Obserwuj nas na Facebook

Koronawirus. Jak poznać, że przechodzisz zakażenie bezobjawowo?

Prawie 80 proc. zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 nie wie, że jest chorych. Niestety prowadzi to do tego, że te osoby dalej rozprzestrzeniają wirusa, nawet o tym nie wiedząc. Czy można rozpoznać, że jesteśmy nosicielami, zanim wystąpią objawy? Naukowcy sądzą, że tak.

KLAUDIA STAWSKA

Koronawirus. Jak poznać, że przechodzisz zakażenie bezobjawowo?

Prawie 80 proc. zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 nie wie, że jest chorych. Niestety prowadzi to do tego, że te osoby dalej rozprzestrzeniają wirusa, nawet o tym nie wiedząc. Czy można rozpoznać, że jesteśmy nosicielami, zanim wystąpią objawy? Naukowcy sądzą, że tak.

7 października padł rekord zakażeń koronawirusem w Polsce, do czego niestety przyczyniły się także osoby, które bezobjawowo przechodzą zakażenie SARS-CoV-2. Niestety problem dotyczy większości społeczeństwa, ponieważ szacuje się, że ok. 80 proc. z nas nie ma silnych objawów COVID-19. Niestety stanowi to zagrożenie przede wszystkim dla osób z podwyższonej grupy ryzyka.

Z tego powodu przestrzeganie wytycznych, mających na celu ograniczenie epidemii jest niezwykle ważne. Ale zdaniem lekarzy z Scripps Translational Research Institute w Kalifornii można również samodzielnie rozpoznać pierwsze objawy zakażenia. Nie są zwykle one sygnałem do paniki, ale mogą wzbudzić naszą czujność.

Jak poznać bezobjawowe zakażenie koronawirusem?

Badacze z Scripps Translational Research Institute wskazują, że pierwszą niepokojącą oznaką zakażenia koronawirusem jest przewlekłe zmęczenie, utrzymujące się nawet kilka tygodni. Podobnym objawem może być zmiana tolerancji wysiłku, czyli jeśli męczymy się szybciej niż zwykle, wykonując te same czynności.

Wraz ze zmęczeniem i mniejszą odpornością na wysiłek fizyczny, u chorych często pojawia się także zadyszka. Jeżeli do tego występują problemy z oddychaniem, które wcześniej nie występowały; jest to sygnał, by udać się do lekarza lub zrobić test na koronawirusa.

Naukowcy wykazali również, że osoby, które przeszły chorobę bezobjawowo, często skarżą się na kołatanie czy kłucie w sercu. Dość nietypowym objawem mogą być czerwone lub fioletowe plamy na placach, które przypominają odmrożenie. U zakażonych, którzy nie mają typowych objawów kojarzonych z COVID-19 występuje czasem też wysypka i inne zmiany skórne.

Warto wspomnieć, że nawet bezobjawowe przejście COVID-19 nie daje pełnej gwarancji, że ponownie nie dojdzie do zakażenia. Niestety naukowcy wciąż nie mają pewności, na jak długo przeciwciała na SARS-CoV-2 pozostają w naszym ciele. Najprawdopodobniej, podobnie jak w przypadku innych chorób wywoływanych przez koronawirusy, do zakażenia może dochodzić sezonowo.

źródło: wp.pl

 

Share:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

TERMALNI Z PODDĘBIC GROMIĄ – JANKOWY SHOW

IV LIGA Termy Poddębice – Warta Działoszyn 6:1 (1:0) Peda Jan-3, Chmielewski, Jończyk, sam.    pozostałe mecze: Ner Poddębice 6-1 Warta Działoszyn 5 października, 15:00 Zawisza Rzgów 0-2 Omega Kleszczów

Październikowe plany Mobilnej AMO

Od października Mobilna AMO w województwie łódzkim rusza z nowym tematem „Budowa jednostki treningowej” oraz z nową formą szkoleń – oprócz teorii i praktyki dodatkowo odbędą się warsztaty. Trenerzy zaplanowali

Motocykliści zakończyli sezon

W niedzielę  (29 września) Uniejów stał się centrum uwagi miłośników jednośladów. Przybyło ich ponad tysiąc, by wspólnie i uroczyście zakończyć sezon. Impreza, która obfitowała w atrakcje, miała także charytatywny wymiar. W pierwszą niedzielę kalendarzowej jesieni do Uzdrowiska