ZDARZENIE DROGOWE NA PARZĘCZEWSKIEJ

0
59
views

Pojazd dachował. Dwie osoby trafiły do szpitala. Policjanci z Poddębic wyjaśniają okoliczności zdarzenia.

28 września 2022 roku o godzinie 6:20 dyżurny jednostki otrzymał zgłoszenie o wypadku przy ulicy Parzęczewskiej w Poddębicach.  46-letnia kierująca pojazdem marki Audi, straciła panowanie nad pojazdem, zjechała na lewe pobocze po czym dachowała.  Ze wstępnych ustaleń wynika, że kobieta mogła znajdować  się pod wpływem alkoholu. W wyniku zdarzenia kierująca oraz 27-letni pasażer trafili do szpitala w Poddębicach. Na miejscu pracowały służby ratunkowe.Policjanci wyjaśniają okoliczności tego zdarzenia.

Przypominamy:

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, za popełnione przestępstwo kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości, grozi nawet do 2 lat pozbawienia wolności i utrata prawa jazdy.

Dodatkowo nietrzeźwy kierowca musi  liczyć się z zakazem prowadzenia pojazdów od roku do nawet 15 lat oraz wysoką grzywną.

Apelujemy o trzeźwość na drodze!

sierż.sztab.Sylwia Kaźmierczak

 

WYSOKIE MANDATY ZA NIEPRZESTRZEGANIE PRZEPISÓW RUCHU DROGOWEGO

Nietrzeźwi rowerzyści dość często pojawiają się w policyjnych statystykach, ale niezachowanie bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu także nie jest rzadkością na poddębickich drogach. Po zaostrzeniu przepisów na uczestników ruchu drogowego czekają wysokie mandaty. Policja apeluje o rozsądek i uwagę na drodze.

2 października 2022 roku o godzinie 9:40 policjanci z Poddębic kontrolowali stan trzeźwości kierujących w miejscowości Pęczniew. Zauważyli rowerzystę jadącego wężykiem. Po podjęciu działań wobec mężczyzny poczuli od niego woń alkoholu. Funkcjonariusze zbadali stan trzeźwości, okazało się że 35-latek miał w organizmie ponad 2,6 promila alkoholu. Na właściciela jednośladu nałożono 2500 tysiąca złotych mandatu. Mężczyzna do domu wrócił  pieszo.

Tego samego dnia o godzinie 17:45 w miejscowości Praga, 32-latka nie zachowała bezpiecznej odległości od pojazdu poprzedzającego. Uderzyła oplem w tył samochodu marki Kia, doprowadzając do uszkodzenia pojazdów. Uczestnicy kolizji nie potrzebowali pomocy medycznej. Za to zdarzenie na kierującą mundurowi nałożyli mandat w wysokości 1300zł i 10 punktów karnych.

Od 17 września do 2 października 2022 roku na terenie powiatu poddębickiego doszło do jednego wypadku i 17 kolizji z różnych przyczyn, ponadto policjanci zatrzymali do kontroli drogowej  dwóch rowerzystów z wysoką zawartością alkoholu w organizmie.

Pamiętajmy, pijani kierowcy i rowerzyści w konfrontacji z poruszającym się prawidłowo uczestnikami ruchu drogowego, mogą być przyczyną tragicznych w skutkach wypadków drogowych. To samo dotyczy braku uwagi oraz brawury. Rozkojarzony kierowca pojazdu stwarza zagrożenie nie tylko dla siebie, ale dla  innych użytkowników dróg.

sierż.sztab. Sylwia Kaźmierczak

 

ŚWIEĆ PRZYKŁADEM Z PRZEDSZKOLAKIEM – POLICYJNY DZIEŃ ODBLASKÓW

Policjantki z Poddębic spotkały się z sześciolatkami z Dalikowa i przypomniały o zasadach bezpieczeństwa w szkole i na drodze. Wszystkim małym uczestnikom rozdano elementy odblaskowe, które są ważnym środkiem ostrożności w okresie jesienno-zimowym. Odpowiednio założony odblask poprawia widoczność osoby poruszającej się drogą nawet pięciokrotnie, daje to wówczas szansę kierującemu na jej zauważenie a także na bezpieczne wytracenie prędkości, po to aby w bezpieczny sposób ominąć pieszego.1 października 2022 roku policjanci garnizonu łódzkiego rozpoczynają akcję informacyjno-edukacyjną pod nazwą „Świeć Przykładem”. Tego dnia przypada również „Ogólnopolski Policyjny Dzień Odblasków”.

29 września 2022 roku funkcjonariuszki z poddębiciej jednostki rozmawiały o bezpieczeństwie na drodze z grupą starszaków. Podczas  warsztatów z dziećmi, policjantki zaprezentowały jak bezpiecznie przejść na drugą stronę ulicy oraz omówiły znaczenie wybranych znaków drogowych. Milusińscy z zainteresowaniem wysłuchali fachowych porad, pomimo że sami posiadali już dużą wiedzę z tego zakresu. Na zakończenie spotkania, mali słuchacze otrzymali  odblaskowe opaski oraz przywieszki, aby podczas drogi do szkoły do domu lub na spacerze z rodzicami byli bezpieczni i bardziej widoczni.

sierż.sztab. Sylwia Kaźmierczak

Działania informacyjno-edukacyjne „Świeć Przykładem” to przede wszystkim zwrócenie uwagi i zachęcenie niechronionych uczestników ruchu drogowego, pieszych, rowerzystów do korzystania z elementów odblaskowych. Używanie  elementów odblaskowych ma szczególne znaczenie właśnie teraz gdy nadeszła  jesień a w niedalekiej przyszłości będzie  zima. Wcześnie zapadający zmrok, ciemne poranki, zła widoczność w ciągu dnia, w połączeniu z ciemnym  ubraniem sprawiają, że kierującemu trudno jest dostrzec niechronionego uczestnika ruchu drogowego. Daj się zauważyć! Widząc z daleka świecący punkt  kierujący ma więcej czasuna odpowiednią reakcję. Zyskana w ten sposób chwila   może  uratować zdrowie lub  nawet życie pieszego, rowerzysty. Policjanci od lat zachęcają wszystkie grupy wiekowe (w tym przede wszystkim seniorów) do używania elementów odblaskowych. Powinniśmy pamiętać,  że każdy pieszy poruszający się po drodze,po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać odblasków w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu (asp. sztab Marzanna Boratyńska WRD KWP w Łodzi).

źródło: https://poddebice.policja.gov.pl/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ