Obserwuj nas na Facebook

OSTATNI WAKACYJNY WEEKEND

Przed nami ostatni wakacyjny weekend, który jak co roku stanie pod znakiem powrotów z wypoczynku. Kierowcy powinni spodziewać się wzmożonych kontroli policyjnych na trasach i w miejscach szczególnie niebezpiecznych. Apelujemy do wszystkich powracających z wakacji o rozsądek podczas jazdy, bo przede wszystkim on jest gwarantem bezpiecznego dotarcia do celu.

Mimozami jesień się zaczyna. Słowa tej piosenki na pewno zna starsze pokolenie. Skoro zaczęły kwitnąć mimozy,  to ewidentnie znak, że zbliża się koniec lata i kończą się wakacje. Przed nami ostatni wakacyjny weekend. Pomimo wielu  policyjnych apeli do każdej z grup użytkowników ruchu drogowego o zachowywania zgodnie z obowiązującymi przepisami, a także obecności policjantów na drogach dbających o wspólne bezpieczeństwo, każdego dnia odnotowujemy kolejne przypadki zdarzeń drogowych.  Już tylko kilka dni pozostało do pierwszego dzwonka dla uczniów lecz  nadal wspólnie możemy sprawić że, na łódzkich drogach będzie bezpiecznie. Każdy z nas, uczestników ruchu drogowego,  powinien dbać przede wszystkim o siebie i swoje bezpieczeństwo ale również poprzez  zachowanie ostrożności,  zadbać o bezpieczeństwo  innych współuczestników ruchu drogowego.
Apelujemy do  kierujących pojazdami by  podczas włączania się do ruchu,  zmianie pasa ruchu lub kierunku jazdy  zachowywali  szczególną ostrożność.  Przypominamy o kontroli drogi poprzez spoglądanie  w lusterka. Tego typu zachowania niewątpliwie pomogą uchronić nas od spowodowania zdarzenia drogowego (szczególnie z jadącym za nami jednośladem). Nie bądźmy zaskoczeni nagle pojawiającym się motocyklistą.
Pamiętajmy o pieszych i ich bezpieczeństwie. Dojeżdżając do przejścia dla pieszych oprócz zachowania szczególnej ostrożności, zwolnijmy prędkość na tyle, abyśmy  w przypadku  wejścia na jezdnię pieszego  w sposób sprawny i  bezpieczny mogli  zatrzymać swój pojazd. Nie zapominajmy  że, wyprzedzanie przed lub na przejściu dla pieszych oraz omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się celem udzielenia pierwszeństwa pieszym, a także nieudzielne pierwszeństwa pieszemu na drodze są głównym powodem  zdarzeń  drogowych z udziałem pieszych.
Apelujemy do niechronionych uczestników ruchu drogowego.  Niezbędnym elementem Waszego  bezpieczeństwa niezależnie czy poruszacie się pieszo, jedziecie rowerem czy korzystacie z  hulajnogi,  jest możliwość zauważenia  Was przez kierującego. Już dziś powinniśmy zadbać o wyposażenie nie tylko siebie ale również  swoich najbliższych w elementy odblaskowe.  Tym bardziej że,  z dnia na dzień,  dni stają się co raz krótsze.
Przypominamy, że od wielu lat prędkość to jedna z najczęstszych przyczyn wypadków drogowych, dlatego tak ważne jest dostosowanie jej do określonych znakami i przepisami limitów oraz do panujących warunków na drodze.
Mandaty karne obowiązujące obecnie za przekroczenie prędkości:
do 10 km/h to mandat w wysokości 50 zł (było 50 zł)
od 11 km/h do 15km/h – 100 zł ( było od 50 zł do 100 zł)
od 16km/h  do 20 km/h – 200 zł ( było od 50 zł do 100 zł)
0d 21km/h do 25 km/h – 300 zł ( było od 100 zł do 200 zł)
od 26 km/h do 30 km/h – 400 ( było od 100 zł do 200 zł)
ponad 30 km/h – 800 zł ( było od 200 zł do 300 zł)
ponad 40 km/h – 1000 zł ( było od 300 zł do 400 zł)
ponad 50 km/h – 1500 zł ( było od 400 zł do 500 zł)
ponad 60 km/h – 2000 zł (było od 400 zł do 500 zł)
ponad 70 km/h – 2500 zł (było od 400 zł do 500 zł)

I na koniec. Pamiętajmy także, że na trasach wyjazdowych z miejscowości wypoczynkowych będzie większy ruch. Odpowiedzialnie przewidujmy możliwe sytuacje na drodze. Podczas jazdy zawsze  kierujmy się rozsądkiem. Lepiej  wyjechać trochę wcześniej i dojechać spokojnie, niż wybierać się w podróż na „ostatni gwizdek”, po drodze  łamiąc przepisy i wykazywać się brakiem kultury na drodze. Mamy nadzieję, że wszyscy, którzy w ten weekend ruszą w drogę powrotną do domu   dojadą do celu bezpiecznie. Dla każdego jest miejsce na drodze i tylko od nas zależy czy my, a także inni uczestnicy ruchu drogowego wspólnie będziemy na tej drodze bezpieczni.

 

asp. sztab. Marzanna Boratyńska WRD KWP w Łodzi

źródlo: https://poddebice.policja.gov.pl/

 

Share:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Piłkarska reprezentacja kobiet trenowała w Uniejowie

Do czwartku 10.07.2024 w Uzdrowisku Termalnym odbywało się zgrupowanie Reprezentacji Kobiet w piłce nożnej w ramach przygotowań do Euro 2025. W powołanej kadrze nie mogło zabraknąć Ewy Pajor. Zawodniczki Niny Palaton trenowały przez cztery dni na kompleksie boisk im. Włodzimierza

Wakacyjna oferta naszego partnera

Bezpieczeństwo jest najważniejsze podczas wakacyjnych wyjazdów. Partner Łódzkiego Związku Piłki Nożnej – Kahlenberg Services przygotował nową ofertę dotyczącą obozów piłkarskich – zarówno tych krajowych, jak i zagranicznych. Zachęcamy się do

PJS: Klasyfikacje klas A

Publikujemy klasyfikację Pro Junior System we wszystkich grupach klasy A za sezon 2023/2024. Zgodnie z regulaminem (punkt 4) – w sytuacji, gdy drużyny jednego klubu uczestniczą w rozgrywkach Ekstraklasy, I

PJS: Klasyfikacje klas okręgowych

Przedstawiamy klasyfikację Pro Junior System za sezon 2023/2024 w klasach okręgowych jak i listę klubów, które otrzymają nagrody finansowe. Zgodnie z regulaminem (punkt 4) – w sytuacji, gdy drużyny jednego