W sobotę (8 stycznia) na zamku w Uniejowie odbył się V Zjazd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Poddębicach.
Delegacji spotkali się, aby podsumować działalność 5-letniej kadencji oraz wybrać nowe władze.
Zgromadzonych gości przywiał prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Poddębicach – dh Tadeusz Chmielewski. Wśród gości znaleźli się m.in.: dh Jan Ryś – Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Łodzi, st. bryg. mgr inż. Grzegorz Janowski- Łódzki Komendant Wojewódzki PSP w Łodzi, Małgorzata Komajda – Starosta Poddębicki, mł. bryg. Radosław Cieślikowski – Komendant Powiatowy PSP w Poddębicach, Józef Kaczmarek – Burmistrz Uniejowa, Piotr Kuropatwa – Wójt Gminy Wartkowice, Radosław Arkusz – Wójt Gminy Dalików, Marcin Janiak – Wójt Gminy Pęczniew, Krzysztof Woźniak – Wójt Gminy Zadzim.
Na Przewodniczącego Zjazdu wybrano dh Krzysztofa Janiaka a Sekretarzem Zjazdu został dh Wiesław Grzybowski.
Zjazd stał się okazją do wręczenia odznaczeń i medali najbardziej zasłużonym druhom. Odznaczeni zostali:
- srebrną Odznaką „Zasłużony dla ochrony Przeciwpożarowej” – dh Krzysztof Janiak,
- brązową Odznaką „Zasłużony dla ochrony Przeciwpożarowej” – dh Tadeusz Chmielewski i Marian Kokorzycki,
- Dyplomem Komendanta Głównego PSP – dh Wojciech Tomczyk,
- Medalami Honorowymi im. Bolesława Chomicza druhowie: Marian Kokorzycki i Lech Kowalczyk,
- Odznaką Honorową „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej Województwa Łódzkiego” – dh Wojciech Tomczyk.
Szczególny rodzaj podziękowania powędrował do druha OSP Dalików – Tadeusza Adamskiego, który po raz pierwszy od 46 lat nie mógł uczestniczyć w Zjeździe. W jego imieniu podziękowania odebrali koledzy druhowie z jednostki.
Najważniejszą częścią formalna spotkania było przedłożenie sprawozdania ZOP ZOSP RP w Poddębicach przez Prezesa Zarządu OP ZOSP RP – druha Tadeusza Chmielewskiego.
Na uwagę zasługują następujące statystyki oddziału:
- zrzesza 80 jednostek, w tym 17 włączonych do KSRG,
- zrzesza 3476 członków w tym 452 kobiety i 3024 mężczyzn,
- posiada 16 drużyn pożarniczych liczących 146 członków
- posiada 10 orkiestr i 7 zespołów artystycznych,
- posiada 79 remiz.
Ważną sprawą jest również stan samochodów na terenie Oddziału, który przedstawia się następująco:
- ciężkie samochody pożarnicze – 8 szt.
- średnie samochody pożarnicze – 33 szt.
- lekkie samochody pożarnicze – 54 szt.
- samochody inne – 6 szt.
- łodzie motorowe – 2 szt.
Warto nadmienić, ze w okresie sprawozdawczym jednostki wzbogaciły się o 6 nowych samochodów ciężkich i średnich samochodów pożarniczych i 2 nowe samochody lekkie.
W ramach działalności OP ZOSP RP w Poddębicach:
- odbył 8 posiedzeń Zarządu oraz i 19 posiedzeń Prezydium Zarządu,
- organizował zawody sportowo-pożarnizce,
- organizował Gminne i Powiatowe Turnieje Wiedzy Pożarniczej,
- organizował Konkurs Plastyczny „Młodzież Zapobiega Pożarom”
- organizował okolicznościowe imprezy strażackie w tym Wojewódzki Dzień Strażaka,
Uzupełnieniem sprawozdania z działalności Zarządu było sprawozdanie Komisji Rewizyjnej, które przedstawił Przewodniczący – dh Marek Majchrzak.
Nowo wybrane organy OP ZOSP RP w Poddębicach mają następujące skład:
Zarząd OP ZOSP RP w Poddębicach:
- Prezes Zarządu – Wojciech Kałużny (gm. Wartkowice)
- Wiceprezesi Zarządu – Krzysztof Janiak (gm. Uniejów), Artur Stępień ( gm. Zadzim)
- Sekretarz – Krzysztof Dzierżawski ( gm. Zadzim)
- Skarbnik – Tadeusz Chmielewski (Uniejów)
- Członkowie Prezydium – Przemysław Jaszczak (gm. Poddębice), Małgorzata Komajda (Starosta Poddebicki ), Radosław Cieślikowski (Komendant Powiatowy PSP), Jan Palka (gm. Pęczniew).
Komisja Rewizyjna: Emil Marciniak (przewodniczący), Tomasz Kapituła (wiceprzewodniczący), Tomasz Tomaszewski (sekretarz).
Przedstawiciele do Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP: Wojciech Kałużny, Krzysztof Janiak.
Zjazd Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Poddębicach był 11 z kolei na 22 zjazdy, które mają się odbyć w naszym województwie.
Na 20 maja w Sieradzu zaplanowano Zjazd Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP, a cała kampanię sprawozdawczo – wyborczą struktur ochotniczych straży pożarnych zakończy Zjazd Główny ZOSP RP w Warszawie.
Ustępującemu ze stanowiska Prezesa Zarządu – druhowi Tadeuszowi Chmielewskiemu, składamy wyrazy szacunku i wdzięczności za wszelkie trudy społecznego działania, a nowemu Prezesowi oraz nowo wybranym Członkom Zarządu życzymy spełnienia wszystkich planów i zamierzeń.
Poniżej prezentujemy fotogalerię ze zjazdu.
Orszak Trzech Króli
6 stycznia to w Kościele Święto Objawienia Pańskiego, potocznie nazywane Świętem Trzech Króli. Z tej okazji, spod Zamku Arcybiskupów Gnieźnieńskich, wyruszył barwny orszak na uroczyste nabożeństwo do uniejowskiej kolegiaty.
Orszak przeszedł ulicami miasta już po raz siódmy, a jego organizatorem jak zawsze była Parafia św. Floriana w Uniejowie.
Mimo niesprzyjającej pogody, uniejowscy parafianie licznie zgromadzili się pod bramą zamkową. Tam otrzymali symboliczne korony, w których przemaszerowali ulicami miasta, aby przy stajence w uniejowskiej kolegiacie oddać pokłon nowonarodzonemu Jezusowi. Orszakowi towarzyszyły zwierzęta. Tym razem były to konie z Zagrody Młynarskiej.
Hasło tegorocznego orszaku brzmiało: „Dzień dziś wesoły!”.
Na stronie organizatorów ogólnopolskiej akcji orszaków czytamy:
„Scenariusz tegorocznego Orszaku Trzech Króli pragnie pokazać, jak ważne jest dla każdego człowieka dobre, głębokie przeżywanie świąt i uroczystości, rozumienie ich istoty, treści, które ze sobą niosą, cieszenie się, radowanie, spędzanie czasu z rodziną, jednoczenie się z innymi ludźmi, wspólne śpiewanie. „Dzień dziś wesoły!” śpiewamy w ten piękny dzień świąteczny i uczymy się, jak nabierać sił podczas świąt, aby na co dzień, podczas nauki i pracy, mimo różnych trudności i życiowych zmagań, promienieć radością”.
Ksiądz inf. Andrzej Ziemieśkliewicz podczas kazania zwrócił się do wiernych słowami:
„Serce się raduje patrząc na te czasy, kiedy patrzymy na Was obecnych w świątyni. Kiedy siedzicie tutaj w koronach, kiedy podtrzymujecie nasze piękne tradycje, które jeszcze bardziej pomagają nam zrozumieć sens dzisiejszego święta (…) Dzisiaj przyszliśmy jak mędrcy. Przynosimy ze sobą swoje skarby. Niekoniecznie złoto, mirrę i kadziło, ale przynosimy siebie, dar swojej modlitwy i obecności. Przynosimy również swój ból, cierpienie, radość, serdeczność i życzliwość”
Podczas mszy św. w kościele zostało poświęcone kadzidło, kreda i woda. Ksiądz inf. Andrzej Ziemieśkliewicz wraz z dwoma najmłodszymi uczestnikami nabożeństwa, wypisał na głównych drzwiach świątyni akronim: C†M†B A.D. 2022. Z łacińskiego Christus mansionem benedicat („Niech Chrystus błogosławi temu domowi”).
Po zakończeniu Eucharystii każdy z wiernych mógł zabrać do domu przygotowany specjalny pakunek z kadzidłem i kredą oraz poświęconą wodę.
źródło: Gmina Uniejów