MAJÓWKA 2021 ZA NAMI

0
24
views

W ciągu czterech dni tegorocznej majówki na drogach województwa łódzkiego doszło do 21 wypadków. w których rannych zostało 24 osoby a 2 poniosły śmierć. Policjanci wyeliminowali z ruchu 99 nietrzeźwych kierujących.

Długi majowy weekend to czas wypoczynku i pomimo ogłoszonego na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii nie można wykluczyć zwiększenia natężenia ruchu na drogach województwa łódzkiego oraz związanego z tym ryzyka zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W tym roku policyjne działania „Majówka 2021” rozpoczną się w piątek 30 kwietnia i potrwają do poniedziałku 3 maja.

Przypominamy, że nadal głównymi przyczynami zdarzeń drogowych są: niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieustąpienie pierwszeństwa, nieprawidłowe wyprzedzanie i przejeżdżanie przejść dla pieszych oraz zachowanie pieszych tj.: nagłe wtargnięcie na jezdnię czy nagminne przekraczanie jezdni w miejscach niedozwolonych.

Wyruszając w każdą drogę oprócz standardowego wyposażenia, zabierzmy rozsądek. To gwarancja bezpiecznego dotarcia do celu!

Wyjedźmy wcześniej w drogę – wypoczęci i trzeźwi,
Zaplanujmy trasę uwzględniając warunki drogowe i pogodowe,
Starajmy się odpoczywać w drodze – róbmy częste przerwy,
Zadbajmy by wszyscy podróżujący mieli zapięte pasy bezpieczeństwa, a dzieci przewoźmy w fotelikach,
Stosujmy się do poleceń policjantów, przestrzegajmy ograniczeń prędkości,
Uważajmy na pieszych, rowerzystów i motocyklistów.

Podczas długiego majowego weekendu nad naszym bezpieczeństwem czuwali policjanci, jednak bezpieczny wypoczynek w dużej mierze zależy od nas samych. W czasach, w których króluje bezustanny pośpiech oraz nadmiar obowiązków zwolnijmy trochę, a na pewno z naszymi rodzinami dotrzemy do celu cało i zdrowo.

W roku 2020 okresie tych 4 newralgicznych dni na terenie woj. łódzkiego doszło do 20 wypadków drogowych, w których rannych zostało 29 osób a 2 poniosły śmierć. Podczas kontroli policjanci wyeliminowali z ruchu 90 nietrzeźwych kierujących.

 

STRACIŁ PANOWANIE NAD AUTEM I UDERZYŁ W DRZEWO

Poddębiccy policjanci pracowali na miejscu zdarzenia drogowego do którego doszło w miejscowości Wilczyca w gminie Dalików. Kierujący oplem najprawdopodobniej nie dostosował prędkości do warunków na drodze i uderzył w drzewo

2 maja 2021 roku tuż przed godziną 21, policjanci pojechali na miejsce zdarzenia drogowego do którego doszło w miejscowości Wilczyca w gminie Dalików.  Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że 18-letni kierujący samochodem osobowym marki Opel Astra, nie dostosował prędkości do warunków ruchu i na łuku drogi stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na pobocze i uderzył w drzewo. Funkcjonariusze przebadali kierowcę alkomatem, mężczyzna był trzeźwy. W osobówce z 18-latkiem, podróżował 17-letni mężczyzna i 17-letnia kobieta. Cała trójka z obrażeniami ciała trafiła do szpitala.

Po raz kolejny apelujemy do kierujących o rozsądek i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego! Pamiętajmy, że nasze bezpieczeństwo, jako uczestników ruchu drogowego, zależy w głównej mierze od nas samych! Brak należytej ostrożności i wyobraźni może doprowadzić do bardzo niebezpiecznych zdarzeń.

 

NA DRODZE – PATRZ I SŁUCHAJ – WOJEWÓDZKIE DZIAŁANIA PROFILAKTYCZNE

W okresie od 19 marca do 31 grudnia 2021 roku w garnizonie łódzkim zostaną przeprowadzone profilaktyczne działania pod nazwą „Na Drodze – Patrz i Słuchaj”. Grupą docelową osób, do których będziemy kierować te działania, są w szczególności kierujący pojazdami i piesi (niechronieni) uczestnicy ruchu drogowego.

Działania maja na celu przede wszystkim uświadamianie i przypominanie kierującym o:

  • obserwacji drogi i jej otoczenia,
  • obowiązku zachowania szczególnej ostrożności zbliżając się do przejść dla pieszych, w tym zmniejszaniu prędkości tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszych,
  • ustępowaniu pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu,

Pieszym natomiast, będziemy zwracać uwagę na zagrożenia związane między innymi z:

  • bezpiecznym poruszaniem się po drodze (chodnik, droga dla pieszych, pobocze, jezdnia, droga dla rowerów),
  • nieostrożnym wejściem na przejście/jezdnię, w tym bezpośrednio przed jadący pojazd,
  • korzystaniem z telefonu podczas przechodzenia przez jezdnię,
  • przebieganiem przez jezdnię.

Dynamicznie zmieniająca się sytuacja na drodze oraz duże natężenie ruchu powoduje, że zagrożenie powstaje zwykle w bardzo krótkim czasie. Dlatego też wszelkiego rodzaju „rozpraszacze”:  telefony, smartfony, tablety a nawet głośne słuchanie muzyki w samochodzie, mają duży wpływ na poziom koncentracji, który może mieć w ruchu drogowym katastrofalne w skutkach konsekwencje.

Pamiętajmy, że przestrzeganie przepisów, koncentracja, obserwacja drogi, nawiązanie wzrokowego kontaktu pieszy-kierujący oraz wzajemny szacunek i życzliwość – to czynniki, które mają istotny wpływ na poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego.

 

NIETRZEŹWI KIEROWCY NA DROGACH POWIATU PODDĘBICKIEGO

Policjanci udaremnili dalszą jazdę trzem nietrzeźwym kierującym. Pamiętajmy, że nietrzeźwy kierujący jest zagrożeniem dla siebie i innych uczestników ruchu drogowego.

1 maja 2021 roku policjanci pełniący służbę na terenie Poddębic, zatrzymali do kontroli drogowej samochód osobowy marki Audi A6. Podczas legitymowania policjanci wyczuli od kierującego woń alkoholu. Okazało się, że 37-latek był pijany. W organizmie miał ponad 2 promile alkoholu.

Tego samego dnia, funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Uniejowie na terenie gminy Poddębice, zatrzymali do kontroli drogowej kierującego pojazdem marki Opel Corsa. Mundurowi sprawdzili stan trzeźwości kierowcy. Badanie alkomatem wykazało 1,7 promila alkoholu w jego organizmie. Kiedy policjanci sprawdzili dane kierowcy w policyjnych systemach okazało się, że 49-latek nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi, a pojazd nie ma aktualnych badań technicznych.

Obydwaj kierowcy za popełnione przestępstwa drogowe odpowiedzą przed sądem. Grozi im za to do 2 lat pozbawienia wolności.

Kolejny nietrzeźwy kierujący został zatrzymany w miejscowości Zelgoszcz w gminie Wartkowice. W trakcie kontroli, policjanci wyczuli od 72-letniego rowerzysty silną woń alkoholu. Badanie alkomatem wykazało w jego organizmie prawie promil alkoholu.

Za wykroczenie polegające na kierowaniu rowerem po użyciu alkoholu (między 0,2 promila, a 0,5 promila we krwi) cyklista zapłaci od 300 do 500 zł. Za jazdę pod wpływem alkoholu (powyżej 0,5 promila we krwi) – 500 zł.

Pijani kierowcy to realne zagrożenie na drogach. Są sprawcami wielu kolizji i wypadków, w tym również tych tragicznych w skutkach. Nie bądźmy obojętni! Reagujmy, gdy widzimy, że ktoś pod wpływem alkoholu zamierza wsiąść za kierownicę, informujmy policjantów, gdy widzimy podejrzany sposób jazdy kierowcy. Wspólnie zadbajmy o bezpieczeństwo na drogach naszego powiatu!

źródło: http://www.poddebice.policja.gov.pl/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ