Policjanci zlikwidowali dziuplę samochodową

0
66
views

Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi przeprowadzili działania skierowane przeciwko przestępczości samochodowej na terenie powiatu poddębickiego. W jednej z miejscowości zlikwidowali dziuplę samochodową i zatrzymali 32- letniego mężczyznę. Funkcjonariusze zabezpieczyli części pochodzące z kradzionych na terenie Niemiec pojazdów. Wstępną wartość strat oszacowano na ponad pół miliona złotych.

Policjanci zajmujący się na co dzień zwalczaniem przestępczości samochodowej Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi wspólnie z funkcjonariuszami poddębickiej policji weszli na teren jednej z posesji w gminie Dalików. Stróże prawa podejrzewali, że może tam dochodzić do demontażu skradzionych aut. Informacja ta potwierdziła się. Na posesji znajdowało się wiele części i podzespołów pochodzących z  pojazdów marek Citroen, BMW oraz Nissan. Wstępna analiza wykazała, że auta te zostały skradzione w okresie od lipca 2019 roku do grudnia 2022 roku z terenu Niemiec.

W trakcie prowadzonych działań zabezpieczono kluczowe elementy pojazdów między innymi karoserie, silniki i skrzynie biegów.

Przeprowadzona do tej pory identyfikacja części wskazuje na to, że zabezpieczone przez śledczych podzespoły i akcesoria pochodzą z co najmniej 7 utraconych w wyniku przestępstwa pojazdów.

W związku z prowadzonymi czynnościami policjanci na miejscu zatrzymali 32-letniego mężczyznę. Zebrany przed śledczych materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie podejrzanemu zarzutów paserstwa. Wartość skradzionych pojazdów, z których zabezpieczono części wynosi ponad pół miliona złotych.

Poddębicki sąd na wniosek prokuratora zastosował wobec mężczyzny 3 miesięczny areszt tymczasowy. Obecnie funkcjonariusze szczegółowo wyjaśniają wszystkie okoliczności tej sprawy. Mieszkańcowi powiatu poddębickiego grozić może kara do 5 lat pozbawienia wolności.

sierż. Alicja Bartczak

 

MOTOCYKLISTA NAJECHAŁ NA TYŁ SAMOCHODU

Funkcjonariusze wyjaśniają okoliczności wypadku drogowego, do którego doszło 28 maja 2023 roku po godz. 15:00 w miejscowości Łyszkowice na terenie gminy Pęczniew. Ze wstępnych ustaleń wynika, że kierujący motocyklem 23- latek najechał na tył jadącego przed nim auta. W wyniku wypadku obrażeń ciała doznał kierujący motocyklem. Apelujemy o rozwagę i bezpieczeństwo na drodze.

Do zdarzenia doszło wczoraj po godz. 15:00 w miejscowości Łyszkowice. Z zebranych do tej pory informacji wynika, że 23- letni mieszkaniec Sieradza, kierując motocyklem marki Suzuki, najechał na tył jadącego przed nim samochodu citroen. Auto prowadził 49- latek, mieszkaniec Konina. W wyniku zdarzenia kierowca motocykla doznał obrażeń ciała i został przewieziony do szpitala. Wszyscy uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi.

Policjanci ustalają wszystkie okoliczności zdarzenia oraz apelują o rozwagę i bezpieczeństwo na drodze. Przypominamy, że motocykliści obok rowerzystów i pieszych to tzw. „niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Są oni najbardziej narażeni na tragiczne skutki zdarzeń drogowych.

 

sierż. Alicja Bartczak

 

Odwiedziny uczniów w komendzie

W majowe południe w Komendzie Powiatowej zrobiło się gwarno, a to za sprawą czwartoklasistów ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Poddębicach. Uczniowie mieli okazję zobaczyć jak wygląda codzienna praca policjantów. Spotkanie było również okazją do przypomnienia dzieciom o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Uczniowie zwiedzając poddębicką komendę „od środka” zapoznali się z codzienną pracą policjantów. Obejrzeli między innymi pomieszczenia dla osób zatrzymanych, strzelnicę i siłownię.  Podczas  spotkania nie zabrakło wiedzy na temat bezpieczeństwa.

Policjanci wytłumaczyli, jak dbać o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego, zarówno podczas przemieszczania się rowerem, jak i pieszo. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały rad i wskazówek policjantów. Spotkanie miało także na celu przypomnienie  uczniom o zjawisku cyberprzemocy.

Młodzi ludzie chętnie zadawali pytania i z ciekawością słuchali dzielnicowego, który opowiedział o swoich zadaniach. Wizyta ta zapewne na długo pozostanie w pamięci naszych gości. Być może spotkanie w komendzie będzie  dla uczniów inspiracją do wyboru w przyszłości zawodu policjanta. Z naszej strony dziękujemy dzieciom oraz wychowawcy za mile spędzony czas.

sierż. Alicja Bartczak

 

Stop włamaniom do domów

21 czerwca 2023 r. obchodzimy Europejski Dzień Przeciwdziałania Włamaniom do Domów. Przy okazji tego wydarzenia już po raz piąty rusza kampania „Stop włamaniom do domów”, której celem jest przypomnienie zasad bezpieczeństwa i zachęcanie do właściwego zabezpieczenia naszego dobytku, mieszkania czy domu. Kampania organizowana jest przez Europejską Sieć Zapobiegania Przestępczości (EUCPN) wspólnie z Europolem, Komisją Europejską oraz z 26 krajami europejskimi.

Przestępstwa przeciwko mieniu, a dokładniej kradzieże z włamaniem, dotykają wielu obywateli Europy. Średnio na terenie Uni Europejskiej co 1,5 minuty dochodzi do jednego włamania. W większości państw członkowskich, w tym również w Polsce, obserwuje się jednak stały spadek liczby włamań, zwłaszcza od początku pandemii COVID-19. Dowody naukowe pokazują, że ich liczba ulega zmniejszeniu dzięki lepszemu i skuteczniejszemu zapobieganiu przestępczości. Badania wyraźnie pokazują skuteczność atestowanych zamków do okien i drzwi, rolet antywłamaniowych, alarmów połączonych z monitoringiem czy zewnętrznych świateł, które zapalają się, gdy ich czujniki wykrywają ruch. Na bezpieczeństwie nie warto oszczędzać! Niemniej jednak wciąż wiele osób pada ofiarą włamań. Należy powiedzieć, że przecież przestępstwo kradzieży z włamaniem pociąga za sobą nie tylko straty materialne, ale również bardzo często wiąże się z utratą poczucia bezpieczeństwa domowników.

Dlatego kluczowe jest, abyśmy stosowali się do poniższych wskazówek:

  • przed wyjazdem na urlop poprośmy sąsiada lub inną zaufaną osobę o to, żeby podczas naszej nieobecności zaopiekował się domem/mieszkaniem, zebrał ze skrzynki pocztowej przychodzącą korespondencję i ulotki;
  • nigdy nie zostawiajmy kluczy w umówionym miejscu, np. pod wycieraczką czy doniczką;
  • pamiętajmy również, żeby za każdym razem, kiedy wychodzimy z domu zamykać drzwi i okna (również te piwniczne i dachowe) oraz włączyć alarm. Przed dłuższym wyjazdem warto także zakręcić zawory doprowadzające wodę i gaz do domu oraz pomieszczeń gospodarczych;
  • planując urlop rozważmy zdeponowanie w banku posiadanej gotówki, kosztowności i innych przedmiotów wartościowych. Stamtąd na pewno je odbierzemy. Bezpieczne będą czekały na nasz powrót;
  • miejmy też na uwadze, że media społecznościowe mogą być źródłem informacji dla złodzieja. Zdjęcia z wakacji zamieszczajmy w nich dopiero po powrocie, aby uniknąć przykrych niespodzianek

Nie dajmy szans włamywaczom! Pamiętajmy, aby zawsze zabezpieczać dom przed wyjazdem. Niespodzianki na urlopie? Tylko te pozytywne!

17 czerwca o godzinie 11:00 CET  EUCPN organizuje webinarium na temat włamań do mieszkań pt. „What works to tackle fencing?”. Udział w wydarzeniu prowadzonym w języku angielskim jest bezpłatny, po uprzednim zarejestrowaniu się. Link do rejestracji znajduje się pod adresem: https://eucpn.org/event/eucpn-webinar-what-works-to-tackle-fencing
Więcej informacji na temat kampanii w języku angielskim: www.eucpn.org – @eucpn – EUCPN – EUCPN.

(Biuro Prewencji KGP)

 

źródło: https://poddebice.policja.gov.pl/

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ