HISTORYCZNY LAUR DLA PODDĘBIC

0
23
views

Poznań, Poddębice, Podkowa Leśna to najlepiej ocenione miasta w Polsce w Rankingu Finansowym Samorządu Terytorialnego za 2020 rok.

Jego wyniki omówiono podczas VI Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach. Jak podkreślają włodarze zwycięskich miast, sukces jest rezultatem dbania o komfort życia mieszkańców oraz mądre decyzje, będące impulsem do inwestycji.

Oceny kondycji finansowej jednostek samorządu terytorialnego w 2020 roku dokonała Fundacja Instytut Studiów Wschodnich we współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu. Pod uwagę były brane wskaźniki ekonomiczne, takie jak udział wydatków inwestycyjnych oraz środków europejskich w wydatkach ogółem.

Poddębice zrealizowały wielomilionowe inwestycje, które finansowane były z funduszy zewnętrznych oraz własnego budżetu, co dało wygraną w kategorii gmin miejsko-wiejskich.

– Pozyskaliśmy bardzo dużo środków: unijnych oraz polskich i dzięki temu udało się zająć pierwsze miejsce. Wiele zależy od położenia. Niektórzy leżą na styku autostrad, inni mają na swoich terenach zasoby kopalniane i z tego tytułu czerpią ogromne dochody. My jesteśmy samorządem średnio zamożnym i muszę tu podkreślić rolę moich współpracowników, bo naprawdę zrobiliśmy kawał dobrej roboty. Pieniądze, które zdobyliśmy zaowocowały w ostatnich trzech latach inwestycjami o wysokości blisko 120 mln zł. Dla samorządu oddalonego 40 kilometrów od Łodzi, to naprawdę duży sukces – twierdzi Piotr Sęczkowski.

Burmistrz Poddębic podczas uroczystej gali kongresu odebrał statuetkę laureata rankingu finansowego.

– W Mikołajkach gościmy krajowych liderów samorządności. To oni budują Polskę od podstaw. Wiem, ile te wszystkie działania kosztują zdrowia, stresu i nieprzespanych nocy. Proszę przekazać gratulacje swoim pracownikom, radnym oraz mieszkańcom za to, czego dokonali – mówi Zygmunt Berdychowski, pomysłodawca Europejskiego Kongresu Samorządów.

Jakie dla samorządów będą najbliższe miesiące? Do tej pory nie mieliśmy takiej sytuacji, jak obecnie. Pandemia zmieniła funkcjonowanie samorządów i musimy się do niej dostosować. Nie wiemy, co przyniesie przyszłość, jakie będą ceny, ale mamy ambitne plany i zamierzamy kontynuować trwające inwestycje oraz rozpocząć kolejne – dodaje Burmistrz Poddębic.

źródło: Gmina Poddębice

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ