ODMRAŻANIE GOSPODARKI. WSZYSTKIE ZMIANY, KTÓRE WCHODZĄ W ŻYCIE

0
24
views

Konferencja premiera. Maseczki nie wszędzie. Nowe zasady w ramach 4. etapu odmrażania gospodarki – harmonogram

Odmrażanie gospodarki. Maseczki noszone tylko w określonych sytuacjach, otwarte kina czy siłownie – to część zmian, które czekają nas w najbliższych dniach. Premier Mateusz Morawiecki przedstawił terminarz i zakres 4. etap odmrażania gospodarki.

– Przed nami czwarty etap znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19. Od 30 maja nie musimy zasłaniać nosa i ust w otwartej przestrzeni, ale tylko pod warunkiem, że możemy zachować 2 metry odstępu od innych – przekazał premier Mateusz Morawiecki na środowej konferencji prasowej.

Zastrzegł, że maseczki będą jednak konieczne w niektórych przestrzeniach zamkniętych, m.in. w sklepach, kościołach, autobusach czy tramwajach. Oprócz tego władze otwierają kina, teatry, siłownie i salony masażu, ale – jak zaznaczono – w ścisłym reżimie sanitarnym. Umożliwiono również organizację wesel do 150 osób, ale wciąż będziemy musieli zachować szczególną ostrożność w kontaktach z innymi.

Konferencja premiera. Nowe zasady. Od 30 maja maseczki nie wszędzie

„Jeśli w przestrzeni otwartej masz możliwość zachowania 2 metrów odległości od innych, nie musisz zasłaniać ust i nosa. Możesz więc spacerować, jeździć rowerem, chodzić po ulicy, parku, plaży czy parkingu bez maseczki – ale tylko wtedy, gdy zachowasz odpowiedni dystans społeczny” – informują służby prasowe KPRM.

Zaznaczono, że jeśli nie jesteśmy w stanie na świeżym powietrzu – np. na chodniku – utrzymać 2-metrowego dystansu od innych, wówczas musimy zasłonić usta i nos. Z obowiązku utrzymania 2-metrowego dystansu społecznego wyłączeni są rodzice z dziećmi do 13. roku życia, osoby wspólnie mieszkające, osoby niepełnosprawne oraz właśnie osoby, które zasłaniają usta i nos.

Od 30 maja (najbliższej soboty) nadal będą miejsca, w których trzeba obowiązkowo zasłaniać usta i nos. Są to:

 • autobusy i tramwaje,
 • sklepy,
 • kina i teatry,
 • salony masażu i tatuażu,
 • kościoły,
 • urzędy (dotyczy interesantów).

Konferencja premiera. Gdzie od 30 maja nie trzeba będzie zakrywać ust i nosa?

Maseczek nie będziemy musieli nosić:

 • W pracy – jeżeli pracodawca zapewni odpowiednie odległości między stanowiskami i spełni wymogi sanitarne.
 • W restauracji lub barze – gdy zajmiesz miejsce przy stole.
KPRM

Nowe zasady. Zmiany od 30 maja w sklepach, restauracjach, na targu i poczcie

Zgodnie z ogłoszonymi zmianami, od 30 maja zniesione zostaną limity osób w branży handlowej i gastronomicznej. Do tej pory w sklepie, restauracji, na targu, w punkcie usługowym czy na poczcie na 1 osobę musiała przypadać określona powierzchnia lub liczba okienek. Od ostatniej soboty maja ta zasada przestaje obowiązywać.

„Uwaga! W punktach gastronomicznych nadal musi być zachowana odpowiednia odległość między stolikami. A klienci zanim usiądą do stolika, muszą mieć założone maseczki. Obowiązują również nadal wszystkie wytyczne sanitarne – m.in. dezynfekcja rąk i stolików” – wyjaśnia KPRM.

Ważne, aby zapamiętać, że w sklepie, na targu i na poczcie nadal będzie obowiązywał nas nakaz zasłaniania nosa i ust. W sklepach obowiązkowa nadal będzie dezynfekcja rąk lub noszenie rękawiczek.

KPRM

Odmrażanie gospodarki. Uroczystości religijne i pogrzeby od 30 maja

Zniesienie obostrzeń obejmie również kościoły i inne miejsca sprawowania kultu religijnego. Tutaj limit osób również przestaje obowiązywać od soboty 30 maja. Podobnie z uroczystościami pogrzebowymi: nie będzie obowiązywał dotychczasowy limit 50 osób.

Odmrażanie gospodarki. Zgromadzenia od 30 maja

Od soboty 30 maja w przestrzeniach otwartych dozwolona będzie organizacja zgromadzeń, w których bierze udział do 150 osób. Uczestnicy muszą jednak zasłaniać usta i nos lub zachować 2-metrowy dystans społeczny.

„Sanepid będzie przedstawiał rekomendacje, gdzie ze względu na sytuację epidemiologiczną zgromadzenia nie powinny się odbywać. Ostateczna decyzja należy jednak do właściwej jednostki samorządu terytorialnego” – zaznaczono w komunikacie służb prasowych rządu.

Nowe zasady. Wesela i inne uroczystości rodzinne od 6 czerwca

Umożliwiono również organizację wesel i uroczystości rodzinnych, w których bierze udział do 150 osób. „Weselnicy nie muszą nosić maseczek” – zaznaczono.

KPRM

Odmrażanie gospodarki. Dwie daty w terminarzu dla hoteli

Od 30 maja restauracje i bary hotelowe mogą być otwarte i serwować na sali posiłki gościom. Od 6 czerwca natomiast w hotelach mogą zacząć działać baseny, siłownie, kluby fitness.

Właściciele hoteli muszą jednak zachowywać określone zasady sanitarne.

Nowe zasady. Kultura, sport, salony masażu, targi – od 6 czerwca

Od 6 czerwca działalność mogą wznowić w określonych warunkach sanitarnych:

 • kina, teatry, opery, balet,
 • baseny, siłownie, kluby fitness, sale zabaw i parki rozrywki,
 • sauny, solaria, salony masażu i tatuażu.

Jak zaznaczono, możliwa będzie także organizacja targów, wystaw i kongresów.

KPRM zaznacza, że zalecenia sanitarne dla poszczególnych branż podane zostaną po zakończeniu procesu konsultacji z przedsiębiorcami.

Śledź na żywo: Koronawirus w Polsce i na świecie. Najnowsze informacje – relacja

Koronawirus w Polsce i na świecie. Mapa

Chorobę COVID-19 wywołuje koronawirus (SARS-CoV-2). Od 11 marca Światowa Organizacja Zdrowia klasyfikuje koronawirusa jako pandemię. W drugiej połowie marca liczba chorych na koronawirusa we Włoszech, Hiszpanii, Niemczech i Francji stała się wyższa niż w Chinach. W Polsce w związku z pandemią obowiązuje stan epidemii.

źródło: wp.pl

 

Polacy bez maseczek na ulicach, sklepy bez limitów klientów. Tymczasem statystyki wirusa w Polsce nie chcą spadać

Życie wraca do normalności a… liczba nowych zakażeń koronawirusa wciąż taka sama. W dniu ogłoszenia obowiązku noszenia maseczek dzienna liczba nowych zakażeń była mniejsza niż w dniu ogłoszenia zmiany zasad. Statystyki w górę ciągną pojedyncze ogniska choroby – ripostuje w rozmowie z money.pl Łukasz Szumowski. I podkreśla, że w przyszłym tygodniu sytuacja na Śląsku ulegnie poprawie. Tymczasem problem rośnie na Mazowszu.

Rząd wprowadza kolejny etap odmrażania, chociaż... statystyki wirusa nie chcą spadać

(KPRM)
Rząd wprowadza kolejny etap odmrażania, chociaż… statystyki wirusa nie chcą spadać

44 dni. Dokładnie tak długo Polacy będą musieli nosić maseczki w miejscach publicznych. Dla większości to gwarancja bezpieczeństwa. Dla niektórych udręka. Od soboty 30 maja obowiązek zakrywania twarzy pozostanie jedynie w przestrzeniach zamkniętych. W sklepie, autobusie, tramwaju, taksówce i firmie, w której nie można utrzymać 2 metrów dystansu, maseczki wciąż będziemy musieli mieć na twarzy. W parku i na ulicy – już nie.

I to nie koniec zmian. Od tego samego dnia znikają limity osób w sklepach, na poczcie i w restauracjach. Od 30 maja możliwe będą też wesela i to z limitem 150 gości. Do pracy ruszą też hotele i ich restauracje, które do tej pory działały w ograniczonym zakresie. Od 6 czerwca w Polsce otwieramy kina, teatry, siłownie i salony masażu.

I to może być zaskoczeniem. Gdy premier Mateusz Morawiecki wraz z Łukaszem Szumowskim przekonywali Polaków do maseczek (obowiązek wszedł w życie 16 kwietnia) służby sanitarne informowały o 336 nowych zakażeniach. Gdy obaj panowie informowali o końcu obowiązku służby sanitarne poinformowały o… 399 nowych zakażeniach.

16 kwietnia w Polsce było 7 tys. aktywnych przypadków wirusa (aktywne przypadki to osoby z potwierdzonym badaniem, ale liczba pomniejszona jest o ozdrowiałych i zmarłych). 27 kwietnia liczba ta wynosi 11 tys. I ani razu nie zbliżyła się do poziomu sprzed półtora miesiąca.

Jak wskazywaliśmy w money.pl, pod względem liczby chorujących zostawiliśmy w tyle Niemcy. Nasi sąsiedzi mają już mniej aktywnych przypadków, choć to właśnie w tym kraju epidemia szalała o wiele mocniej.

Prześledziliśmy również, jak dotychczasowe etapy odmrażania wpłynęły na wyniki zachorowań. Wskaźnik utrzymany jest w ryzach, czyli pomiędzy 300 a 500. Nie widać jednak, znanego z innych krajów, spadku liczby nowych infekcji. Widać to zarówno na wykresie pokazującym liczbę przypadków od pierwszego dnia, jak i na wykresie pokazującym przebieg epidemii po wprowadzeniu obowiązkowych maseczek.

Szumowski broni decyzji

Skoro nie ma zmian, to dlaczego resort zdrowia prze do kolejnego odmrażania? – Bo pozwala na to stan epidemii – tłumaczy w rozmowie z money.pl minister zdrowia Łukasz Szumowski. – W większości regionów wskaźnik reprodukcji wirusa (tzw. wskaźnik R – red.) jest już na poziomie poniżej 1 – dodaje.

Co to oznacza? Mówiąc w uproszczeniu, to wskaźnik pokazujący ile osób zaraża przeciętny nosiciel w ciągu 7 dni. Oczywiście warto zauważyć, że wskaźnik ten na początku epidemii był wyższy niż 3, jednak – dopóki nie spadnie poniżej poziomu 1 – epidemia wciąż się rozwija.

Jeżeli wskaźnik przewyższa 1, to każdy zakażony przekazuje wirusa więcej niż jednej osobie. Jeżeli jest to poniżej 1, to przyjmuje się, że chory zakaża mniej niż jedną osobę. Najłatwiej wyjaśnić to na przykładzie. Przy wskaźniku 1, dziesięciu chorych będzie odpowiadać za kolejnych 10 chorych. Przy wskaźniku 0,5 – dziesięciu chorych będzie odpowiadać średnio za 5 nowych zakażeń. I z drugiej strony – przy wskaźniku 3 dziesięciu chorych odpowiada za 30 zarażonych.

– Wskaźnik dość wysoko poszybował na Śląsku, ale to wynik ognisk choroby w kopalniach. Co ważne, ogniska są zamknięte, a chorzy w izolacji. Nowe przypadki, które pojawiają się w tym regionie, to właśnie osoby z rodzin, które już przebywają na kwarantannie. Nie przenoszą wirusa dalej – tłumaczy się Szumowski. – Wszystko wskazuje na to, że skala wzrostów skończy się na Śląsku pod koniec tego tygodnia, później zaobserwujemy spadki – dodaje.

Minister przekonuje, że tylko w trzech województwach: łódzkim, śląskim i wielkopolskim są wykryte i duże ogniska choroby. Reszta kraju najgroźniejszą fazę epidemii ma mieć już za sobą.

Tymczasem od kilku dni rośnie liczba wykrywanych przypadków na Mazowszu. Jest więcej chorych, jest więcej osób w kwarantannie. Jak wynika z danych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej z Warszawy we wtorek w województwie mazowieckim było 16,5 tys. osób objętych kwarantanną. Liczba potwierdzonych przypadków wirusa to 3,3 tys.

Liczba hospitalizowanych z podejrzeniem koronawirusa to z kolei 633. To osoby, które mają objawy, ale nie zobaczyły jeszcze pewnego pozytywnego testu.

A tak wygląda „Polska bez Śląska” w przypadku epidemii:

W ciągu jednej doby – we wtorek – w województwie pojawiło się 76 nowych przypadków. Niewiele? Ostatni raz tyle pojawiło się pięć dni po wolnych dniach na przełomie kwietnia i maja, czyli po majówce. Był to jednak jednorazowy skok. W kwietniu takie szczyty były zaledwie dwa razy. Gdyby sytuacja się utrzymała, a wzrost zakażeń byłby widoczny w kolejnych dniach, byłby to w zasadzie powrót do stanu z marca, gdy każdy dzień przynosił niemal 100 nowych przypadków.

Jak wynika porównanie stanu na dziś z pierwszym dniem odmrażania? 18 maja w województwie mazowieckim było niespełna 12 tys. osób na kwarantannie. Wynik dodatni badań miało niemal dokładnie 3 tys. osób. A to już pokazuje, że w ciągu tygodnia liczba chorych – pomimo przekonywania o wygasającej epidemii – urosła o 10 proc.

Tydzień temu sanepid informował dziennie o 20 – 40 przypadkach. I tu również widać skok gołym okiem. W poniedziałek informował o 66, we wtorek o 76. W środę sytuacja się uspokoiła. Ministerstwo Zdrowia przekazało informację o kolejnych 37 przypadkach.

„To przejściowe”

– Chwilowy wzrost zachorowalności w Warszawie to też klasyczny przykład ogniska choroby. Pojawiło się w ośrodku dla cudzoziemców oraz w szpitalu. Podkreślam jednak, że mamy wypracowane metody szybkiego zamykania ognisk, stąd wkrótce powinniśmy we wszystkich województwach dojść do wskaźnika reprodukcji poniżej 1 – argumentuje minister Szumowski.

Resort broni się jeszcze jedną statystyką. Wykorzystaniem łóżek w szpitalach. Jest tak małe, że część szpitali przekształconych w zakaźne zaraz będzie wracać do normalnego funkcjonowania.

Decyzji o kolejnym otwieraniu nie krytykuje dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych oraz rzecznik prasowy Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.

– Obecnie mamy w Polsce po prostu mniej koronawirusa. Stało się tak dzięki zamknięciu granic i wdrożeniu skutecznych środków, które ograniczyły jego rozwój – mówił w programie „Newsroom WP”. Jak sam przyznaje, od soboty nie zamierza nosić maseczki ochronnej na świeżym powietrzu. W jego opinii będzie to nie tylko zgodne z prawem, ale też logiką medyczną, ponieważ ryzyko zakażenia jest tu minimalne.

Jak podkreślał, noszenie maseczki w publicznej przestrzeni zamkniętej ma jak najbardziej sens, gdyż istnieje tam większe ryzyko zakażania.

źródło: money.pl

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ