Policjanci uchronili mężczyznę przed wychłodzeniem

0
9
views

Ta historia jest kolejnym przykładem, że warto reagować. Jeden telefon z informacją dał konkretny efekt. Tym razem dzięki zgłoszeniu pomoc otrzymał 73-latek, którego życie było zagrożone. Samotnie mieszkający mężczyzna leżał na podłodze domu, był wyziębiony i nie był w stanie sam się podnieść. Na szczęście z pomocą przyszli policjanci z Poddębic.

W niedzielę, 10 grudnia 2023 roku, policjanci z poddębickiej komendy otrzymali informację od zaniepokojonego mężczyzny. Zgłaszający przekazał, że nie ma kontaktu z samotnie mieszkającym 73-letnim ojcem. Martwił się o jego los, a nie był w stanie sam sprawdzić, czy senior potrzebuje pomocy. Funkcjonariusze bezpośrednio po otrzymaniu tej informacji pojechali do domu 73-latka. Policjanci, gdy odgonili agresywne psy biegające po terenie posesji, przez okno zauważyli, że w jednym z pomieszczeń wewnątrz domu, na podłodze leży mężczyzna. Natychmiast podjęli decyzję o siłowym wejściu do zamkniętego domu. Następnie niezwłocznie sprawdzili funkcje życiowe mężczyzny. 73-latek był osłabiony, nie potrafił wypowiedzieć żadnego słowa i nie był w stanie wstać. W domu było zimno. Mundurowi wezwali na miejsce karetkę pogotowia i zaopiekowali się nim do przyjazdu medyków. Ratownicy podjęli decyzję o natychmiastowym przewiezieniu męzczyzny do szpitala pod opiekę lekarzy. Dzięki sprawnej i natychmiastowej reakcji funkcjonariuszy i syna prawdopodobnie udało się uniknąć tragedii.

Pamiętajmy, że każdy sygnał przekazany policji, dotyczący miejsc przebywania osób bezdomnych, samotnych, które narażone są na wyziębienie organizmu, może uratować życie! Nie bądźmy obojętni i reagujmy powiadamiając odpowiednie służby. Wystarczy tylko jeden telefon pod numer 112, by uchronić kogoś przed wychłodzeniem i uratować czyjeś życie.

starszy sierżant Alicja Bartczak

 

Bezpieczne świąteczne zakupy – nie daj przestępcy szansy zajrzeć do Twojej kieszeni!

Przedświąteczna gorączka zakupów już trwa. Szczególnie w zbliżające się handlowe niedziele tłumnie odwiedzimy wielkopowierzchniowe sklepy. Towarzyszyć nam będą pośpiech i roztargnienie. Wszechobecne choinki ze świecącymi ozdobami odwrócić mogą naszą uwagę, uśpić czujność i stworzyć okazję dla tych, którzy chcą się wzbogacić naszym kosztem.

Świąteczna atmosfera wprawia nas już w bożonarodzeniowy nastrój, który kojarzy się tylko z dobrymi emocjami. Tymczasem brak ostrożności, źle zabezpieczone mienie, brak koncentracji i pośpiech mogą sprawić, że padniemy ofiarą przestępstwa kradzieży. W sklepach stacjonarnych, bazarach, środkach komunikacji publicznej, targach, podczas świątecznych jarmarków, wszędzie tam gdzie są większe skupiska ludzi pojawiają się też kieszonkowcy. To właśnie tłok wykorzystują jako osłonę swojej działalności. Nie wyróżniają się niczym specjalnym. Często działają w grupach. Bądźmy czujni, kiedy ktoś idąc handlowym pasażem nas ,,potrąci”. To może być zaaranżowane przez kieszonkowca, który potykając się o nas, wykorzysta ten moment by zabrać niezabezpieczony odpowiednio portfel czy telefon komórkowy. Czasem pokrzywdzeni orientują się dopiero po kilku godzinach i nie są w stanie wskazać miejsca, a tym bardziej sprawcy.

Pamiętaj, by podczas zakupów nie nosić przy sobie dużej kwoty pieniędzy, a jeśli już jesteś zmuszony mieć ją przy sobie to nie trzymaj całej kwoty w jednym miejscu. Płacąc za zakupy nie pokazuj całej zawartości portfela, najbezpieczniej jest mieć wcześniej odliczoną kwotę pieniędzy. Nie zapisuj numeru PIN na karcie płatniczej, nie eksponuj go również w widocznym miejscu. Robiąc zakupy pamiętaj, aby nie przechowywać dokumentów, pieniędzy czy telefonów komórkowych w tylnych kieszeniach spodni, w zewnętrznych kieszeniach płaszcza, czy kurtki. Zwracaj uwagę także na torebki, plecaki oraz podręczne torby z zakupami, nie pozostawiając ich bez opieki i nadzoru. Trzymaj swoją torebkę lub plecak z przodu, zamknięciem do siebie.
W sytuacji kiedy jesteś świadkiem podejrzanego zachowania, czy próby kradzieży – nie bądź obojętny, zareaguj! Wszczynaj alarm, powiadom odpowiednie służby. Jeśli stałeś się ofiarą kradzieży powiadom policję dzwoniąc na numer alarmowy 112. Im szybciej zareagujesz, tym większa szansa na odzyskanie skradzionych przedmiotów i zatrzymanie sprawcy.

Pamiętaj, że możesz dać okazję do świętowania przestępcom nawet nie wychodząc z domu!

Przed świętami chętniej robimy zakupy online, licząc na tańsze zakupy i ,,dobre okazje”. Zachowaj czujność i kieruj się zdrowym rozsądkiem. Pamiętaj, że internetowe zakupy oprócz wygodnej formy i możliwości wyboru najatrakcyjniejszych ofert niesie zagrożenie działalnością przestępców. Sprawdzaj wiarygodność sprzedawcy, jego poprzednie aukcje oraz opinie kupujących na jego temat. Staraj się dokonywać zakupów za pobraniem, płać po otrzymaniu zamówionego towaru. Otrzymując ofertę e-mailem nie korzystaj z linków, a na stronę sklepu wchodź wpisując adres w oknie przeglądarki, unikniesz w ten sposób stron podszywających się pod legalnie działające sklepy. Unikaj także zakupów przedmiotów o rażąco zaniżanej cenie, gdyż mogą one pochodzić m.in. z przestępstwa, zachowaj dla pewności korespondencję ze sprzedawcą. Po przekierowaniu na stronę swojego banku przy płatności e-przelewem zawsze upewnij się, czy nic nie wzbudza twoich wątpliwości. Płatności dokonuj wyłącznie na zaufanych urządzeniach i unikaj wykonywania ich w miejscach publicznych. Nigdy nie udostępniaj swojego numeru PIN czy haseł np. do bankowości elektronicznej. Ostrożnie korzystaj z najnowszych rozwiązań techniki, a indywidualne dane do logowania zachowaj dla siebie i nikomu ich nie udostępniaj.

Życzymy bezpiecznych zakupów.

Dagmara Mościńska

 

Nie narażaj swojego życia – bądź widoczny i bezpieczny

Zgodnie z obowiązującymi przepisami odblaski powinniśmy nosić po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Jednak dbając o swoje bezpieczeństwo, naszych dzieci i bliskich tego rodzaju elementy powinniśmy zakładać nawet poruszając się w obszarze zabudowanym. Pamiętajmy, że w takich warunkach jakie mamy obecnie jesteśmy dla kierujących prawie niewidoczni. Kamizelka odblaskowa, czy opaska będzie być może dla naszych bliskich najlepszym

Policjanci przypominają jak ważne są elementy odblaskowe, które wpływają na widoczność niechronionych uczestników ruchu drogowego, w szczególności po zmroku. Wszyscy powinni wiedzieć o obowiązkowym ich noszeniu poza obszarem zabudowanym w przypadku, gdy nie ma drogi dla pieszych lub chodnika. Odblaski to niewielkie elementy mające wielką wagę w dbaniu o bezpieczeństwo. To dzięki nim pieszy jest znacznie lepiej widoczny na drodze, na przejściu dla pieszych i to one w wielu przypadkach ratują ludzkie życie. Zdając sobie sprawę z tego, że same słowa i wszelkie apele oraz ostrzeżenia nie wystarczą, policjanci z poddębickiej drogówki rozdają kamizelki odblaskowe uczestnikom ruchu drogowego, przede wszystkim pieszym, rowerzystom i motorowerzystom. Zachęcają do korzystania z nich, szczególnie w okresach ograniczonej widoczności na drogach.
Policjanci są przekonani, że idea prowadzonych działań „Świeć Przykładem” przyniesie wymierne efekty, a w szczególności przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa na drogach.

starszy sierżant Alicja Bartczak

 

źródło: https://poddebice.policja.gov.pl/

 

Poprzedni artykułGROMOWCY UCIEKAJĄ
Następny artykułIII KOLEJKA W WARTKOWICACH
UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ