PIESI I ROWERZYŚCI TO NAJMNIEJ CHRONIENI UCZESTNICY RUCHU DROGOWEGO

0
26
views

Piesi i rowerzyści to uczestnicy ruchu drogowego, którzy przy zderzeniu z samochodem mają dużo mniejszą ochronę i szansę na przeżycie. Od stycznia do połowy grudnia 2020 roku na terenie województwa łódzkiego doszło do 460 wypadków z udziałem pieszych, w tym 53 okazały się śmiertelne. Policjanci podczas codziennej służby reagują na wszelkie przejawy łamania przepisów i sprowadzania zagrożenia w ruchu drogowym. Z dotychczasowych analiz wynika, że do największej liczby wypadków z udziałem pieszych dochodziło w czwartki dlatego dzisiaj , 17 grudnia, zaplanowano wzmożone działania ukierunkowane właśnie na bezpieczeństwo tzw. Niechronionych.

Przypominamy!
Zgodnie z polskim prawem każdy pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu chyba, że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.
Na nieoświetlonej drodze kierowcy sylwetki pieszych dostrzegają w ostatniej chwili, zazwyczaj z odległości 30 metrów. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 150 metrów, czyli około 5 razy wcześniej. Apelujemy także do niechronionych uczestników ruchu drogowego o rozsądek na drodze oraz używanie elementów odblaskowych w trosce o własne bezpieczeństwo nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale na wszystkich nieoświetlonych drogach, także w obszarze zabudowanym. Korzystanie z elementów odblaskowych kilkukrotnie zwiększa widoczność pieszego / rowerzysty, przez co kierujący pojazdem ma więcej czasu na wykonanie manewru wymijania bądź hamowania. Bądźmy widoczni dla zmotoryzowanych szczególnie teraz, kiedy zmrok zapada coraz wcześniej.
Używanie odblasków przez wszystkich pieszych poruszających się po zmroku w terenie niezabudowanym, to OBOWIĄZEK. Używanie odblasków przez pieszych poza tym obszarem, to ROZSĄDEK.
Wydział Ruchu Drogowego KWP w Łodzi

źródło: http://www.poddebice.policja.gov.pl/

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ