Obserwuj nas na Facebook

Weekendowe zdarzenia drogowe

Poddębicka policja apeluje o rozsądek i dostosowanie prędkości do warunków na drodze.

4 sierpnia 2019 roku około godziny 15:20  w miejscowości Saków na terenie gminy Wartkowice doszło do niebezpiecznego zdarzenia drogowego z udziałem kilku pojazdów. Kierujący samochodem osobowym marki Opel, jadąc autostradą A-2 podczas manewru wyprzedzania nie dostosował techniki i prędkości jazdy do warunków drogowych, w wyniku czego doprowadził do bocznego zderzenia z wyprzedzanym pojazdem. Opel uderzył w bariery ochronne, które w wyniku uderzenia, oderwane, uszkodziły trzy samochody jadące w przeciwnym kierunku. Sprawca zdarzenia był trzeźwy.

Tego samego dnia około godziny 18:00 w miejscowości Uniejów w rejonie skrzyżowania ulicy Zamkowej oraz ulicy Łęczyckiej, kierujący nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu kierującemu samochodem osobowym marki Mercedes, w wyniku czego doprowadził do zderzenia i uszkodzenia pojazdów.

W niedzielne popołudnie w miejscowości Zakrzew na terenie gminy Uniejów doszło do zderzenia pojazdu osobowego z sarną, która wybiegła z pobliskiego lasu.

Policja apeluje!

Pamiętaj  o zachowaniu bezpiecznej odległości pomiędzy poruszającymi się pojazdami oraz zadbaj o stan oświetlenia w pojeździe.

Nie przekraczaj dozwolonej prędkości –ZWOLNIJ !!!

Przy dojeżdżaniu do skrzyżowań i przejść dla pieszych oraz na zakrętach i wzniesieniach zwolnij i zachowaj szczególną ostrożność.

Nie wyprzedzaj na „trzeciego”.

Nie lekceważ znaku drogowego A-18b Uwaga dzikie zwierzęta – który ostrzega kierowcę, że ryzyko wtargnięcia dzikiego zwierzęcia na drogę jest większe niż w innych miejscach.

 

Agresywny i pijany kierowca w rękach policjantów

Policjanci z Poddębic uniemożliwili ucieczkę nietrzeźwemu kierowcy, który na widok patrolu chciał odjechać ze stacji paliw. Funkcjonariusz nie zważając na niebezpieczeństwo, odebrał kluczyki 26-latkowi. Mężczyzna usłyszał kilka zarzutów.

2 sierpnia 2019 roku tuż po północy dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Poddębicach otrzymał zgłoszenie o awanturującym się kierowcy, który może znajdować się pod wpływem alkoholu. Policjanci niezwłocznie pojechali pod wskazany adres. Po dotarciu na stację paliw na terenie gminy Zadzim, mundurowi zauważyli, że obok dystrybutora stoi zaparkowany samochód  z włączonym silnikiem. W aucie znajdował się mężczyzna, który na widok mundurowych próbował odjechać. Policjant szybko podbiegł do pojazdu, chcąc uniemożliwić kierowcy wyjazd z terenu stacji. Przez otwartą szybę funkcjonariusz próbował wyjąć kluczyki ze stacyjki. Wówczas 26-latek gwałtownie ruszył  pociągając za sobą policjanta. Kierowca mimo zagrożenia kontynuował jazdę. Funkcjonariusz przez cały czas  starał się uniemożliwić ucieczkę, trzymając kierownicę. Mężczyzna przemieszczał się po parkingu stacji do momentu uderzenia w betonowy płot. Gdy zawiesił się na wysokim krawężniku, policjant wykorzystując dezorientację kierującego odebrał kluczyki oraz wspólnie z kolegą z patrolu obezwładnił agresywnego mężczyznę. Kierowca miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Teraz 26-letni mieszkaniec powiatu poddębickiego odpowie za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości, narażenie na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia policjanta oraz zmuszanie do zaniechania prawnej czynności służbowej. Podejrzanemu grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

 

Pamiętajmy!

Nietrzeźwi kierowcy stanowią duże niebezpieczeństwo dla siebie oraz innych użytkowników ruchu drogowego.

Tym wszystkim, do których nie dotarły apele i ostrzeżenia przypominamy o konsekwencjach z jakimi muszą liczyć się nietrzeźwi kierowcy.

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu, narkotyków lub dopalaczy ma wspólne objaw. Jest to pobudzenie lub senność, zmiany w postrzeganiu rzeczywistości i problemy z koordynacją. Bezpieczna jazda wymaga od kierowcy koncentracji i zdolności do szybkiego podejmowania decyzji. Narkotyki i dopalacze zakłócają zdolności psychomotoryczne człowieka, a prowadzenie samochodu pod ich działaniem wiąże się z podobnym ryzykiem wypadku i takimi samymi konsekwencjami prawnymi jak po spożyciu alkoholu.

Kara za jazdę w stanie nietrzeźwości :

– powyżej 0,5 promila
– przestępstwo
– 10 pkt karnych
– grzywna uzależniona od dochodów
– od 5000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej
– do 2 lat pozbawienia wolności (do 12 lat recydywiści i sprawcy wypadków śmiertelnych)
– od 3 lat zakazu prowadzenia pojazdów

ZASTANÓW SIĘ CZY WARTO….

  • Pojazd biorący udział w interwencji

MIT: Najczęściej do wypadków dochodzi wczesnym rankiem i wieczorem?

Przykładem mitu, który funkcjonuje w społeczeństwie jest przeświadczenie, że do wypadków drogowych dochodzi najczęściej wczesnym rankiem i wieczorem. W oparciu o dane statystyczne z ubiegłorocznych wakacji obalimy ten mit.

Przekonanie społeczne o tym, że o wypadek najłatwiej po zmierzchu, kiedy jest gorsza widoczność bądź wczesnym rankiem, bo kierowca jest niewyspany nie znajduje potwierdzenia w statystyce. Okazuje się, że najwięcej wypadków drogowych, do których doszło podczas wakacji 2018 roku miało miejsce w godzinach 15 – 16. Natomiast najwięcej ofiar śmiertelnych na drogach w trakcie ubiegłych wakacji pochłonęły zdarzenia, które wystąpiły w godzinach 16:00 – 17:00.

Należy zaznaczyć, że nieprawdziwe przeświadczenie o godzinach występowania wypadków zazwyczaj idzie w parze z obalonymi już mitami, że do największej liczby wypadków dochodzi najczęściej podczas złych warunków drogowych i na krętych drogach.

(Biuro Ruchu Drogowego KGP)

http://policja.pl/pol/aktualnosci/176749,FAKT-Kierujacy-pojazdami-zachowuja-sie-niebezpiecznie-przed-przejsciami-dla-pies.html

http://www.policja.pl/pol/aktualnosci/175227,MIT-Dobra-pogoda-sprzyja-bezpieczenstwu-na-drodze.html

http://policja.pl/pol/aktualnosci/175508,FAKT-Nadmierna-predkosc-to-glowna-przyczyna-tragedii-na-drodze.html

http://policja.pl/pol/aktualnosci/175790,MIT-Najbezpieczniej-jest-na-prostej-drodze.html?sid=13abd0927f5dd63102f889ab425952e7

http://policja.pl/pol/aktualnosci/176114,Fakt-Wyprzedzanie-to-najniebezpieczniejszy-manewr-w-ruchu-drogowym.html

http://www.policja.pl/pol/aktualnosci/176449,Fakt-W-weekendy-dochodzi-do-najwiekszej-liczby-wypadkow.html

źródło: poddebice.policja.gov.pl

 

 

 

Share:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Piłkarska reprezentacja kobiet trenowała w Uniejowie

Do czwartku 10.07.2024 w Uzdrowisku Termalnym odbywało się zgrupowanie Reprezentacji Kobiet w piłce nożnej w ramach przygotowań do Euro 2025. W powołanej kadrze nie mogło zabraknąć Ewy Pajor. Zawodniczki Niny Palaton trenowały przez cztery dni na kompleksie boisk im. Włodzimierza

Wakacyjna oferta naszego partnera

Bezpieczeństwo jest najważniejsze podczas wakacyjnych wyjazdów. Partner Łódzkiego Związku Piłki Nożnej – Kahlenberg Services przygotował nową ofertę dotyczącą obozów piłkarskich – zarówno tych krajowych, jak i zagranicznych. Zachęcamy się do

PJS: Klasyfikacje klas A

Publikujemy klasyfikację Pro Junior System we wszystkich grupach klasy A za sezon 2023/2024. Zgodnie z regulaminem (punkt 4) – w sytuacji, gdy drużyny jednego klubu uczestniczą w rozgrywkach Ekstraklasy, I

PJS: Klasyfikacje klas okręgowych

Przedstawiamy klasyfikację Pro Junior System za sezon 2023/2024 w klasach okręgowych jak i listę klubów, które otrzymają nagrody finansowe. Zgodnie z regulaminem (punkt 4) – w sytuacji, gdy drużyny jednego