wody będzie dostosowana do siły wiatru.

W czterech lokalizacjach powstały skarpy z siedziskami gabionowymi. Całość urozmaicona jest także tarasami, mostkami, pergolami i schodami terenowymi, które z każdym dniem nabierają swych właściwych kształtów. Dostęp do wszystkich atrakcji nie będzie stanowić problemu dla osób niepełnosprawnych oraz rodziców z wózkami dziecięcymi. Z myślą o nich, w miejscach wejść na bulwary zamontowano wykostkowane pochylnie umożliwiające przemieszczanie się.

Całość terenu, na którym prowadzone są prace w ramach przedmiotowej inwestycji będzie oświetlona i monitorowana. Na koniec zaaranżowana i uzupełniona zostanie zieleń, w tym krzewy, zieleń niska oraz trawniki.

Bulwary uniejowskie to wiele różnych miejsc o różnym przeznaczeniu. Ich wspólnym mianownikiem jest relaks i rekreacja oraz spójny układ przestrzenny, zgodnie z przyjętą zasadą ciągłości mimo zróżnicowanych rozwiązań dla poszczególnych odcinków. Kompozycja przestrzeni jest czytelna i łączy w sobie elementy miejskości poprzez wprowadzenie utwardzonego styku miasta z rzeką z elementami tworzywa przyrodniczego. Zastosowane rozwiązania architektoniczne tylko nieznacznie ingerują w krajobraz rzeczny. W miarę możliwości Wykonawca stosuje materiały i surowce przyjazne środowisku, jak choćby wspomniana przepuszczalna nawierzchnia promenady czy drewno w przypadku pomostów. W połączeniu z kojącą zielenią, ukończone bulwary będą miały szansę stać się miejscem wypoczynku i wytchnienia na łonie natury.

Burmistrz Józef Kaczmarek podkreśla, że „ideą inwestycji jest zwrócenie uwagi w stronę rzeki i wyeksponowanie tego niezwykle ważnego dla uzdrowiska elementu krajobrazu. Przykłady innych, mniejszych i większych miast pokazują, że rewitalizacja i zagospodarowanie frontów wodnych jest ważnym elementem aktywizacji przestrzeni publicznej”.

Koszt budowy bulwarów nadwarciańskich przekracza kwotę kilkunastu milionów złotych. W ramach zadania inwestycyjnego przebudowano już kładkę nad rzeką Wartą oraz zagospodarowano na cele reprezentacyjno-rekreacyjne skwer przy ul. Tureckiej. Rewitalizacja nabrzeży jest trzecim elementem projektu dofinansowanego środkami unijnymi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Gmina Uniejów pozyskała na ten cel z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego 6 290 000 zł wsparcia.

A.Ow.

 

Utrudnienia w ruchu na ul. Kościelnickiej

Informujemy o wstrzymaniu ruchu na ulicy Kościelnickiej, na odcinku od ul. dr Ireny Bojakowskiej do Placu Kolegiackiego (pomiędzy siedzibą biblioteki, a Kolegiatą) w dniu 14 października br (czwartek).

Droga została czasowo zamknięta z uwagi na roboty ziemne, prowadzone w jezdni, w okolicy skrzyżowania ulicy Kościelnickiej  i ul. dr Ireny Bojakowskiej. Trwa montaż przyłącza wodno-kanalizacyjnego na potrzeby zasilenia fontanny, która powstaje w ramach zagospodarowania Placu Bogumiła. Zgodnie z deklaracją wykonawcy inwestycji, prace w obrębie jezdni powinny zostać zakończone w dniu dzisiejszym, w związku z czym – od piątku przejazd ul. Kościelnicką w stronę centrum będzie przywrócony.

Przepraszamy za niedogodności!

(MB)

W związku z robotami ziemnymi ruch wstrzymano na ul. Kościelnickiej, na odcinku pomiędzy ul. dr Ireny Bojakowskiej i Placem Kolegiackim                       (na mapie zaznaczono na niebiesko). Źródło: Mapy Google

  

 

Społeczność SP w Uniejowie podziękowała dyrektorowi K-Flex za remont biblioteki

Na uczniów Szkoły Podstawowej w Uniejowie, którzy po dwumiesięcznej przerwie ponownie przekroczyli szkolne mury, czekała miła niespodzianka – ich biblioteka, dotąd niezbyt już atrakcyjna, całkowicie zmieniła swoje oblicze.
Szkolna książnica od wielu lat służyła uczniom, a pośród jej ścian widać było niszczące działanie upływającego czasu. Wreszcie, podczas minionych wakacji, udało się przeprowadzić w niej gruntowne porządki. Pomieszczenie nie wygląda już tak, jak cała społeczność zapamiętała je, kończąc miniony rok szkolny. Nie ma w nim śladu po starych, zniszczonych podłogach, obskurnych ścianach oraz zużytych meblach.
Mimo, że biblioteka wciąż zajmuje to samo lokum, na najwyższym piętrze budynku, śmiało można powiedzieć, iż jest to zupełnie nowe miejsce.
Już na korytarzu czytelników witają nowiuteńkie drzwi. Po ich otwarciu ukazuje się piękne, przytulne wnętrze biblioteki. Uwagę przykuwają estetyczne ściany, wycyklinowane, błyszczące podłogi, a także wymienione dwa okna.
Jednak to, co już od samego wejścia sprawia, że chce się wejść dalej i z przyjemnością przebywać wśród książek, to jasne, ciepłe wnętrze, elegancki i przytulny wystrój i wciąż jeszcze pachnące nowością meble: stoliki, krzesła, biurka i biblioteczka. Wyeksponowane na nowych regałach książki prezentują się znakomicie i bez wątpienia zachęcają uczniów do ich przeczytania. To jednak nie wszystko. Całość dopełniają szafki i kolorowe pufy, dzięki którym udało się stworzyć urokliwy kącik czytelniczy.


Efekty końcowe przeprowadzonego remontu robią ogromne wrażenie i niezwykle cieszą, bo przecież jak niejednokrotnie każdy z nas słyszał, właśnie biblioteka stanowi serce każdej szkoły.
To tutaj na uczniów, nauczycieli, rodziców oraz pracowników placówki czeka moc niezgłębionej wiedzy. To także integralna część szkoły, w której realizowane są zadania dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze.
Dziś, w Dniu Edukacji Narodowej, Dyrekcja Szkoły Podstawowej w Uniejowie podziękowała osobie, bez której wspomniane zmiany nie miałyby miejsca.
Kilka chwil po tym, kiedy w całej szkole zabrzmiał pierwszy w tym dniu dzwonek, w pomieszczeniu szkolnej książnicy zebrali się przedstawiciele placówki: dyrekcja oraz uczniowie. Wyjątkowym gościem podczas spotkania był pan Bartłomiej Gröbner – dyrektor Zakładu K-Flex w Wieleninie-Kolonii, który już niejednokrotnie wspierał finansowo placówki oświatowe z terenu naszej gminy. Nie inaczej było i tym razem. To właśnie pan Gröbner zdecydował się pokryć wszystkie koszty remontu biblioteki, a te wyniosły łącznie 26 800 zł.


Jak zauważyła pani Monika Jabłońska, pracownik biblioteki szkolnej, odmieniona przestrzeń pomieszczenia sprawia, że uczniowie z przyjemnością spędzają każdą wolną chwilę w bibliotece, a przy okazji chętniej i z zaciekawieniem sięgają po zgromadzone w niej pozycje. Bez wątpienia można też powiedzieć, że odnowione pomieszczenie zapewnia jego użytkownikom świetne warunki do pracy i nauki.

A.Ol.

źródło: Gmina Uniejów

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ