WIEŚCI Z POWIATU

0
138
views

Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego “Zapobiegamy pożarom”

41 prac wpłynęło na gminny etap Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Zapobiegamy pożarom”.

12 z nich zostało nagrodzonych i przeszło eliminacji powiatowych.

W kategorii przedszkoli zwyciężyła Ada Kuźniak z Publicznego Przedszkola im. Króla Maciusia Pierwszego w Poddębicach. Drugie miejsce również z tego przedszkola zajęła Irmina Raźniewska, a trzecie Zuzanna Kloc z Niepublicznego Przedszkola „Inna Bajka”.

Wśród uczniów klas I-III wygrała Paulina Stusek ze Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Niemysłowie. Duga była Natalia Abramczyk także ze szkoły w Niemysłowie, a trzecia Amelia Pawłowska z poddębickiej podstawówki.

Grupę wiekową IV-VI zdominowali uczniowie z Niemysłowa. Na pierwszej pozycji znalazła się Natalia Maciaszczyk, na drugiej Patryk Kwiatkowski i na trzeciej Oliwier Pietrykowski.

W najstarszej kategorii wiekowej – klasy VII-VIII najlepsza okazała się Patrycja Kwiecień ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Lotników Polskich w Poddębicach przed Oliwią Sońdką i Sylwią Bienias (obie z SP w Niemysłowie).

źródło: Gmina Poddębice

 

POMOC W POSTACI ŻYWNOŚCI

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Pęczniewie uprzejmie informuje, że istnieje możliwość uzyskania pomocy żywnościowej w ramach unijnego Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014 – 2020 Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym FEAD Podprogram 2019. Pomoc żywnościową w ramach POPŻ mogą być objęte osoby i rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej, spełniające kryteria określone w art. 7 ustawy o pomocy społecznej i których dochód nie przekracza 200 % kryterium dochodowego uprawniającego do skorzystania z pomocy społecznej  tj. 1402,00 zł dla osoby samotnej, 1056,00 zł na jednego członka rodziny. W związku z tym aby otrzymać pomoc żywnościową należy złożyć oświadczenia o dochodach z miesiąca poprzedzającego miesiąc złożenia wniosku ( tj. jeżeli osoba składa dokumenty w miesiącu lutym 2020 należy przedstawić dochody z miesiąca stycznia 2020).W ramach współpracy z Polskim Komitetem Pomocy Społecznej w Sieradzu w dniu 03 luty 2020 r. otrzymaliśmy artykuły spożywcze. W ramach tzw. limitu rocznego przysługuje „paczka” która składa się z:

Produkt

Na jedną osobę

Fasola Biała

3 szt.

Makaron jajeczny

2 szt.

Powidła śliwkowe

2 szt.

Koncentrat pomidorowy

3 szt.

Szynka drobiowa

3 szt.

Cukier biały

1 szt.

Groszek z marchewką

3 szt.

Buraczki wiórki

1 szt.

Olej rzepakowy

2 szt.

Sok jabłkowy klarowany

2 szt.

Kasza gryczana

2 szt.

Szczegółowe informacje można uzyskać w GOPS Pęczniew od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-15.30 pod nr telefonu ( 43 ) 678 17 49. Paczki żywnościowe wydawane są od poniedziałku do piątki w godzinach od 8.00 do 15.00.
Informacje na temat wytycznych podprogramu PO PŻ można uzyskać na stronie internetowej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej http://www.mpips.gov.pl/pomoc-spoleczna/programy/program-operacyjny-pomoc-zywnosciowa-2014-2020-popz/

źródło: Gmina Pęczniew

 

Zaproszenie na spotkanie informacyjne

Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Łodzi zaprasza do udziału w bezpłatnym spotkaniu informacyjnym pn. „Pozyskaj środki na rozwój infrastruktury opieki społecznej. Omówienie zasad naboru w ramach Działania VII.3 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014 – 2020”.

Spotkanie informacyjne odbędzie się:

  • 10 luty 2020 r. w godz. 12:00 – 14:00 (rejestracja od godz. 11:45) w sali konferencyjnej Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Łodzi, ul. Moniuszki 7/9, I piętro. (termin rekrutacji do 5 lutego 2020 r.).

W przypadku chęci wzięcia udziału w spotkaniu informacyjnym, prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego dostępnego wraz z niniejszą informacją pod przyciskiem „Weź udział”. Informujemy o możliwości zapewnienia tłumacza języka migowego podczas spotkania. Potrzebę taką wystarczy zaznaczyć
w formularzu zgłoszeniowym, który jest dostępny na stronie: https://rpo.lodzkie.pl/szkolenia-pife/item/4018-spotkanie-informacyjne-dotyczace-pozyskiwania-srodkow-na-rozwoj-infrastruktury-opieki-spolecznej. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc o udziale w spotkaniu decydować będzie kolejność zgłoszeń.
W przypadku pytań prosimy o kontakt z organizatorem.

źródło: Gmina Zadzim

 

Co tym razem czeka na uczestników Gminnego Turnieju Wsi?

Niezwykłe emocje towarzyszą co roku uczestnikom Gminnego Turnieju Wsi w Wilamowie. To spotkanie integruje mieszkańców sołectw z gminy Uniejów, którzy spotykają się, aby w formie rozrywki i zabawy uczestniczyć w różnych konkurencjach sprawnościowych, kulinarnych, wokalnych i aktorskich. Konkurencjom towarzyszą występy dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Wilamowie oraz lokalnej „Kapeli ze Wsi Wilamów. Na drużyny czekają złote, srebrne i brązowe widły oraz nagrody finansowe.

W tym roku Turniej odbędzie się w najbliższą sobotę, 8 lutego o godz. 17.45 w sali Ochotniczej Straży Pożarnej w Wilamowie.

Zachęcamy do udziału w sobotnim wydarzeniu i dopingowaniu zawodników.

 

Uniejowianie w głosowaniu Osobowość Roku 2019

Do środy 12 lutego można oddać głos w zorganizowanym przez „Dziennik Łódzki” i „Express Ilustrowany” plebiscycie na Osobowość Roku 2019. W tegorocznej edycji nie brakuje mieszkańców naszej gminy lub osób z nią związanych.

Początek roku to najlepszy czas na podsumowanie oraz docenienie i odznaczenie osób, które wyróżniły się szczególnymi osiągnięciami i dokonaniami w różnych dziedzinach w roku minionym. W tym celu Dziennik Łódzki wspólnie z Expressem Ilustrowanym ogłosił wielki plebiscyt, w którym zaszczytne tytuły zostaną przyznane głosami mieszańców naszego regionu.
Kandydaci zostali wyłonieni przez kapitułę redakcji pod przewodnictwem redaktora naczelnego Marcina Kowalczyka, a każda nominacja jest uzasadniona konkretnymi działaniami i sukcesami w roku 2019, które zadecydowały o wyborze danej osoby.
Głosowanie przeprowadzone jest w pięciu kategoriach: Kultura, Działalność społeczna i Charytatywna, Biznes oraz Polityka, samorządność i społeczność lokalna i Nauka.
Plebiscyt regionalny i ogólnopolski
O ile w kategorii Nauka głosowanie będzie prowadzone na jednym etapie w skali całego województwa, laureaci wyłonieni w pozostałych czterech kategoriach zostaną najpierw wyróżnieni osobno w Łodzi, Piotrkowie Trybunalskim, Skierniewicach oraz w każdym powiecie województwa łódzkiego, a ponadto awansują do finału akcji w którym zostaną przyznane tytuły Osobowość Roku Województwa Łódzkiego 2019. Z kolei laureaci wojewódzcy powalczą o wyróżnienia w skali ogólnokrajowej ponieważ w tym roku, plebiscyt prowadzony jest jednocześnie we wszystkich województwach, a zwycięzca każdego regionu powalczy o tytuł osobowość roku Polski 2019 w finale ogólnopolskim, w każdej z przyznanych kategorii.
Laureatów wybierają Czytelnicy

Poniżej prezentujemy osoby związane z Uniejowem lub gminą, które zostały nominowane w poszczególnych kategoriach. Przypominamy, że pierwszy etap głosowania potrwa do  środy, 12 lutego 2020 r., do godziny 20:00, a kolejny etap od 14 do 16 lutego 2020 r.
Zapraszamy!!!
W kategorii POLITYKA, SAMORZĄDNOŚĆ I SPOŁECZNOŚĆ LOKALNA:
Józef Kaczmarek, burmistrz
Nominacja za: ciągłość działań służących rozwojowi gminy, umiejętność sprawnego komunikowania się z przedsiębiorcami.
Mirosław Madajski, przewodniczący Rady Miejskiej
Nominacja za: zaangażowanie w akcje integracyjne i aktywizujące seniorów w regionie.
Agnieszka Kaczmarek, wicedyrektor Szkoły Podstawowe
Nominacja za: zainicjowanie współpracy trzech szkół z terenu gminy, których uczniowie będą mogli na koniec roku szkolnego wyjechać na wspólną wycieczkę i się zintegrować.
W kategorii KULTURA:
Joanna Wicherkiewcz, nauczycielka
Nominacja za: niezwykłą wrażliwość na słowa i ich znaczenie, co znajduje odbicie w wierszach, które inspirują czytelników do przemyśleń.
Maciej Janecki, instruktor zespołu Włościanki
Nominacja za: zaangażowanie w rozwój Zespołu Śpiewaczego Włościanki.
W kategorii DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNA I CHARYTATYWNA:
Milena Nockowska-Bernardziak, nauczycielka
Nominacja za: wielką działalność charytatywną na rzecz dzieci z niepełnosprawnością, dzieci chorych na nowotwory oraz ludzi ubogich i wykluczonych społecznie.
Jolanta Figurska, kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej
Nominacja za: pomoc potrzebującym mieszkańcom gminy Uniejów.
Piotr Kozłowski, dyrektor Szkoły Podstawowej
Nominacja za: pomoc w organizacji punktu rejestracji DKMS w hali sportowej SP w Uniejowie.
Anna Piaseczna, terapeuta, pedagog
Nominacja za: wspieranie rozwoju mentalnego dzieci dotkniętych chorobą nowotworową oraz będących w Łódzkiej Pieczy Zastępczej, dzielenie się wiedzą i budowanie wewnętrznej siły u kobiet tworzących rodziny zastępcze.
Piotr Łukasiewicz, komendant Hufca
Nominacja za: organizację wśród harcerzy zbiórki karmy i produktów potrzebnych w schronisku pod nazwą Podaj Łapę czyli akcja psiak oraz za koordynację innych działań Hufca ZHP Uniejów.
Krzysztof Troczyński, prezes OSP, Wilamów
Nominacja za: organizację Andrzejkowego Balu Charytatywnego dla Leny, 10-letniej dziewczynki cierpiącej na ostrą białaczkę szpikową, oraz za zorganizowanie balu charytatywnego w OSP w Wilamowie.
W kategorii BIZNES:
Bogdan Wieczorek, prezes FHU INSTAL, Uniejów
Nominacja za: przygotowanie iluminacji mostu, Kolegiaty oraz Zamku w Uniejowie.
Ireneusz Stańczyk, kierownik Zagrody Młynarskiej w Uniejowie
Nominacja za: opiekę nad pierwszym zbiorem w winnicy w Uniejowie.
Marcin Pamfil, prezes PGK Termy Uniejów
Nominacja za: bezustanny rozwój i realizację kolejnych pomysłów w jednym z najbardziej znanych w Polsce termalnych kąpielisk.
Bartłomiej Joachim Gröbner, prezes K-Flex R&D Sp. z o.o., Wielenin Kolonia, Uniejów
Nominacja za: wspieranie lokalnego sportu – sponsoring XIII Ogólnopolskiego Biegu do Gorących Źródeł.
Informacje jak głosować: tutaj
A.Ow.

 

źródło: Gmina Uniejów

 

Podsumowano działania PSP w Poddębicach

  Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Poddębicach posumowała 2019 r.
W naradzie uczestniczyli nadbryg. Jarosław Wlazłowski – Łódzki Komendant Wojewódzki, Piotr Polak – Poseł na Sejm RP, Dorota Więckowska – Radna Sejmiku Województwa Łódzkiego, Piotr Majer – Wicestarosta Powiatu Poddębickiego w imieniu Pani Małgorzaty Komajdy – Starosty Poddębickiego, Sebastian Romanowski – Przewodniczący Rady Powiatu, Radosław Arkusz – Wójt Gminy Dalików, Paweł Plewiński – Wiceburmistrz Poddębic. W podsumowaniu działalności Komendy wzięli również udział: Komendant Powiatowy Policji w Poddębicach, Nadleśniczy Nadleśnictwa Poddębice, przedstawiciele Urzędów Miast i Gmin  z terenu powiatu poddębickiego, Prezes Zarządu O/Powiatowego ZOSP w Poddębicach, Prezesi Zarządów O/Miejsko-Gminnych ZOSP RP, Prezes Koła Emerytów i Rencistów działającego przy Komendzie Powiatowej PSP w Poddębicach oraz funkcjonariusze i pracownicy cywilni KP PSP w Poddębicach.
W trakcie narady podsumowano stan bezpieczeństwa powiatu poddębickiego, omówiono działania z zakresu ochrony przeciwpożarowej oraz przybliżono najważniejsze zadania zrealizowane w minionym roku. Zwrócono szczególną uwagę na bardzo dobrą współpracę pomiędzy Komendą, a jednostkami ochrony przeciwpożarowej.  Podkreślono, iż rok 2019 to wyjątkowy rok w zakresie dofinansowania Jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. 2019 rok to również dobry okres dla Komendy Powiatowej, w którym to skorzystano z wielu programów realizowanych przez Komendę Wojewódzką PSP w  Łodzi. Dzięki nim wykonano instalacje fotowoltaiki, w ramach programu „Państwowa Straż Pożarna przyjazna energetycznie środowisku – budowa systemów wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych w jednostkach organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej województwa łódzkiego –  etap II”.  Doposażono również Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w nowoczesną infrastrukturę teleinformatyczną oraz przekazano na wyposażenie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nowoczesny zestaw hydraulicznych narzędzi ratowniczych
o zwiększonym potencjale do ratownictwa drogowego. W ubiegłym roku Komenda zakupiła również nowy samochód operacyjny. Zadanie to zrealizowano przy udziale środków inwestycyjnych jednostki oraz dotacji przekazanych na fundusz wsparcia przez wszystkie samorządy z terenu powiatu poddębickiego.
Narada roczna to również podsumowanie akcji w jakich uczestniczyli poddębiccy Strażacy, a w ubiegłym roku było ich 668 zdarzeń w tym 162 pożary, 447 miejscowych zagrożeń i 59 alarmów fałszywych.
Pan Piotr Majer w imieniu Samorządu Powiatu Poddębickiego podziękował za zaangażowanie Strażakom zarówno Komendy Powiatowej jak i druhom Ochotnikom, a także pogratulował zadań inwestycyjnych realizowanych w Komendzie Powiatowej PSP w Poddębicach.

PR

Podsumowano działania PSP w Poddębicach – galeria

Podsumowano działania PSP w Poddębicach

Podsumowano działania PSP w Poddębicach

Podsumowano działania PSP w Poddębicach

Podsumowano działania PSP w Poddębicach

Podsumowano działania PSP w Poddębicach

 

źródło: poddebicki.pl

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ