Jak alkohol wpływa na ciało, mięśnie, serce i mózg?

0
94
views

Czy wiesz, że jeden łyk piwa, wina czy whiskey krąży po twoim organizmie przez około dwie godziny? Szybko wnika do krwiobiegu i dotyka praktycznie każdego narządu i tkanki. Zastanawiałeś się kiedyś, jakie szkody w twoim organizmie wywołuje jego działanie? Regularne spożywanie alkoholu podnosi poziom toksyn w organizmie, czego skutki ponosi w szczególności wątroba. I chociaż małe ilości alkoholu mogą obniżyć ryzyko cukrzycy, nadmierne jego spożywanie prowadzi do poważnych zaburzeń w pracy organizmu. Co dzieje się w twoim ciele po zakrapianym wieczorze?

SPIS TREŚCI

1. Zmiany w mózgu

Niegdyś sądzono, że zbyt duże dawki alkoholu prowadzą do obumierania komórek mózgowych. W rzeczywistości tak się nie dzieje, jednak kilka kieliszków mocnego alkoholu zaburza pracę neuroprzekaźników, które odpowiadają za nastrój, percepcję, zachowanie i wypowiadane słowa. To dlatego pod wpływem alkoholu ciężko jest nam zbudować zdanie, a motoryka naszego ciała pozostawia wiele do życzenia.

Naukowcy wyjaśnili też skłonność do agresji i ryzykownych zachowań pod wpływem alkoholu. Odpowiada za nie ciało migdałowate, czyli część mózgu, która pobudzona przez wysokie procenty powoduje, że stajemy się nadpobudliwi, a nawet agresywni.

2. Zaczerwienienia na skórze

Rzeczywiście alkohol płynący w twoim ciele może powodować, że ludzie wokół staną się bardziej atrakcyjni, jednak zmiany zachodzące na twojej skórze z pewnością nie sprawią, że ty staniesz się atrakcyjniejszy dla znajomych.

Alkohol rozszerza naczynia krwionośne twarzy i całego ciała, co sprawia, że na twojej skórze pojawiają się pajączki i zaczerwienienia. Cera staje się bardziej podatna na uszkodzenia, oczy są przekrwione, a stan ewentualnych zmian trądzikowych jest zaogniony. W dodatku duża dawka alkoholu powoduje wzrost ciśnienia krwi, a więcej płynu krążącego w twoim organizmie rozszerza tętnice i żyły, przez co możesz czuć się napuchnięty.

3. Osłabienie mięśni

Możesz ćwiczyć na siłowni tak długo, jak tylko chcesz, jeśli jednak zaraz po treningu udasz się do baru na kilka drinków, idealna sylwetka pozostanie jedynie marzeniem. Alkohol zaburza wydzielanie hormonów w twoim organizmie, a także utrudniać odpowiedź organizmu na ćwiczenia fizyczne i wysiłek mięśni.

W wyniku tego kształtowanie mięśni i spalanie tkanki tłuszczowej jest znacznie utrudnione, uszkodzone białka są odbudowywane z trudnością i powoli. Jeśli więc jesteś w trakcie wypełniania swojego planu treningowego i liczysz na spektakularne efekty, lepiej zrezygnuj z otwierania zimnego piwa po przyjściu do domu.

Przeczytaj koniecznie

4. Zaburzenie pracy serca

Niewielkie ilości alkoholu mogą chronić twoje serce, ponieważ zawarte w nim polifenole wzmacniają naczynia krwionośne i podnoszą poziom dobrego cholesterolu, znanego jako HDL. Jednak według najnowszych badań takie działanie jest możliwe tylko u 15 proc. populacji o określonym profilu genetycznym. Znacznie bardziej prawdopodobne jest, że alkohol poważnie zaburzy pracę serca.

Badania opublikowane w Journal of American College of Cardiology wskazują, że picie dwóch drinków każdego wieczoru zwiększa ryzyko wystąpienia migotania przedsionków nawet o 17 proc. W dodatku nieregularne bicie serca spowodowane krążącym w organizmie alkoholem może być przyczyną udaru mózgu i niewydolności serca.

5. Niepłodność

Alkohol może być także główną przyczyną niepłodności. Udowodniono, że picie pięciu drinków tygodniowo znacznie obniża liczbę plemników w męskim nasieniu. Zmniejsza się także liczba wartościowych plemników, które są w stanie zapłodnić komórkę jajową.

Według duńskich naukowców wyjaśnieniem takiego działania alkoholu może być jego wpływ na męskie hormony płciowe, takie jak testosteron. Według przeprowadzonych badań, nawet ¾ mężczyzn, którzy mają problem z alkoholem, skarży się także na problemy w sypialni, takie jak niskie libido, zaburzenia erekcji czy przedwczesny wytrysk.

 

Jakie skutki niesie ze sobą picie jednego piwa dziennie?

Zdecydowana większość badań, które skupiają się na niebezpieczeństwach związanych ze spożywaniem piwa, jasno mówi o jego szkodliwym wpływie na organizm. Mimo to, wiele osób sięga po trunek każdego dnia. Jakie skutki może mieć codzienne picie piwa?

SPIS TREŚCI

1. Skutki picia piwa

Piwo jest jednym z najbardziej kalorycznych alkoholi. Głównym objawem, zwracającym uwagę na nadmierne picie piwa, jest zwiększenie masy ciała. Dlatego też popularnym określeniem na męską otyłość jest „brzuszek piwny”.

Ponadto kalorie alkoholowe różnią się od tych pozyskiwanych z jedzenia. Podczas picia piwa, zwiększa się spożycie kalorii. Równocześnie nie są przyjmowane żadne składniki odżywcze.

Spożywanie jednego piwa dziennie (ok. 150 kalorii) nie wpłynie znacząco na wagę, ale kilka piw dziennie, już może zmienić sylwetkę. Dodatkowo alkohol prowokuje do spożywania większej ilości jedzenia.

Mimo że piwo nie jest najmocniejszym trunkiem, to może spowodować uszkodzenie wątroby. Większość piwoszy nie poprzestaje na jednym piwie, a pijąc kilka puszek dziennie przez kilka lat, można zwiększyć ryzyko alkoholowych chorób wątroby, takich jak marskość.

Alkohol wpływa też negatywnie na pracę nerek, które są odpowiedzialne za oczyszczenie krwi. Tak więc nadużywanie alkoholu, w tym piwa, może doprowadzić do niewydolności, nadciśnienia i chorób nerek.

Ponadto piwo ma działanie moczopędne i z czasem prowadzi do odwodnienia. Częste oddawanie moczu pozbawia organizm sodu i potasu, które należy uzupełniać. Zignorowanie problemu może prowadzić do niezliczonych problemów zdrowotnych, z których najłagodniejsze to skurcze mięśni, zmęczenie, osłabienie itp.

2. Problemy zdrowotne

Do efektów ubocznych nadużywania piwa, należy dodać problemy sercowo-naczyniowe. Wykazano, że nadmierne spożycie piwa prowadzi do wysokiego ciśnienia krwimigotania przedsionkówcukrzycy typu 2., udarów i wielu innych czynników. Wszystko to jest szkodliwe dla serca.

Spadek funkcji poznawczych również może być spowodowany regularnym spożywaniem alkoholu. W badaniu opublikowanym przez JAMA Network Open wykazano, że picie mocnego alkoholu jest znacznie bardziej niebezpieczne dla zdrowia naszego mózgu niż lekkie alkohole, takie jak piwo i wino.

Jednocześnie te same badania powiązały nadmierne picie piwa z ryzykiem choroby Alzheimera i demencji, gdy piwo było spożywane konsekwentnie przez długi czas.

źródło: zywienie.abczdrowie.pl

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ