KAMPANIA SPOŁECZNA #ZNAMTENUMERY

0
8
views

#ZnamTeNumery – to kampania społeczna realizowana przez Komendę Główną Policji wspólnie z Telewizją Puls oraz Fundacją „Pod Dębem”. Do działań włączyła się również Poczta Polska. Kampania adresowana jest do seniorów i ich bliskich, a jej twarzami są bohaterowie serialu Telewizji Puls „Lombard. Życie pod zastaw”.

Celem działań w ramach kampanii #ZnamTeNumery jest wypracowanie zasad bezpieczeństwa dla seniorów (łatwy i zrozumiały algorytm zachowań w sytuacji potencjalnego zagrożenia oszustwem). Ponadto uświadomienie seniorów oraz ich najbliższych na temat niebezpieczeństw i metod oszustw, z jakimi mogą się nieświadomie spotkać. Natomiast młodsze pokolenie ma stanowić ekipę wsparcia dla bliskich osób, w starszym wieku.

Nazwa kampanii #ZnamTeNumery nawiązuje do kultowych tekstów i mówi o numerach (telefonu) do dzielnicowego i bliskich oraz o „numerach” jakie robią oszuści.

Twarzami akcji są znani i lubiani aktorzy z flagowego serialu Telewizji Puls „Lombard. Życie pod zastaw”, tj. Dominik Dąbrowski, Małgorzata Szeptycka i Henryk Gołębiewski. 6 listopada o 19.00 TV Puls zaplanowała specjalny odcinek „Lombardu”, poświęcony tematyce niebezpieczeństw, jakie grożą Seniorom.

Główne obszary, które będą poruszane w ramach kampanii to:

  • bezpieczeństwo w sieci,
  • oszustwa na „legendę”.

Założenia Kampanii #ZnamTeNumery to:

  1. uświadomienie sobie jak ważne jest ustalenie hasła „rodzinnego” – to tajne słowo klucz, które znają tylko najbliżsi, które potwierdzi, że po drugiej stronie jest osoba prawdziwa, a nie podszywająca się;
  2. poznanie dzielnicowego i posiadanie do niego numeru telefonu, który Senior powinien mieć zapisany w widocznym miejscu np. na lodówce i w kontaktach telefonicznych;
  3. posiadanie listy telefonów do najbliższych osób, do których w każdej chwili mogą zadzwonić/napisać i te pomogą w weryfikacji sytuacji (tzw. 3 numery bezpieczeństwa);
  4. zapamiętanie motta „sprawdzaj, nie ufaj” – czyli, aby Seniorzy nie przekazywali np. osobie podającej się za pracownika banku hasła do konta, a rozłączyli się i zadzwonili do banku np. do opiekuna konta. W sytuacji, kiedy dzwoni pseudopolicjant, że wnuczek miał wypadek, to również by zadzwonili do wnuczka, rodzica, żeby zweryfikować sytuacje, a nie przekazywali pieniędzy.

Na potrzeby kampanii uruchomiona została strona internetowa https://znamtenumery.pl/.

 

KIEROWCO UWAŻAJ NA OŚLEPIAJĄCE SŁOŃCE

Przed nami kilka bardzo ciepłych dni. Dlatego warto przygotować się na duże ilości promieni słonecznych. Wielu kierowców o tym zapomina. Bez czystych szyb i odpowiednich okularów przeciwsłonecznych kierowca może zostać oślepiony i stwarzać zagrożenie nie tylko dla siebie, ale również dla innych kierujących.

Oślepiony słońcem kierowca ma dużo bardziej ograniczone pole widzenia i znacznie mniejszy komfort jazdy. Bardzo łatwo w takich warunkach o niebezpieczną sytuację na drodze. Czasami po niebezpiecznych zdarzeniach drogowych kierowcy tłumaczą się, że oślepiło ich słońce. Dlatego niezbędnym wyposażeniem samochodu każdego kierowcy w okresie wiosenno-letnim powinny być  okulary przeciwsłoneczne. Aby polepszyć widoczność w pojeździe, warto zadbać o czystość szyb.  Kierowcy powinni również pamiętać o dostosowaniu prędkość do warunków na drodze i zachowaniu odpowiedniej odległości od innych pojazdów zwłaszcza gdy świeci intensywne słońce. To wszystko pozwoli na właściwą reakcję, dzięki której unikniemy niebezpiecznych sytuacji na drodze.
Należy pamiętać, że oślepiające słońce może ograniczyć nam widoczność na drodze np. hamujących przed nami aut oraz zmieniających pas motocyklistów, których jest już coraz więcej na drogach. Kierowco oprócz rozsądku i rozwagi zabierz do samochodu okulary słoneczne i sprawdź czy masz uzupełniony płyn do spryskiwaczy, aby móc w razie potrzeby z niego skorzystać.

podkom. Adam Dembiński

źródło: Komenda Powiatowa Policji w Poddębicach (policja.gov.pl)

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ