Ogłoszono przetarg na tężnię solankową oraz na budowę Farmy Alka

Burmistrz Uniejowa ogłosił przetarg na budowę tężni solankowej w Uniejowie. Będzie też pijalnia wody termalnej.

Tężnia wraz z niezbędną infrastrukturą i zagospodarowaniem terenu powstanie w sąsiedztwie wiatraków i Zagrody Młynarskiej przy ulicy abp. Jakuba Świnki. Będzie to wyjątkowy obiekt na mapie Uniejowa wspomagający leczenie różnych dolegliwości.

Według specyfikacji przetargowej tężnia ma mieć długość około 91 metrów i wysokość około 6,5 m. Z kolei objętość zbiornika na solankę to około 250 m sześciennych. Całkowita powierzchnia zabudowy ma sięgać 251 m kw. Drewniana modrzewiowa konstrukcja wypełniona tarniną wraz z dębowym pasażem spacerowo – technicznym przypominającym molo, będzie tworzyć funkcjonalną przestrzeń rekreacyjną, w której użytkownicy będą mieli możliwość wygodnego przebywania spacerując lub siedząc dzięki zaplanowanym siedziskom.

Tężnia ma być nie tylko kolejnym elementem „miastotwórczym” ale przede wszystkim ma służyć mieszkańcom i turystom; nie od dziś wiadomo, że przebywanie w pobliżu tego typu obiektów działa dobroczynnie i regenerująco na organizm.
Pod wpływem słońca oraz wiatru wytwarza się „mgła wodna” z roztworu solanki, zawierająca naturalne związki soli. W ten sposób nasyca powietrze korzystnymi związkami mineralnymi tworząc naturalne inhalatorium na świeżym powietrzu wspomagające leczenie wielu schorzeń takich jak: nadciśnienie, choroby układu oddechowego oraz stany ogólnego wyczerpania. Mikroklimat obiektu zalecany jest także osobom zdrowym; wdychanie powietrza przesyconego minerałami wzmacnia odporność i zabezpiecza przed chorobami.

Na tym inwestycja się nie kończy. Tuż obok tężni powstanie pijalnia wody termalnej przydatnej do spożycia, która uzupełni strefę relaksu i rekreacji.

Liczymy, że nowy kompleks uatrakcyjni dotychczasową ofertę uzdrowiska termalnego Uniejów i będzie miał znaczny wpływ na zainteresowanie naszym miastem ze strony kuracjuszy i Gości. Mam także nadzieję, że oprócz funkcji prozdrowotnej, inwestycja będzie integrować społeczeństwo jako miejsce spotkań i rozmów – mówi burmistrz Józef Kaczmarek.

Zadanie pn. „Intensyfikacja gospodarki turystycznej w Uzdrowisku Uniejów poprzez budowę tężni solankowej wraz z pijalnią wody termalnej” dofinansowane jest środkami unijnymi. Przetarg ogłoszono w piątek 31grudnia 2020 r. Oferenci mają czas do 21 stycznia br.

A.Ow.

 

Ogłoszono przetarg na budowę Farmy Alka

31 grudnia ruszyła procedura przetargowa na budowę Farmy Alka. Nowy park tematyczny będzie kolejnym elementem ubogacającym tereny w pobliżu Zagrody Młynarskiej. Termin składania ofert wyznaczono na 20 stycznia br. – informuje magistrat.

Zamówienie obejmuje wykonanie robót budowlanych parku tematycznego o funkcji turystyczno – poznawczej jako uzupełnienie kompleksu Termy Uniejów wraz z wszelkimi instalacjami, przyłączami i zagospodarowaniem terenu.

Park tematyczny składa się z zespołu dwóch budynków w formie nowoczesnych stodół zorientowanych względem siebie na schemacie litery V, oraz pawilonowego łącznika zlokalizowanego przy ul. Abp. Jakuba Świnki. W kompleksie zostaną wyodrębnione 4 pomieszczenia o funkcji dydaktyczno – poznawczej w dedykowanych grupach tematycznych (po dwie na każdy budynek) wraz z wiodącą przez nie ścieżką edukacyjną obrazującą proces powstawania produktów spożywczych od przysłowiowego ziarenka do bochenka. Dodatkową atrakcją będzie piąta część obiektu – strefa animacji dla dzieci, ze studiem telewizyjnym umożliwiającym nagrywanie materiałów wideo. Pawilon łącznik przewidziano jako zaplecze recepcyjne oraz szatniowo sanitarne.

Farma Alka będzie interesującym punktem na nowej mapie turystycznej Uniejowa – zarówno dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży, jak i nieco starszych gości uzdrowiska. Połączenie interaktywności, zabawy i edukacji pozwoli Gościom spędzić czas w sposób przyjemny i pożyteczny.

Z uwagi na swą specyfikę będzie to zupełnie nowy obiekt nie tylko w kontekście naszego miasta, ale też w skali województwa łódzkiego. Strefy tematyczne poświęcone lokalnym zasobom takim jak: jajka, mleka, warzywa i owoce oraz pieczywo będą promować i wzmacniać potencjał społeczno – gospodarczy posiadanych przez gminę zasobów.

Grupami docelowymi projektu są dzieci w wieku 3-10 lat oraz rodziny z dziećmi. Z efektów realizacji projektu będą mogli korzystać zarówno mieszkańcy Gminy Uniejów, powiatu poddębickiego oraz województwa łódzkiego, jak również turyści z innych regionów.

Zadanie inwestycyjne pn. „Budowa parku tematycznego Farma Alka z elementami infrastruktury turystycznej jako uzupełnienie kompleksu Termy Uniejów” dofinansowane jest środkami unijnymi. Termin składania ofert upływa 20 stycznia 2021 r.

A.Ow.

źródło: Gmina Uniejów

 

Share:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

PODDĘBICCY POLICJANCI OSTRZEGAJĄ PRZED WŁAMANIAMI

Wakacje to czas wypoczynku i podróży. Aby pozostawiły tylko radosne wspomnienia, pamiętajmy o zabezpieczeniu swojego majątku przed wyjazdem. W dniu Europejskiego Dnia Zapobiegania Włamaniom do Domów poddębicki dzielnicowy informował mieszkańców

ZAPROSZENIE NA ZAWODY STRAŻACKIE

Zapraszamy na Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze. Zmagania druhów ochotników z terenu Gminy Poddębice odbędą się w niedzielę 30 czerwca br. w Niemysłowie. Początek zaplanowano na godz. 12.   KLUB STRZELECKI RCS