Obserwuj nas na Facebook

Odmrażanie gospodarki w Polsce. Zmiany już od poniedziałku. Jest rozporządzenie premiera

Od poniedziałku wprowadzony zostanie kolejny etap odmrażania gospodarki w Polsce. Opublikowano nowe rozporządzenie premiera Mateusza Morawieckiego, regulujące wszystkie obowiązujące zasady. Otwierają się restauracje i salony fryzjerskie. Jest dużo precyzyjnych warunków.

Kolejny etap odmrażania gospodarki wchodzi w życie. W sobotę w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie premiera w tej kwestii. Zawiera wszystkie szczegółowe wytyczne.

Przekraczanie granicy i kwarantanna

Zgodnie z nim cały czas wstrzymane jest przemieszczanie się pasażerów pociągami z przekraczaniem granicy Polski. Cały czas osoby, wjeżdżające do naszego kraju muszą przekazać funkcjonariuszowi Straży Granicznej informację nt. adresu zamieszkania bądź miejsca, w którym będzie ona przebywać oraz numer telefonu oraz odbyć, po przekroczeniu granicy państwowej, obowiązkową kwarantannę.

Zwolnieni z odbycia kwarantanny są jedynie załogi samolotów, rybacy, marynarze, kierowcy tirów, żołnierze, rolnicy, którzy maja gospodarstwo rolne po obu stronach granicy, pracownicy zagraniczni pracujący w Polsce bądź Polacy pracujący w państwach UE, uczniowie i studenci pobierający naukę w Polsce, dzieci, które chodzą do przedszkoli w sąsiadujących z RP krajami.

Jednak osoby te oraz opiekunowie uczniów i dzieci, o których mowa przekraczając granicę, są obowiązani udokumentować funkcjonariuszowi Straży Granicznej wykonywanie czynności zawodowych, służbowych lub zarobkowych w państwie Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) albo pobieranie nauki lub objęcie wychowaniem przedszkolnym w Rzeczypospolitej Polskiej lub w państwie sąsiadującym.

Sanepid będzie mógł skrócić bądź zwolnić z odbywania kwarantanny także w wyjątkowych sytuacjach.

Koronawirus w Polsce. Imprezy, wystawy, kluby fitness i place zabaw

Cały czas nie może być prowadzona działalność związana z organizacją, promocją lub zarządzaniem imprezami, takimi jak targi, wystawy, kongresy, konferencje, spotkania, włączając działalności polegające na zarządzaniu i dostarczaniu pracowników do obsługi terenów i obiektów, w których te imprezy mają miejsce.

Wyjątkiem będą kina plenerowe i galerie sztuki.

Nie będą także otwarte place zabaw dla dzieci, salony tatuażu, kluby fitness, siłownie i sale zabaw.

Koronawirus w Polsce. Zmiany dla dzieci i wiernych
Wyrażono zgodę na wychodzenie z domu bez opieki dorosłego opiekuna dzieci poniżej 13. roku życia oraz zmianę ograniczeń podczas mszy lub innego obrzędu religijnego. Na 1 uczestnika musi przypadać 10 m2. Dotychczas na 1 osobę przypadało 15 m2.

Jeżeli jednak budynek będzie mniejszy niż 50 m kw., wówczas we mszy będzie mogło brać udział nie więcej niż 5 osób. W pogrzebie będzie mogło brać udział 50 osób.

Odmrażanie gospodarki. Fryzjer przyjmie od poniedziałku

Również salony fryzjerskie planują wielkie otwarcie od 18 maja. Wizyta u fryzjera będzie jednak obwarowana bardzo konkretnymi wytycznymi.

Między innymi klienci będą musieli umawiać się telefonicznie lub przez internet i przychodzić na konkretną godzinę. Nie będzie możliwości oczekiwania w kolejce w poczekalni. Obowiązuje oczywiście umycie po wejściu rąk oraz zarówno klient, jak i pracownik muszą mieć założone maseczki i rękawiczki.

Okazuje się, że fryzjerstwo to jedna z tych branż, na odmrożenie których Polacy najbardziej czekają. Już w trakcie konferencji premiera Mateusza Morawieckiego tylko jeden stylista fryzur, Leszek Czajka otrzymał kilkadziesiąt wiadomości z prośbą o rezerwację terminu.

Odmrażanie gospodarki. Otwierają się restauracje

Od poniedziałku będą mogły się także otworzyć restauracje, salony kosmetyczne oraz kasyna. Właściciele tych miejsc muszą jednak spełnić konkretne wymagania. W restauracji znajdować się może nie więcej niż 1 osoba na 4 m2 powierzchni dostępnej dla klientów, z wyłączeniem obsługi. W sklepach i galeriach handlowych nie będzie mogło przebywać więcej osób niż jedna na 15 m kw.

Możliwe jest także uruchomienie działalności przy wyspie handlowej, pod warunkiem jednak, że w tym samym czasie będzie obsługiwana tylko 1 osoba.

Od 18 maja możliwe jest także prowadzenie zajęć praktycznych w szkołach policealnych, prowadzanie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych, otwarcie placówek i instytucji z bazą noclegową i działalnością opiekuńczo-edukacyjną, takie jak schroniska młodzieżowe, ośrodki sportowe czy świetlice środowiskowe.

Zezwala się także na wznowienie prób na planach filmowych, wznowienie nagrań fonograficznych i audiowizualnych, prowadzenie indywidualnych zajęć na uczelniach artystycznych.

Koronawirus w Polsce. Obiekty sportowe

Rząd wprowadza także zmiany w obiektach sportowych: na stadionach, boiskach, skoczniach, torach, orlikach, skateparkach może przebywać maksymalnie 14 osób (+ 2 trenerów), na otwartych pełnowymiarowych boiskach piłkarskich mogą przebywać maksymalnie 22 osoby (+ 4 trenerów).

Wyraża się także zgodę na organizację zajęć w obiektach zamkniętych. W salach i halach sportowych równocześnie będzie mogło ćwiczyć: 12 osób + trener (w obiektach do 300 m2), 16 osób + 2 trenerów (w obiektach od 301 do 800 m2), 24 osoby + 2 trenerów (w obiektach od 801 do 1000 m2), 32 osoby + 3 trenerów (w obiektach powyżej 1000 m2).

Cały czas obowiązują dotychczasowe zasady przemieszczania się oraz obowiązek zakrywania przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego ust i nosa.

Koronawirus na świecie. Mapa zagrożenia

W internecie dostępna jest mapa, która pokazuje, jaka jest skala problemu i dokąd już dotarł wirus. Interaktywna mapa dostępna jest TUTAJ.

źródło: wp.pl

 

Share:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Piłkarska reprezentacja kobiet trenowała w Uniejowie

Do czwartku 10.07.2024 w Uzdrowisku Termalnym odbywało się zgrupowanie Reprezentacji Kobiet w piłce nożnej w ramach przygotowań do Euro 2025. W powołanej kadrze nie mogło zabraknąć Ewy Pajor. Zawodniczki Niny Palaton trenowały przez cztery dni na kompleksie boisk im. Włodzimierza

Wakacyjna oferta naszego partnera

Bezpieczeństwo jest najważniejsze podczas wakacyjnych wyjazdów. Partner Łódzkiego Związku Piłki Nożnej – Kahlenberg Services przygotował nową ofertę dotyczącą obozów piłkarskich – zarówno tych krajowych, jak i zagranicznych. Zachęcamy się do

PJS: Klasyfikacje klas A

Publikujemy klasyfikację Pro Junior System we wszystkich grupach klasy A za sezon 2023/2024. Zgodnie z regulaminem (punkt 4) – w sytuacji, gdy drużyny jednego klubu uczestniczą w rozgrywkach Ekstraklasy, I

PJS: Klasyfikacje klas okręgowych

Przedstawiamy klasyfikację Pro Junior System za sezon 2023/2024 w klasach okręgowych jak i listę klubów, które otrzymają nagrody finansowe. Zgodnie z regulaminem (punkt 4) – w sytuacji, gdy drużyny jednego