Wiadomo, co z maseczkami. Rząd opublikował rozporządzenie

0
24
views

Rząd zdecydował ws. maseczek. Te nie będą już potrzebne na świeżym powietrzu, choć są wyjątki. Kiedy luzowanie obostrzeń wchodzi w życie? Właśnie opublikowano rozporządzenie w tej sprawie.

Rząd opublikował w czwartek rozporządzenie ws. maseczek ochronnych. Nakaz ich noszenia, który obowiązywał od 10 października 2020, zostanie wkrótce zniesiony.

Zdejmiemy maseczki ochronne. Jest rozporządzenie

Zgodnie z zapisami rozporządzenia noszenie maseczek ochronnych na świeżym powietrzu nie będzie wymagane od 15 maja, jednak jest ograniczone czasowo do 5 czerwca. W pozostałych przypadkach utrzymany został nakaz noszenia maseczek:

  • w środkach publicznego transportu zbiorowego
  • na drogach i placach, na terenie cmentarzy, promenad, bulwarów, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych
  • na terenie nieruchomości wspólnych
  • w zakładach pracy, jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba, chyba że pracodawca postanowi inaczej
  • w budynkach użyteczności publicznej
  • w obiektach handlowych lub usługowych, placówkach handlowych lub usługowych ina targowiskach (straganach)

O tym, że rząd w czwartek 6 maja opublikuje rozporządzenie ws. maseczek ochronnych, informowaliśmy w Wirtualnej Polsce już w środę.

Warunkiem koniecznym do poluzowania obostrzeń w tej materii było zejście poniżej progu 15 zakażeń na 100 tys. mieszkańców. Ten został spełniony już 4 maja. Co prawda w kilku regionach liczba ta dalej przekracza 15 zakażeń, jednak średnia dla całego kraju jest bliska 13.

Rząd publikuje rozporządzenie. Co się zmieni?

Wtorkowe rozporządzenie zmienia nie tylko reguły noszenia maseczek. Łagodzenie restrykcji będzie stopniowe – oto, co znalazło się w nowych przepisach:

  • hotele: od 8 maja dla gości udostępnia się nie więcej niż 50 proc. pokoi znajdujących się w danym obiekcie hotelowym; do 14 maja hotele tylko dla gości, których pobyt wynosi co najmniej jedną dobę hotelową, pod warunkiem dostarczania posiłków lub napojów gościom do pokoju hotelowego
  • restauracje: od 15 maja będą mogły wznowić działalność stacjonarną, ale tylko w ogródkach gastronomicznych; od 29 maja do 5 czerwca prowadzenie działalności stacjonarnej będzie możliwe, pod warunkiem, że klienci będą zajmowali co drugi stolik i odległość między stolikami będzie wynosiła co najmniej 1,5 metra,
  • kina i teatry: od 15 maja wznowią działalność na świeżym powietrzu pod warunkiem udostępnienia widzom co drugiego miejsca na widowni, z tym że nie więcej niż 50 proc. liczby miejsc, a w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni – przy zachowaniu odległości 1,5 m pomiędzy widzami; – od 29 maja do 5 czerwca kina i teatry wznowią działalność w pomieszczeniach, pod warunkiem udostępnienia widzom nie więcej niż 50 procent liczby miejsc,

Rozporządzenie ws. maseczek ochronnych. Wcześniejszy apel lekarzy

Wcześniej o zniesienie obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu w rozmowie z Wirtualną Polską apelował m.in. dr Paweł Grzesiowski.

– Absurdy należy usuwać jak najszybciej, nie ma tu na co czekać. W zeszłym roku w kwietniu nie wiedzieliśmy jeszcze, jak przenosi się wirus. Teraz, ponad wszelką wątpliwość udowodniono, że przenoszenie wirusa na otwartych przestrzeniach jest praktycznie niezauważalne – mówił ekspert.

Grzesiowski zwracał też wtedy uwagę na dodatkowe wymogi, jakimi powinno być obwarowane poluzowanie nakazu noszenia maseczek. – Przykładowo, kiedy ludzie stoją w grupie – powinni mieć maseczki. Podobnie jeśli są na świeżym powietrzu, ale w odstępach mniejszych niż 1,5 m, w grupie większej niż 2 osoby niemieszkające razem – podkreślał.

źródło: wp.pl

 

Luzowanie obostrzeń. Lockdown do 5 czerwca, jest plan z jego wychodzenia

W najnowszym rozporządzeniu wszystkie obostrzenia przewidziano do 5 czerwca. To może sugerować, że Polska będzie powoli wychodzić z lockdownu. Jednak ograniczenia dotyczące m.in. hoteli i gastronomii na pewno obejmą kolejny długi weekend, który przypada na początek czerwca.

Tak jak politycy zapowiadali, tak zrobili – w czwartek wieczorem pojawiło się w Dzienniku Ustaw rozporządzenie. Zawarto w nim harmonogram luzowania obowiązującego lockdownu.

Pojawiła się również data graniczna obowiązujących obostrzeń. Zgodnie z zapisami rozporządzenia mają one potrwać do 5 czerwca. Czy zatem to oznacza, że po tym terminie nastąpi całkowite odmrożenie gospodarki?

Niekoniecznie. Rząd już wcześniej przedłużał obowiązujące obostrzenia np. o dwa tygodnie. Wtedy to zawsze tłumaczył, że jest to uzależnione od sytuacji epidemiologicznej w Polsce.

Załóżmy jednak, że 5 czerwca jest datą graniczną i po tym terminie lockdown przestanie obowiązywać. Trzeba w tym przypadku od razu wspomnieć, że Polakom przepadnie kolejny długi weekend. Boże Ciało bowiem przypada w tym roku na czwartek 3 czerwca. A w tym czasie nadal w ograniczonym zakresie mają funkcjonować m.in. hotele i restauracje.

Hotele i pensjonaty (które będą mogły otworzyć się już od 8 maja) w czasie długiego weekendu na początku czerwca będą mogły działać maksymalnie przy 50-procentowym obłożeniu. Zamknięte pozostaną też hotelowe restauracje (serwowanie posiłków będzie możliwe do pokojów) oraz strefa wellness&spa.

Połowę klientów wpuszczą do środka również restauracje i bary, które otworzą się od 15 maja – tydzień po hotelach. Najpierw jednak wyłącznie na zewnątrz, ponieważ rząd umożliwi działalność wyłącznie tzw. ogródków gastronomicznych. Konieczny będzie m.in. zachowany bezpieczny dystans między stolikami oraz limit osób na stolik.

Sytuacja restauracji zmieni się od 29 maja. Goście będą mogli zasiąść w środku. W rozporządzeniu wyszczególniono, że konsumenci będą mogli zająć co drugi stolik, jeżeli odległość między nimi będzie wynosiła co najmniej 1,5 m. Chyba że stoliki oddzielać będzie co najmniej metrowa przegroda, wtedy nie ma obowiązku stosować się do powyższego.

To oznacza, że w trakcie długiego czerwcowego weekendu gastronomia nadal będzie działać przy sporych ograniczeniach. W taki sam sposób zabezpieczył się rząd w przypadku galerii handlowych – one również będą mogły działać do 5 czerwca wyłącznie w reżimie sanitarnym.

Od połowy maja duże „odmrożenie”

Od 15 maja Polacy będą mogli również gromadzić się na imprezach okolicznościowych, czyli np. na weselach, jeżeli te będą organizowane na świeżym powietrzu. W zabawach i na spotkaniach weźmie udział maksymalnie 25 osób.

Na zewnątrz pokazy będą mogły zorganizować kina i teatry. W ich przypadku zachowany będzie musiał być 50-procentowy limit obłożenia np. w amfiteatrach, czy w przestrzeni przystosowanej do pokazów plenerowych.

bDXNsOvP

W jeszcze mniejszym zakresie – bo przy 25-procentowym obłożeniu – zapełnią się obiekty sportowe na świeżym powietrzu.

A skoro o świeżym powietrzu mowa – od 15 maja będzie możliwe zniesienie obowiązku zasłaniania dróg oddechowych na zewnątrz. Nie będziemy musieli nosić maseczek, jeżeli zachowamy 1,5 metra odstępu od innych.

Od razu jednak trzeba ostudzić emocje. W rozporządzeniu wyszczególniono, że nosa i ust zakrywać nie będą musiały osoby przebywające na terenie lasu, parku, zieleńca, ogrodu botanicznego, ogrodu zabytkowego, rodzinnego ogródka działkowego albo plaży.

Zmiany obejmą też szkoły podstawowe i średnie. Możliwa będzie nauka hybrydowa dla klas 4-8 szkół podstawowych oraz klas 1-4 szkół średnich. Konieczny będzie też ścisły reżim sanitarny, a więc: wietrzenie sal podczas przerw, dezynfekcja placówek w weekendy.

Ostatnie zmiany na koniec maja

Ostatni pakiet luzowań obostrzeń wejdzie w życie od 29 maja. Wtedy to klienci będą mogli zasiąść w środku restauracji i barów. Punkt gastronomiczne będą mogły się zapełnić w 50 proc.

Taki sam limit będzie obowiązywać w przypadku kin i teatrów, które będą mogły wznowić pokazy wewnątrz np. na salach. Kryte obiekty sportowe i baseny będą dostępne dla wszystkich, ale i tu maksymalne obłożenie to 50 proc. wraz z widownią.

Z końcem maja uruchomiane zostaną siłownie, kluby fitness i solaria. Mają działać w ścisłym reżimie sanitarnym. Obowiązywać będzie też limit 1 osoby na 15 m kw.

Możliwe będą też imprezy okolicznościowe wewnątrz budynków. Będzie istniała możliwość zorganizowania w taki sposób m.in. wesela i komunii z limitem do 50 osób.

Nie wszystkie branże wznowią działalność

Nadal natomiast nie będą mogły otworzyć się dyskoteki i kluby nocne (za wyjątkiem sportowych klubów tanecznych). Placówki te pozostaną zamknięte przynajmniej do 5 czerwca.

Do 5 czerwca nie mogą się otworzyć punkty związane z hazardem. Zamknięte pozostaną m.in. kasyna i punkty oferujące przede wszystkim gry na automatach.

źródło: money.pl

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ