Wiosna w pełni! Pogoda dopisuje. Warto połączyć przyjemne z pożytecznym – ruszyć w plener, a przy okazji wspomóc Fundację Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach.
Wystarczy pół godziny aktywności, aby dołączyć do Akcji „Wiosna na sportowo”. Główny cel to zebranie środków dla wdów i sierot po naszych kolegach. Każdy ruch, czy to w formie rekreacyjnej, czy sportowej poprawia nasze zdrowie i samopoczucie, więc pomagając osieroconym rodzinom pomagasz także sobie.
Poniżej publikujemy regulamin akcji, ale w skrócie wygląda to tak, że jest ona skierowana do wszystkich ludzi dobrej woli, którzy ukończyli osiemnasty rok życia. Najpierw trzeba zarejestrować się na stronie www.zapisyonline.pl, potem otrzymamy wirtualny numer startowy a na zakończenie także certyfikat za udział w przedsięwzięciu. Opłata startowa to minimum 35 zł, ale jak było to podczas wcześniejszych akcji – mile widziane są wpłaty większe, wszystko zostanie spożytkowane na cele statutowe Fundacji.
Akcja trwa od 15 maja do 16 czerwca 2024 r. do godziny 23.59. W tym czasie należy w dowolnym miejscu przez co najmniej 30 minut pokonać dowolny dystans w wybrany przez siebie sposób. Może to być wycieczka rowerowa, bieg, jazda na rolkach, pływanie, spływ kajakiem czy zwykły spacer. Ważne by aktywność była udokumentowana zdjęciami lub odnotowaniem w aplikacjach, które liczą czas i kilometry pokonanego dystansu. Więcej szczegółów w regulaminie poniżej.
Serdecznie zapraszamy do udziału w akcji. Start już w środę 15 maja!
Tekst: Paweł Ostaszewski
Film: sierż. szt. Kamil Kłeczek BKS KGP, Artur Orliński BKS KGP
PLIKI DO POBRANIA
- Regulamin akcji Wiosna na sportowo
23.69 KB
UZALEŻNIENIA ORAZ ODPOWIEDZIALNOŚĆ PRAWNA NIELETNICH TEMATEM DEBATY SPOŁECZNEJ
Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Poddębicach zaprosili do wspólnej debaty przedstawicieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu powiatu poddębickiego. Tematem spotkania były uzależnienia – narkotyki i alkohol oraz odpowiedzialność prawna nieletnich. Prelegenci poruszyli także temat bezpiecznego korzystania z Internetu oraz granicy odpowiedzialności prawnej młodzieży jako osoby nieletniej.
W piątek, 10 maja 2024 roku o godzinie 10:00 w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Poddębicach odbyła się debata społeczna zorganizowana przez policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Poddębicach. W dyskusji wzięli udział nauczyciele i pedagodzy ze szkół z terenu powiatu poddębickiego, funkcjonariusze oraz przedstawiciele instytucji zajmujących się tematyką osób nieletnich. W spotkaniu uczestniczył także I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Poddębicach młodszy inspektor Jarosław Zieliński. Celem spotkania była wymiana informacji, spostrzeżeń oraz dyskusja dotycząca szeroko rozumianego bezpieczeństwa oraz zagrożeń wśród osób nieletnich.
Na początku spotkania omówiono zagadnienia dotyczące odpowiedzialności prawnej nieletnich, wyjaśniono co to jest demoralizacja oraz czyn karalny. Policjantka przedstawiła również rodzaje zagrożeń związanych z cyberprzemocą i sposoby reagowania na nie. Opowiedziała także nauczycielom i pedagogom jakie obowiązki spoczywają na pracownikach szkół, gdy ujawnią oni przypadki demoralizacji czy czynów zabronionych. Podczas debaty dzielnicowy gminy Zadzim starszy sierżant Kamil Dejnaka omówił działanie strony internetowej Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, a także wytłumaczył w jaki sposób można zaznaczyć miejsce zagrożone. Następnie przedstawił sylwetki dzielnicowych z terenu powiatu poddębickiego jednocześnie informując, w jaki sposób można się skontaktować z funkcjonariuszem. Dodał, że jednym ze sposobów jest aplikacją „Moja Komenda”. Funkcjonariusz pokazał także jak można z niej korzystać, aby dowiedzieć się kto jest naszym dzielnicowym i jak się z nim w prosty i łatwy sposób skontaktować korzystając z aplikacji.
W debacie społecznej uczestniczyła także przedstawicielka Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Poddębicach pani Justyna Cyrek – Grzelak, która w swoim wystąpieniu zwróciła uwagę na fakt, iż pracownicy oświaty również są uprawnieni i zarazem zobowiązani do prowadzenia procedury „Niebieskiej Karty” w każdym przypadku uzasadnionego podejrzenia zaistnienia przemocy w rodzinie. Ponadto prelegentka wyjaśniła wątpliwości związane z realizacją czynności w ramach wskazanej procedury. Dodatkowo tematem spotkania było omówienie współpracy poszczególnych instytucji działających w systemie przeciwdziałania przemocy domowej. W kolejnej części mundurowi skupili się na najpoważniejszym zagrożeniu wśród małoletnich jakim jest narkomania. Funkcjonariuszka Zespołu ds. Nieletnich i Patologii podpowiedziała nauczycielom jak reagować kiedy w ich szkołach zauważą problem narkotykowy. Aby urozmaicić spotkanie policjanci wykorzystali podczas prelekcji walizkę edukacyjną, która zawiera atrapy najpopularniejszych narkotyków i niedozwolonych substancji.
Na zakończenie spotkania każdy z uczestników wypełnił ankietę, której analiza pozwoli na wypracowanie wniosków przydatnych przy planowaniu kolejnych spotkań i działań prewencyjnych.
starszy sierżant Alicja Bartczak
źródło: Komenda Powiatowa Policji w Poddębicach (policja.gov.pl)