Głośno o sukcesach uniejowskich Driad

0
65
views

Właśnie ukazał się nowy numer gazety „Do Rzeczy”, wydawanej przez Lokalną Grupę Działania „PRYM”. Na okładce dostrzegamy znane twarze – zgadza się, to dziewczynki z uniejowskiej drużyny mażoretek „Driady”.

Na terenie Uniejowa bezpłatne egzemplarze gazety znajdują się w holu Urzędu Miasta oraz w kiosku w Rynku Miejskim. Poniżej, na prośbę tancerek, zamieszczamy treść artykułu o imponujących osiągnięciach zespołu, zdobytych w ostatnim czasie nagrodach i międzynarodowej rywalizacji!

Mażoretki Driady Uniejów

Niecałe półtora roku temu w Uniejowie powstał i rośnie w siłę zespół mażoretek. Formacja, która rozpoczęła swoją działalność we wrześniu 2019 r., może się już pochwalić całkiem obszernym zestawem nagród, zdobytych podczas zawodów w międzynarodowym towarzystwie doświadczonych koleżanek!

„Dopiero co powstałyśmy…

…ale szybko maszerujemy w stronę celu – tanecznego sukcesu!” – motto towarzyszące uniejowskim Driadom od samego początku, okazało się być dobrą wróżbą. Pod koniec września minionego roku zespół obchodził swoje pierwsze urodziny. A było co świętować – pomimo kłód pod nogi, rzucanych przez pandemiczne ograniczenia, dziewczynki nie przerywały treningów, przenosząc się z nimi na płaszczyznę online. W dodatku, podczas gdy już przyjęte do zespołu mażoretki bardzo szybko zdobywały nowe umiejętności, rosło zainteresowanie tańcem z pałeczką wśród ich koleżanek.

Zespół współpracuje z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury, Orkiestrą ZHP-OSP Uniejów,  Szkołą Podstawową im. Bohaterów Września 1939 r. oraz stowarzyszeniami i organizacjami pożytku publicznego (m.in. Uniejowskim Stowarzyszeniem „Aktywni”). Dziewczynki 2 razy w tygodniu trenują na szkolnej sali gimnastycznej pod okiem Oliwii Olczyk, brązowej medalistki Mistrzostw Świata Tańca Mażoretkowego.

 

Pierwsze zawody i od razu sukces!

Obecnie w świecie mażoretkowym organizowane są jedynie zawody online – mistrzostwa „na żywo” nie mogą się odbywać ze względu na zagrożenie pandemią koronawirusa. Mimo tego, że zdalna forma nie pozwala poznać niepowtarzalnej atmosfery konkursów, dziewczynki postanowiły spróbować swoich sił w rywalizacji, aby sprawdzić się i porównać swoje umiejętności z innymi zespołami.

☆ Sierpecki Turniej Tańca Sportowego

Przez pandemicznie ograniczenia, Driady ominęła możliwość startowania na Mistrzostwach Polski Środkowej, ale rywalizacja w Sierpeckim Turnieju Tańca Sportowego okazała się wyzwaniem jeszcze większym. Na Mistrzostwach Polski Środkowej zmierzyłyby się z zespołami z 4 województw – tutaj przyszło im rywalizować z najlepszymi drużynami z całej Polski, które mogą szczycić się już tytułami nawet z Mistrzostw Świata. Udział w turnieju zakończył się dla dziewcząt ogromnym sukcesem i zaowocował pierwszymi w ich dotychczasowej działalności nagrodami. Grupa zaawansowana zajęła II miejsce i zdobyła srebrny medal w kat. formacje baton juniorki. Spośród występów indywidualnych i duetów świetne wyniki zanotowały: Hania Pająk (kat. solo flaga kadetki) III miejsce i brąz; Maja Michalak (kat. solo jazz juniorki) I miejsce i złoto; Oliwia Kwiatkowska i Natalia Stachowiak (kat. duet baton kadetki) VI miejsce oraz Oliwia Olczyk (kat. solo baton dorośli) I miejsce i kolejne złoto. Ponadto, dziewczynki zdobyły łącznie 7 wyróżnień w różnych kategoriach!

 

☆ International Championship „Zagreb Christmas Open”

W tym konkursie wzięła udział Oliwia Olczyk, trenerka mażoretek. Co ciekawe, to pierwszy raz, kiedy Oliwia reprezentowała Uniejów w międzynarodowym konkursie i trzeba przyznać, że zrobiła to w pięknym stylu: w kat. solo buława seniorki zdobyła brązowy medal, zaś w kat. solo baton seniorki, uplasowała się na VI miejscu.

 

 

 

☆ Międzynarodowy konkurs WAMT Online Christmas Championship

I tu dziewczyny spisały się wyśmienicie! Driady stanęły w szranki z najlepszymi zespołami z całego świata (m.in. z Węgier, Kazachstanu czy Czech). Do konkursu zgłoszono aż 350 choreografii z 63 zespołów pochodzących aż z 5 różnych kontynentów! Mimo zawieszonej bardzo wysoko poprzeczki, zawodniczkom z Uniejowa udało się zdobyć aż 4 miejsca medalowe: Maja Michalak – III miejsce w kat. solo pompon juniorki; Zuzia Mosiagin – II miejsce w kat. solo 2xbaton juniorki; Daria Pająk i Malwina Kaźmierczak (debiutantki) – I miejsce w kat. duo/trio baton kadetki oraz II miejsce w tej samej kategorii – Karina Kunicka i Malwina Zych, które również startowały po raz pierwszy. Ponadto, jury przyznało nagrody specjalne. Na I miejscu w kat. juniorki „all around” (zsumowana liczba pkt. z wszystkich występów zawodniczki) uplasowała się Maja Michalak.

 

 

Trochę historii

25 września 2019 r. na casting przyszło 7 wspaniałych dziewczyn. Później, z treningu na trening przychodziło ich coraz więcej – koleżanki zabierały ze sobą koleżanki, kuzynki przyprowadzały kuzynki. Po pierwszym roku działalności w Driadach były już 44 dziewczyny. To 10 wspaniałych tancerek w grupie zaawansowanej i 34 w grupie podstawowej. Ten pierwszy rok nie był łatwy: zespół miał wziąć udział w ich pierwszych zawodach, Mistrzostwach Polski Środkowej, jednak przez pandemię turniej został odwołany.

– Od marca do sierpnia nie miałyśmy możliwości się spotykać, mogłam wysyłać dziewczynom jedynie filmiki z nowymi trickami i krokami. Wszystko potoczyło się zupełnie nie według planu – opowiada Oliwia, trenerka Driad. – Mimo wszystko, gdy patrzę na to, co udało się nam zrobić, sama nie wierzę, kiedy to się stało. Występ na finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, na balu charytatywnym Orkiestry Dętej ZHP-OSP w Uniejowie, na Powiatowym Pikniku Zdrowia i Urody, na turnieju piłki nożnej „Połączeni Pasją”. Byłyśmy na obozie muzycznym w Załęczu Wielkim zorganizowanym przez zawsze pomocną i pozytywnie nastawioną orkiestrę. Dwa razy pojawiłyśmy się w TVP 3 Łódź – raz mówiono w wiadomościach o naszym układzie „Maska”, który powstał w stu procentach zdalnie podczas pandemii, raz wystąpiłyśmy na żywo w ramach promowania Dożynek Wojewódzkich. Mamy wspaniałe nowe stroje – dresy zespołowe oraz profesjonalne sukienki estradowe sfinansowane przez niezastąpionych sponsorów.

Tańczymy, maszerujemy i uczymy się tricków z pałeczką mażoretkową. Dołącz do nas!

Losy zespołu i powiadomienia o kolejnych sukcesach mogą Państwo śledzić na bieżąco na facebooku „Mażoretki Driady Uniejów”. Za pośrednictwem fanpejdża uniejowskie Driady zachęcają do spróbowania własnych sił w niełatwym, ale za to dającym wiele satysfakcji tańcu z pałeczką. Do zespołu mogą dołączyć dziewczynki w wieku powyżej 10 lat. Szczegółowych informacji udziela trenerka, Oliwia Olczyk (kontakt: 725 656 529).

(MB)

 

Poznaliśmy wstępny projekt dla nowego przedszkola w Uniejowie

Ogłoszona zmiana lokalizacji przyszłej placówki przedszkola wymusiła sporządzenie od podstaw nowego projektu. Na chwilę obecną konkretyzuje się program funkcjonalno – użytkowy wraz z koncepcją architektoniczno-budowlaną. Po doprecyzowaniu ostatnich szczegółów będzie można ogłosić przetarg na wykonawcę.

Na nowe przedszkole czeka z utęsknieniem cała społeczność: wychowawcy, rodzice, personel. Temat budowy nowego obiektu został podjęty już w 2017 r. Według pierwotnego zamierzenia miał on powstać przy ulicy Wiśniowej i zastąpić istniejącą siedzibę. Niestety, splot niekorzystnych okoliczności, do których należy m.in. wzrost cen w branży budowlanej i problemy z wyłonieniem wykonawcy ostatecznie uniemożliwił realizację przedsięwzięcia. W roku 2020 władze gminy zdecydowały o zmianie lokalizacji, którą będzie plac w sąsiedztwie szkoły podstawowej. Zmiana miejsca spowodowała konieczność przeprojektowania obiektu. Program funkcjonalno – użytkowy jest już na ukończeniu, następnym krokiem będzie procedura przetargowa.

Do budowy nowego przedszkola podeszliśmy z ogromną troska i rozwagą, ponieważ będzie ono pełnić funkcje integracyjne. Chciałbym, aby zarówno dzieci, pedagodzy oraz personel mieli jak najlepsze warunki do rozwoju i pracy –podkreśla Burmistrz Józef Kaczmarek.

Nowe przedszkole przeznaczone będzie docelowo dla 200 dzieci. Będzie w nim realizowany program wychowawczy obejmujący również dzieci z deficytem rozwojowym. Wszystkie pomieszczenia przystosowane będą dla dzieci niepełnosprawnych, w tym poruszających się na wózkach inwalidzkich. W koncepcji architektonicznej czytamy, że „z uwagi na integracyjny charakter obiektu, oprócz dodatkowo zaprojektowanych sal zajęć, przyjęto zwiększone normatywy powierzchniowe pomieszczeń oraz podwyższony standard wykończenia i wyposażenia dążąc do stworzenia dla dzieci optymalnych warunków rozwoju”.

Nowy projekt wnosi klika świeżych rozwiązań. Zmieni się sam kształt dwukondygnacyjnego budynku, bryła będzie miała formę litery L. Oprócz sal typowo dydaktycznych znajdą się w nim sale specjalistyczne takie jak: sala polisensoryczna (dostarczająca wrażeń dotykowych, słuchowych i wzrokowych), sale twórczości dziecięcej, sale doświadczania świata, sale zabaw, sala komputerowa i sala sportowa. Przeznaczone dla wszystkich grup wiekowych będą wspomagać rozwój dzieci poprzez naukę i zabawę. Odpowiednio dobrane elementy stanowiące wyposażenie będą stymulować różnego rodzaju aktywności, rozwój poznawczy, albo po prostu pozwolą uatrakcyjnić i urozmaicić pobyt dzieci w przedszkolu. Ponadto na terenie obiektu znajdzie się gabinet logopedy z myślą o dzieciach, które potrzebują tego typu konsultacji i ćwiczeń.

Podobnie jak w przypadku obecnej siedziby, pomyślano także o zagospodarowaniu terenu, które będzie uwzględniało m.in. plac zabaw, nasadzenia zieleni oraz parking.
Budowa nowego przedszkola integracyjnego przy szkole podstawowej przyniesie również korzyści w infrastrukturze samej szkoły i MGOK-u. Takie rozwiązanie skupi w jednym miejscu placówki oświatowe Uniejowa, czyniąc zeń miejski kompleks edukacyjno – wychowawczy.

Będzie to z pewnością ułatwieniem dla rodziców, którzy dowożą dzieci w różnym wieku – do szkoły i przedszkola, a w przyszłości do żłobka. Nowa lokalizacja da takim rodzicom jedno miejsce docelowe – mówi Burmistrz.

Warto wreszcie dodać, że budowa placówki w nowym miejscu pozwoli uniknąć problemów logistycznych związanych z przeniesieniem dzieci na czas prac do szkoły.
A.Ow.

źródło: Gmina Uniejów

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ