Zadbajmy o bezpieczeństwo podczas odwiedzania grobów bliskich

0
23
views

Wielu z nas rozpoczęło już porządki na grobach bliskich przed uroczystościami Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego. W tym okresie musimy pamiętać szczególnie o tym, że wraz ze wzrostem natężenia ruchu w komunikacji publicznej, na cmentarzach i ulicach wzrasta aktywność drobnych złodziei liczących na naszą nieuwagę i łatwy zysk.

Aby nie stać się ofiarą złodziei wykorzystujących ten świąteczny czas należy: na cmentarz zabrać ze sobą jedynie niezbędną ilość pieniędzy, rzeczy wartościowe pozostawić w domu, w środkach komunikacji publicznej wszelkiego rodzaju torebki, plecaki, saszetki należy dokładnie zamknąć, natomiast pieniądze czy dokumenty najlepiej schować w wewnętrznych kieszeniach ubrania. Gdy jesteśmy już na cmentarzu i sprzątamy groby, nie pozostawiajmy torebek na ławkach, pomnikach czy innych miejscach dostępnych dla osób postronnych. Kluczy od mieszkania nie należy nosić razem z dokumentami. W komunikacji miejskiej torebkę zawsze trzymajmy przed sobą, nie dajmy okazji złodziejowi, aby nas okradł. Jeżeli wybieramy się samochodem na cmentarz, należy go dokładnie zamknąć. Upewnijmy się, że nie pozostawiliśmy wartościowych rzeczy na siedzeniach, najlepiej przedmioty takie schować do bagażnika. Często przewożone kwiaty, znicze zajmują całą naszą uwagę. Tak bardzo je chronimy przed zniszczeniem, że zapominamy o swoim bezpieczeństwie, co jest często przyczyną potencjalnych problemów.
podkom. Adam Dembiński

 

Bezpieczeństwo na drogach w okresie „Wszystkich Świętych”

W okresie „Wszystkich Świętych” licznie odwiedzimy groby naszych bliskich zmarłych. Jest to trudny czas dla uczestników ruchu drogowego, a dla policjantów okres wytężonej pracy. Wszystko po to, aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno kierującym, jak i pieszym.

Do zadań policjantów pełniących w tym czasie służbę będzie należało zapewnienie płynności ruchu na głównych ciągach komunikacyjnych kraju, jak i drogach prowadzących do cmentarzy. W miejscach występowania znaczących spowolnień i utrudnień policjanci będą kierować ruchem. Stosowanie się do poleceń i wskazówek funkcjonariuszy z pewnością ułatwi wszystkim poruszanie się w zatłoczonych rejonach.

Policjanci ruchu drogowego będą pomagać bezpiecznie dostać się podróżującym w miejsca, które tradycyjnie odwiedzamy w czasie świąt. Będą także reagować na popełniane wykroczenia, w szczególności te, które stanowią główną przyczynę wypadków drogowych, między innymi na przekraczanie dozwolonych limitów prędkości. Zwrócą również uwagę na stan trzeźwości i stan psychofizyczny kierujących pojazdami, a także na nieprawidłowe zachowania kierowców samochodów wobec pieszych.

Pieszych uczulamy natomiast, aby podczas korzystania z drogi mieli na uwadze własne bezpieczeństwo.  Noszenie odblasków w sposób widoczny dla kierowców podniesie znacząco bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu.

W celu usprawnienia dojazdu do cmentarzy wprowadzone zostaną zmiany organizacji ruchu. Warto zapoznać się z nimi jeszcze przed wyjazdem w trasę.

Z uwagi na utrudnienia, które mogą występować w tym okresie w ruchu drogowym zalecamy korzystanie z transportu publicznego. Tym bardziej, że w wielu miastach zostaną uruchomione specjalne linie kursujące z dużą częstotliwością.

Przypominamy, że w dniach: 31 października w godz. 18.00 – 22.00, 1 listopada w godz. 8.00 – 22.00, obowiązuje zakaz ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 t, z wyłączeniem autobusów oraz niektórych innych pojazdów ze względu na rodzaj wykonywanego przewozu.

W promowanie bezpieczeństwa w ruchu drogowym po raz kolejny włączyła się firma Screen Network S.A., która wyświetli na ekranach rozmieszczonych na terenie całego kraju spot pt. „Bezpieczeństwo na drodze – bądź odpowiedzialny”.

Pamiętajmy więc o zachowaniu rozsądku i zadbaniu o bezpieczeństwo swoje i innych, aby ten czas pamięci o zmarłych przebiegł spokojnie.

BRD KGP

 

Pod wpływem alkoholu spowodowała kolizję. To nie koniec jej problemów

Młoda kobieta swój sobotni dzień zakończyła w policyjnym areszcie. 24- latka odpowie za spowodowanie kolizji drogowej pod wpływem alkoholu. Dzięki spostrzegawczości policjanta odpowie także za posiadanie środków odurzających. Kobieta straciła prawo jazdy, a o jej dalszym losie zadecyduje sąd.

Do zdarzenia doszło w sobotnie popołudnie, 28 października, w Panaszewie na drodze krajowej numer 72. Z ustaleń policjantów wynika, że kierująca BMW w pewnym momencie zjechała na pobocze i włączyła światła awaryjne, po czym po chwili postanowiła ponownie włączyć się do ruchu. Podczas wykonywania tego manewru nie zachowała należytej ostrożności i doprowadziła do kolizji z prawidłowo poruszającym się kierowcą seata.
Po sprawdzeniu stanu trzeźwości kierujących okazało się, że 24- latka znajduje się pod wpływem alkoholu. Badanie alkomatem wykazało u niej 0,7 promila alkoholu.
Na tym kolizja pewnie by się zakończyła, gdyby nie „sprawne” oko policjanta. W trakcie czynności jeden z funkcjonariuszy zauważył, że sprawczyni zdarzenia przekazuje przybyłej na miejsce zdarzenia koleżance podejrzany pakunek. Okazało się, że w dwóch zawiniątkach foliowych znajdują się różnej wielkości kryształy. Kobieta przyznała się, że dzień wcześniej zażyła narkotyki. W związku z powyższym od 24- latki pobrano krew do badania, w celu określenia zawartości środków odurzających w organizmie. Mieszkanka gminy Wartkowice trafiła do policyjnego aresztu. Teraz stanie przed sądem i odpowie za spowodowanie kolizji drogowej pod wpływem alkoholu oraz posiadanie środków odurzających.
Przypominamy, że za prowadzenie pojazdu mechanicznego znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających sąd może orzec karę grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2. Oprócz tego, orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów na okres nie krótszy niż 3 lata. Natomiast kto, wbrew przepisom ustawy, posiada środki odurzające lub substancje psychotropowe, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

sierżant Alicja Bartczak

 

Kto jest ważniejszy na drodze – Policjant, sygnalizacja świetlna czy znaki drogowe?

Nadchodzące dni to większe natężenie ruchu w związku z okresem ,,Wszystkich Świętych”, to czas wytężonej pracy mundurowych. Dla zapewnienia płynności ruchu, w miejscach występowania znaczących utrudnień, policjanci będą kierować ruchem. Zadbajcie o swoje bezpieczeństwo stosując się do poleceń mundurowych.

Wszyscy, którzy wybierają się w podróż by odwiedzić groby swoich najbliższych i spotkać  z rodziną,  powinni zapoznać się z czasową  zmianą organizacji ruchu w rejonach, do których zmierzają. Jak co roku policjanci apelują o szczególną ostrożność, rozsądek i bezwzględne przestrzeganie przepisów. Kiedy zaistnieje konieczność bezpiecznego upłynnienia ruchu, może być wprowadzona regulacja ręczna, należy pamiętać, że w takiej sytuacji to policjant jest najważniejszym wyznacznikiem zachowań na drodze, zarówno kierowców, pieszych jak i rowerzystów. Niezależnie jakie sygnały pokazuje sygnalizator, każdy uczestnik ruchu powinien bezwzględnie stosować się do tego, co nakazuje mu znak dany przez policjanta.

Hierarchia na drodze:

Na drodze najważniejsza jest zawsze osoba kierująca ruchem( policjant). W sytuacji kiedy ruchem nie kieruje człowiek, nadrzędnym sygnałem jest sygnalizacja świetlna. Niżej w hierarchii są znaki pionowe i poziome. Może wystąpić także taka sytuacja, kiedy nie ma osoby kierującej ruchem, nie ma sygnalizacji świetlnej, nie ma oznakowania albo samo oznakowanie nie rozstrzyga o pierwszeństwie przejazdu,wówczas zastosowanie mają przepisy ogólne

Zgodnie z Ustawą Prawo o ruchu drogowym:

Art. 5. 1. Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani stosować się do poleceń i sygnałów dawanych przez osoby kierujące ruchem lub uprawnione do jego kontroli, sygnałów świetlnych oraz znaków drogowych, nawet wówczas, gdy z przepisów ustawy wynika inny sposób zachowania niż nakazany przez te osoby, sygnały świetlne lub znaki drogowe.

2.Polecenia i sygnały dawane przez osoby kierujące ruchem lub uprawnione do jego kontroli mają pierwszeństwo przed sygnałami świetlnymi i znakami drogowymi.

3.Sygnały świetlne mają pierwszeństwo przed znakami drogowymi regulującymi pierwszeństwo przejazdu.

Prawidłowa ocena sytuacji na drodze i znajomość hierarchii znaków drogowych i sygnałów dawanych przez policjantów  kierujących  ruchem pozwolą bezpiecznie dotrzeć do celu.

Dagmara Mościńska

 

źródło: https://poddebice.policja.gov.pl/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ