WYKAZ PUNKTÓW KONTROLI AUTOBUSÓW – FERIE 2022

0
13
views

W związku ze zbliżającymi się feriami zimowymi policjanci ruchu drogowego w całym kraju podejmą działania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa wyjeżdżającym. Dużą uwagę mundurowi zwrócą na kontrolę autobusów i kierowców wiozących dzieci na zimowy wypoczynek.

Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji przygotowało wykaz miejsc prowadzenia kontroli autobusów oraz kierowców autobusów przewożących dzieci i młodzież na wypoczynek. Wykaz ten zawiera zestawienie punktów z terenu kraju wraz z numerami telefonów kontaktowych, gdzie można uzyskać informacje na temat możliwości przeprowadzenia doraźnych kontroli autobusów i kierowców.

Dobrym rozwiązaniem jest poinformowanie policjantów o planowanym wyjeździe z kilkudniowym wyprzedzeniem. Dzięki temu można uniknąć dłuższego oczekiwania na przyjazd patrolu Policji.

Jednocześnie informujemy, że na stronie https://bezpiecznyautobus.gov.pl można sprawdzić podstawowe informacje na temat autobusu: dane o badaniu technicznym, dane techniczne, informacje o polisie OC.

BRD KGP

PLIKI DO POBRANIA

 

PODSUMOWANIE ROKU W RUCHU DROGOWYM

Początek roku to czas na podsumowania tego co wydarzyło się podczas minionych dwunastu miesięcy. Zmagając się z falą pandemii policjanci nieustannie wykonywali swoje obowiązki w zakresie szeroko rozumianego bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W 2021 doszło do 124 wypadków mniej w porównaniu z 2020 rokiem. Spadek nastąpił także w liczbie ofiar śmiertelnych. Jednym z kolejnych rezultatów służby była wysoka wykrywalność i zatrzymanie, blisko 5000 osób , które poruszały się po drogach województwa łódzkiego będąc w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem alkoholu . Zatrzymali ponad 3500 kierujących, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość „+50”.

Zmiana Przepisów 

20 maja 2021 roku weszły w życie przepisy dotyczące korzystania z hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego, w listopadzie przepisy te zostały uzupełnione przez przepisy regulujące dotyczące wymagań technicznych    i niezbędnego wyposażenia hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego.

Przepisy uregulowały min. wymiary tych urządzeń, wagę oraz ich niezbędne wyposażenie. Wprowadzono między innymi: obowiązkowe oświetlenie, sygnał ostrzegawczy i konstrukcyjne ograniczenie prędkości maksymalnej do 20 km/h.

1 czerwca 2021 r. weszła  w życie kolejna zmiana w kodeksie drogowym, na mocy których  zostały wprowadzone   przepisy zwiększające bezpieczeństwo pieszych      na drogach, ujednolicono dopuszczalną prędkość na obszarze zabudowanym, a także zobligowano kierujących pojazdami do zachowania minimalnego odstępu między pojazdami na autostradach i drogach ekspresowych.

 

Stan bezpieczeństwa w ruchu drogowym

W 2021 roku na terenie województwa łódzkiego zgłoszono 2310 wypadków drogowych mających miejsce na drogach publicznych, w strefach zamieszkania   lub strefach ruchu. W porównaniu z rokiem 2020 , kiedy to miało miejsce 2434 wypadków, liczba ta spadła o 124wypadki .

W wyniku wypadków drogowych 190 osób poniosło śmierć. W porównaniu z rokiem 2020, kiedy zginęło 219 osób, nastąpił spadek zabitych o 29 osób .

W wypadkach rannych zostało 2769 osób. W porównaniu do 2020 roku, kiedy obrażenia odniosło 2761osób, liczba osób rannych zwiększyła się o 8 osób .

Na występowanie wypadków drogowych niewątpliwie wpływ mają następujące czynniki : zachowanie uczestnika ruchu drogowego, pora dnia, warunki atmosferyczne czy też  szeroko rozumiane oświetlenie. W przypadku tego ostatniego punktu, wpływ na bezpieczeństwo ma nie tylko pora dnia ale również: oświetlenie pojazdu, oświetlenie drogi lub co bardzo istotne, brak elementów odblaskowych       na odzieży niechronionych uczestników ruchu drogowego w czasie i warunkach,    gdy takie elementy powinny być używane. Jak pokazują statystyki, nadal na pierwszym miejscu wśród przyczyn powstawania wypadków drogowych wskazywana jest prędkość, co istotne najwięcej wypadków zaistniało przy dobrych warunkach atmosferycznych.

Dlaczego tak się dzieje? Otóż gdy są relatywnie dobre warunki atmosferyczne kierujący odczuwa większy komfort jazdy. Wówczas bardzo często prowadzący pojazd rozwija zwiększa prędkość, a ta w przypadku wystąpienia zdarzenia drogowego niewątpliwie przekłada się na prawdopodobieństwo odniesienia większych obrażeń wśród uczestników, wielokrotnie nawet tych najtragiczniejszych w skutkach.

W 2021  roku policjanci ruchu drogowego na terenie województwa łodzkiego wylegitymowali 310488 uczestników ruchu drogowego. Podczas prowadzonych kontroli dynamicznych i statycznych, ujawnili 125195 wykroczeń polegających   na przekroczeniu dopuszczalnej prędkości. Z tego powodu 3540 kierowców utraciło uprawnienia na okres 3 m-cy, za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h   na obszarze zabudowanym. Ponadto za usterki w pojazdach zatrzymali 22772 dowody rejestracyjne. Przebadali na zawartość alkoholu 299949 uczestników ruchu drogowego ujawniając 4998 osób które prowadziły swoje pojazdy będąc pod wpływem alkoholu lub w stanie nietrzeźwości.

 

asp sztab Marzanna Boratyńska WRD KWP w Łodzi

 

źródło: http://www.poddebice.policja.gov.pl/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ