Rząd wdraża podatki w trakcie pandemii. „Chodzi o zdrowie Polaków”

0
24
views

Podatek cukrowy został wprowadzony, bo ma służyć zdrowiu Polaków – stwierdził Mateusz Morawiecki. Szef rządu dodał, że dzięki wpłatom polskich przedsiębiorców z danin rząd ma środki, aby wspierać branże najmocniej dotknięte pandemią, a także, aby wspomóc gospodarkę kraju.

Na wspólnej konferencji prasowej Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski zaapelowali do ozdrowieńców z COVID-19 o to, by oddawali osocze. Dzięki niemu być może uda się ocalić życia zakażonych na koronawirusa. Szef rządu zapowiedział szereg ulg dla oddających osocze.

Premier został zapytany o nowe podatki i o to, czy rząd zamierza wdrażać w życie kolejne daniny w ramach „ataku fiskalnego”. Dziennikarz przypomniał, że w najbliższym czasie wejdą w życie m.in. podatek cukrowy, podatek od alkoholu w małych butelkach, podatek od spółek CIT oraz podatek handlowy.

– Cały świat i Europa znajdują się dzisiaj w stanie recesji – rozpoczął swoją odpowiedź premier. Dodał, że po złym drugim kwartale, trzeci zapowiadał pewne odbicie gospodarek światowych. Druga fala pandemii skutecznie jednak je powstrzymała i czwarty kwartał rysuje się w równie ciemnych barwach, choć recesja w nim jest inna, niż jeszcze w drugim.

Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę, że wcześniej jego gabinet wdrożył tarcze finansową i antykryzysową, które pozwoliły uratować miejsca pracy w Polsce.

– W takiej sytuacji państwo polskie i rząd ma środki i na ratowanie tych branż, na ratowanie tych osób tych miejsc pracy, które są najbardziej zagrożone – powiedział Mateusz Morawiecki. – Z podatków właśnie polskich podatników […] ratujemy również gospodarkę, ratujemy te branże, które są w najtrudniejszym położeniu – ocenił szef rządu.

Przypomniał również o „pozytywnych zmianach podatkowych”, jak je sam określił. Wymienił m.in. estoński CIT, podniesiona możliwość rozliczania PIT-u w systemie ryczałtowym. Przedstawił wyliczenia, z których wynika, że te zmiany zachowują w portfelach Polaków ok. 8 mld złotych.

Stwierdził również, że podatek cukrowy ma sprzyjać… zdrowiu Polaków. Jeżeli bowiem produkty z dużą zawartością cukru będą droższe, to obywatele nie będą chcieli po nie sięgać. Morawiecki dodał również, że podobne rozwiązania wdrażane były w innych państwach europejskich.

Padło też pytanie o skumulowane ferie zimowe. Dziennikarz chciał się dowiedzieć, czy wczasowicze mogliby w trakcie ferii korzystać z hoteli, jeżeli przedstawiliby negatywny wynik na obecność koronawirusa. Takie pytanie usłyszał Adam Niedzielski od dziennikarzy.

– Najważniejszym wyznacznikiem jest bezpieczeństwo. Wysiłek, który podejmujemy w walce z koronawirusem, nie może być zaprzepaszczony na chwilową przyjemność. Rozwiązanie, które wdrażamy, a które dotyczy ferii, ma na celu uchronić nas przed trzecią falą pandemii – odparował minister zdrowia.

Niedzielski dodał, że podobne mechanizmy są wdrażane w innych państwach europejskich. – Jeżeli chodzi o ferie, to z naszego punktu widzenia komunikat jest jednoznaczny: „zostań w domu” – stwierdził szef resortu zdrowia.

Ulgi w komunikacji, dwa dni wolne w pracy, pakiet konsultacji medycznych – takie mechanizmy oferuje rząd dla osób oddających osocze.

Na środowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawiał poczynania rządowe w walce z pandemią koronawirusa. Opowiadał m.in. o ryzyku wybuchu trzeciej fali SARS-CoV-2.

źródło: money.pl

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ