Za nami wyjątkowe, przepiękne i niezapomniane wydarzenie. 15-go grudnia, późnym popołudniem, w ApartHotelu „Termy Uniejów” odbył się wspaniały koncert zorganizowany przez Uniejowskie Stowarzyszenie Aktywni w ramach Budżetu Obywatelskiego Województwa Łódzkiego „Łódzkie na Plus” na 2021 rok.
Po wielu tygodniach prób warsztatowych, szlifowania głosów i strojenia instrumentów, nadszedł wreszcie moment, kiedy licząca ok. pięćdziesięciu członków Uniejowska Grupa Integracyjna, weszła na scenę i razem ze znakomitymi artystami zaprezentowała repertuar z lat 1980-1989.
Utalentowanym młodym artystom, a wśród nich dzieciom, młodzieży oraz osobom z niepełnosprawnością, towarzyszyli świetni lokalni muzycy. Nie sposób tu nie wymienić także nazwiska wybitnego instrumentalisty polskiej sceny – Pawła Serafińskiego. Kompozytor, aranżer, jeden z najlepszych wirtuozów organów Hammonda w Polsce, w dniu dzisiejszym wystąpił podczas koncertu razem z artystami z Uniejowa.
Jako że tegorocznemu występowi przyświecało hasło: „Piosenka świadkiem historii”, nie może dziwić fakt, iż pierwszym utworem, jaki usłyszeliśmy, była piosenka „Mówię Ci, że” grupy TILT – dziś w wykonaniu Jakuba Kaweckiego, Alicji Kotarskiej i Julii Kotarskiej. Kompozycja ta, charakteryzująca się prostym i poruszającym tekstem o wolności, miłości i buncie, bardzo szybko stała się jednym z największych hitów końca lat osiemdziesiątych, a dziś jest wciąż aktualna i niesie ze sobą piękne przesłanie.
Dalej, jeden po drugim, pojawiały się kolejne wielkie hity napisane przez najlepszych poetów i kompozytorów. Usłyszeliśmy m.in. „Krakowski spleen” (Karolina Michalak), „Arahja” (Kacper Pizulski), „Nie pytaj o Polskę” i „Wolność”, (Bartosz Komajda), „Zaopiekuj się mną” (Krzysztof Pietrzak), „Kocham wolność” (Maciej Kawecki), „Modlitwa o wschodzie słońca (Weronika Kujawa), „Tango na głos orkiestrę i jeszcze jeden głos” (Natalia Medyńska)…Każdy z nich od chwili, kiedy tylko powstał, podtrzymywał na duchu i dawał nadzieję na lepsze jutro. Każdy z nich do chwili obecnej spełnia niesłychanie ważne zadanie – pozwala lepiej zrozumieć historię.
Wreszcie, po wielu wspaniałych wykonaniach lokalnych wokalistów i towarzyszącego im chóru, prowadząca dzisiejsze wydarzenie prezenterka Monika Andrzejczak, w następujący sposób zapowiedziała pierwszego z zaproszonych artystów:
Najpierw zdobył Kraków na Festiwalu Zaczarowanej Piosenki u pani Anny Dymnej, która zresztą nie pierwszy raz jest dobrym duchem uniejowskich koncertów, potem po krakowskim festiwalu podbił serca w programach „Mam Talent” i „Szansa na sukces”, a później zdobył Karolinkę w konkursie Debiutów w Opolu. To jest chłopak, który naprawdę ma odwagę spełniać marzenia – Kamil Czeszel.
Po chwili wszyscy zgromadzeni z zachwytem wsłuchiwali się w słowa piosenki Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat”, tak pięknie zaśpiewanej przez pana Kamila.
Gwiazdą drugiej części koncertu była znakomita polska wokalistka, jeden z najmocniejszych jazzowych głosów, pani Krystyna Prońko. Artystka zaprezentowała kilka przepięknych piosenek, w tym także swoje największe przeboje: „Małe tęsknoty” oraz „Psalm stojących w kolejce”.
Poza tym publiczność usłyszała również utwór „Jesteś lekiem na całe zło”, który Krystyna Prońko wykonała w duecie z Kamilem Czeszelem.
Podczas dzisiejszego wieczoru zostały również, po raz pierwszy w historii, wręczone statuetki Przyjaciół Uniejowskiego Stowarzyszenia Aktywni. Otrzymali je: ks. inf. Andrzej Ziemieśkiewicz – proboszcz uniejowskiej parafii, Mirosław Kowalik – basista zespołu Raz, Dwa, Trzy, dyrektor Teatru Zdrojowego w Szczawnie-Zdroju, a także wspomniany wcześniej Paweł Serafiński.
Dzisiejszy koncert nie mógłby się odbyć, gdyby nie wytrwała praca osób czuwających nad jego przygotowaniem. Na specjalne podziękowania zasługują: Renata Białek, Magdalena Derlacz, Katarzyna Kwiatosińska, Tomasz Wójcik i Mirosław Madajski.
A.Ol.
źródło: Gmina Uniejów