Najważniejsze zasady bezpiecznego podróżowania w okresie jesienno- zimowym

0
10
views

Kolorowe liście na drzewach, piękne słońce i przyjemne temperatury- tak większość z nas wyobraża sobie polską złotą jesień. Rzeczywistość jest jednak nieco odmienna i najczęściej październik oraz listopad to mgły, deszcze czy poranne przymrozki. To być może już ostatni dzwonek na to, by przygotować siebie i swój pojazd do trudnych warunków panujących na drogach w tym okresie.

Bezpieczna jazda to między innymi sprawny samochód. Dlatego warto sprawdzić swoje auto pod względem technicznym w autoryzowanych stacjach obsługi. Są jednak pewne elementy, o które możemy zadbać sami. Przypominamy o kilku wskazówkach, którymi warto kierować się, gdy planujemy podróż w okresie jesienno- zimowym.

  • Opony

Jednym z najważniejszych elementów bezpieczeństwa są właściwe opony.  Mimo iż w Polsce nie ma takiego obowiązku, poddębiccy policjanci polecają zmianę opon na zimowe, które będą lepiej zachowywać się na drodze w trudnych warunkach. Opony zimowe lepiej sprawdzają się w niskich temperaturach i zapewniają lepszą przyczepność na ośnieżonej drodze. Pamiętajmy również by na bieżąco sprawdzać stan bieżnika.

  • Oświetlenie

Zmierzch pojawia się szybciej, dlatego zadbane oświetlenie to klucz do widoczności na drodze. Sprawdź, czy wszystkie światła działają poprawnie. Daj znać innym, że jesteś na drodze! W ramach kampanii „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo” na terenie powiatu poddębickiego bezpłatnego przeglądu oświetlenia pojazdu będzie można dokonać na stacji: Stacja Kontroli Pojazdów, ulica Targowa 15, 99-200 Poddębice w dniu 9 grudnia.

  • Bezpieczna odległość

Zachowaj bezpieczną odległość między pojazdami, zwłaszcza w trudnych warunkach pogodowych. Hamowanie na śliskiej nawierzchni może być trudniejsze. Dlatego należy zostawić sobie trochę miejsca na ewentualne dodatkowe manewry.

  • Szczególna ostrożność

Mokre liście i przymrozki mogą sprawić, że nawierzchnia stanie się śliska. Ostrożność to kluczowa zasada. Zwolnij, gdy widzisz warunki pogodowe wskazujące na możliwości oblodzenia.

  • Prędkość

Pamiętajmy, że prędkość dopuszczalna nie zawsze oznacza prędkość bezpieczną – zawsze należy ją dostosować do sytuacji, jaka w danej chwili występuje na drodze. Widząc znak ograniczenia prędkości do 50 kilometrów na godzinę wielu kierowców uważa, że jest to prędkość bezpieczna. Nic bardziej mylnego. Czasem nawet taka prędkość może doprowadzić do wypadku czy kolizji.

  • Bezpieczeństwo pasażerów

Zapięte pasy przez pasażerów to obowiązek. Należy również odpowiednio zabezpieczyć dzieci w fotelikach samochodowych.

  • Jazda na trzeźwo

Pamiętajmy, że nigdy nie należy wsiadać za kierownicę (również roweru) po spożyciu alkoholu. Nawet minimalna jego ilość spowalnia reakcję kierującego i utrudnia ocenę sytuacji na drodze.

  • Inni uczestnicy ruchu drogowego

Do zdarzeń drogowych przyczyniają się też nieodpowiedzialne zachowania niektórych pieszych i rowerzystów, którzy łamią przepisy ruchu drogowego. Najczęściej popełniane przez nich wykroczenia to: nagłe wtargnięcia na jezdnię, przechodzenie przez jezdnię w miejscach niewyznaczonych, chodzenie po jezdni zamiast poboczem, jazda nieoświetlonym rowerem, poruszanie się bez odblasków, przejeżdżanie rowerem przez przejście dla pieszych.

  • Całkowicie odśnież swoje auto

Policjanci z poddębickiej drogówki przypominają, że poruszanie się samochodem całkowicie lub częściowo nieodśnieżonym jest niebezpieczne. Sypiący się z dachu samochodu śnieg, czy też spadające fragmenty lodu mogą stanowić poważne zagrożenie na drodze. Osoba jadąca za samochodem, widząc lecącą w swoją stronę bryłę lodu, prawdopodobnie będzie chciała uniknąć uderzenia w szybę lub maskę. Gwałtowny manewr na drodze może skończyć się wpadnięciem w poślizg i poważnymi konsekwencjami. Kierowca przed wyruszeniem w trasę ma też obowiązek całkowitego oczyszczenia wszystkich szyb. Wyjdźmy z domu 5 minut wcześniej i usuńmy warstwę lodu bądź śniegu z szyb i świateł.

Pamiętaj, że Twoje bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od Ciebie! Bezpiecznej podróży!

starszy sierżant Alicja Bartczak

źródło: https://poddebice.policja.gov.pl/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ