WIEŚCI Z POWIATU

0
49
views

Rozwiń skrzydła z Moim Stypendium!

Poszukujesz źródeł wsparcia swojego rozwoju naukowego, artystycznego, sportowego? Myślisz o wyjeździe na studia za granicą? A może szukasz ciekawych ofert konkursów? Zajrzyj na MojeStypendium.pl – to całkowicie darmowa baza ofert stypendiów krajowych i zagranicznych, konkursów i staży. Na portalu publikowane są także artykuły o tematyce stypendialnej i edukacyjnej.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że w Polsce i na świecie działa wiele organizacji oferujących różnorodne programy stypendialne. Stypendium może pomóc m.in. sfinansować studia na wymarzonej uczelni osobom z małych miejscowości, umożliwić wyjazd na staż za granicę czy realizację projektu artystycznego. Bezpłatna, dostępna dla wszystkich baza stypendiów, konkursów i staży na portalu MojeStypendium.pl pomaga znaleźć oferty odpowiadające zainteresowaniom i sytuacji życiowej danej osoby.

Wiedza, doświadczenie i mądre dziennikarstwo

Portal Moje Stypendium prowadzony jest od 2006 roku przez Fundację Dobra Sieć – organizację społeczną, która od ponad 10 lat aktywnie działa w obszarze wykorzystywania nowych technologii dla dobra społecznego, w tym popularyzacji wiedzy o programach stypendialnych. W bazie serwisu od początku jego istnienia zgromadzone zostało ponad 12 tysięcy ofert stypendiów, konkursów i staży.

Moje Stypendium to nie tylko baza ofert – to także baza wiedzy. Na portalu regularnie publikowane są artykuły o tematyce związanej ze stypendiami i edukacją – m.in. o tym, jak poszukiwać stypendiów w Polsce czy gdzie szukać wsparcia na studia za granicą.

Wsparcie w czasie epidemii

Zwłaszcza w sytuacji dużej niepewności związanej z systemem edukacji i rynkiem pracy wywołanej pandemią COVID-19, wartościowe inicjatywy stypendialne, będące elementem rozbudowanej sieci wsparcia, mogą być szczególnie pomocnym narzędziem dla wielu osób.

Fundacja stara się służyć swoim doświadczeniem i wiedzą również w obecnej sytuacji. W ostatnim czasie na portalu pojawiły się m.in. artykuły w przystępny sposób opisujące, jak wygląda funkcjonowanie szkół i powrót na uczelnie w czasie epidemii.

Pomoc dla organizatorów stypendialnych oraz badania stypendiów

Działalność Fundacji obejmuje także szeroko zakrojone badania i analizy systemu stypendiów w Polsce oraz wsparcie organizacji w tworzeniu, udoskonalaniu i promocji programów stypendialnych. Między innymi, na portalu regularnie publikowane są zestawienia grantów dla organizacji ze szczególnym uwzględnieniem grantów dla organizatorów stypendialnych oraz organizacji społecznych działających na polu edukacji i przeciwdziałaniu wykluczeniu.

W 2018 roku Fundacja przeprowadziła kompleksowe badanie polskich organizacji stypendialnych, którego wyniki zostały opublikowane w raporcie „Mapa stypendiów II”, na podstawie którego opracowana została broszura „Stypendia. Co? Gdzie? Jak?”. Broszura przybliża tematykę stypendiów w Polsce w przystępny sposób – może służyć zarówno osobom szukającym wsparcia stypendialnego, jak i organizacjom, które planują uruchomić własny program stypendialny.

W poszukiwaniu wsparcia i wiedzy zajrzyj na www.mojestypendium.pl!

 

 

 

 

źródło: poddebicki.pl

 

PONAD 20 MLN ZŁ NA DROGI. GMINA RUSZA Z PRZETARGAMI

Poddębicki samorząd z funduszy unijnych zdobył dofinansowanie na modernizację ul. Targowej i powstanie drogi „termalnej”, a ze środków krajowych na budowę ulic: Sosnowej, Brzozowej i Klonowej. Na zaplanowane inwestycje drogowe Gmina przeznaczy w sumie ponad 20 milionów złotych!

Jeśli uda się znaleźć wykonawców, to jeszcze w tym roku powinny się rozpocząć prace w obrębie ul. Sosnowej, Brzozowej i Klonowej, a także na ul. Targowej. Natomiast na początku przyszłego roku przy drodze obok rewitalizowanego kompleksu geotermalnego.

– Cieszymy się z dofinansowań, bo poprawa infrastruktury wpływa na rozwój gospodarczy i jakość życia mieszkańców. Nasza Gmina realizuje wiele inwestycji, co potwierdza ranking Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”, w którym Poddębice zajęły V miejsce w kategorii Miasta Powiatowe za „Wykorzystanie środków funduszy z UE – inwestycje transportowe” w latach 2014-2019 – informuje Burmistrz Piotr Sęczkowski.

W ramach gminnego przedsięwzięcia, które w kwocie 3,9 mln zł wsparł Fundusz Dróg Samorządowych, w obrębie ulic: Sosnowej, Brzozowej i Klonowej pojawi się m.in. nawierzchnia asfaltowa, chodniki, zjazdy do posesji, oświetlenie, oznakowanie pionowe i poziome, kanalizacja deszczowa, wyniesione przejście dla pieszych oraz aktywne przejście dla pieszych.

Na drugim końcu miasta Gmina wykona kolejne inwestycje. 5,8 mln zł od Zarządu Województwa Łódzkiego pozwoli zmodernizować ul. Targową. Tutaj pojawi się nowa nawierzchnia asfaltowa, chodniki, ciąg pieszo-rowerowy, parkingi, nowe oświetlenie ledowe. Rozbudowana zostanie kanalizacja deszczowa. Dodatkowo przewidziana jest budowa oznakowania aktywnego na przejściu dla pieszych oraz budowa wyniesionego przejścia dla pieszych.

Następne 2,5 mln zł Zarząd Województwa Łódzkiego przyznał Poddębicom na budowę drogi w miejscowości Kolonia Byczyna.

Prowadząca od ul. Mickiewicza do siedziby Geotermii trasa będzie mieć nawierzchnię z kostki granitowej. Wzdłuż niej pojawi się chodnik, ciąg pieszo-rowerowy oraz oświetlenie uliczne. W ramach gminnej inwestycji zaplanowano również rozbudowę kanalizacji odwadniającej drogę, przebudowę sieci energetycznej średniego napięcia, wykonanie wjazdów do posesji oraz oznakowania poziomego i pionowego.

– Warto też dodać, że Gmina realizując zadanie związane z modernizacją sieci wodno-kanalizacyjnej odtworzy nawierzchnię traktu powiatowego na odcinku Praga-Borysew-Bałdrzychów za 2,4 mln zł. Wcześniej za blisko 0,9 mln zł takie prace wykonano na trasie z Klementowa do Pragi – dodaje Burmistrz Poddębic.

 

UWAGA WAŻNE!

Szanowni Państwo,

W związku z zagrożeniem zarażenia się wirusem SARS-CoV-2 oraz kolejnymi przypadkami zachorowań na COVID-19, kluczowe znaczenie mają szeroko zakrojone działania profilaktyczne oraz zabezpieczenie funkcjonowania administracji odpowiedzialnej za bezpieczeństwo mieszkańców. Jednym z najważniejszych zaleceń służb epidemiologicznych jest rekomendacja pozostania w domach i ograniczenia spotkań oraz unikanie dużych zbiorowisk ludzi. Od dnia 16 marca 2020 roku do odwołania zostaje zamknięta bezpośrednia obsługa klientów w Urzędzie Miejskim w Poddębicach.

  1. Do odwołania Urząd Miejski w Poddębicach nie przyjmuje klientów z wyłączeniem sytuacji nadzwyczajnych umówionych wcześniej telefonicznie lub mailowo. Wezwania do osobistego stawiennictwa w Urzędzie zostają zawieszone.
  2. Urzędnicy nie przerywają pracy, sprawy załatwiane są drogą elektroniczną. Mail urzędu: gmina@poddebice.pl

 

(Poniżej zamieszczamy listę telefonów)

 

603 682 126 Burmistrz Poddębic

574 328 888 Zastępca Burmistrza

603 682 125 Sekretarz Poddębic

605 410 125 Skarbnik Poddębic

530 309 929 Biuro Rady

603 682 025 Referat Organizacyjny

603 682 044 Zarządzanie kryzysowe

782 440 630 Urząd Stanu Cywilnego

503 513 346 Dowody osobiste i zameldowania

609 682 125 Referat Promocji Gminy i Spraw Społecznych

724 723 896 Działalność gospodarcza

502 710 612 Referat Gospodarki Nieruchomościami i Urbanistyki

43 87 10 704 Referat Rolnictwa i Ochrony Środowiska

501 816 959 Referat Inwestycji Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej

605 128 093 Fundusze Zewnętrzne

źródło: Gmina Poddębice

 

„Połączeni Pasją” po raz czwarty w Uniejowie

18 września b.r. na Kompleksie Boisk im. Włodzimierza Smolarka w Uniejowie odbędzie się IV Turniej Piłki Nożnej „Połączeni Pasją”. Zawody rozegrane zostaną pod Honorowym Patronatem Grzegorza Schreibera – Marszałka Województwa Łódzkiego, Małgorzaty Komajdy – Starosty Poddębickiego, Józefa Kaczmarka – Burmistrza Uniejowa oraz zaprzyjaźnionych z uniejowskim futbolem piłkarzy: Ewy Pajor i Euzebiusza Smolarka.

Patronat honorowy nad imprezą objął również Łódzki Związek Piłki Nożnej. Zmagania piłkarskie w Uniejowie są dowodem na to, że piłkę nożną może uprawiać każdy człowiek, bez względu na wiek, płeć oraz bez względu na różne dysfunkcje i problemy zdrowotne.

W piątek 18 września czekają nas nie lada emocje związane z rozgrywkami drużyn młodzieżowych oraz wybitnych drużyn Olimpiad Specjalnych z regionu łódzkiego. Stawką będą puchary, medale, nagrody oraz prestiż. Niespodzianką turnieju będzie aktywny udział ekipy Widzewa Łódź AMP Futbol, która od niedawna, ale z powodzeniem rywalizuje w AMP Futbol Ekstraklasie.

IV Turniej Połączeni Pasją zakończy się meczem PRZYJAŹNI, w którym obok zawodników biorących udział w turnieju zagrają także zaproszeni goście. Zawody zostaną zorganizowane zgodnie z obowiązującymi zaleceniami w zakresie przeciwdziałania COVID–19. Początek zawodów godz. 10.00.


Wsparcie finansowe na zadanie „Połączeni Pasją”, Uniejowskie Stowarzyszenie Aktywni otrzymało w wyniku konkursu ofert z budżetu Województwa Łódzkiego.

 

Rolniku, od dzisiaj może zadzwonić do Ciebie telefoniczny rachmistrz spisowy

Pierwsze dwa tygodnie Powszechnego Spisu Rolnego 2020 już za nami. W tym czasie wielu użytkowników gospodarstw rolnych zdążyło już dokonać samospisu internetowego za pośrednictwem interaktywnej aplikacji, bądź dzwoniąc na infolinię spisową pod numer 22 279 99 99.
Obie te formy samospisu będą obowiązywały do samego końca akcji, a więc do 30 listopada 2020 r.

Natomiast już od dzisiaj, czyli od 16 września 2020 r., do działania przystępują rachmistrzowie spisowi. Będą się oni kontaktować telefonicznie z tymi użytkownikami gospodarstw rolnych, którzy dotąd nie spisali się samodzielnie.

Osobistej wizyty rachmistrza terenowego spodziewać się będzie można od 1 października, oczywiście jeśli pozwoli na to sytuacja epidemiczna.

Przypominamy, że w siedzibie Urzędu Miasta w Uniejowie dostępne jest bezpłatne stanowisko komputerowe, umożliwiające samospis przez Internet.

Udział w spisie rolnym jest obowiązkowy. Dane zbierane są według stanu na dzień 1 czerwca 2020 r. Wszystkie podmioty zobowiązane są do udzielania dokładnych, wyczerpujących i zgodnych z prawdą odpowiedzi.

KONKURS DLA SAMISPISUJĄCYCH SIĘ!
Spośród użytkowników gospodarstw rolnych z województwa łódzkiego, które spiszą się przez Internet, 50 pierwszych gospodarstw otrzyma na hasło „SAMOSPIS-START” prezent–niespodziankę – szczegółów należy szukać na stronie: https://spisrolny.gov.pl/

CZEGO DOTYCZĄ PYTANIA W SPISIE ROLNYM?

Formularz spisowy jest podzielony na 11 działów:

DZIAŁ I – UŻYTKOWANIE GRUNTÓW
• grunty niezależnie od tytułu władania, tj.: własne, dzierżawione od innych oraz wspólne, ale tylko w części przypadającej użytkownikowi;
• powierzchnia poszczególnych rodzajów gruntów wchodzących w skład gospodarstwa.

DZIAŁ II – POWIERZCHNIA ZASIEWÓW
• powierzchnia zasiewów wszystkich upraw rolnych i ogrodniczych;
• ogólna powierzchnia uprawy: kwiatów i roślin ozdobnych, ziół i przypraw;
• powierzchnia każdej innej uprawy rolnej i ogrodniczej prowadzonej w gospodarstwie;
• powierzchnia uprawy grzybów jadalnych.

DZIAŁ III – ZWIERZĘTA GOSPODARSKIE
• liczba gatunków zwierząt gospodarskich i innych gatunków zwierząt;
• sposób utrzymania bydła, świń i kur niosek;

DZIAŁ IV – NAWOŻENIE
• nawozy mineralne oraz wapniowe – ilość, ogólna powierzchnia nawożona;
• nawozy naturalne – ilość, ogólna powierzchnia nawożona;
• rodzaje zastosowanych metod aplikacji nawozów naturalnych;
• ilość nawozów naturalnych zużytych do nawożenia;
• ilość nawozów naturalnych wywiezionych do innego gospodarstwa lub biogazowni;
• ilość nawozów naturalnych przywiezionych do gospodarstwa w celu nawożenia;
• sposób przechowywania nawozów naturalnych;
• czas przechowywania nawozów naturalnych;
• inne nawozy organiczne.

DZIAŁ V – OCHRONA ROŚLIN
• liczba zabiegów środkami ochrony roślin wykonanych na uprawy: zboża, warzywa, sady i inne uprawy trwałe oraz pozostałe uprawy, a także w magazynach.
• rodzaj wsparcia, z jakiego korzystał respondent przy podejmowaniu decyzji o zastosowaniu środków ochrony roślin;
• liczba niestandardowych urządzeń do zabiegów środkami ochrony roślin;
• ocena znajomości zasad integrowanej ochrony roślin.

DZIAŁ VI – BUDYNKI GOSPODARSKIE
• liczba i powierzchnia specjalistycznych budynków inwentarskich;
• liczba i pojemność pozostałych budynków gospodarskich.

DZIAŁ VII – CIĄGNIKI, MASZYNY I URZĄDZENIA ROLNICZE
• liczba ciągników i ładowarek teleskopowych według ich mocy;
• liczba wybranych maszyn i urządzeń rolniczych;
• liczba maszyn wykorzystujących sygnał GPS;
• maszyny lub urządzenia będące własnością innych gospodarstw rolnych lub firm usługowych.

DZIAŁ VIII – DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA
• sprzedaż produktów rolnych oraz zwierząt gospodarskich bezpośrednio konsumentom;
• wartość samozaopatrzenia żywnościowego w stosunku do wartości końcowej produkcji rolniczej;
• inne działalności – jej rodzaje, znaczenie dla gospodarstwa rolnego.

DZIAŁ IX – STRUKTURA DOCHODÓW GOSPODARSTWA DOMOWEGO Z UŻYTKOWNIKIEM GOSPODARSTWA INDYWIDUALNEGO.
• źródła dochodów gospodarstwa domowego z użytkownikiem gospodarstwa indywidualnego

DZIAŁ X – AKTYWNOŚĆ EKONOMICZNA
• wymiar czasu pracy poszczególnych osób przy produkcji rolniczej w spisywanym gospodarstwie rolnym, w pozarolniczej działalności gospodarczej;
• rok urodzenia, płeć, wykształcenie, rok rozpoczęcia kierowania gospodarstwem rolnym;
• indywidualny plan bezpieczeństwa;
• praca członków rodziny użytkownika gospodarstwa indywidualnego w gospodarstwie rolnym i poza nim.

DZIAŁ XI – CHÓW I HODOWLA RYB
• powierzchnia stawów rybnych i objętość urządzeń do chowu i hodowli ryb;
• gatunki utrzymywanych ryb.

 

Nabór wniosków do programu „Moja Woda” do 30 września 2020 r.

Budżet programu „Moja Woda” wynoszący 100 mln został wyczerpany w ciągu 2 miesięcy. Nabór wniosków składanych w wersji elektronicznej na portalu beneficjenta Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej będzie trwał do 30 września, natomiast składanie wniosków w wersji papierowej jako potwierdzenie złożenia wniosku będzie można składać do 31 października br. Wszystkie wnioski, które zostaną złożone elektronicznie do 30 września i potwierdzone w wersji papierowej zostaną sfinansowane w 2020 r. przez NFOŚiGW. Jak powiedział Minister Klimatu Michał Kurtyka – na początku 2021r. planowane jest uruchomienie nowej edycji programu „Moja Woda”,  której budżet będzie porównywalny do tego z 2020 r.

źródło: Gmina Uniejów

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ