Inwestycje za 80 milionów! Umowy podpisane

0
390
views

To był wyjątkowy luty dla Gminy Poddębice. Burmistrz Piotr Sęczkowski podpisał umowy na przeprowadzenie dwóch inwestycji wartych 80 mln zł!

Już rozpoczęła się jedna z nich. To długo oczekiwana rewitalizacja kompleksu geotermalnego przy ul. Mickiewicza w Poddębicach.

– Przedsięwzięcie będzie kosztować ponad 77 mln zł. Na tę ogromną kwotę składa się dotacja z Unii Europejskiej w wysokości blisko 42 mln zł oraz nadwyżka budżetowa, jaką udało się osiągnąć przez ostatnie lata. Możemy pozwolić sobie na uzupełnienie wartości zadania pożyczką, a to dzięki najlepszej sytuacji finansowej Gminy od kilkunastu lat – mówi Burmistrz Piotr Sęczkowski.

Istniejące przy ul. Mickiewicza budynki oraz niecki basenowe zostaną przebudowane i rozbudowane. Powstanie część kryta z basenem rekreacyjnym, brodzikiem dla dzieci, basenem schładzającym, wanny z hydromasażem. W części zewnętrznej będzie basen wypływowy połączony z basenem wewnętrznym, basen pływacko-rekreacyjny, dziecięcy i basen ścian wodnych. Łączna powierzchnia lustra wody wyniesie blisko 2300 m.kw. Do dyspozycji będą sauny: sucha, parowa, infrared, a także pomieszczenia haloterapii wraz z komnatą solną. Ponadto zespół rehabilitacji, składający się z sal zajęć ruchowych, pomieszczeń masażu i gabinetu lekarskiego. Obiekt kompleksowo będzie realizował ideę przestrzeni przyjaznej osobom niepełnosprawnym.

Inwestycja jest konieczna, co zauważają mieszkańcy oraz większość radnych Rady Miejskiej, którzy poparli rewitalizację. Obecna infrastruktura jest mocno wysłużona, a plany wykorzystania wód termalnych do celów rekreacyjno-rehabilitacyjnych istnieją w Poddębicach od ponad 30 lat.

– Nie mieliśmy tyle szczęścia co samorządy, które otrzymały odwierty w latach osiemdziesiątych, kiedy szukano zasobów gazu. My wszystko musieliśmy robić od początku. Najpierw wybudowaliśmy odwiert, następnie kotłownię geotermalną, sieć ciepłowniczą, a teraz przyszedł czas na rewitalizację kompleksu geotermalnego. Jeśli zadanie zostanie wykonane zgodnie z planem, to będzie prawdziwe mistrzostwo Polski, ponieważ nikomu w ciągu dziesięciu lat nie udało się stworzyć takiej infrastruktury – podkreśla Burmistrz.

Rewitalizacja kompleksu geotermalnego stanowi kontynuację gminnych działań. W ostatnich latach samorząd zrewitalizował poddębicki pałac oraz centrum miasta. W sąsiedztwie kompleksu, który jest poddany rewitalizacji funkcjonuje Poddębickie Centrum Zdrowia, a obok znajduje się Ogród Zmysłów z Domem Pracy Twórczej i Pijalnią Wód Termalnych. Gmina przejęła też budynek szkoły, który może zostać przekształcony w obiekt o charakterze zdrojowym. Ponadto chce wykorzystać lecznicze borowiny, które znajdują się na jej terenie. Te wszystkie komponenty wzajemnie się uzupełniają, a rewitalizacja w obrębie ul. Mickiewicza z pewnością pozytywnie wpłynie na rozwój gospodarczy i nowe miejsca pracy.

Zadanie ma potrwać do końca lipca 2020 roku. Trwające już prace prowadzi miejscowa firma Proksyma. Następnie do robót przystąpi konsorcjum firm: Alstal Grupa Budowlana oraz AGB.

Obok strategicznej inwestycji Gmina zrealizuje równie ważną i kosztującą prawie 3 mln zł termomodernizację hali sportowej przy szkole podstawowej w Poddębicach. Wykonawcą jest firma „Rem-Bud”.

– Kilka miesięcy temu do hali zostało wykonane geotermalne przyłącze ciepłownicze, a teraz zmodernizujemy cały obiekt – informuje Burmistrz Sęczkowski.

W  ramach przedsięwzięcia, które dofinansowane jest ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego przewidziano przebudowę instalacji centralnego ogrzewania, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, ocieplenie ścian zewnętrznych. W celu sprawnego działania, system zarządzania energią będzie zautomatyzowany. Zadanie realizowane w formule „zaprojektuj i wybuduj” ma być gotowe do końca listopada br.

W podobnej formule przeprowadzona będzie inwestycja w Niewieszu. W budynku OSP i jednocześnie Centrum Społeczno-Kulturalnym firma „Dekarz” zmodernizuje system oświetlenia na oświetlenie LED, wymieni instalację elektryczną, ociepli stropodach i ściany zewnętrzne. W 2015 roku dzięki środkom z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 w ramach działania „Odnowa i rozwój wsi” Gmina Poddębice przeprowadziła remont wewnątrz obiektu.

Zdjęcia: podpisanie umów na realizację gminnych inwestycji wartych 80 mln zł oraz wizualizacje kompleksu geotermalnego w Poddębicach

źródło: poddebice.pl

Poprzedni artykułSPARINGOWY WEEKEND
Następny artykułŚmiertelny wypadek w Turze
UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ