Jechał autem bez uprawnień, a w etui miał narkotyki

0
121
views

Poddębiccy policjanci podczas patrolu miejscowości Praga zwrócili uwagę na osobowego Volkswagena. Podczas kontroli okazało się, że siedzący za kierownicą 21- latek poruszał się bez wymaganych uprawnień do kierowania oraz nie miał zapiętych pasów. W trakcie sprawdzenia pojazdu okazało się, że w etui od okularów znajdują się torebki z kryształkami i białym proszkiem. Mężczyzna odpowie nie tylko za posiadanie środków odurzających, ale także za popełnione wykroczenia.

W środę, 16 sierpnia 2023 roku, po godzinie 17:00 policjanci ruchu drogowego poddębickiej komendy w miejscowości Praga zwrócili uwagę na kierującego pojazdem marki Volkswagen. Funkcjonariusze zatrzymali auto do kontroli. Za kierownicą siedział 21- letni mieszkaniec powiatu poddębickiego, który na widok policjantów zaczął zachowywać się nerwowo. Szybko wyszło na jaw, z jakiego powodu mógł czuć się nieswojo. Po sprawdzeniu w policyjnych systemach okazało się, że mężczyzna nie posiada uprawnień do kierowania pojazdem mechanicznym. Dodatkowo poruszał się bez zapiętych pasów, a jego pojazd nie posiadał obowiązkowego wyposażenia. Jednak to nie był koniec kłopotów 21-latka. Policjanci w pojeździe znaleźli etui od okularów, a w nim torebki z kryształkami oraz białym proszkiem. Mężczyzna tłumaczył mundurowym, że niedawno zakupił pojazd i musiał go nabyć wraz z narkotykami.
Funkcjonariusze zatrzymali mężczyznę i przewieźli do poddębickiej komendy. Tam sprawdzili ujawnione substancje, które po zbadaniu testerem okazały się metamfetaminą.  Mundurowi dokładnie je zważyli i zabezpieczyli do dalszych celów procesowych.
Zatrzymany 21-latek odpowie teraz za przestępstwo posiadania środków odurzających oraz za popełnione wykroczenia.
sierżant Alicja Bartczak

 

Nie bądźmy obojętni wobec starszych osób w naszym otoczeniu!

Policjanci w ciągu roku prowadzą liczne działania profilaktyczne ukierunkowane na bezpieczeństwo seniorów. Wiek sprawia, że organizm nie funkcjonuje sprawnie, pamięć zawodzi, a zmysł orientacji zanika. Taki stan jest powodem zaginięć, co w konsekwencji może doprowadzić do tragicznego finału poszukiwań. Obecnie spora część z tych zaginięć związana jest z trwającym sezonem grzybiarskim. Zadbajmy wspólnie o bezpieczeństwo seniorów.

Pamiętajmy, że kiedy dojdzie do zaginięcia starszej osoby w pierwszej kolejności należy poinformować o tym policję. Możemy to zrobić w każdej komendzie, komisariacie czy posterunku na terenie całego kraju. Ważne jest abyśmy przekazali aktualne zdjęcie osoby zaginionej oraz informację o chorobach i lekarstwach, które na stałe przyjmuje. Warto sprawdzić najbliższą okolicę, ulubione miejsca, a dodatkowo skontaktować się ze znajomymi oraz najbliższym szpitalem. Dobrze znać garderobę, którą osoba dysponuje, to pozwoli na określenie jej ubioru w chwili zaginięcia.

Obecnie spora część z tych zaginięć związana jest z trwającym sezonem grzybiarskim. Seniorzy wychodząc na grzybobranie nie są odpowiednio przygotowani i zabezpieczeni, co stanowi poważne zagrożenie dla ich zdrowia i życia. Profilaktyką dla wielu niebezpiecznych sytuacji, na które mogą być narażeni nasi seniorzy może być zaopatrzenie naszego bliskiego w akcesoria mogące na przykład ułatwić ustalenie miejsca jego przebywania czy przynajmniej identyfikację w przypadku odnalezienia przez Policję lub inne osoby trzecie. Można osobie starszej sprezentować zegarek z funkcją GPS, zadbać aby zawsze miała przy sobie telefon komórkowy, włożyć kartkę z adresem i numerem kontaktowym (najlepiej wszyć w ubranie tak, aby nie została zgubiona lub wyrzucona). Takie urządzenia pomogą nam samym, bądź zaangażowanym służbom zlokalizować poszukiwaną osobę. Jak zawsze, tak i w takich przypadka czas odgrywa najważniejszą rolę!

Proste rozwiązania i odrobina wyobraźni mogą oszczędzić wiele niepotrzebnego cierpienia. Nie bądźmy obojętni wobec starszych osób w naszym otoczeniu. Zadbajmy o ich godną i bezpieczną starość.
Pamiętajmy, że zawsze lepiej jest zapobiegać, niż zmagać się ze skutkami zaginięcia. Dbając o dobry kontakt z bliskimi nam seniorami będziemy mieli informacje dzięki, którym możemy uchronić ich przed samym zaginięciem, bądź przez tragicznym tego finałem.

kom. Edyta Machnik

 

Zapowiadają upały – Policja apeluje o rozsądek i rozwagę!

W nadchodzącym tygodniu zapowiadane są upały, a wysokie temperatury w połączeniu z brakiem rozsądku i wyobraźni są bardzo niebezpieczne. Pamiętaj! Nawet jeśli wydaje się nam, że załatwienie jakiejś sprawy zajmie niewiele czasu, podczas upałów nawet na chwilę nie pozostawiajmy swoich podopiecznych samych w pojazdach. Przez brak rozwagi może dojść do narażenia ludzkiego życia. Taka troska powinna dotyczyć także zwierząt.

Policjanci przypominają, że wysokie temperatury mogą stanowić śmiertelne zagrożenie. Upały są szczególnie niebezpieczne dla dzieci i osób starszych. Nie zapominajmy o tym szczególnie w trakcie podróży. Przy upałach we wnętrzu pojazdu robi się swego rodzaju szklarnia, w której temperatura jest znacznie wyższa od tej na zewnątrz – może osiągać nawet do 50-60 stopni Celsjusza. Pozostawiona uchylona szyba w pojeździe wcale nie poprawia temperatury panującej wewnątrz samochodu, tak samo jak pojazd pozostawiony w miejscu zacienionym. Wówczas temperatura obniża się tylko o kilka stopni, co wcale nie zwiększa bezpieczeństwa dziecka czy zwierzęcia w nagrzanym wnętrzu samochodu. Nie doprowadzajmy do takich niebezpiecznych sytuacji. Mandat karny w wysokości 500 złotych to najmniejsza konsekwencja. Przez brak rozwagi może dojść do narażenia ludzkiego życia.

Nie bądźmy obojętni. Każdy kto w gorący dzień zobaczy dziecko czy zwierzę zamknięte w samochodzie natychmiast powinien zareagować, powiadamiając Policję. Wystarczy zadzwonić na alarmowy numer 112. W takiej sytuacji liczy się każda minuta,
Policjanci zwracają szczególną uwagę na takie sytuacje. Pamiętajmy też o tym, że jeśli policjanci stwierdzą, że istnieje zagrożenie zdrowia, życia ludzkiego lub też dłuższe pozostawanie zwierzęcia w aucie zagraża jego życiu, mają prawo użyć wszelkich środków – włącznie z wybiciem szyby.

kom. Edyta Machnik

 

Bezpiecznie na rowerze

Lato bez wątpienia sprzyja rowerowym wyprawom. Rowerzyści to niechronieni uczestnicy ruchu drogowego. Oznacza to, że nie są osłonięci jak kierowcy samochodów karoserią, nie mają pasów bezpieczeństwa, ani poduszek powietrznych. Rowerzyści są równoprawnymi uczestnikami ruchu, jednak w trakcie upadku czy w zetknięciu z rozpędzonym samochodem są całkowicie bezbronni. Dlatego tak ważne jest jest przestrzeganie obowiązujących przepisów przez tę grupę użytkowników dróg.

Miłośnikom jazdy rowerem przypominamy najważniejsze zasady:

  1. Przed wyruszeniem w drogę dokładnie sprawdź stan techniczny roweru. Rower powinien być sprawny i w pełni wyposażony. Szczególną uwagę należy zwrócić na układ hamulcowy i napędowy (klocki i linki hamulcowe). Warto też regularnie czyścić i smarować zębatki i łańcuch. Skontroluj też ramę, czy nie występują na niej pęknięcia.
  2. W czasie jazdy rowerem używaj kasku. To najważniejszy element ochrony, o którym nie powinni zapominać ani dorośli, ani dzieci. Przepisy dotyczące ruchu rowerów nie nakładają obowiązku korzystania z kasków. Należy jednak wziąć pod uwagę, że kask chroni głowę – część ciała najbardziej narażoną na urazy.
  3. Przed skrzyżowaniami, wyjazdami z podwórek i bocznych ulic trzymaj zawsze dłoń na hamulcu i zachowaj szczególną ostrożność. Jeśli jest taka możliwość, korzystaj z dróg rowerowych.
  4. Wsiadając na rower, obowiązują cię wszystkie zasady ruchu drogowego. Jesteś zobligowany do ich znajomości i przestrzegania.
  5. Rowery, podobnie jak samochody, muszą być wyposażone w sprawnie działające oświetlenie. Obowiązkowe oświetlenie rowerowe to co najmniej jedno białe lub żółte światło przednie, co najmniej jedno odblaskowe światło tylne o kolorze czerwonym, oraz co najmniej jedno światło tylne białe świecące światłem ciągłym lub migającym. W ciągu dnia, gdy widoczność jest dobra, nie musisz korzystać z tych świateł, a nawet mogą one być zdemontowane. Jednak po zmroku i w czasie słabej widoczności jesteś zobowiązany do ich włączenia.
  6. Sygnalizuj odpowiednio wcześnie wszystkie manewry. Inni uczestnicy ruchu drogowego muszą zostać poinformowani o tym, że planujesz skręcić czy wykonać inny manewr. Rowerzyści sygnalizują skręt poprzez wyciągnięcie ręki — prawej lub lewej w zależności od tego, w którą stronę chcą skręcić.
  7. Bądź widoczny na drodze. Kamizelka odblaskowa, szelki odblaskowe, opaski, ułatwiają dostrzeżenie rowerzysty przez kierowcę, zwłaszcza w trudnych warunkach atmosferycznych.
  8. Bądź skupiony na jeździe i nie rozpraszaj się, słuchając muzyki, czy rozmawiając przez telefon. Kiedy jedziesz na rowerze, nie powinieneś mieć założonych słuchawek, gdyż możesz nie usłyszeć klaksonu lub nadjeżdżającego pojazdu. Dla własnego bezpieczeństwa miej oczy i uszy zawsze w pełnej gotowości.

Pamiętaj – trzeźwy rowerzysta znający i przestrzegający przepisy, wyrażający szacunek do innych uczestników ruchu, widoczny, na sprawnym i prawidłowo wyposażonym rowerze – to bezpieczny uczestnik ruchu drogowego!

sierżant Alicja Bartczak

 

źródło: https://poddebice.policja.gov.pl/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ