Tak teraz będzie wyglądać podróżowanie samolotem

0
33
views

Obowiązkowe maseczki przez cały lot, a serwis pokładowy ograniczony. – Jednolite procedury mają na celu zapobiegnięcie sytuacji, w której lotnictwo stanie się źródłem ponownej infekcji – przekonuje Piotr Samson, prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Od 1 czerwca będą przywrócone loty krajowe. Później, w kolejnych fazach, wrócą też loty międzynarodowe. Urząd Lotnictwa Cywilnego przedstawił nowe zasady bezpieczeństwa w podróży samolotem. Wolne miejsca w samolotach, badanie temperatury, maseczki i dezynfekcja pokładu po każdym rejsie – to będą standardy w lotach w najbliższych miesiącach.

– Naszym priorytetem podczas tworzenia wytycznych było zdrowie i bezpieczeństwo pasażerów na lotniskach i pokładach samolotów. Chcemy, by pasażerowie czuli się w pełni bezpiecznie podróżując samolotem. Jednolite procedury mają także na celu zapobiegnięcie sytuacji, w której lotnictwo stanie się źródłem ponownej infekcji – przekonuje Piotr Samson, prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Co się zmieni na lotnisku? Nowością będzie obowiązek wypełnienia oświadczenia o stanie zdrowia, zgodnie z instrukcją przewoźnika. To jednak nie wszystko. Obowiązkowe będą kontrolne pomiary temperatury przy wejściu do terminali. Na teren lotniska wstęp będą mieli tylko pasażerowie z biletami.

Obowiązkowe będzie również zasłanianie nosa i ust oraz zachowywanie dystansu społecznego. Ograniczone będzie również korzystanie z usług i obiektów lotniskowych np. z placów zabaw oraz palarni. Lotniska mają zapewnić dostęp do środków dezynfekcyjnych oraz płatnych automatów z maseczkami ochronnymi.

(ULC)
(Fot: ULC)

W celu ograniczenia bezpośredniego kontaktu między pasażerami a pracownikami lotnisk np. w punktach informacji, kontroli paszportowej czy odprawy zostaną zainstalowane ekrany ochronne. Pracownicy lotnisk będą zaopatrzeni w sprzęt ochronny, a terminale będą regularnie czyszczone i dezynfekowane.

Zmiany również dotyczą pokładu samolotu. Pasażerowie przez cały lot będą mieli obowiązek zakrywania maseczką ust i nosa. Również cały personel pokładowy podczas lotu będzie w maseczkach i rękawiczkach. Serwis natomiast zostanie ograniczony, aby maksymalnie zmniejszyć bezpośredni kontakt pasażerów z załogą. Napoje i przekąski będą serwowane w indywidualnych opakowaniach. Pasażerowie będą zobowiązani do wypełnienia Karty Lokalizacji Podróżnego przed lądowaniem.

– Tylko konsekwentne stosowanie się do zaleceń uczyni latanie bezpiecznym. W najbliższym czasie planujemy kontrole na lotniskach, aby sprawdzić egzekwowanie nowych wymagań. Apeluję również do pasażerów o wykonywanie poleceń personelu lotniczego i pracowników lotnisk. Jestem przekonany, że dzięki współpracy i wzajemnemu zrozumieniu podróż lotnicza przebiegnie szybko i sprawnie – dodaje prezes ULC.

Nowe wytyczne powstały na podstawie wytycznych Agencji Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) szczegółowe wymagania dotyczące bezpieczeństwa na krajowych lotniskach i na pokładach samolotów. Opracował je Główny Inspektorat Sanitarny we współpracy z Urzędem Lotnictwa Cywilnego. Ich celem jest ograniczenie ryzyka transmisji SARS-CoV-2.

Póki co nie znane są terminy kolejnych faz odmrażania lotów. Wszystko zależy od rozwoju sytuacji epidemiologicznej. Wiemy za to, że w drugim etapie będzie możliwość latania do krajów europejskich, które również opanowały sytuację epidemiczną. Trzecia faza ma dotyczyć połączeń międzykontynentalnych, ale również do tych krajów, w których sytuacja epidemiczna jest pod kontrolą. Póki co nie ma więc nawet mowy o przywróceniu pełnej normalności.

źródło: money.pl

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ