WIEŚCI Z POWIATU

0
61
views

Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego “Zapobiegamy pożarom”

41 prac wpłynęło na gminny etap Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Zapobiegamy pożarom”.

12 z nich zostało nagrodzonych i przeszło eliminacji powiatowych.

W kategorii przedszkoli zwyciężyła Ada Kuźniak z Publicznego Przedszkola im. Króla Maciusia Pierwszego w Poddębicach. Drugie miejsce również z tego przedszkola zajęła Irmina Raźniewska, a trzecie Zuzanna Kloc z Niepublicznego Przedszkola „Inna Bajka”.

Wśród uczniów klas I-III wygrała Paulina Stusek ze Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Niemysłowie. Duga była Natalia Abramczyk także ze szkoły w Niemysłowie, a trzecia Amelia Pawłowska z poddębickiej podstawówki.

Grupę wiekową IV-VI zdominowali uczniowie z Niemysłowa. Na pierwszej pozycji znalazła się Natalia Maciaszczyk, na drugiej Patryk Kwiatkowski i na trzeciej Oliwier Pietrykowski.

W najstarszej kategorii wiekowej – klasy VII-VIII najlepsza okazała się Patrycja Kwiecień ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Lotników Polskich w Poddębicach przed Oliwią Sońdką i Sylwią Bienias (obie z SP w Niemysłowie).

źródło: Gmina Poddębice

 

Więcej patroli policyjnych na ulicach Uniejowa

Już wkrótce na ulice Uniejowa wyjadą dodatkowe patrole policyjne w ramach porozumienia policji i samorządu. Patrole ponadnormatywne będą organizowane zwłaszcza w weekendy, w miejscach najbardziej zagrożonych oraz z uwzględnieniem stworzonej na spotkaniach z mieszkańcami mapy zagrożeń.

Na ostatnim posiedzeniu Rady Miejskiej, komendant Policji w Uniejowie, pan Adam Czerwiński podniósł kwestię wsparcia finansowego do patroli ponadnormatywnych zwłaszcza w kontekście weekendów, gdy ilość zdarzeń wpływa na spadek poczucia bezpieczeństwa mieszkańców.
Z inicjatywy Burmistrza zabezpieczono środki, aby wspierać przedsięwzięcie raz na kwartał. Dodatkowe patrole to rozwiązanie, które poprawi bezpieczeństwo szczególnie we wrażliwych obszarach miasta, takich jak okolice dyskoteki, w przypadku konieczności podjęcia interwencji.
– Otrzymaliśmy wiele niepokojących sygnałów dotyczących głównie młodych „bohaterów”, którzy wracają po dyskotece i przy tym niszczą mienie, wdają się w bójki i dopuszczają się aktów wandalizmu – mówił Komendant.
Wobec powyższego policja złożyła wniosek o wsparcie finansowe do tzw. patroli ponadnormatywnych. W weekendy patrole wyjeżdżają głównie do interwencji, nie pozostawiając wiele casu na monitorowanie miasta. Wsparcie z budżetu gminy na dodatkowe patrole przyczyni się do lepszej i wydajniejszej pracy policjantów. Funkcjonariusze będą kontrolować miejsca zagrożone przestępstwami i wykroczeniami szczególnie uciążliwymi dla społeczeństwa. A jak wiadomo więcej mundurowych na ulicy to większy porządek.
Ponadto, Komendant zaapelował do mieszkańców o zachowanie ostrożności i pomoc w związku z doniesieniami o wzmożonych kradzieżach i włamaniach, szczególnie do nowopowstałych domów.  – Mamy podstawy sądzić, że istnieje grupa, bądź grupy, które kradną elektronarzędzia.
W związku z tym, policja kieruje prośbę o zwrócenie uwagi na hałasy lub osoby kręcące się na posesji sąsiadów lub w jej pobliżu. Takie spostrzeżenia mogą bowiem okazać się cenne przy ustalaniu tożsamości ewentualnych włamywaczy.

A.Ow.

 

W OSP Felicjanów praca wre: KGW, druhowie i mieszkańcy sami zrobią sobie kuchnię

Strażnica OSP w Felicjanowie z roku na rok staje się coraz ładniejsza i zyskuje przy tym na funkcjonalności, z czego najbardziej cieszą się i korzystają mieszkańcy miejscowości. Przeprowadzone remonty to zasługa druhów tamtejszej jednostki, którzy wzięli sprawy w swoje ręce i sami podjęli się wykonania większości prac. Od roku przy OSP Felicjanów swoją działalność rozwija także Koło Gospodyń Wiejskich. Panie z powodzeniem zorganizowały już niejedno spotkanie dla mieszkańców, ale bardzo doskwierał im brak kuchni w budynku, o czym wspominały nie raz.

– Jakoś radzimy sobie, przygotowując potrawy na nasze spotkania w domu. Ale musimy je za każdym razem podgrzewać na chwilę przed wyjściem i potem pędzić ile sił w nogach, żeby jedzenie trafiło na stół ciepłe – opowiadają gospodynie z KGW. – Problemem przy obecnych warunkach jest nawet samo mycie naczyń na koniec, bo nie mamy ani ciepłej wody ani nawet odpowiedniego zlewu żeby to zrobić. Dlatego często jedynym rozwiązaniem były jednorazowe talerze, które nie są ani wygodne, ani eleganckie, a do tego jeszcze nieekologiczne. A przecież mamy na stanie strażnicy piękną zastawę stołową…

Wszystkie przesłanki przemawiały za tym, by w strażnicy w Felicjanowie kuchnia powstała. Zorganizowano więc zebranie, w czasie którego przegadano temat i podjęto decyzję, aby kuchnię budować. Jako, że nowe pomieszczenie, tak jak i z resztą cała strażnica, jest dobrem wspólnym wszystkich mieszkańców, na realizację inwestycji przeznaczono środki własne jednostki OSP i koła gospodyń z Felicjanowa oraz pieniądze z budżetu sołectwa. Dzięki temu przedsięwziecie być może uda się w całości samodzielnie zrealizować, nawet przy założeniu, że nowa kuchnia powstanie praktycznie od zera, a pracy do wykonania jest naprawdę bardzo dużo.

Pomieszczenie z przeznaczeniem na kuchnię wygospodarowano z części drugiego garażu, w którym było wystarczająco dużo wolnej przestrzeni, by takiej modyfikacji dokonać (w pierwszym stacjonuje wóz gaśniczo-ratowniczy „Felicjan”, zakupiony przez tamtejszą jednostkę w ubiegłym roku). Powstałe w wyniku przebudowy ściany działowej pomieszczenie jest bezpośrednio połączone z salą OSP. Niestety, na tym etapie prac przygotowanie pomieszczenia do użytku kończyło się na obecnosci drzwi wejściowych (z sali) i surowym tynku na ścianach. Druhowie i mieszkańcy mieli zatem praktycznie komplet prac budowlanych do wykonania. Warto dodać, że przeprowadzili je i w dalszym ciągu będą prowadzić remonty na własną rękę, w czynie społecznym, aby zminimalizować w ten sposób koszty inwestycji.

Do tej pory zostały wykonane w całości instalcja elektryczna oraz hydrauliczna. Zakupiono także meble, aby już na tym etapie przygotować puszki pod gniazda elektryczne i włączniki oraz miejsca zasilania w wodę bieżącą i odpływy pod montaż kranu, zlewu i zmywarki do naczyń.

W dalszej kolejności pozostały do wykonania posadzka i podwieszany sufit z oprawami świetlnymi. Wtedy pozostanie już tylko przygotowanie i malowanie ścian oraz wykończenie pomieszczenia za pomocą glazury i terakoty. Jeżeli nic nie stanie na przeszkodzie, kuchnia powinna być gotowa na początku marca, na co bardzo liczą panie z tamtejszego Koła Gospodyń Wiejskich, które od momentu zawiązania koła skrycie marzą o kulinarnym spotkaniu „na swoim”. Czy można zatem wyobrazić sobie wspanialszy prezent na dzień kobiet?

(MB)

źródło: Gmina Uniejów

 

 

 

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ