Obserwuj nas na Facebook

Pamiętaj o bezpieczeństwie nad wodą!

Nad wodą liczy się wzmożona uwaga, ostrożność i przezorność wypoczywających oraz przebywających nad nią osób dorosłych, dzieci i młodzieży. Przecenianie własnych możliwości podczas kąpieli i brak należytej opieki nad dziećmi mogą być tragiczne w skutkach. Słaba wyobraźnia i brawura są w stanie doprowadzić do tragedii całych rodzin. Od początku czerwca na terenie całej Polski utonęły już 92 osoby. Policja cały czas apeluje o rozwagę podczas letniego wypoczynku nad wodą.

Najczęstszymi przyczynami utonięć są:

Brak umiejętności pływania;
Brawura, przecenianie swoich sił i umiejętności pływackich;
Pływanie w stanie nietrzeźwym. Alkohol powoduje zaburzenia zmysłu, równowagi i orientacji;
Niedocenianie niebezpieczeństwa w wodzie;
Pływanie w miejscach zabronionych;
Skoki „na główkę” do wody w nieznanym miejscu.

Zasady bezpiecznej kąpieli!

1. Pływaj tylko w miejscach strzeżonych czyli tam gdzie jest ratownik wodny. Bardzo lekkomyślne jest pływanie w miejscach gdzie kąpiel jest zakazana. Informują o tym znaki i tablice. Na kąpieliskach strzeżonych znajdziemy również dwa rodzaje flag: białą i czerwoną. Jeśli jest wywieszona biała flaga, wówczas kąpiel jest dozwolona. Flaga czerwona oznacza zakaz kąpieli w danym miejscu. Nie wolno też pływać na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.

2. Zapoznaj się i zawsze przestrzegaj regulamin kąpieliska, na którym przebywasz. Stosuj się do uwag i zaleceń ratownika.

3. Nie pływaj w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni.

4. Nie pływaj w czasie burzy, mgły oraz gdy wieje porywisty wiatr.

5. Nie skacz rozgrzany do wody. Przed wejściem do wody ochlap nią klatkę piersiową, szyję, głowę, aby uniknąć wstrząsu termicznego.

6. Nie pływaj w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania wody lub zimne prądy. Pływaj w miejscach dobrze Ci znanych.

7. Nie skacz do wody w miejscach nieznanych. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”.

8. Nie baw się w przytapianie innych osób korzystających z wody, spychanie do wody z pomostów, z materacy.

9. Pamiętaj, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak i nadmuchiwane koło.

10. Nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu. Nie wolno również łączyć alkoholu z uprawianiem sportów wodnych.

11. Kąpiąc się na kąpieliskach zwracaj uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował Twojej pomocy. Jeżeli będziesz w stanie mu pomóc to uczyń to, ale w granicach swoich możliwości. Jeżeli nie będziesz się czuł na siłach to zawiadom właściwe służby oraz inne osoby.

12. Nie przystępuj do pływania na czczo – wzmożona przemiana materii osłabia Twój organizm.

13. Nie pływaj również bezpośrednio po posiłku – zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może ponieść za sobą bardzo poważne konsekwencje.

14. Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich. Jeżeli chcesz wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyń asekurowany przez łódź.

15. Po kąpieli nie jest wskazany duży wysiłek fizyczny. Nie przebywaj w wodzie zbyt długo ani też nie wchodź do niej po zbyt krótkiej przerwie.

16. Intensywny wysiłek wzmaga łaknienie i dlatego po ukończeniu pływania należy coś zjeść. Dzieci powinny zjeść obowiązkowo lekki posiłek.

17. Nie wypływaj za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne.

18. Należy szybko wyjść z wody, gdy odczuwasz zmęczenie lub doznałeś skurczu mięśni.

Pamiętaj o numerach alarmowych!

WOPR – Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe :

Dla telefonów komórkowych: 601 100 100

Dla telefonów stacjonarnych: 0 601 100 100

Ogólnoeuropejski numer alarmowy: 112

Pamiętajmy, że bezpieczna kąpiel to zdrowie i życie nasze oraz najbliższych i zależy często od nas samych!

Źródło: KGP

 

Dobra pogoda (nie) sprzyja bezpieczeństwu na drodze?

Przykładem mitu, który funkcjonuje w społeczeństwie jest przeświadczenie, że podczas dobrych warunków pogodowych jest bezpieczniej na drodze. Fakt: jeden letni weekend, kilka niebezpiecznych zdarzeń drogowych na terenie powiatu poddębickiego. Policjanci apelują o rozwagę i ostrożność na drodze.

29 czerwca 2019 roku, około godz. 12:00 w miejscowości Sarnówek (gm. Dalików) kierujący pojazdem marki Fiat nie zachował bezpiecznej odległości od poprzedzającego go pojazdu marki Audi, w wyniku czego doprowadził do zderzenia z tym pojazdem.

29 czerwca 2019 roku, około godz. 18:30 w miejscowości Kuciny w rejonie skrzyżowania (gm. Dalików), kierujący pojazdem osobowym marki Audi nie zastosował się do znaku B-20 (STOP), w wyniku czego, nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu kierującemu samochodem marki Toyota, czym doprowadził do bocznego zderzenia pojazdów.

Tego samego dnia, około godz. 19:00 w miejscowości Porczyny (gm. Poddębice) doszło do zdarzenia drogowego z udziałem motocyklisty. Kierujący jednośladem nie zachował szczególnej ostrożności podczas manewru wyprzedzania samochodu osobowego marki Ford, w wyniku czego stracił panowanie nad motocyklem i uderzył w przód poprzedzającego go pojazdu marki Lexus.

30 czerwca 2019 roku, około godziny 12:00 w miejscowości Poddębice w rejonie  skrzyżowania ulicy Radosnej oraz ulicy Parzęczewskiej, kierująca pojazdem Renault nie ustąpiła pierwszeństwa przejazdu kierującemu samochodem osobowym marki Mercedes, w wyniku czego doprowadziła do bocznego zderzenia  pojazdów.

Tego samego dnia, około godz. 18:40 w miejscowości Krępa (gm. Poddębice) doszło do zdarzenia drogowego w rejonie skrzyżowania dróg wojewódzkich nr 473 oraz nr 478. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że kierujący samochodem osobowym marki Mercedes, na prostym odcinku drogi nie zachował należytej ostrożności od poprzedzającego pojazdu marki Chrysler, czym doprowadził do tylnego zderzenia z pojazdem. Kierowca chryslera został przewieziony do szpitala w Poddębicach.

Przestrzegamy zatem, że im lepiej w pogodzie, tym gorzej na drodze. Powód?

Dobra pogoda i nawierzchnia błędnie „sugeruje” kierowcom możliwość jazdy z wyższą prędkością, podczas której niestety mamy mniej czasu na obserwację drogi (włącznie z jej poboczami i chodnikami) i tym samym na reakcję obronną.

 

 

Mapa wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym – WAKACJE 2019

Liczby, tabele, czy porównania nie zawsze przemawiają do wyobraźni kierowców i pieszych. Dlatego też każdego dnia przez cały okres wakacji Policja prezentuje bieżącą liczbę i lokalizację wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym z ostatniej doby oraz od początku wakacji. Niestety z każdym dniem mapa będzie coraz mniej przejrzysta, ponieważ przybywać będą nowe punkty. Pod każdym punktem kryje się ludzki dramat!

Bieżąca aktualizacja, w tym zwłaszcza wizualizacja, ma na celu zwrócenie uwagi na skalę tragedii do jakich dochodzi na polskich drogach. Czy obraz mapy skłoni  do refleksji użytkowników dróg, czy tegoroczne wakacje będą bezpieczne …?

Wypadki drogowe zazwyczaj nie są przypadkiem. Prawie za każdym zdarzeniem kryje się niebezpieczne  zachowanie kierowcy lub pieszego. Wielu tragedii można byłoby uniknąć, gdyby przestrzegane były elementarne zasady ostrożności i bezpieczeństwa. Poniżej zwracamy uwagę na proste, lecz niezwykle ważne zasady, które zwiększają bezpieczeństwo ruchu drogowego.

  • Respektuj przepisy ruchu drogowego, w szczególności w zakresie przestrzegania dozwolonych limitów prędkości, stanu trzeźwości korzystania z pasów bezpieczeństwa i właściwego przewożenia dzieci w pojazdach
  • Ogranicz do minimum rozmowy telefoniczne, a w razie konieczności korzystaj z zestawu głośnomówiącego. Rozmowa telefoniczna nawet przez urządzenia dozwolone dekoncentruje kierującego pojazdem
  • Dostosuj  prędkość do warunków atmosferycznych, drogowych, swoich umiejętności oraz stanu psychofizycznego
  • Sygnalizuj swoje manewry na drodze z takim wyprzedzeniem i w taki sposób, by były widoczne dla innych uczestników ruchu
  • Zawsze zwalniaj przed przejściami dla pieszych, przystankami komunikacji publicznej oraz przed skrzyżowaniami
  • Nie wyprzedzaj, ani nie omijaj pojazdów w rejonie przejść dla pieszych, przystanków oraz na samych przejściach
  • Obowiązkowo rób przerwy w trakcie wielogodzinnych podróży
  • Sprawdź przed wyjazdem stan techniczny pojazdu, w tym zwłaszcza ogumienie, oświetlenie, poziom płynów eksploatacyjnych

BRD KGP

źródło: poddebice.policja.gov.pl

 

 

Share:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

TERMALNI Z PODDĘBIC GROMIĄ – JANKOWY SHOW

IV LIGA Termy Poddębice – Warta Działoszyn 6:1 (1:0) Peda Jan-3, Chmielewski, Jończyk, sam.    pozostałe mecze: Ner Poddębice 6-1 Warta Działoszyn 5 października, 15:00 Zawisza Rzgów 0-2 Omega Kleszczów

Październikowe plany Mobilnej AMO

Od października Mobilna AMO w województwie łódzkim rusza z nowym tematem „Budowa jednostki treningowej” oraz z nową formą szkoleń – oprócz teorii i praktyki dodatkowo odbędą się warsztaty. Trenerzy zaplanowali

Motocykliści zakończyli sezon

W niedzielę  (29 września) Uniejów stał się centrum uwagi miłośników jednośladów. Przybyło ich ponad tysiąc, by wspólnie i uroczyście zakończyć sezon. Impreza, która obfitowała w atrakcje, miała także charytatywny wymiar. W pierwszą niedzielę kalendarzowej jesieni do Uzdrowiska