NIETRZEŹWY KIERUJĄCY UDERZYŁ W SAMOCHÓD I UCIEKŁ

Prawie 2 promile alkoholu w organizmie miał 30-letni kierowca, który uderzył w zaparkowany samochód, po czym uciekł z miejsca zdarzenia. Za kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności. Kierowca odpowie również za kierowanie samochodem bez uprawnień.

15 grudnia 2020 roku po godzinie 17:00, policjanci ruchu drogowego poddębickiej komendy zostali wezwani na miejsce zdarzenia drogowego, do którego doszło na terenie gminy Pęczniew. Jak wstępnie ustalili mundurowi, kierujący samochodem osobowym marki Ford Mondeo zjechał na przeciwległy pas ruchu i uderzył w zaparkowany na poboczu pojazd marki Dodge. Następnie wysiadł z samochodu i uciekł z miejsca zdarzenia. Funkcjonariusze ustalili, że kierującym był mieszkaniec powiatu poddębickiego. Pojechali do jego domu. Okazało się, że był nietrzeźwy. Badanie na zawartość alkoholu w organizmie wykazało prawie 2 promile. Kiedy policjanci sprawdzili dane kierowcy w policyjnych systemach okazało się, że 30-latek nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi. Teraz jego dalszym losem zajmie się sąd. Za kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości grozi wysoka grzywna, kara pozbawienia wolności do lat 2 oraz zakaz  prowadzenia pojazdów.

Policjanci przestrzegają przed kierowaniem pojazdem pod wpływem alkoholu. Pijany kierowca stwarza zagrożenie zarówno dla siebie, jak i innych uczestników ruchu drogowego.

 

OSZUŚCI NADAL AKTYWNI! – ZACHOWAJ CZUJNOŚĆ PODCZAS ZAKUPÓW

Okres przedświąteczny, jak również obostrzenia związane z pandemią wirusa Covid-19 spowodowały, że coraz częściej robimy zakupy w sieci. Uważajmy na strony internetowe, które oferują szybki i łatwy zakup. Pod tego typu ofertami zazwyczaj czają się oszuści, którzy nie przebierają w środkach, bazując na naszej naiwności.

Handel elektroniczny rozwija się błyskawicznie, szczególnie przed świętami. W ostatnim czasie w policyjnych statystykach odnotowywane jest coraz więcej zgłoszeń dotyczących oszustw na internetowych portalach aukcyjnych. Najczęściej w tego typu przypadkach przestępstwo polega na niedostarczeniu zamówionego przedmiotu, mimo wpłaty za towar.

Transakcja dokonana, towaru brak

Stosujmy zasadę ograniczonego zaufania do wszelkich reklam wyświetlanych w Internecie oferujących promocje, których wcześniej nie widziałeś, ponadprzeciętnie zyskowne inwestycje czy konkursy, w których masz gwarantowaną wygraną! W większości przypadków chodzi tylko o wyłudzenie danych i oczywiście pieniędzy.

Klikając w linki czy odnośniki niewiadomego pochodzenia zostajemy przekierowani na stronę do złudzenia przypominającą oryginalną. Po złożeniu zamówienia, podaniu danych i dokonaniu płatności on-line oczekujemy na zakupiony towar, który w rzeczywistości nie zostaje dostarczony. Dokonujemy transakcji nieświadomi, że poprzez złośliwe oprogramowanie podczas próby logowania do serwisu lub do banku oszuści wykradają nasze dane dostępowe.

Ostrożnie z zakupami przez aplikacje

Sprawcy wysyłają fałszywe SMS-y, podszywając się pod serwisy z aukcjami internetowymi. W otrzymanej wiadomości znajdziemy link do podstrony umożliwiającej pobranie mobilnej aplikacji. Na pierwszy rzut oka wszystko wygląda naturalnie – strona jednak ma podebrany z oryginalnej witryny układ, a patrząc na URL w adresie, zauważymy drobne nieprawidłowości, czyli jednoznacznie potwierdzenie, że strona nie jest oryginalna. Nie instalujmy takich aplikacji! Cyberprzestępcy korzystają z fałszywej aplikacji serwisu, która wygląda niemal identycznie jak oryginał. Jej pobranie może skutkować utratą oszczędności znajdujących się na koncie bankowym.

Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności!

PAMIĘTAJMY!

 • zwracajmy uwagę na cenę oferowanego towaru – nikt nam nic nie odda za darmo;
 • weryfikujmy wiarygodność sprzedawcy, zwracając uwagę na liczbę i jakość wystawionych mu komentarzy;
 • róbmy zakupy w znanych i renomowanych sklepach internetowych;
 • dbajmy o bezpieczeństwo komputera, z którego korzystamy, przed podaniem poufnych danych (przede wszystkim danych karty płatniczej),
 • upewnijmy się, że strona internetowa wykorzystuje protokół bezpiecznej transmisji danych (SSL);
 • żaden bank nie prosi mailowo o zweryfikowanie lub podanie poufnych danych;

Zakupy w sklepie lub galerii

Podczas zakupów „w realu” warto również zachować ostrożność. Pomimo obostrzeń związanych z ilością osób mogących przebywać w obiektach handlowych, kieszonkowcy wykorzystują każdą okazję, by stać się posiadaczem naszej torby, bądź portfela.

Warto pamiętać:

 • w miarę możliwości nie zabieraj na zakupy większej ilości gotówki, zbędnych kart kredytowych i dokumentów. Pieniądze w torebce rozdziel i schowaj w różne miejsca.
 • torebkę zamykaj i noś z przodu. Nie odkładaj jej płacąc przy kasie, pakując zakupy lub przymierzając ubrania w sklepie. Złodziejowi wystarczy chwila naszej nieuwagi.
 • nie pokazuj innym zawartości portfela płacąc za zakupy.
 • nie wkładaj portfela do tylnej kieszeni spodni! Schowaj go do kieszeni, która jest zapinana, najlepiej od wewnętrznej strony kurtki lub płaszcza.
 • złodzieje często sami tworzą tzw. sztuczny tłok, zamieszanie w sklepie bądź usypiają naszą czujność prośbą o poradę, by ułatwić sobie kradzież. Działają najchętniej w galeriach handlowych, na dworcach, targowiskach itp.
 • nie noś kluczy do mieszkania razem z dokumentami, w których jest podany twój adres. W razie ich kradzieży złodziej może też okraść twoje mieszkanie.
 • gwiazda policyjna województwa łodzkiego

MISTRZ MOWY POLSKIEJ

Niezmiernie miło nam poinformować, że w tegorocznej edycji „Mistrz Mowy Polskiej 2020” Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk został Mistrzem Mowy Polskiej Vox Populi, ex aequo z Aleksandrą Buszta-Bąk. Jest to wielki zaszczyt i ogromne wyróżnienie dla wszystkich policjantów i pracowników polskiej Policji. Już sama nominacja do tytułu Mistrza mowy Polskiej to zaszczyt.

W poniedziałek 14 grudnia 2020 r. miał miejsce dwudziesty finał konkursu na najlepiej mówiących Polaków. Udało się go zorganizować pomimo trudnej sytuacji pandemicznej. Gala finałowa odbyła się on-line tak jak większość tegorocznych wydarzeń kulturalnych.
Decyzją Jury tytuły Mistrzów Mowy Polskiej zdobyli: Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Tomasz Raczek, Jerzy Sosnowski oraz Henryk Talar, a w głosowaniu Vox Populi najwięcej głosów uzyskali ex aequo Aleksandra Buszta-Bąk i Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk.
Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy.
(Mistrz Mowy Polskiej /KGP)
 • Mistrz Mowy Polskiej logo konkursu i zdjęcia uczestników
 • Mistrz Mowy Polskiej loga sponsorów
 • Mistrz Mowy Polskiej

 

źródło: http://www.poddebice.policja.gov.pl/

 

Share:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

PODDĘBICCY POLICJANCI OSTRZEGAJĄ PRZED WŁAMANIAMI

Wakacje to czas wypoczynku i podróży. Aby pozostawiły tylko radosne wspomnienia, pamiętajmy o zabezpieczeniu swojego majątku przed wyjazdem. W dniu Europejskiego Dnia Zapobiegania Włamaniom do Domów poddębicki dzielnicowy informował mieszkańców

ZAPROSZENIE NA ZAWODY STRAŻACKIE

Zapraszamy na Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze. Zmagania druhów ochotników z terenu Gminy Poddębice odbędą się w niedzielę 30 czerwca br. w Niemysłowie. Początek zaplanowano na godz. 12.   KLUB STRZELECKI RCS