FRONT IDZIE PRZEZ POLSKĘ. NAJNOWSZA PROGNOZA

0
25
views

Pogoda. Front idzie przez Polskę. Następne regiony ze śnieżycami. Rano zmiana

Pogoda. W nocy z poniedziałku na wtorek front ze śnieżycami dotrze do krańców Polski północnej. W całym kraju będzie bardzo mroźno: do -18 st. C. Temperaturę odczuwalną nadal obniżał będzie bardzo silny wiatr. Na południu musimy być przygotowani na gołoledź. We wtorek o poranku czeka nas zmiana.

Śnieg pada niemal w całym kraju, z wyjątkiem południowej części Dolnego Śląska, Opolszczyzny, Górnego Śląska, Kielecczyzny i Małopolski – przekazało w poniedziałek po południu IMGW. W ciągu trzech godzin – do godz. 16 – najwięcej śniegu spadło w Toruniu – 5 cm.

Front atmosferyczny, który niesie intensywne opady śniegu, w nocy nadal będzie przemieszczał się z południa na północny wschód. – Opadów śniegu oraz zawiei i zamieci śnieżnych można spodziewać się głównie w północnej i północno-wschodniej części kraju – mówi PAP rzecznik i synoptyk IMGW-PIB Grzegorz Walijewski.

To nie oznacza, że w południowych regionach nie będzie śniegu. Wręcz przeciwnie: sypać ma niemal w całej Polsce, a rano zobaczymy od 2 do 7 cm nowej warstwy świeżego puchu. W południowo-wschodniej Polsce musimy być dodatkowo przygotowani na gołoledź po marznącym deszczu.

Najwięcej śniegu ma spaść na Pomorzu – do 12 cm. Na Kaszubach mogą być to jedne z najmroźniejszych nocy i poranków od wielu lat.

Jak wyjaśnia synoptyk IMGW, temperatura minimalna w nocy z poniedziałku na wtorek wyniesie od -18 st. C w kotlinach sudeckich, ok. -12 st. C w centrum, do -6 st. C na krańcach południowo-wschodnich i nad samym morzem.

Jest też dobra informacja, bo z godziny na godzinę słabły będą porywy wiatru. Wciąż jednak będą na tyle silne, aby lokalnie na północy powodować zawieje i zamiecie śnieżne. Ostrzeżenia IMGW obowiązują prawie we wszystkich powiatach.

Zmianę odczujemy w większości województw we wtorek rano. Grzegorz Walijewski z IMGW mówi, że czeka nas zdecydowana poprawa pogody, przynajmniej pod względem śnieżyc.

– Oczywiście ten opad nadal będzie występował na północnym wschodzie – o umiarkowanym natężeniu – i tam prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o ok. 5 cm – wyjaśnił ekspert. Dodał, że w Warszawie będzie to tylko 1 cm.

We wtorek nadal mróz utrzyma się w ciągu dnia w całej Polsce. Temperatura maksymalna we wtorek wyniesie od -10 st. C na północnym wschodzie i w kotlinach sudeckich, ok. -6 st. C w centrum i na zachodzie, do -1 st. C na południowym wschodzie.

Pogoda. Wypadki i problemy kierowców

Śnieg i mróz utrudniają jazdę kierowcom. Z powodu opadów śniegu na niektórych drogach auta ciężarowe nie mogą podjechać pod wzniesienia i występują utrudnienia w ruchu – podała w poniedziałek wieczorem podlaska policja.

W poniedziałek na polskich drogach doszło do wielu kolizji i wypadków, w tym śmiertelnych. W Dębnie w Zachodniopomorskiem jedna osoba zginęła po zderzeniu ciężarówki z holowanym autem osobowym. Z kolei na A6 w kierunku Kołbaskowa w sześciu kraksach brało udział 10 pojazdów, w tym autobus. Jeden z tirów przewrócił się i tarasuje przejazd.

Niebezpiecznie było również na drogach Wielkopolski, gdzie wypadki wydarzyły się w Nowych Skalmierzycach oraz na drodze nr 25 między Koninem a Kaliszem.

Pogoda. Nowe awarie przez mróz

Tak silne mrozy to także okres nasilonych awarii sieci ciepłowniczych. Po godzinie 15 w rejonie ul. Klaudyny na warszawskich Bielanach nastąpiła przerwa w dostawach ciepła – przekazała spółka Veolia Energia Warszawa. Wcześniej odciętych od ciepła było prawie 30 budynków na Grochowie.

źródło: wp.pl

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ