Kino Letnie w Uniejowie już w najbliższą sobotę

Leżaki, koce w połączeniu z magią wielkiego ekranu. Mieszkańcy znowu będą mogli spędzić wieczór na tak lubianym kinie plenerowym. Pokaz odbędzie się w sobotę 31 lipca o godzinie 21.30 tuż przy Hotelu Termalnym.

Jeśli szukacie pomysłu na spędzenie wieczoru, wybierzcie się koniecznie na seans kina pod chmurką. To już kolejna edycja kina letniego, która sądząc po dotychczasowej frekwencji bardzo przypadła do gustu zarówno mieszkańcom gminy jak i Gościom.

Do tej pory seanse odbywały się głównie na placu w pobliżu kompleksu termalno – basenowego. Tym razem projekcja odbędzie się przy Hotelu Termalnym w Uniejowie, tuż przy plaży. Tradycyjnie, na widzów będą czekały leżaki i ekran, na którym zostanie wyświetlony film ,,Grand Budapest Hotel”.

Film „The Grand Budapest Hotel” opowiada o przygodach Gustava H., legendarnego konsjerża w słynnym w okresie międzywojennym, europejskim hotelu i Zero Moustafy, lobby boya, który stał się jego najbardziej zaufanym przyjacielem. Historia dotyczy kradzieży i odzyskania bezcennego renesansowego obrazu; szalonej batalii o ogromny, rodzinny majątek, okraszonej brawurowymi pościgami na motocyklach, pociągami, saniami i na nartach; a także najsłodszego z romansów – wszystko w przededniu dramatycznych zmian, które odcisną brutalne piętno na całym kontynencie.

(253) Grand Budapest Hotel – polski zwiastun – YouTube

O kolejnych seansach będziemy informować na bieżąco.

A.Ow.

 

Konferencja – język wobec starości, szacunek w praktyce

W dniu 27 lipca 2021r. odbyła się konferencja poświęcona zagadnieniu dziadurzenia i jego konsekwencjom dla osób starszych.

 

W wydarzeniu, które miało formułę online wzięły udział m.in. Danuta Parlak, psycholog i autorka książek, Magdalena Skrzydlewska – przedstawicielka stowarzyszenia Forum 4 czerwca, specjalistka w zakresie komunikacji społecznej, trenerka, działaczka, animatorka społeczna oraz Lena Rogowska-Lewandowska, która przedstawia się jako trenerka, facylitatorka i artystka społeczna.

Dyskusja miała na celu zdefiniowanie zagadnienia, któremu poświęcony jest projekt oraz omówienie planowanych działań w bliskiej i dalszej perspektywie czasowej.

Dziadurzenie, bo o tym mowa, to protekcjonalny i dyskryminujący język używany przez młodsze pokolenia w kontaktach z osobami starszymi. Pod względem intonacji, składni przypomina mowę, jaką dorośli posługują się w kontaktach z małymi dziećmi. Badania naukowe oraz codzienne obserwacje wskazują, że dziadurzenie jest zjawiskiem powszechnym i spotyka osoby starsze zarówno w relacjach rodzinnych jak i instytucjonalnych (urzędy, szpitale, domy opieki itp.). Charakterystyczne cechy dziadurzenia to m.in. stosowanie uproszczonego słownictwa, skracanie wypowiedzi, częste używanie formy „my” zamiast „ja” i „ty” (np. „pójdziemy”, „zrobimy” zamiast „pójdę/pójdziesz”, „zrobię/zrobisz”), poufały sposób traktowania osoby starszej (mówienie po imieniu bez uzyskania zgody rozmówcy – zamiast „pan/pani”), nadużywanie zdrobnień („zjemy obiadek”, „pójdziemy na spacerek”), przerywanie wypowiedzi osoby starszej i kończenie jej wypowiedzi za nią, częstsze niż w kontaktach „dorosły-dorosły” zadawanie pytań zamkniętych, sugerujących odpowiedź (np. „Nie jesteśmy chyba zmęczeni, prawda?”).

Przyczyn zjawiska można upatrywać w stereotypowym postrzeganiu osób starszych odmiennie niż swoich rówieśników. Seniorzy wprawdzie wzbudzają pozytywne, ciepłe uczucia, a jednocześnie nie otrzymują należnego im poważania, ponieważ w powszechnej opinii funkcjonują jako osoby nieporadne, o niskich kompetencjach poznawczych, wymagające prowadzenia za rękę.
Dziadurzenie jest więc łagodnym przejawem dyskryminacji związanej z wiekiem, na którą osoby starsze biernie przyzwalają nie wiedząc nawet jak sobie radzić w sytuacji, gdy ktoś narusza granice ich godności osobistej. Konsekwencją jest obniżona samoocena, podwyższony poziom stresu, poczucie mniejszej kontroli nad własnym życiem, gorsze funkcjonowanie poznawcze, a w konsekwencji wycofywanie się z aktywnego życia społecznego.

Prezes Towarzystwa Uniejowa, Urszula Urbaniak nawiązała do niedawno przeprowadzonych warsztatów podkreślając, że większość seniorów tak naprawdę nie czuje się staro, myśląc w kategoriach nieporadności życiowej. Przywołała także praktyczne przykłady dziadurzenia doświadczane na co dzień w różnych instytucjach.

Szerzej o problemie dziadurzenia pisze Danuta Parlak („Specyfika mowy dyskryminacyjnej używanej wobec osób starszych (elderspeak)”; zob: tutaj

Na czym polega projekt?
Pionierski projekt, którego celem jest przeciwdziałanie używaniu wobec osób starszych dyskryminującego języka realizuje Stowarzyszenie „Forum 4 Czerwca” z dotacji Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowany z Funduszy EOG.
Działania realizowane będą przez 22 miesiące (od 4.01.2021 do 31.10.2022), na terenie województwa łódzkiego w siedmiu gminach: Drzewicy, Inowłodzu, Łasku, Łowiczu, Opocznie, Uniejowie i Żarnowie.
Zaplanowane w projekcie działania obejmują:
– warsztaty edukacyjno-aktywizujące, w których wezmą udział grupy seniorów z każdej gminy objętej projektem;
– warsztaty edukacyjno-aktywizujące adresowane do osób pracujących z seniorami;
– kampania społeczna adresowana do instytucji i mieszkańców gmin,

Podjęte działania mają uświadomić negatywne skutki dziadurzenia/protekcjonalnej mowy dla funkcjonowania osób starszych, pomóc osobom pracującym z ludźmi starszymi w opanowaniu/stosowaniu niedyskryminujących form językowych osoby pracujące z osobami starszymi niedyskryminujących form językowych, pomóc osobom starszym doświadczającym dziadurzenia w asertywnym reagowaniu na ten rodzaj języka, oraz stworzyć – w ramach kampanii społecznej – sieć lokalnych organizacji i instytucji przeciwdziałających dziadurzeniu.

Stowarzyszenie „Forum 4 Czerwca” z siedzibą w Ksawerowie (woj. łódzkie) działa od 2016 roku i specjalizuje się w realizacji programów edukacyjno-aktywizujących kierowanych do osób starszych z obszarów wiejskich i małomiasteczkowych. Na terenie woj. łódzkiego przeprowadziliśmy kilka takich projektów (m.in. finansowanych z programu ASOS i programu FIO), w których bezpośredni udział wzięło prawie 1000 seniorów.

A.Ow.

 

źródło: Gmina Uniejów

 

Share:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Zostań rodziną zastępczą

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie pragnie poinformować o kampanii, której celem jest pozyskanie kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie pragnie poinformować o kampanii, której celem jest pozyskanie

Kino plenerowe

Nowy autokar szkolny      Ocena 0/5 Gmina Wartkowice informuje, iż dnia 5 czerwca 2024 r. BUSIMPORT PL spółka z ograniczoną odpowiedzialnością dostarczyła, zakupiony na potrzeby dowozu do szkół uczniów z terenu naszej Gminy,

Driady zapraszają na koncert kończący sezon

Wraz z końcem roku szkolnego przychodzi czas podsumowań również dla zajęć dodatkowych. Uniejowskie mażoretki chcą podzielić się sukcesami i zaprezentować efekty swojej pracy przed lokalną społecznością w formie koncertu. „Driadowa Fiesta”, czyli podsumowanie sezonu

Ewa Pajor oficjalnie w FC Barcelona

Jakiś czas temu media zagraniczne i polskie spekulowały, że pochodząca z gminy Uniejów (Pęgów) wybitna polska piłkarka – Ewa Pajor przechodzi do FC Barcelona. Teraz te informacje zostały oficjalnie potwierdzone przez hiszpański klub i samą Ewę Pajor

Znamy przeciwnika Marcina Tybury na Gali UFC Vegas 95

Marcin Tybura, polski zawodnik mieszanych sztuk walki wagi ciężkiej, zwycięzca turnieju M-1 Grand Prix 2013 oraz mistrz M-1 Global wagi ciężkiej w latach 2014–2015, ogłosił na swoim fanpage na Facebooku, że już 10 sierpnia zmierzy