Zróbmy wszystko aby ta mapa nie stała się czarna !

0
59
views

18 czerwca 2019 roku, na Torze Łódź ,Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi zorganizowała brifing prasowy poświęcony ogólnopolskiemu projektowi związanemu z bezpieczeństwem drogowym podczas wakacji. Od 19 czerwca 2019 roku rusza specjalna MAPA WYPADKÓW ŚMIERTELNYCH w Polsce. To jak będzie wyglądać pod koniec wakacji zależy od każdego uczestnika ruchu. Podczas wakacji 2018 roku na terenie Polski doszło do 592 wypadków śmiertelnych. Położenie woj. łódzkiego w centrum kraju gdzie przecinają się główne szklaki komunikacyjne a podczas letniego wypoczynku ruch jest szczególnie natężony niestety sprzyja powstawaniu zdarzeń drogowych. W wakacje 2019 doszło na naszym terenie do 41 wypadków śmiertelnych.

Uruchomiona od 19 czerwca MAPA , która obejmować będzie  wakacje 2019 roku jest na starcie letniego wypoczynku wolna od punktów wskazujących wypadki śmiertelne. To jak będzie wyglądała na początku września zależy od każdego z nas. Każdej doby nanoszone będą wypadki śmiertelne , do których dojdzie w Polsce. Te z ostatniego dnia będą pokazywać się na czerwono, po dobie staną się czarnymi punktami na mapie kraju.

Podczas tego letniego projektu będziemy także obalać mity i potwierdzać fakty dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Pierwszym z nich jest to, że przy dobrych warunkach atmosferycznych dochodzi do mniejszej liczby wypadków. Niestety to nieprawda. Do 70-80% wypadków dochodzi przy słonecznej pogodzie, bez opadów, w porze dziennej. Wakacje to nie czas odpoczynku od odpowiedzialności i wyobraźni.

Do brifingu doszło na Torze Łódź, który właśnie w wakacje /w każdy wakacyjny  poniedziałek / uruchamia bezpłatne szkolenia technik jazdy. Inicjatywę tę KWP w Łodzi objęła patronatem. Podczas szkoleń uczestnicy zapoznają się w teorii i praktyce z technikami skrętu, hamowania i omijania awaryjnego oraz zjawiska poślizgu bocznego. Zajęcia prowadzą licencjonowani instruktorzy Akademii Bezpiecznej Jazdy Tor Łódź z wykorzystaniem nitki toru i płyt poślizgowych samochodami uczestników.

Polecamy:

http://www.policja.pl/pol/mapa-wypadkow-drogowych/527,Mapa-wypadkow-drogowych-ze-skutkiem-smiertelnym-WAKACJE-2019.html

 

Wspólnie zadbajmy o bezpieczeństwo na drogach

Wielkimi krokami zbliża się okres letniego wypoczynku i związany z tym wzmożony ruch przejazdów. Województwo łódzkie jest bardzo specyficznie usytuowanym obszarem, bowiem krzyżują się tu główne szlaki komunikacyjne. Tym samym po drogach przejeżdża codziennie bardzo duża liczba pojazdów a w okresie wakacyjnym obserwujemy jeszcze większe jego natężenie. Dlatego od 19 czerwca do 1 września br. policjanci będą prowadzić akcję „Bezpieczne Wakacje 2019”.

Do działań zostanie zaangażowana większa liczba policjantów.  Pełniona przez nich służba będzie uwzględniać miejsca zbiorowego wypoczynku (w tym także tzw. „półkolonii”), ruch turystyczny, utrudnienia spowodowane tymczasową zmianą organizacji ruchu związaną z prowadzonymi robotami drogowymi. Ponadto zakazy ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton, z wyłączeniem autobusów oraz niektórych innych pojazdów ze względu na rodzaj wykonywanego przewozu, w dniach:

•        19 czerwca – w godz. 18:00 – 22:00,

•        20 czerwca – w godz. 8:00 – 22:00,

•        od dnia 28 czerwca do dnia 1 września br.:

–        w piątki – w godz. 18:00 – 22:00,

–        w soboty – w godz. 8:00 – 14:00,

–        w niedziele – w godz. 8:00 – 22:00,

•        14 sierpnia w godz. 18:00 – 22:00,

•        15 sierpnia w godz. 8:00 – 22:00

W ramach pełnionej służby policjanci będą prowadzić między innymi  wzmożone kontrole autobusów przewożących zorganizowane grupy osób, w szczególności dzieci i młodzieży (w tym organizować stałe punkty kontroli ). W ich głównym zainteresowaniu będą również  motocykliści  i rowerzyści popełniający naruszenia przepisów ruchu drogowego. Policjanci będą sprawdzać stan techniczny pojazdów i sposób przewożenia dzieci.

Mundurowi będą   konsekwentnie eliminować z ruchu kierujących pojazdami pod wpływem alkoholu zarówno w doraźnych kontrolach jak i zorganizowanych działaniach. Poza tym będą kontrolować stosowanie się kierujących do ograniczeń prędkości i to również w tzw. Kontrolach kaskadowych.

Podczas wakacji w miejscach letniego wypoczynku policjanci będą organizować spotkania z dziećmi i młodzieżą i omawiać aspekty dotyczące bezpieczeństwa zarówno na drogach jak i podczas wypoczynku.

 

I Europejski Dzień Przeciwdziałania Włamaniom do Domów

Rozpoczyna się czas wakacyjnych urlopów. Warto więc pomyśleć i zrobić wszystko, co jest niezbędne, aby zabezpieczyć się przed przykrą niespodzianką, jaka może nas spotkać po powrocie z upragnionego wypoczynku. Niespodzianką, którą może być włamanie. Właśnie dlatego, 19 czerwca obchodzić będziemy po raz pierwszy Europejski Dzień Przeciwdziałania Włamaniom do Domów. Z okazji tego wydarzenia Europejska Sieć Zapobiegania Przestępczości (EUCPN) wraz z krajami UE rozpoczyna kampanię „Stop włamaniom do domów”.

Kradzież z włamaniem jest przestępstwem kryminalnym, które pociąga za sobą nie tylko straty materialne, ale również bardzo często wiąże się z utratą poczucia bezpieczeństwa. Zdaniem psychologów ofiary włamań doświadczają stanów lękowych, cierpią na bezsenność i bóle głowy. Skutki psychologiczne są niekiedy poważniejsze niż utrata kosztowności. Dlatego kraje europejskie, zjednoczone w EUCPN i EUROPOLU, połączyły siły w ramach kampanii „Stop włamaniom do domów”.

Celem kampanii jest przypomnienie obywatelom kilku zasad bezpieczeństwa i zachęcenie do właściwego zabezpieczenia ich dobytku, mieszkania czy domu.

Nie dajmy szans włamywaczom!

Przed wyjazdem na urlop poprośmy sąsiada lub inną zaufaną osobę o to, żeby podczas naszej nieobecności zaopiekowała się domem/mieszkaniem, zebrała ze skrzynki pocztowej przychodzącą korespondencję i ulotki. Nigdy nie zostawiajmy kluczy w umówionym miejscu np. pod wycieraczką czy doniczką.

Pamiętajmy również, żeby za każdym razem, kiedy wychodzimy z domu zamykać drzwi i okna (również te piwniczne i dachowe) oraz włączyć alarm. Przed dłuższym wyjazdem warto także zakręcić zawory doprowadzające wodę i gaz do domu oraz pomieszczeń gospodarczych.

Planując urlop, rozważmy zdeponowanie w banku posiadanej gotówki, kosztowności i innych przedmiotów wartościowych. Stamtąd na pewno je odbierzemy. Bezpieczne będą czekały na nasz powrót.

Na bezpieczeństwie nie warto oszczędzać. Choć zabezpieczenie może być kosztowne, zainwestujmy w rolety antywłamaniowe, atestowane zamki, alarm połączony z monitoringiem, czujniki ruchu i dobre oświetlenie terenu. Pamiętajmy, złodziej, typując dom do włamania, wybierze ten z zabezpieczeniami łatwiejszymi do pokonania!

Miejmy też na uwadze, że media społecznościowe mogą być źródłem informacji dla złodzieja. Zdjęcia z wakacji zamieszczajmy dopiero po powrocie.

Pamiętajmy, aby zawsze zabezpieczać dom przed wyjazdem. Niespodzianki na urlopie, TYLKO pozytywne!

Więcej informacji na temat kampanii w języku angielskim: www.eucpn.org – @eucpn – EUCPN – EUCPN

(Biuro Prewencji KGP)

źródło: poddebice.policja.gov.pl

 

 

 

Poprzedni artykułREPORTER – WIADOMOŚCI
Następny artykułGMINNE INFORMACJE
UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ