Obserwuj nas na Facebook

BEZPIECZNA MAJÓWKA NA DROGACH

Zbliżający się przedłużony weekend majowy dla wielu Polaków będzie okazją do zaplanowania dłuższego wypoczynku. Niezależnie od weekendowych planów, miejmy na uwadze przede wszystkim bezpieczeństwo.

Nad bezpieczeństwem uczestników ruchu czuwać będą policjanci ruchu drogowego, w tym policyjne grupy SPEED, których głównym zadaniem jest przeciwdziałanie niebezpiecznym zachowaniom na drodze takim, jak m.in. nieprzestrzeganiem ograniczeń prędkości. Podczas pełnienia służby funkcjonariusze będą również sprawdzać stan trzeźwości kierujących i sposób przewożenia pasażerów w pojazdach. Ważne jest, aby wszyscy podróżujący mieli zapięte pasy, a dzieci były przewożone w fotelikach bezpieczeństwa.

Sprzyjająca pogoda sprawia, że na drogach jest wielu niechronionych uczestników ruchu drogowego, zarówno pieszych, jak i kierujących motocyklami, motorowerami, rowerami czy hulajnogami elektrycznymi. Dobre warunki atmosferyczne często powodują pozorne poczucie bezpieczeństwa u kierujących jednośladami. Niestety, pierwsze miesiące tego roku okazały się tragiczne dla kierujących motocyklami. Od początku roku w 391 wypadkach drogowych zginęło aż 42 motocyklistów, a 370 odniosło obrażenia*. W porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego, liczba wypadków wzrosła o 178, liczba zabitych o 22, a osób rannych o 171. Te niepokojące statystyki powinny skłonić do przemyśleń i wyciągania wniosków, zarówno przez motocyklistów, jak i pozostałych uczestników ruchu drogowego. Na bezpieczeństwo motocyklistów, motorowerzystów i rowerzystów wpływ ma wiele czynników, zachowanie ich samych, ale także zachowanie innych użytkowników drogi. Kierowcy samochodów powinni pamiętać by, tam gdzie przepisy tego wymagają, ustępować pierwszeństwa niechronionym uczestnikom ruchu drogowego.

Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu o przestrzeganie przepisów i rozwagę na drodze. Pamiętajmy, że brawurowa jazda naraża na niebezpieczeństwo, wiąże się też z poniesieniem poważnych konsekwencji za powodowane zagrożenie. Młodym kierowcom przypominamy, że każdy ma tylko jedno życie! Bezpieczeństwo jest ważniejsze od kilku chwil emocji za kierownicą.

Ciesząc się wiosenną pogodą i wolnym czasem korzystajmy z drogi w sposób, który nie koliduje z przepisami prawa i nie zagraża innym.

* Dane wstępne SEWiK wg stanu na dzień 29.04.2024 r.

BRD KGP

 

CBŚP POMPOWAŁO DLA MŁ. ASP. KRZYSZTOFA SOBIERAJA

CBŚP wzięło udział w „challenge” dla mł. asp. Krzysztofa Sobieraja z Komendy Powiatowej Policji w Poddębicach, który został bardzo ciężko ranny w wypadku podczas służby. CBŚP zostało nominowane przez CPKP „BOA”, a p.o. zastępca komendanta CBŚP podinsp. Wojciech Olszowy nominował do udziału w akcji CBZC i KWP w Opolu. Zapraszamy do wsparcia zbiórki na pomoc dla Krzysztofa.

Centralne Biuro Śledcze Policji otrzymując nominację od Dowódcy Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji „BOA” insp. Łukasza Pikuły, wsparło tę akcję. P.o. Zastępca Komendanta Centralnego Biura Śledczego Policji podinsp. Wojciech Olszowy wraz z funkcjonariuszami z zarządów i wydziałów CBŚP „pompowali” dla Krzysztofa. Podinspektor Olszowy nominował do udziału w „challenge” Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości i Komendę Wojewódzką Policji w Opolu.

Mł. asp. Krzysztof Sobieraj jest funkcjonariuszem z Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Poddębicach. W dniu 6 stycznia podjął interwencję wobec kierującego, który poruszał się z niedozwoloną prędkością. Kierowca nie zatrzymał się do kontroli drogowej i potrącił Krzysztofa, a następnie uciekł z miejsca zdarzenia. Policjant w ciężkim stanie został przewieziony do szpitala, gdzie przeszedł poważną operację ratującą jego życie. Obecnie funkcjonariusz walczy o powrót do zdrowia i pełnej sprawności, która wiąże się z długotrwałą rehabilitacją.

Osoby chętne do pomocy zapraszamy do udziału w zbiórce pieniędzy na rehabilitację Krzysztofa. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie portalu Zrzutka.pl – Zbiórka na rehabilitację dla naszego kolegi Krzysztofa Sobieraja.

Krzysiek! Jesteśmy z Tobą!

 

UWAŻAJ NA PUBLICZĄ SIEĆ WI-FI!

Bądźmy uważni w trakcie majowych wyjazdów! Publiczna sieć Wi-Fi jest coraz popularniejsza. Niemal każdy użytkownik smartfona z niej korzystał. Szybki rozwój nowych technologii to też czyhające zagrożenia. Przestępcy tworzą fałszywe sieci Wi-Fi.

„I z taką fałszywą siecią miał do czynienia mój znajomy. Cyberprzestępcy przejęli jego hasła i dane osobowe, a to już prosta droga do wzięcia np. pożyczki. Fałszywe sieci Wi-Fi są bardzo podstępne. Trudno się zorientować, że wpadliśmy w pułapkę. Przejmują cały nasz ruch w Internecie. Widzą witryny, hasła, loginy i pobierają te informacje, z których mogą skorzystać. A to już prosta droga do utraty pieniędzy. Kradną nasze dane osobowe. Kradną naszą tożsamość” – opowiada Daria Widawska w kampanii Bankowcy dla CyberEdukacji – UWAŻAJ NA PUBLICZNĄ SIEĆ WIFI!

Wirtualna przestrzeń to szanse, ale też zagrożenia. Na każdym kroku należy zachować rozsądek i wiedzieć, jak się zachowywać w cyberprzestrzeni. Dlatego w ramach kampanii „Bankowcy dla CyberEdukacji” powstał cykl krótkich filmów, w których popularni artyści opowiadają jak w sposób świadomy, odpowiedzialny i bezpieczny korzystać z dobrodziejstw cyfrowej rzeczywistości.
Czy wiesz, że publiczna sieć Wi-Fi może być fałszywa? Jak to wygląda? – opowiada Daria Widawska w filmie poniżej.

Związek Banków Polskich, Fundacja Warszawski Instytut Bankowości, Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa i banki we współpracy z Policją działają wspólnie przeciwko cyberzagrożeniom. Kampania „Bankowcy dla CyberEdukacji” ma na celu uświadomienie społeczeństwa o ryzykach związanych z korzystaniem z Internetu oraz przekazanie praktycznych wskazówek, jak chronić swoje dane.

Związek Banków Polskich, Fundacja Warszawski Instytut Bankowości, Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa i banki we współpracy z Policją apelują:

  • Uważaj na fałszywe sieci Wi-Fi
  • Chroń swoje dane
  • Stosuj zasadę ograniczonego zaufania do publicznych sieci Wi-Fi
  • Korzystając z publicznych sieci, unikaj podawania danych osobowych
  • Jeśli nie musisz, nie korzystaj z bankowych aplikacji w publicznych sieciach Wi-Fi
  • Korzystaj z bezpiecznej sieci operatora komórkowego
  • Więcej informacji o cyberbezpieczeństwie szukaj we własnym banku

KGP

 

źródło: Komenda Powiatowa Policji w Poddębicach (policja.gov.pl)

 

Share:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

TERMALNI Z PODDĘBIC GROMIĄ – JANKOWY SHOW

IV LIGA Termy Poddębice – Warta Działoszyn 6:1 (1:0) Peda Jan-3, Chmielewski, Jończyk, sam.    pozostałe mecze: Ner Poddębice 6-1 Warta Działoszyn 5 października, 15:00 Zawisza Rzgów 0-2 Omega Kleszczów

Październikowe plany Mobilnej AMO

Od października Mobilna AMO w województwie łódzkim rusza z nowym tematem „Budowa jednostki treningowej” oraz z nową formą szkoleń – oprócz teorii i praktyki dodatkowo odbędą się warsztaty. Trenerzy zaplanowali

Motocykliści zakończyli sezon

W niedzielę  (29 września) Uniejów stał się centrum uwagi miłośników jednośladów. Przybyło ich ponad tysiąc, by wspólnie i uroczyście zakończyć sezon. Impreza, która obfitowała w atrakcje, miała także charytatywny wymiar. W pierwszą niedzielę kalendarzowej jesieni do Uzdrowiska