300 mld euro do podziału. KE zdradza szczegóły programu ratunkowego dla firm po pandemii

Komisja Europejska planuje uruchomić potężny budżet 300 mld euro na pomoc dla zagrożonych kryzysem firm. Zgodnie z zapowiedziami wiceszefowej KE Margrethe Vestager nie będzie państw lepszych i gorszych przy podziale tych środków.

Zaprojektowany przez KE Instrument finansowy ma posłużyć wsparciu wypłacalności firm działających w UE. Bruksela zapowiada, że głównym jego celem jest wyrównywanie szans między poszczególnymi krajami.

Ma nie być tu gorszych i lepszych. – Różnice pomiędzy rozmiarami europejskich gospodarek i budżetów państw członkowskich stwarzają ryzyko dalszej fragmentacji jednolitego rynku. Jesteśmy silnie powiązani. Jeśli firma w potrzebie nie otrzyma pomocy w jednej części Europy, może to zaszkodzić w innym zakątku kontynentu – przekonuje Margrethe Vestager.

Tymczasem potencjalne dysproporcje przy podziale środków mogłyby być potężne. Dość powiedzieć, że według ujawnionych przez KE danych połowa całkowitej sumy wniosków pochodzi z Niemiec.

Jak wyjaśniała na specjalnej konferencji prasowej w Brukseli Vestager, nie wszystkie państwa członkowskie „mają taką samą przestrzeń w swoich krajowych budżetach, aby dostarczyć wsparcia dla firm”.

Dlatego pomoc ma trafiać głównie do firm z państw i sektorów najbardziej poszkodowanych zamrożeniem gospodarki podczas pandemii. Program ma wystartować jeszcze w tym roku.

Unijnych pieniędzy ma być w nim 31 mld euro. Różnica między tą sumą a 300 mld euro ma pochodzić ze środków prywatnych w tym z funduszy inwestycyjnych. Inwestorzy mają być zachęcenie do współpracy unijnymi gwarancjami.

źródło: money.pl

 

Share:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

PODDĘBICCY POLICJANCI OSTRZEGAJĄ PRZED WŁAMANIAMI

Wakacje to czas wypoczynku i podróży. Aby pozostawiły tylko radosne wspomnienia, pamiętajmy o zabezpieczeniu swojego majątku przed wyjazdem. W dniu Europejskiego Dnia Zapobiegania Włamaniom do Domów poddębicki dzielnicowy informował mieszkańców

ZAPROSZENIE NA ZAWODY STRAŻACKIE

Zapraszamy na Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze. Zmagania druhów ochotników z terenu Gminy Poddębice odbędą się w niedzielę 30 czerwca br. w Niemysłowie. Początek zaplanowano na godz. 12.   KLUB STRZELECKI RCS