POLICJANCI PILNUJĄ PRZESTRZEGANIA ZALECEŃ

0
74
views

W związku z wprowadzeniem nowych przepisów dotyczących zwalczania pandemii koronawirusa, policjanci sprawdzają ich respektowanie przez obywateli. Cel jest szczytny: ochrona życia i zdrowia ludzkiego. Dlatego wobec rosnącej fali zakażeń nie będzie tolerancji dla osób świadomie łamiących przepisy.

Od 10 października 2020 roku na terenie Polski obowiązują nowe przepisy dotyczące walki z pandemią koronawirusa. Policjanci z łodzkiego garnizonu sprawdzają czy mieszkańcy dostosowują się do zaleceń. W teren wyruszyło więcej patroli. Ponownie pojawiły się patrole mieszane złożone z policjantów i żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Policjantów można spotkać na ulicach, skwerach, na targowiskach i w galeriach handlowych. Są wszędzie tam, gdzie występują duże skupiska ludzkie. Funkcjonariusze obserwują i reagują na przypadki naruszenia prawa. Z policyjnych radiowozów nadawane są komunikaty informujące o zasadach zachowania w dobie pandemii. Celem tych wszystkich działań jest troska o zdrowie i życie obywateli. Nadal najskuteczniejszą metodą walki z pandemią pozostaje dystans społeczny i ograniczenie kontaktów międzyludzkich. Zasłanianie ust i nosa oraz dbałość o higienę pozwala uchronić przed wirusem siebie, ale też inne osoby z naszego otoczenia. Policjanci przypominają, że nawet jeśli ktoś sam nie ulegnie zakażeniu lub przejdzie chorobę bezobjawowo, to zawsze istnieje ryzyko, że zakazi kogoś mniej odpornego, dla kogo koronawirus może być groźny. W tych trudnych czasach należy wykazać się odpowiedzialnością i zadbać o nasze wspólne bezpieczeństwo. Koronawirus jest zagrożeniem dla wszystkich ludzi, więc należy zwalczać go globalnie. Jeśli dzięki prostym prewencyjnym działaniom uda się uchronić czyjeś zdrowie lub życie, to warto je podjąć.

Zobacz też:

http://www.wielun.policja.gov.pl/?serwis=ewi&dzial=informacje&id=53546

http://www.belchatow.policja.gov.pl/?serwis=ebe&dzial=informacje&id=53548

http://www.piotrkow-trybunalski.policja.gov.pl/ep/informacje/53518,Od-10-pazdziernika-Piotrkow-Trybunalski-w-strefie-czerwonej-powiat-w-strefie-zol.html

http://www.sieradz.policja.gov.pl/?serwis=esi&dzial=informacje&id=53559

http://www.lodz-wschod.policja.gov.pl/elw/informacje/53553,Koluszkowscy-policjanci-na-strazy-przestrzegania-obowiazujacych-obostrzen.html

http://www.skierniewice.policja.gov.pl/es/informacje/53547,Od-dzis-w-calym-kraju-obowiazuje-zakrywanie-ust-i-nosa.html

http://www.wieruszow.policja.gov.pl/?serwis=ewe&dzial=informacje&id=53584

 

 • targowisko miejskie, umundurowani policjanci patrolują teren, w tle stragany handlowe
 • targowisko miejskie, umundurowani policjanci patrolują teren, w tle stragany handlowe
 • targowisko miejskie, umundurowani policjanci patrolują teren, w tle stragany handlowe
 • umundurowani policjanci patrolują teren dworca kolejowego
 • umundurowani policjanci patrolują teren dworca kolejowego
 • umundurowani policjanci patrolują teren dworca kolejowego

 

 

ZUCHWAŁA KRADZIEŻ KWIATÓW SPRZED KWIACIARNI

Policjanci ustalili sprawcę kradzieży wiązanek, sprzed jednej z kwiaciarni w Poddębicach. Mienie zostało odzyskane. Nagranie z monitoringu i szybka reakcja sprawiły, że wiązanki powróciły do właściciela. Mieszkanka powiatu łęczyckiego usłyszała zarzut kradzieży, za co grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

8 października 2020 roku poddębiccy policjanci zostali zawiadomieni o kradzieży wiązanek, które były wystawione przed jedną z kwiaciarni w Poddębicach. Sprawca wykorzystał okoliczność, że właściciel był wewnątrz budynku. Kamery monitoringu sklepowego zarejestrowały złodzieja, który podjechał samochodem pod kwiaciarnię, włożył do niego cztery wiązanki i odjechał. Powiadomieni o zdarzeniu policjanci od razu przystąpili do działania. W wyniku informacji zebranych w tej sprawie,  szybko ustalili podejrzewaną. Była to mieszkanka powiatu łęczyckiego. Policjanci złożyli jej wizytę. Podczas przeszukania budynków gospodarczych, odnaleźli skradzione wiązanki. 58-letnia kobieta, usłyszała zarzut kradzieży, za co grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. Odzyskane mienie, wróciło już do prawowitego właściciela.

 

Epidemia koronawirusa – lepsza koordynacja działań i nowe zasady bezpieczeństwa rozszerzone na cały kraj

Walka z pandemią COVID-19 trwa. Aby była jeszcze bardziej skuteczna, dostosowujemy nasze działania do obecnej sytuacji. Co się zmienia? Wprowadzamy nowe zasady bezpieczeństwa. Od 10 października zasady ze strefy żółtej zostają rozciągnięte na cały kraj. Jesteśmy mądrzejsi o doświadczenia z ostatnich miesięcy. Zwiększamy liczbę łóżek w szpitalach, a także usprawniamy proces koordynacji przepływu pacjentów pomiędzy placówkami. Dodatkowo, w każdym województwie powstanie szpital koordynacyjny, a w nim dodatkowe stanowiska intensywnej terapii dla pacjentów zarażonych koronawirusem.

Koronawirus

Nowe zasady bezpieczeństwa w całym kraju

Podczas walki z koronawirusem najważniejsze jest nasze odpowiedzialne zachowanie i przestrzeganie obowiązujących obostrzeń. Bogatsi o doświadczenia z ostatnich miesięcy wprowadzamy nowe zasady bezpieczeństwa. Po zmianach, część powiatów z najwyższą liczbą zachorowań trafi do strefy czerwonej. Od 10 października cały kraj zostanie objęty strefą żółtą, z wyłączeniem powiatów należących do strefy czerwonej.

Obowiązek zakrywania nosa i ust w całym kraju

Pamiętaj o zasłanianiu nosa i ust w przestrzeni publicznej – w sklepie, autobusie, ale także na ulicy. Będzie to obowiązkowe w całym kraju!

Co ważne, zwolnione z tego obowiązku są jedynie osoby, które posiadają zaświadczenie lekarskie lub dokument, który potwierdza niepełnosprawność.

Lokale gastronomiczne – nowe zasady

Aby zminimalizować rozprzestrzenianie się koronawirusa, w strefie czerwonej lokale gastronomiczne będą mogły być otwarte w określonych godzinach – od 6:00 do 22:00. Na terenie całego kraju w tego typu miejscach należy zachować bezpieczną odległość – na 1 osobę powinno przypadać co najmniej 4 m2.

Również w całym kraju w lokalach gastronomicznych i innych zamkniętych pomieszczeniach nie można udostępniać miejsc do tańczenia.

Na imprezach okolicznościowych – mniej gości

W sytuacji, kiedy planujesz organizację chrzcin, wesel czy innych imprez okolicznościowych, powinieneś pamiętać, że obowiązuje limit osób, które mogą brać udział w tego typu wydarzeniach. W strefie czerwonej – 50 osób, w pozostałych powiatach – 75 osób. Abyś mógł się odpowiednio przygotować, to ograniczenie wejdzie w życie z tygodniowym okresem dostosowawczym, a więc 17 października.

Wydarzenia kulturalne na nowych zasadach

W strefie czerwonej obowiązuje całkowity zakaz organizacji i uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych. W kinach natomiast może przebywać 25 proc. publiczności. Jak to wygląda w pozostałej części kraju?

W przestrzeni zamkniętej tego typu wydarzenie może odbyć się z udziałem 25 proc. publiczności – taka sama zasada obowiązuje w kinach. W wydarzeniach kulturalnych, które odbywają się w plenerze może uczestniczyć maksymalnie 100 osób – jednak liczba widzów, słuchaczy, zwiedzających lub uczestników nie może być większa niż 1 osoba na 5 m2.

Dbaj o bezpieczeństwo podczas zgromadzenia

Nadal będzie obowiązywało ograniczenie dotyczące liczby uczestników zgromadzeń. Może to być maksymalnie 150 osób. Uczestnicy muszą zakrywać usta i nos, a także zachować minimum 1,5 m odległości od innych osób. Dodatkowo, pomiędzy zgromadzeniami musi zostać zachowana odległość – minimum 100 m.

Więcej łóżek w szpitalach i nowy proces koordynacji

Zabezpieczenie szpitalne jest dla nas priorytetem podczas walki z koronawirusem. Obserwujemy, analizujemy i na bieżąco reagujemy.

Dlatego też zwiększamy liczbę łóżek dla pacjentów z COVID-19. W każdym województwie powstanie szpital koordynacyjny, a w nim dodatkowe stanowiska intensywnej terapii dla pacjentów zarażonych koronawirusem.

Szpital koordynacyjny będzie pełnił rolę głównego szpitala w danym województwie. Co ważne, będzie ukierunkowany na opiekę nad pacjentem z COVID-19. Dyrektorzy tych placówek zostaną włączeni w skład wojewódzkich zespołów zarządzania kryzysowego, który będzie koordynować:

 • przepływ pacjentów pomiędzy szpitalami w uzgodnieniu z lekarzami innych szpitali, lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej,
 • ruch karetek „wymazowych” i transportowych,
 • przekazywanie pacjentów do izolatoriów.

Dzięki zwiększeniu liczby szpitali liczba dostępnych łóżek zwiększy się do 13,5 tys.

Gdzie powstaną tego typu placówki? Pobierz grafikę (na dole strony) i sprawdź, który szpital w Twoim województwie będzie pełnił rolę szpitala koordynacyjnego.

Większa rola lekarzy POZ

Zwiększamy rolę lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej w walce z koronawirusem. Po zmianach, lekarze będą mogli:

 • kierować pacjenta do izolacji domowej,
 • kierować pacjenta do izolatorium.

Znosimy również obowiązek spełnienia 4 kryteriów do testu na COVID-19 podczas teleporady.

Zero tolerancji dla nieprzestrzegania zasad bezpieczeństwa

Stosujemy zasadę – zero tolerancji dla nieprzestrzegających zasad bezpieczeństwa. Nasze zdrowie zależy od wzajemnej odpowiedzialności. Pamiętaj o tym! Dlatego też:

 • stosuj się do obecnie obowiązujących ograniczeń,
 • zakrywaj usta i nos,
 • często myj i dezynfekuj ręce,
 • zachowuj bezpieczną odległość od innych osób,
 • unikaj dotykania oczu, nosa i ust,
 • zainstaluj na swoim telefonie aplikację STOP COVID – ProteGO Safe.

SMS przypomni o wprowadzeniu strefy czerwonej

Od piątku – 9 października, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa będzie wysyłało wiadomości SMS do mieszkańców powiatów, które weszły do strefy czerwonej. Wszystko po to, żebyśmy pamiętali o przestrzeganiu obowiązujących zasad.

W wiadomości SMS znajdziemy link do dedykowanej zakładki na stronie www.gov.pl/koronawirus. Dzięki temu szybko sprawdzisz, jakie obostrzenia będą obowiązywać w Twoim powiecie.

Strefa czerwona – nowa lista powiatów

Od soboty, 10 października, na nowej liście znajdą się 32 powiaty i 6 miast, które wejdą do strefy czerwonej. Bardzo ważna zmiana – cały kraj zostanie objęty strefą żółtą, z wyłączeniem powiatów należących do strefy czerwonej.

Nowa lista powiatów, która obowiązuje od 10 października

Strefa czerwona:

województwo kujawsko-pomorskie: powiat aleksandrowski oraz Grudziądz;

województwo lubelskie: powiat janowski, łęczyński oraz włodawski;

województwo łódzkie: powiat bełchatowski, wieluński oraz Piotrków Trybunalski;

województwo małopolskie: powiat limanowski, myślenicki, nowotarski, suski oraz tatrzański;

województwo mazowieckie: powiat otwocki oraz szydłowiecki;

województwo opolskie: powiat oleski;

województwo podkarpackie: powiat dębicki oraz mielecki;

województwo podlaskie: powiat białostocki, zambrowski oraz Suwałki;

województwo pomorskie: powiat kartuski, kościerski, pucki, słupski oraz Sopot;

województwo śląskie: powiat kłobucki;

województwo świętokrzyskie: powiat kielecki oraz Kielce;

województwo warmińsko-mazurskie: powiat bartoszycki, działdowski, iławski oraz ostródzki;

województwo wielkopolskie: powiat krotoszyński, międzychodzki, rawicki oraz wolsztyński;

województwo zachodniopomorskie: Koszalin.

Bądź bezpieczny z aplikacją STOP COVID – ProteGO Safe

Walka z zagrożeniem może być prostsza dzięki aplikacji STOP COVID – ProteGO Safe. Aplikacja jest w pełni bezpieczna, bezpłatna i dobrowolna. Im więcej z nas będzie z niej korzystać, tym szybciej i skuteczniej ograniczymy tempo i zasięg rozprzestrzeniania się koronawirusa. Pobierz, zainstaluj i korzystaj z aplikacji STOP COVID – ProteGO Safe!

Na czym to polega? Jeśli zainstalujesz aplikację, Twój telefon będzie monitorował otoczenie w poszukiwaniu innych telefonów (ale nie osób), na których także zainstalowana jest ta aplikacja. W tym czasie STOP COVID – ProteGO Safe analizuje długość (czas) i odległość kontaktu. Zapamiętuje tylko te kontakty, które trwały powyżej 15 minut, w odległości mniejszej niż 2 m. Jeśli któraś z tych osób, z którą miałeś dłuższy kontakt, zachoruje na koronawirusa – dostaniesz odpowiednie powiadomienie wraz ze wskazówkami, co w tej sytuacji zrobić.

Co ważne – w powiadomieniu nie znajdziesz informacji, kto zachorował oraz kiedy i gdzie miałeś kontakt z tą osobą.

 

JEDNOŚLADEM BEZPIECZNIE DO CELU, PIĄTOKLASIŚCI ZDALI SWÓJ PIERWSZY EGZAMIN

Policjanci z KPP w Poddębicach, przeprowadzili egzamin na kartę rowerową dla dzieci ze Szkoły Podstawowej w Pęczniewie. Uczniowie pod czujnym okiem mundurowych, wykonywali różne zadania sprawnościowe oraz wysłuchali prelekcji na temat zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

8 października 2020 roku funkcjonariusze z Poddębic na boisku Szkoły Podstawowej w Pęczniewie, egzaminowali piątoklasistów. Dzieci, które podjęły się wyzwania zdobycia swoich pierwszych uprawnień, wykonywały zadania sprawnościowe oraz wykazywały się wiedzą na temat podstawowych zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Policjanci dbali o bezpieczeństwo uczestników egzaminu oraz omawiali  najtrudniejsze sytuacje na drodze, które mogą przydarzyć się młodemu rowerzyście. Mundurowi zwrócili uwagę dzieci na wyprawy rowerowe, które będą bezpieczne jeśli zapamiętają zasady stosowane podczas dzisiejszego egzaminu. Wszyscy uczniowie którzy podeszli do testu, otrzymali uprawnienia. W ramach akcji profilaktycznej „Świeć przykładem”, rozdano dzieciom elementy odblaskowe, które obiecali nosić.

Zapamiętaj!

Korzystając z roweru należy pamiętać o obowiązujących zasadach ruchu drogowego. Ważne jest, aby rowerzyści nie przejeżdżali tylko przeprowadzali rowery przez przejścia dla pieszych, pamiętali o sygnalizowaniu skrętu ręką, a gdy tylko jest to możliwe, korzystali z  dróg dla rowerów. Prawidłowo wyposażony rower powinien mieć z przodu jedno białe światło, z tyłu jedno światło czerwone, skutecznie działające hamulce oraz sygnał dźwiękowy. Ważne są również elementy odblaskowe – mogą być na stałe przymocowane do roweru lub umieszczane na odzieży rowerzystów.

 • Zdjęcie przedstawia dziecko jadące na rowerze po torze, pod nadzorem policjanta. W tle widać osobę czekającą na przystąpienie egzaminu, boisko sportowe ogrodzone wysoką siatką, pachołki, tyczki treningowe, kosz do koszykówki, drzewa, krzewy, dwa radiowozy.
  Dziecko jadące na rowerze po torze, pod nadzorem policjanta.
 • Zdjęcie przedstawia dwóch policjantów na boisku sportowym z grupą dzieci. Dzieci trzymają w rękach elementy odblaskowe. W tle zdjęcia widać boisko sportowe ogrodzone wysoką siatką, pachołki, tyczki treningowe, drzewa, znaki drogowe, krzewy, dwa autobusy, trzy rowery, dwa radiowozy.
  Dzieci prezentują otrzymane od funkcjonariuszy elementy odblaskowe

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ