Obserwuj nas na Facebook

WALKING FUTBOL – Senior Łódka Cup

Pod koniec czerwca na obiekcie przy ul. Minerskiej 19 zostanie rozegrany pierwszy w Polsce oficjalny turniej walking futbolu, czyli chodzonej piłki nożnej. W Senior Łódka Cup wezmą udział amatorskie drużyny w kategorii wiekowej 50+.

– Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby spróbować sił w takiej rywalizacji. Przepisy gry są bardzo proste, więc każdemu z uczestników w ciągu kilku minut wytłumaczymy o co chodzi w walking futbolu i jaka jest filozofia tej dyscypliny. Oprócz rywalizacji sportowej zależy nam na aktywizacji osób 50+, wspólnej integracji oraz promocji nowej odmiany piłki nożnej, która na całym świecie zyskuje coraz większą popularność – powiedział Jarosław Paradowski z Polskiego Stowarzyszenia Futbolu Chodzonego.

Turniej zostanie rozegrany 29 czerwca. Do tego czasu osoby zainteresowane mogą dołączyć do grupy łódzkich walking futbolowców, którzy w każdy poniedziałek od godziny 19 trenują na obiekcie Vera Sport przy ul. Siewnej 15. Zajęcia mają charakter otwarty i każdy może w nich uczestniczyć aktywnie lub w roli obserwatora.

Szczegółowe informacje na temat treningów i turnieju można otrzymać pod numerem telefonu 690 990 278. Zgłoszenia  do Senior Łódka Cu psa przyjmowane droga elektroniczną pod adresem: kontakt@walkingfutbol.pl

Chodzimy za piłką, chodź z nami!

 

Walking futbol, czyli futbol chodzony doszedł już do Polski. Nie wszyscy jednak wiedzą, o co chodzi w tej dyscyplinie sportu. Możemy to wyjaśnić?

Prezes Walking Futbol Polska Jarosław Paradowski: – Jak sama nazwa mówi, podczas gry w walking futbol zawodnicy muszą chodzić, a nie biegać. Spowolnienie gry powoduje, że w walking futbol mogą grać praktycznie wszyscy, bez ograniczeń wiekowych. Większość turniejów i zawodów organizowanych jest dla osób w wieku +50 lub +60, ale są też turnieje dla +65, a nawet +70. Te limity wiekowe dotyczą oczywiście oficjalnych meczów i zawodów, ale w futbol chodzony może grać dosłownie każdy – kobiety, mężczyźni, dzieci. Wszyscy, którzy chcą się trochę poruszać i aktywnie spędzić wolny czas. Przepisy są bardzo proste i minimalizują możliwość odniesienia kontuzji, dlatego walking futbol rozwija się na całym świecie bardzo szybko.

Ile osób przekonało się już do uprawiania tej nowej dyscypliny sportu?

– Bardzo trudno to policzyć. Mamy dane z Anglii, gdzie zarejestrowanych jest ponad 1000 klubów i regularnie gra ponad 50 000 osób. To właśnie na Wyspach Brytyjskich w 2011 roku zaczęto grać w walking futbol. W Internecie dostępne są jednak filmy, na których widać, że w futbol chodzony grają też między innymi byli zawodnicy Barcelony i innych znanych klubów we Włoszech, Francji, Niemczech, Holandii czy Belgii.

Jakie są podstawowe różnice pomiędzy normalną piłką nożną i futbolem chodzonym?

– Przede wszystkim nie biegamy! Każdy z zawodników musi mieć cały czas kontakt jedną nogą z podłożem. Gdy sędzia zauważy, że ktoś biegnie, to dyktuje rzut wolny dla drużyny przeciwnej. Po drugie – nie ma żadnego kontaktu pomiędzy zawodnikami. Zabroniona jest gra wślizgiem, ciałem, bark w bark, odpychanie itp. Po trzecie – piłka nie może być zagrana wyżej niż linia głowy, czyli gra toczy się głównie po ziemi. Oczywiście linia głowy to wysokość umowna, czyli około 160-180 cm.

Na całym świecie zawodnicy grają według tych samych zasad, czy też są jakieś regionalne różnice?

– Przepisy są podobne, ale nieznacznie się różnią w poszczególnych krajach. W lutym 2019 roku Stowarzyszenie Walking Futbol Polska przystąpiło do International Walking Football Federation. Ta organizacja, mająca siedzibę w Anglii i skupiająca już ponad 30 krajów z całego globu, przeprowadzi w tym roku pierwsze oficjalne mistrzostwa świata w futbolu chodzonym. Za kilka miesięcy ma się też odbyć pierwszy światowy kongres walking futbolu, podczas którego jednym z głównych tematów będzie ujednolicenie przepisów. Mamy już zaproszenie do udziału w obradach i na pewno będziemy w nich uczestniczyć.

W mistrzostwach świata też wystąpicie?

– Jeszcze nie. Działamy zaledwie kilka miesięcy, a udział w mistrzostwach to spore wyzwanie organizacyjne i finansowe. Poczekamy więc na moment, aż będziemy przygotowani do udziału w takiej imprezie. Teraz byłoby to trochę porywanie się z motyką na słońce. W tym roku nasz cele jest taki, aby jak najwięcej ludzi dowiedziało się o futbolu chodzonym i spróbowało swych sił na boisku. W Łodzi spotykamy się regularnie już od kilku tygodni i liczba osób grających stale się zwiększa. Nawiązujemy kontakt z innymi ośrodkami, bo chcemy aby w walking futbol grano nie tylko w Łodzi, ale w całym kraju. Chcemy pokazać Polakom, że walking futbol jest fajną grą, pozwalającą aktywnie spędzić wolny czas wśród znajomych oraz poznać nowych, uśmiechniętych i pozytywnie nastawionych do życia ludzi. Na razie aspekt sportowy i rywalizacja nie są najważniejsze. Liczy się sama obecność, przełamanie barier wiekowych i ograniczeń własnej sprawności fizycznej. Spotykamy się w grupach o różnym stopniu zaawansowania piłkarskiego. Są w nich byli piłkarze oraz osoby, które wcześniej rzadko wychodziły na boisko. I to jest właśnie najpiękniejsze./p>

To oznacza, że walking futbol w Polsce będzie się na razie rozwijał tylko w formie rekreacyjnej?

– Ależ nie. Mamy tez propozycję dla tych, którzy chcą poczuć smak rywalizacji, zdecydują się zebrać grupę znajomych, założyć drużynę i zagrać w pierwszym oficjalnym turnieju organizowanym przez Waking Futbol Polska. Impreza pod nazwą Senior Łódka Cup odbędzie się 29 czerwca w ośrodku treningowym przy ulicy Minerskiej 19 w Łodzi. Więcej informacji na temat turnieju już wkrótce pojawi się na stronie internetowej walkingfutbol.pl i na naszym profilu na facebooku.

Czy każdy może dołączyć do trenujących lub zgłosić chęć udziału w Senior Łódka Cup?

– Oczywiście, że tak. Trzeba tylko skontaktować się z Walking Futbol Polska i wszystko ustalimy. Jeśli chodzi o treningi, to na razie spotykamy się na hali ośrodka Vera Sport przy ul. Siewnej 15, ale już niedługo przechodzimy na otwarte boiska trawiaste. Dla każdego chętnego miejsce się znajdzie. W turnieju Senior Łódka Cup planujemy udział maksymalnie 8 drużyn w kategorii wiekowej +50. Zgłaszać się można pod tel. 690 990 278 lub mailowo kontakt@walkingfutbol.pl. Zapraszamy.

źródło: Walking Futbol

 

 

Share:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

PIŁKARSKI WEEKEND – OK LIGA TYPERA

IV LIGA – VIII KOLEJKA 13 września (PIĄTEK) godz. 17:00 ŁÓDŹ AKS SMS Łódź (2) – Termy Poddębice (7) obsada sędziowska: Banasiak B., Siercha Ł., Śpiewak A.   pozostałe mecze:

Kolejna edycja Akademii Grassroots

Ruszyły zapisy na kolejną edycję Akademii Grassroots. Tym razem odbędzie się ona 2 października (środa) w łódzkiej Sport Arenie przy alei Unii Lubelskiej. Rejestracja odbywać się będzie wyłącznie drogą elektroniczną

Ewa Pajor: Debiut w Barcelonie z Dwiema Bramkami!

Ewa Pajor rozpoczęła swoją fantastyczną przygodę z FC Barceloną, strzelając od razu dwie bramki! Po udanych występach w meczach towarzyskich, Polka zadebiutowała w La Liga w znakomity sposób, zdobywając dwa gole w niedzielnym spotkaniu, w którym Barcelona wygrała 3:0 z Deportivo

Zaproszenie na Dożynki Powiatowe

Zapraszamy na “XII Dożynki Powiatu Poddębickiego” – 15.09.2024 r. w Poddębicach (teren koncertowy obok Term). Patronat nad imprezą objęła Marszałek Województwa Łódzkiego Joanna Skrzydlewska. źródło: Gmina Poddębice „Dzień Zadzimia” po