Obserwuj nas na Facebook

ODMRAŻANIE GOSPODARKI. WYJAŚNIAMY, CO SIĘ ZMIENIA OD PONIEDZIAŁKU

Restauracje, bary, puby, salony fryzjerskie i kosmetyczne – to wszystko będzie mogło być otwarte od poniedziałku. Lokale jednak będą mogły wciąż obsługiwać ograniczoną liczbę osób. Wyjaśniamy, co jeszcze zmienia się 18 maja.

Rząd daje zielone światło lokalom gastronomicznym, salonom fryzjerskim i kosmetycznym, a także kasynom. Ciągle jednak zaleca ostrożność – zarówno przedsiębiorcom, jak i klientom.

Jeśli chodzi o restauracje i inne lokale gastronomiczne, to na 4 metry kwadratowe powierzchni ma się znajdować nie więcej niż jedna osoba – z wyłączeniem obsługi. W rządowym rozporządzeniu nie znalazł się ostatecznie zapis o tym, że przy stoliku można siedzieć tylko z rodziną lub współlokatorami. Zaleca to jednak GIS oraz resort rozwoju.

Z zaleceń wynika też, że klienci powinni też dezynfekować ręce przed wejściem do lokalu, a odległość pomiędzy stolikami powinna wynieść dwa metry.

Do lokalu będzie można wejść, ale rząd zachęca, by korzystać z ogródków. – Na świeżym powietrzu, jak mówią nam epidemiolodzy, jest bezpieczniej – mówił premier Morawiecki.

Do fryzjera lepiej się umówić

Wraz z lokalami gastronomicznymi, ponownie otworzą się salony fryzjerskie i kosmetyczne. Rządowe rozporządzenie mówi jednak jasno – w salonie może przebywać tylko obsługiwany klient oraz obsługa. Lepiej więc umówić się na wizytę wcześniej, przez internet, aplikację lub telefon. Inaczej jest ryzyko, że trzeba będzie czekać na swoją kolej pod salonem.

Więcej zaleceń dla zakładów fryzjerskich w rządowym rozporządzeniu nie znajdziemy. Jednak na stronie gov.pl znajdziemy dodatkowe wytyczne. Poleca m.in. „stosowanie jednorazowych okryć, ręczników, podkładów, peleryn itp. dla każdego klienta” oraz „dezynfekcję każdego stanowiska i umywalki do mycia włosów po każdym kliencie”.

Z jakich usług jeszcze będzie można skorzystać po 18 maja? Znów będzie można pójść do kasyna. Warunkiem jest jednak, by na jego powierzchni przebywała najwyżej jedna osoba na 10 metrów kwadratowych.

Na razie nieczynne będą solaria, kluby fitness, siłownie, baseny czy studia tatuażu. Prawdopodobnie zostaną otwarte w ostatniej fazie odmrażania gospodarki. Tu dokładna data jednak wciąż nie jest znana.

 

 

Otwarcie restauracji. Od poniedziałku wielkie zmiany

Po kilku tygodniach znów będzie można się wybrać do restauracji, baru, pubu czy kawiarni. Rząd opublikował właśnie rozporządzenie w tej sprawie. Wynika z niego, że jednak dozwolone będzie wyjście do lokalu ze znajomym.

Gastronomia będzie mogła być otwarta ponownie od 18 maja. Warunkiem będzie jednak, by na 4 metry kwadratowe powierzchni lokalu znajdowała się nie więcej niż jednak osoba – z wyłączeniem obsługi.

Dozwolone będzie przyjmowanie klientów zarówno wewnątrz lokalu, jak i w ogródkach piwnych.

Opublikowane na rządowych stronach rozporządzenie dopuszcza też wznowienie działalności kasyn – tam jednak jeden klient ma przypadać na 10 metrów kwadratowych powierzchni.

Wcześniej opublikowane wytyczne dla lokali i ich klientów były jednak dużo bardziej restrykcyjne. „Przy jednym stoliku może przebywać rodzina lub osoby pozostające we wspólnym gospodarstwie domowym” – czytamy w wytycznych dla restauratorów na rządowej stronie gov.pl. Zapis na ten temat ostatecznie jednak do rozporządzenia nie trafił.

W specjalnym programie Newsroom WP o to, czy się wybiera do restauracji, został zapytany minister zdrowia Łukasz Szumowski. – Zamarzył mi się sympatyczny obiad, chętnie bym wyszedł z żoną do restauracji, ale na razie nie – odpowiedział.

– Odległość między klientami, stolikami, dezynfekcja powierzchni, limit klientów – to elementy, które – mam nadzieję – spowodują, że będzie bezpiecznie. Ale proszę pamiętać, że i nasza mentalność się też zmieniła – dodał minister.

 

 

Otwarcie salonów fryzjerskich. Rząd publikuje wytyczne

18 maja swoją działalność mogą wznowić salony fryzjerskie oraz kosmetyczne. Rząd już opublikował rozporządzenie w tej sprawie – i przypomina, że w salonie mogą przebywać tylko obsługiwani klienci oraz pracownicy.

Rządowe rozporządzenie dopuszcza otwarcie „działalności związanej z fryzjerstwem i pozostałymi zabiegami kosmetycznymi”.

Jednak w salonie będą mogli przebywać tylko obsługiwani klienci – a nie na przykład ci, którzy czekają na swoją kolejkę. Oznacza to, że chętny na strzyżenie będzie musiał umówić się na konkretną godzinę – lub będzie musiał oczekiwać na strzyżenie poza lokalem.

– Tak, żeby nie gromadzili się ludzie w zakładach fryzjerskich, tylko żeby to dystansowanie społeczne i odpowiednia higiena mogła być tam utrzymana – wyjaśniał zasady premier Mateusz Morawiecki.

Jednocześnie od kilku dni na rządowej stronie gov.pl widnieją rozszerzone wytyczne dla salonów fryzjerskich. Zaleca się między innymi „stosowanie jednorazowych okryć, ręczników, podkładów, peleryn itp. dla każdego klienta” oraz „dezynfekcję każdego stanowiska i umywalki do mycia włosów po każdym kliencie”.

Rząd zaleca też regularne sprzątanie salonu, mycie wodą z detergentem lub dezynfekcję pomieszczeń i powierzchni w salonie co najmniej 2 razy na zmianę.

Zamknięte muszą ciągle pozostać między innymi salony masażu, solaria oraz salony tatuaży. Powinny zostać otwarte w ostatnim etapie odmrażania gospodarki – wraz z siłowniami, basenami czy klubami fitness.

 

 

Share:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Szachowa przygoda w Balatonboglár

W dniach 12-19 lipca odbył się trzeci Młodzieżowy Obóz Szachowy im. Wacława Felczaka w malowniczym mieście Balatonboglár na Węgrzech. W obozie uczestniczyło 12 uczniów wraz z opiekunami ze szkół z gminy Uniejów. Głównym celem obozu było wzmacnianie i pielęgnowanie

FALSTART TERMALNYCH Z PODDĘBIC

MECZE SPARINGOWE Termy Poddębice – Zjednoczeni Stryków 1:3 (0:2) Niestety casting nowych zawodników wypadł bardzo blado, ponieważ brakło jakości u tych zawodników, ale i też ci aktualni, zderzyli się ze

TERMALNI Z PODDĘBIC I GLKS JUŻ W TRENINGU

Termalni z Poddębic już po wakacjach i urlopach. Na pierwszym treningu pojawiło się 23 zawodników, w tym 9 testowanych, wśród nich jedna niespodzianka. Zawodnicy z Poddębic, przygotowują się w Centrum

ZMIANY W TERMALNYCH Z UNIEJOWA

Z funkcji trenera 1. zespołu zrezygnował Przemysław Nowak. Wraz z nim z klubu odchodzi jego asystent Bartosz Łuczak. Dziękujemy obu trenerom za wszystkie lata spędzone w naszym klubie, zarówno jako