ZDARZENIE DROGOWE Z CIĄGNIKIEM I OSOBÓWKĄ

0
24
views

Policjanci wyjaśniają okoliczności zdarzenia drogowego na ulicy Polnej w Uniejowie. Jedna osoba trafiła do szpitala.

9 września 2022 roku około godz. 10:00 w miejscowości Uniejów na ulicy Polnej doszło do zderzenia ciągnika rolniczego DEUTZ z pojazdem osobowym marki Fiat. 47-letni mieszkaniec powiatu poddębickiego trafił do szpitala. Ciągnikiem kierował 24 latek z powiatu gorzowskiego. Kierowcy pojazdów byli trzeźwi. Ruch drogowy w rejonie zdarzenia odbywał się wahadłowo.Na miejscu pracowały wszystkie służby ratunkowe: policjanci, strażacy oraz  ratownicy medyczni. Funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Uniejowie wyjaśniają okoliczności tego zdarzenia.

sierż.sztab. Sylwia Kaźmierczak

 

PIJANY ROWERZYSTA, KIEROWCA BEZ UPRAWNIEŃ I JAZDA „NA ZDARZAKU” – WYSOKIE MANDATY DLA NIEPRZESTRZEGĄCYCH PRZEPISÓW DROGOWYCH

Nietrzeźwy rowerzysta z mandatem 2500 złotych, kierujący bez prawa jazdy z wnioskiem do sądu oraz kolizja w rejonie przejścia dla pieszych. Policja apeluje o uwagę i rozsądek na drodze. Wyeliminowani uczestnicy ruchu drogowego stwarzali realne zagrożenie nie tylko dla siebie ale przede wszystkim dla innych.

7 września 2022 roku o godzinie 6:50 w miejscowości Wartkowice, policjanci zatrzymali do kontroli drogowej rowerzystę. Podczas legitymowania mundurowi wyczuli od kierującego woń alkoholu. Przeprowadzone badanie na zawartość alkoholu w organizmie wykazało, że mężczyzna miał niespełna promil. 42-latek został ukarany mandatem w wysokości 2500 zł.

Pół godziny później, także w Wartkowicach, ten sam patrol policji zatrzymał do kontroli pojazd marki Aixam. Po sprawdzeniu w policyjnym systemie okazało się, że kierujący nie posiada prawa jazdy. Wobec 66-latka funkcjonariusze sporządzili wniosek o ukaranie do Sądu w Poddębicach.

Tego samego dnia o godz. 17:40 w Poddębicach na ul. Łęczyckiej doszło do zdarzenia drogowego. Kierujący BMW nie zachował bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu marki VW, który zatrzymał się przed prawidłowo oznakowanym przejściem dla pieszych. Doszło do tylnego zderzenia pojazdów. Uczestnicy kolizji nie potrzebowali pomocy medycznej. Na  19-letniego sprawcę zdarzenia drogowego, mundurowi nałożyli mandat w wysokości 1500 złotych oraz 6 punktów karnych.

Pamiętajmy, pijani kierowcy i rowerzyści w konfrontacji z poruszającym się prawidłowo uczestnikami ruchu drogowego, mogą być przyczyną tragicznych w skutkach wypadków drogowych. To samo dotyczy braku uwagi oraz brawury. Rozkojarzony kierowca pojazdu stwarza zagrożenie nie tylko dla siebie, ale dla  innych użytkowników dróg.

sierż.sztab. Sylwia Kaźmierczak

 

NIE TYLKO PRAWA, POZNAJ TAKŻE OBOWIĄZKI – POLICYJNA PRELEKCJA Z 8-KLASISTAMI

Odpowiedzialność nieletnich, obowiązki ucznia i konsekwencje hejtu to tylko część tematów, które omówili mundurowi podczas prelekcji w uniejowskiej podstawówce. Dzielnicowi wyjaśnili uczniom zagadnienia z ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich i przybliżyli podstawowe zasady bezpieczeństwa.

9 września 2022 roku podczas spotkania z 8-klasistami policjantka wspólnie z dzielnicowymi gminy i miasta Uniejów szczegółowo omówiła nową ustawę dla nieletnich. Dzięki temu uczniowie poznali definicję czynu karalnego, demoralizacji, dowiedzieli się jak odróżnić osobę nieletnią od małoletniej oraz jaka jest rola sądu rodzinnego. Mundurowi podkreślali, że konsekwencje swoich zachowań ponosi każdy indywidualnie, nie ważne że zachowanie niezgodne z prawem zostało popełnione w grupie. Policjntka opowiedziała  jak ważną rolę w prawidłowej adaptacji w szkole odgrywa grupa rówieśnicza oraz asertywne zachowanie. Wspólnie z opiekunami grup omówiono wybrane punkty szkolnego regulaminu oraz zwrócono uwagę na prawa i obowiązki ucznia, który przebywając na terenie placówki zobowiązany jest do ich przestrzegania. Spotkanie było również doskonałą okazją do wyjaśnienia zasad bezpiecznego korzystania z Internetu. Uczniowie otrzymali informacje na temat korzyści i zagrożeń  płynących z surfowania w sieci oraz poznali  konsekwencje bezmyślnego hejtu. Dodatkowo, w ramach „Bezpieczne droga do szkoły”, policjanci wskazywali prawidłowe  zachowania w rejonie, dóg, ulic oraz przejść dla pieszych.

sierż.sztab. Sylwia Kaźmierczak

 

POLICYJNA PRELEKCJA NA RZECZ OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI

Wizyta poddębickich policjantów w DPS w Starym Gostkowie była dobrą okazją do przypomnienia podstawowych zasad bezpieczeństwa. Seniorzy usłyszeli jak zareagować na telefon oszusta oraz jak ważne znaczenie w ruchu drogowym mają elementy odblaskowe.

13 września 2022 roku mundurowi spotkali się z pensjonariuszami domu pomocy społecznej na terenie gminy Wartkowice. Uczestnicy prelekcji usłyszeli wiele rad oraz wskazówek jak być bezpiecznym nie tylko na terenie placówki.  Funkcjonariusze wyjaśnili zagadnienia dotyczące prawidłowych zachowań na drodze, podczas jazdy rowerem oraz autobusem. Uwagę seniorów skupiono nad problematyką przestępstw dokonywanych metodą na “wnuczka“  lub „policjanta”, których dopuszczają się oszuści podszywający się pod pracowników różnych firm lub instytucji publicznych.  Grupa zapoznała się z numerami alarmowymi wszystkich służb ratowniczych oraz wzięła udział w warsztatach z zakresu wiedzy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Podczas zajęć policjanci zachęcali podopiecznych domu pomocy społecznej  jak i opiekunów do noszenia elementów odblaskowych z uwagi na zbliżający się okres jesienno-zimowy.
Spotkanie miało na celu przełamanie barier międzyludzkich wobec osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz fizyczną, jak również podniesienie świadomości na temat zagrożeń, które mogą  przydarzyć się każdemu z nas.

 

sierż. sztab. Sylwia Kaźmierczak

 

PKN ORLEN ostrzega przed pojawiającymi się w internecie oszustwami finansowymi podszywającymi się pod Koncern.

Fałszywe ogłoszenia gwarantujące rzekome bardzo wysokie i pewne zyski pojawiają się przede wszystkim na portalach Facebook, YouTube, licznych stronach internetowych, w mailingach, esemesach czy reklamach internetowych. Fałszywe ogłoszenia zachęcają najczęściej do inwestowania w akcje spółek Grupy ORLEN oraz projekty inwestycyjne prowadzone przez Grupę. Ogłoszenia te wykorzystują bezprawnie nazwę i znaki firmowe instytucji państwowych, spółek skarbu państwa czy wizerunki powiązanych z nimi osób.

Przypominamy: PKN ORLEN zachęca do inwestowania wyłącznie przez swoje oficjalne kanały, takie jak: orlen.pl, orlenwportfelu.pl lub oficjalne profile w mediach społecznościowych. Poniżej przedstawiliśmy, czym charakteryzuje się phishing w internecie, czyli próba podszycia się pod inną firmę w celu wyłudzenia pieniędzy.

Jak rozpoznać próbę oszustwa

  • 1. Zdjęcia profilowe często przedstawiają przerobione logo PKN ORLEN lub innych spółek skarbu państwa. Wykorzystywane są też w grafikach postów czy w reklamach.
  • 2. Należy zwracać uwagę na podejrzane nazwy profili, z których pochodzą posty. W przykładowej grafice przedstawiają nazwę zbliżoną do PKN ORLEN. Dobrym sposobem na weryfikację prawdziwości profilu jest także sprawdzenie liczby obserwujących. Jeśli jest niewielka, może to oznaczać, że strona tylko podszywa się pod daną firmę. 
  • 3. Teksty postów zawierają nieprawdziwe informacje o rzekomych inwestycjach i aktywach Grupy ORLEN czy innych spółek skarbu państwa. Mogą zawierać także błędy językowe. 
  • 4. Grafiki umieszczone w postach to często fotomontaże, którymi PKN ORLEN nie posługuje się w swojej komunikacji. Na zdjęciach można też zobaczyć sylwetki polityków, sportowców czy członków zarządów spółek skarbu państwa.
  • 5. Na grafikach mogą występować różne kolory tekstów, których PKN ORLEN nie używa w swojej komunikacji.
  • 6. Posty prowadzą do stron, które w żaden sposób nie są powiązane z PKN ORLEN lub licencjonowanymi domami maklerskimi. 
  • 7. Pod postami, które zawierają nieprawdziwe informacje może występować duża liczba negatywnych reakcji oraz mała liczba komentarzy, co może świadczyć o ukrywaniu komentarzy osób, które próbują ostrzec innych przed oszustwem. 

Jak inwestować w akcje PKN ORLEN

Inwestowanie w akcje PKN ORLEN przez inwestorów indywidualnych może odbywać się wyłącznie poprzez licencjonowane domy maklerskie oraz banki prowadzące działalność maklerską, których pełną listę można znaleźć na stronie internetowej Komisji Nadzoru Finansowego.

Komunikacja PKN ORLEN do potencjalnych inwestorów jest prowadzona wyłącznie przez oficjalne strony: orlen.pl, orlenwportfelu.pl lub oficjalne profile w mediach społecznościowych:

PKN ORLEN nigdy nie telefonuje do klientów z propozycją indywidualnych inwestycji.

Zgłoś próbę oszustwa

Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności, nieklikanie linków z niesprawdzonego źródła oraz zgłaszanie fałszywych ogłoszeń i prób oszustw na adres media@orlen.pl lub właściwym organom ścigania.

 

 

POLICYJNE STOISKO NA DOŻYNKACH W ZADZMIU

Wśród wielu atrakcji podczas X Jubileuszowych Dożynek Powiatu Poddębickiego w Zadzimiu nie zabrakło policyjnego akcentu. Dla funkcjonariuszy z poddębickiej jednostki była to doskonała okazja, aby spotkać się z mieszkańcami i porozmawiać z nimi na temat bezpieczeństwa oraz promować zawód policjanta.

Dożynki w Zadzimiu rozpoczęły się mszą świętą w kościele, następnie korowód dożynkowy udał się do Parku „Dereniowy Skarb”, w którym odbyła się ceremonia przekazania wieńców i chlebów dożynkowych, występy zespołów ludowych oraz lokalnych artystów. Wśród zaproszonych gości podczas oficjalnej części uroczystości uczestniczył także Komendant Powiatowy Policji w Poddębicach.
Jak zawsze dużym zainteresowaniem uczestników festynu cieszyło się policyjne stoisko. W jego organizację zaangażowali się funkcjonariusze z różnych komórek organizacyjnych: profilaktyk, dzielnicowy oraz pracownicy cywilni z zespołu kadr i szkolenia. Najmłodsi otrzymali elementy odblaskowe, materiały profilaktyczne oraz brali udział w grach edukacyjnych dotyczących szeroko pojętego bezpieczeństwa. W trakcie odwiedzin mundurowych, uczestnicy pikniku rozmawiali z dzielnicowym gminy Zadzim o bezpieczeństwie oraz lokalnych problemach społeczności. Osoby zainteresowane pracą w tej formacji, otrzymali ulotki promujące zawód policjanta. Funkcjonariusze wyjaśniali, jak wygląda procedura rekrutacji oraz jakie warunki i wymagania musi spełnić przyszły kandydat. Nie brakowało też chętnych do oglądana policyjnego radiowozu.

sierż.sztab. Sylwia Kaźmierczak

źródło: https://poddebice.policja.gov.pl/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ