Obserwuj nas na Facebook

Uniejów – Grindavik: zabieramy się za klimat

Gmina Uniejów wraz z partnerską gminą Grindavik z Islandii podjęły współpracę, której efektem będzie realizacja międzynarodowego projektu pn. „Uniejów – Grindavik: zabieramy się za klimat”. Kolejne wyzwanie, postawione przed pracownikami oświaty, zostało właśnie zwieńczone złożeniem wniosku do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie o wsparcie proekologicznej inicjatywy.

– Tym razem zabraliśmy się za klimat – dosłownie i nieco w przenośni. Wspólnie z partnerem z Islandii – gminą Grindavik, Uniejów podejmie wyzwanie walki ze skutkami zmian klimatu – wyjaśnia Agnieszka Bednarkiewicz, główny specjalista d/s księgowości oświaty w Urzędzie Miasta w Uniejowie. – Złożyliśmy wniosek o dofinansowanie projektu pn. „Uniejów – Gríndavik: zabieramy się za klimat” na kwotę ponad 2 milionów złotych ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego w ramach Programu: Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu, Łagodzenie zmian klimatu i adaptacja do ich skutków.

Skutki zmian środowiskowych odczuwamy na co dzień. W środkowej Polsce, gdzie leży Uniejów, bardzo dotkliwa jest susza, będąca następstwem globalnego ocieplenia. Zamierzamy pokazać, że nie jesteśmy bezradni wobec narastającego zagrożenia ze strony zmian klimatu – postanowiliśmy poważnie zabrać się za klimat i to nie tylko my dorośli, lecz także dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej w Uniejowie. W tym celu opracowaliśmy projekt, za pomocą którego chcemy pokazać, co możemy zrobić, by pomimo suszy dobrze nam się tutaj żyło. Mamy zamiar również walczyć o to, aby problem niedostatku wody się nie pogłębiał.

W szkole zaprojektowaliśmy nowoczesną i świetnie wyposażoną pracownię klimatyczną, w której uczniowie na ekranach komputerów i pod mikroskopami będą obserwować i analizować informacje na temat klimatu, przyrody, odnawialnych źródeł energii.

Na terenie otaczającym szkołę zaprojektowaliśmy duży ogród ze specjalnymi nasadzeniami roślin, które nie wymagają dużych ilości wody. Znajdą się w nim urządzenia zbierające i efektywnie wykorzystujące wodę deszczową do nawadniania ogrodu. Uczniowie będą mogli tutaj odpoczywać w czasie przerw, ogród będzie również otwarty dla mieszkańców i turystów.

Przy szkole powstaną także: ścieżka edukacyjnatężnia solankowa i altana z zielonym dachem. Spacer ścieżką edukacyjną będzie dla jej użytkowników cenną lekcją pokazującą, jak utworzyć piękny, zielony teren, pełen kwitnących roślin, który nie wymaga zużycia ogromnych ilości wody do jego utrzymania.

Partnerem w realizacji tego międzynarodowego projektu jest gmina Gríndavik z Islandii, z którą Uniejów od niedawna blisko współpracuje. Oni też zmagają się problemami skutków zmian klimatycznych – tam topnieją lodowce i podnosi się poziom morza. Postanowiliśmy więc wspólnie, razem z uczniami naszych szkół coś z tym zrobić. W projekcie po stronie polskiej weźmie udział 300 uczniów Szkoły Podstawowej w Uniejowie w różnym wieku. Współpraca zakłada przeprowadzenie trzech wizyt studyjnych, w tym dwie odbędą się w Uniejowie, a jedna w Grindavik. Uczniowie będą przygotowywać się do udziału w konferencjach podczas dodatkowych zajęć lekcyjnych, tak zwanych zajęć klimatycznych. Na podstawie wiedzy, którą tam zdobędą będą dzielić się z rówieśnikami w Islandii swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami. Podsumowując: wspólnie zabieramy się za klimat!

(AB, MB)

 

Obchody 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej

1 września to nie tylko termin rozpoczęcia roku szkolnego, ale również rocznica wybuchu II wojny światowej. Z tej okazji na uniejowskim rynku odbyły się uroczystości patriotyczno-religijne.

81 lat temu rozpoczęła się II wojna światowa. 1 września 1939 r. wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny przekroczyły o świcie na całej niemal długości granice Rzeczypospolitej, rozpoczynając tym samym pierwszą kampanię II wojny światowej. W gminie Uniejów tradycją jest, że obchody rocznicowe połączone są z inauguracją roku szkolnego, który przypada właśnie na dzień 1 września i rozpoczynają się mszą świętą w intencji Ojczyzny oraz uczniów podejmujących kolejny rok nauki.

Po zakończeniu Eucharystii wszyscy uczestnicy wraz z Orkiestrą Dętej ZHP-OSP w Uniejowie udali się pod pomnik Bohaterów Września 1939 r. na Rynku Miejskim, gdzie odbyły się uroczystości upamiętniające poległych i pomordowanych ze szczególnym uwzględnieniem mieszkańców ziemi uniejowskiej.

Jak co roku, spotykamy się tutaj, aby oddać hołd mieszkańcom Uniejowa, którzy w pierwszych dniach września stracili życie, którzy stanęli w obronie własnej ojczyzny, rodziny, dobytku, godności i wartości, w których zostali wychowani. Pamiętamy i będziemy pamiętać o bohaterach wrześniowych, którzy ponad 80 lat temu ginęli, abyśmy my dzisiaj mogli żyć w wolnym kraju i rozpocząć rok szkolny inaczej, niż przez 80 laty – mówił podczas przemówienia Piotr Kozłowski, dyrektor szkoły podstawowej w Uniejowie, która od ponad 40 lat nosi imię Bohaterów Wrześniowych.

Dyrektor nawiązał także do aktualnej, trudnej sytuacji związanej z pandemią, która choć nie wiąże się z zagrożeniem wojennym, również rodzi wiele obaw. Zapewnił, że szkoła jest gotowa wyjść naprzeciw nowym wyzwaniom.

Po przemówieniach został odczytany apel poległych. Kwiaty i wieńce złożyli przedstawiciele władz miasta i powiatu, województwa oraz przedstawiciele lokalnych organizacji, stowarzyszeń i cechów.

Uroczystości poprowadził Robert Palka, dyrektor M-GOK-u, a apel poległych odczytał dh Konrad Bączyk.

A.Ow.

 

Szlachetna Paczka rusza w Uniejowie. Gmina Uniejów szuka wolontariuszy.

Po pandemii, w kryzysie, który już nas dotyka, program taki jak Szlachetna Paczka będzie w Gminie Uniejów potrzebny bardziej niż kiedykolwiek. Dlatego potrzebujemy Ciebie!

Szlachetna Paczka to jedno z największych i najskuteczniejszych programów społecznych w Polsce. W Szlachetnej Paczce dzięki mądrej pomocy rokrocznie dedykowane wsparcie – w postaci paczek, ale również spotkań i nawiązywanych relacji oraz poczucia, że są dla kogoś ważni – otrzymują tysiące rodzin i osób samotnych.

Aby mądra pomoc mogła trafić do potrzebujących rodzin, a dzieci miały możliwość odzyskać wiarę w siebie, niezbędne jest zrekrutowanie w Gminie Uniejów wolontariuszy. Więcej informacji znajdziesz na www.szlachetnapaczka.pl/superw.

Co zrobić, by zostać wolontariuszem?
Aby zostać wolontariuszem, wystarczy chęć do działania i ukończone 18 lat. Do wolontariatu zgłosić można się na stronie www.szlachetnapaczka.pl/superw  – po wypełnieniu krótkiego formularza na chętnych czeka rozmowa z tymi, którzy będą czuwać nad ich przygodą z wolontariatem.

Kolejny krok to spotkanie wdrożeniowe w formie szkolenia, z uwagi na sytuację epidemiczną odbywające się online. Na końcu zostaje podpisanie niezbędnych dokumentów i włączenie się w mądrą pomoc. Co ważne, wszystkie działania programu społecznego będą dostosowane do obowiązujących obostrzeń, aby zadbać o zdrowie zarówno beneficjentów, jak i wolontariuszy.

Jest coś, co najbardziej wspominam – kontynuuje opowiadanie o swojej przygodzie ze Szlachetną Paczką Ola. –  Gdy byłam podczas Weekendu Cudów u rodziny, dwaj chłopcy podeszli do mnie. Jeden malutką rączką złapał moją dłoń, drugi wręczył mi niewielką torebeczkę. Były tam dwie ozdoby choinkowe wykonane własnoręcznie oraz aniołek.

Wolontariat to nie tylko projektowanie dobrych doświadczeń wśród potrzebujących, lecz również budowa siebie samego. Poprzez udział w mądrej pomocy, wolontariusze zdobywają nowe kompetencje zawodowe, ucząc się: zarządzania projektami i ludźmi, planowania – i co chyba najważniejsze w dzisiejszych czasach – właściwego komunikowania oraz umiejętności porozumienia się z drugim człowiekiem. Mają szanse nawiązać nowe relacje i rozbudować sieć kontaktów, także zawodowych.

W Gminie Uniejów Szlachetna Paczka poszukuje wolontariuszy. Dzięki Tobie może zmienić się życie osób w potrzebie oraz Twoja lokalna społeczność.
Wejdź na www.szlachetnapaczka.pl/superw i zostań wolontariuszem Szlachetnej Paczki w Gminie Uniejów!

A.Ow.

 

Rozpoczęcie roku szkolnego 2020 w Uniejowie

1 września uczniowie Szkoły Podstawowej wrócili do szkół i rozpoczęli naukę w formie stacjonarnej. Chociaż w maseczkach, to bardzo szczęśliwi ze spotkania się z koleżankami i kolegami w ich kochanej „budzie”. Wśród nich są 2 klasy pierwszaków. W pierwszym dniu szkoły odbyło się uroczyste pasowanie i ślubowanie. A w wszystko w reżimie sanitarnym.

 

Edukacja w czasach pandemii

Mury szkolne powitały uczniów po kilkumiesięcznej przerwie. Nie zmienia to jednak faktu, że obecna sytuacja wywołana pandemią stawia ogromne wyzwania dla wszystkich, zarówno dla uczniów, rodziców jak i nauczycieli. Już od pierwszych dni w szkole obowiązują procedury i zasady bezpieczeństwa sanitarnego, przy czym najważniejsza jest dezynfekcja i higiena rąk, utrzymanie dystansu i zasłanianie ust i nosa maseczkami lub przyłbicami na przerwach.  Dyrekcja postanowiła również przesunąć o 15 minut zajęcia klas I-III, aby „utrudnić” bezpośredni kontakt uczniów i zmniejszyć liczbę osób przebywających na korytarzach.

 

Na terenie szkoły pojawiły się środki do dezynfekcji, a przy wejściu należy obowiązkowo zdezynfekować ręce. Podczas rozpoczęcia roku szkolnego w dezynfekcji uczniom i kadrze nauczycielskiej pomagali pracownicy szkoły.

Śmiałym krokiem z pierwszym rokiem

Wśród czterystu czterdziestu pięciu uczniów, którzy w tym roku będą uczęszczać do szkoły, czterdzieści ośmioro dzieci (2 klasy) dopiero rozpoczyna swoją przygodę z nauką. Z uwagi na pandemię i konieczność minimalizowania wydarzeń skupiających większa liczbę osób, już w pierwszym dniu odbyło się pasowanie na uczniów przez dyrektora szkoły – Piotra Kozłowskiego. Wcześniej wicedyrektor Janusz Stawicki przyjął od pierwszaków uroczyste ślubowanie.

Tego dnia, wyjątkowo, dzieciom towarzyszyli rodzice, ale już w kolejnych dniach nie będą mogli swobodnie przemieszczać się po szkole.

Po uroczystościach w hali sportowej uczniowie klasy IA i IB jako pierwsi odebrali kluczyki do szafek świeżo wyremontowanej i oddanej w ostatnich dniach do użytku szatni. Dzięki temu dzieciaki będą mogły bezpiecznie przechowywać swoje rzeczy.

Nową szatnię udało się wyremontować dzięki pomocy finansowej Gminy Uniejów. W przedsięwzięcie włączyła się firma K-Flex Polska z Wielenina, która zakupiła 320 szafek z własnym logo na kwotę 40 tys. zł.

A.Ow.

 

źródło: Gmina Uniejów

 

Share:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Piłkarska reprezentacja kobiet trenowała w Uniejowie

Do czwartku 10.07.2024 w Uzdrowisku Termalnym odbywało się zgrupowanie Reprezentacji Kobiet w piłce nożnej w ramach przygotowań do Euro 2025. W powołanej kadrze nie mogło zabraknąć Ewy Pajor. Zawodniczki Niny Palaton trenowały przez cztery dni na kompleksie boisk im. Włodzimierza

Wakacyjna oferta naszego partnera

Bezpieczeństwo jest najważniejsze podczas wakacyjnych wyjazdów. Partner Łódzkiego Związku Piłki Nożnej – Kahlenberg Services przygotował nową ofertę dotyczącą obozów piłkarskich – zarówno tych krajowych, jak i zagranicznych. Zachęcamy się do

PJS: Klasyfikacje klas A

Publikujemy klasyfikację Pro Junior System we wszystkich grupach klasy A za sezon 2023/2024. Zgodnie z regulaminem (punkt 4) – w sytuacji, gdy drużyny jednego klubu uczestniczą w rozgrywkach Ekstraklasy, I

PJS: Klasyfikacje klas okręgowych

Przedstawiamy klasyfikację Pro Junior System za sezon 2023/2024 w klasach okręgowych jak i listę klubów, które otrzymają nagrody finansowe. Zgodnie z regulaminem (punkt 4) – w sytuacji, gdy drużyny jednego