RZĄD WPROWADZA NOWE ZASADY. CO SIE ZMIENI ?

0
94
views

Koronawirus w Polsce. Nowe obostrzenia i zasady

Od 1 kwietnia do odwołania każda osoba do 18. roku życia z domu wyjdzie tylko pod opieką dorosłego opiekuna, a parki, bulwary czy plaże będą zamknięte. Za złamanie zakazów grozi kara od 5 do nawet 30 tys. zł. Oprócz tego zmieniają się zasady robienia zakupów w sklepach stacjonarnych. Co jeszcze się zmienia w przepisach dotyczących walki z epidemią koronawirusa w Polsce?

We wtorek rząd wprowadził nowe, jeszcze ostrzejsze obostrzenia związane z bezpieczeństwem w czasach epidemii. Regulacje zaczynają obowiązywać w tym tygodniu.

Koronawirus w Polsce. Co się zmienia?

Ograniczenia w liczbie klientów w sklepach, na targach, na poczcie (od 1.04.2020 r.)

Do każdego sklepu (zarówno małego, jak i wielkopowierzchniowego), a także do każdego lokalu usługowego może wejść maksymalnie tyle osób, ile wynosi iloczyn liczby wszystkich kas i liczby 3. Jeśli w sklepie jest 5 kas, to w jednym momencie na terenie sklepu może przebywać 15 klientów. Liczy się ogólna liczba kas, a nie tych, które są czynne.

Podobne zaostrzenia dotkną także targów, straganów i bazarków. Z tą różnicą, że liczba osób przebywających na targu nie może być większa niż trzykrotność liczby punktów handlowych.

Obostrzenia dotyczyć będą także poczty. Na jej terenie może przebywać w jednym momencie tyle osób, ile wynosi liczba okienek pocztowych pomnożona przez 2. Czyli jeśli w placówce jest 5 okienek, wówczas w jednym momencie na jej terenie może przebywać 10 osób.

Kancelaria Premiera

@PremierRP

Ograniczenia w liczbie klientów:
➡️ sklepy i punkty usługowe – max.3 osoby na kasę lub stanowisko do płacenia,
➡️ targowisko – max. 3 klientów na punkt handlowy,
➡️ placówki pocztowe – max. 2 osoby na okienko pocztowe.

zostań  w domu.

Koronawirus. Polska. Ograniczenie funkcjonowania sklepów budowlanych i nowe obowiązki dla wszystkich sklepów

W weekendy wielkopowierzchniowe sklepy budowlane będą zamknięte.

Natomiast wszystkie sklepy będą się musiały dostosować do nowych, ostrzejszych zasad bezpieczeństwa: od 2 kwietnia (czwartek) wszyscy klienci będą robić zakupy w jednorazowych rękawiczkach.

źródło: wp.pl

 

Musimy utrzymać dystans społeczny na ulicach; będą ograniczenia w dostępie do parków, bulwarów, miejsc rekreacji – poinformował premier Mateusz Morawiecki po wtorkowym spotkaniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Morawiecki poinformował o konieczności wprowadzenia kolejnych ograniczeń, jeśli chcemy, aby życie społeczne i gospodarcze wróciło za kilka miesięcy do normalności. „Za dużo jest cały czas kontaktów pomiędzy ludźmi, za dużo jest spacerów, za dużo osób przebywało na bulwarach, plażach w różnych miejscach” – wskazał.

„Najważniejsza zasada, to zasada dystansu społecznego, to 2 metry od drugiej osoby, z wyjątkiem gdy mama lub tato opiekuje się dzieckiem na spacerze, czy opiekujemy się osobą z niepełnosprawnościami” – poinformował. Jak dodał osoby poniżej 18 roku życia będą mogły przebywać w przestrzeni publicznej tylko z osobą dorosłą.

Szef rządu dodał, że wprowadzane jest też ograniczenie dostęp do parków, bulwarów, miejsc rekreacji, plaż.

Nowe zasady to m.in:

  • osoby poniżej 18 roku życia mogą przebywać w miejscach publicznych tylko z osobą pełnoletnią
  • zamknięte plaże, parki itp.
  • zamknięte salony kosmetyczne, fryzjerskie
  • w sklepach i na targach maksymalnie 3 osoby na kasę/stoisko
  • na poczcie 2 osoby na okienko
  • w sklepie obowiązkowe będzie noszenie rękawiczek
  • w weekendy zamknięte zostaną sklepy budowlane
  • w godzinach od 10 do 12 w sklepach i aptekach przebywać będą mogły tylko osoby 65+

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ