Obserwuj nas na Facebook

Altany z targowiska zostaną przeniesione. Dokąd trafią ? – K-Flex sponsoruje

Od listopada 2020 r. targowisko miejskie przy ulicy Dąbskiej w Uniejowie przechodzi gruntowną rewitalizację. W ramach prac powstaną m.in. nowe miejsca handlowe, natomiast drewniane altany, które dotychczas gościły na placu, zostaną przeniesione do pobliskich miejscowości.

Kilkanaście przenośnych altan funkcjonujących jako stanowiska handlowe już wkrótce zniknie z terenu targowiska. Nowa lokalizacja została już określona na etapie postepowania przetargowego. Maja one trafić do miejscowości na terenie gminy Uniejów, a ich transportem zajmie się firma DROMEX z Pośrednika -zwycięzca przetargu i wykonawca prac budowlanych w ramach inwestycji.

Teren po przebudowie zostanie na nowo zagospodarowany. Projekt zakłada powstanie m.in. ok. 80 stanowisk handlowych, z których większość będzie zadaszona. Posłużą do tego rozkładane markizy. Pojawi się także parking z nawierzchnią z kostki betonowej oraz destruktu, drogi manewrowe oraz zjazdy. Targowisko będzie otoczone ogrodzeniem panelowym z wejściem na teren poprzez furtki oraz wjazdem przez jedną z 3 bram przesuwanych automatycznie. Rewitalizacja targowiska wpłynie korzystnie na funkcjonalność miejsca, a także dostosuje je do obecnych norm, przepisów i standardów.

Już w 2012 r., gdy zakupiliśmy altany, planowaliśmy, aby trafiły docelowo do sołectw. Na podstawie zgłoszeń sołtysów o zapotrzebowanie mogliśmy je odpowiednio rozdystrybuować i określić lokalizację na etapie przetargu – mówi burmistrz Józef Kaczmarek.

W myśl ustaleń altany trafią do następujących miejscowości: Brzozówka, Czepów, Zaborów, Wielenin Kol., Skotniki, Góry, Pęgów, Hipolitów, Lekaszyn, Rożniatów, Rożniatów Kol., Kozanki Wielkie, Dąbrowa, Brzeziny, Kuczki.

Do Magistratu wpłynęło jeszcze kilka zapytań, ale o ile udało się wypracować pewien kompromis na rzecz sołectw: Wilamowa, Łęgu Balińskiego i koła wędkarskiego, o tyle zgłoszenia na potrzeby prywatne nie mogą być brane pod uwagę.

W najbliższych dniach Wykonawca zajmie się przetransportowaniem altan do ich nowych siedzib, m.in. do Lekaszyna, Brzozówki, Wilamowa, Czepowa, Gór Skotnik i Brzezin. Obiekty staną przede wszystkim przy strażnicach oraz w miejscach, gdzie posłużą przede wszystkim do celów rekreacyjnych, jako miejsce spotkań i wypoczynku.

 

Będzie remont kościoła w Wieleninie. W przedsięwzięcie włączy się firma K-Flex

Świątynię w Wieleninie czekają kolejne prace remontowe. Wymiana instalacji elektrycznej i odmalowanie wnętrza to zaplanowane działania mające na celu przywrócicie blasku obiektu.

Kościół parafialny pod wezwaniem świętego Jakuba i Doroty od kilku lat zmienia swoje oblicze, co w dużej mierze jest zasługą tamtejszego proboszcza – ks. Jarosława Olszewicza. Zwłaszcza w ostatnich czterech latach obiekt przeszedł kilka poważnych remontów.

Zaczęliśmy od dachu kościoła. Później była kostka przy budynkach gospodarczych i plebanii, a teraz wokół kościoła. Przy okazji tych prac udało się też doprowadzić wodę do kościoła. W jednym z pomieszczeń urządzona została toaleta. Panie sprzątające świątynię nie będą już musiały biegać z wiadrami po wodę na plebanię. Teraz mają ją na miejscu w kościele, i to zarówno zimną, jak i ciepłą – mówi proboszcz.

Dotychczasowe inwestycje udało się przeprowadzić dzięki ofiarności parafian oraz życzliwości i przychylności instytucji takich jak Urząd Miasta w Uniejowie. Nota bene, włodarz miasta – Józef Kaczmarek, mając na uwadze potrzeby parafii, rozpoczął starania o pozyskiwanie środków, aby przeprowadzić dalsze prace remontowe. Efektem rozmów i spotkań jest deklaracja ze strony Bartłomieja Gröbnera, dyrektora Firmy K-flex co do wsparcia finansowego na rzecz świątyni.

Działająca w Wieleninie Firma wielokrotnie już angażowała się w przedsięwzięcia realizowane przez gminę, zaledwie kilka miesięcy temu zakupiła np. szafki do wyremontowanej szatni w Szkole Podstawowej w Uniejowie. Tym razem przekaże 100 000 zł na świątynię w Wieleninie. Zadeklarowana pomoc będzie ogromnym zastrzykiem finansowym na potrzeby zaplanowanego remontu, a więc wymiany elektryki i odmalowania wnętrza kościoła.

Od kilku lat funkcjonuję w społeczności lokalnej gminy i w jakiś sposób się z nią identyfikuję. Dlatego, gdy tylko mam możliwość, staram się włączać w tutejsze przedsięwzięcia. Firma K-Flex wparła już kilka inicjatyw związanych m.in. z młodzieżą, seniorami, teraz będziemy mieli okazję zrobić coś dla kościoła w Wieleninie – mówi dyrektor Gröbner.

Nie wiadomo jeszcze, jak odmieni się wnętrze po malowaniu i jak zmieni swoją kolorystykę.

Udało nam się znaleźć projektanta, który podejmie się opracowania wnętrza naszej świątyni. Malowidła, które obecnie zdobią ściany pozostaną niezmienione, ale z uwagi na kurz i zabrudzenia zostaną odświeżone. Na chwilę obecną nie jestem jednak w stanie powiedzieć nic więcej, ponieważ w dalszym ciągu czekamy na projekt i wizualizacje – mówi ks. proboszcz.

Przed gospodarzem obiektu stoi kolejne wyzwanie. Natomiast efekty dotychczasowych prac można obejrzeć osobiście wybierając się na mszę do wielenińskiego kościoła.

 

OSP Wielenin bliżej włączenia do KSRG. Jest deklaracja wsparcia od K-Flexu, Komendy PSP w Poddębicach oraz Gminy Uniejów

– Jest duża szansa, aby proces włączenia jednostki do systemu zakończyć jeszcze w tym roku i doposażyć strażaków w odpowiedni sprzęt. Działania, które prowadzą ochotnicy w Wieleninie zostały zauważone – powiedział Burmistrz Józef Kaczmarek podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Uniejowie. – Mamy pół roku aby to zrobić oraz aby druhowie mogli dokończyć szkolenia.

Temat dotyczy podjętych w ubiegłym roku starań o włączenie jednostki OSP Wielenin do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego. Przedsięwzięcie ma na celu zwiększenie ochrony przeciwpożarowej i właściwe zabezpieczenie zakładu produkcyjnego firmy K-Flex, który mieści się w Wieleninie. W styczniu br. w gabinecie Burmistrza odbyło się spotkanie z Bartłomiejem Gröbnerem – Dyrektorem Zarządzającym spółki K-Flex Polska, st. kpt. Radosławem Cieślikowskim – Komendantem Powiatowym PSP w Poddębicach oraz Bogdanem Marciniakiem – Prezesem straży z Wielenina. W pierwszej kolejności, Komendant Cieślikowski podzielił się z obecnymi dobrą wiadomością. Wniosek o włączenie jednostki do KSRG został rozpatrzony – z treści odpowiedzi wynika, że nasze starania mogą odnieść pozytywny skutek jeszcze w tym roku. Wielenin znalazł się na liście jednostek OSP oczekujących na włączenie do systemu, pod warunkiem uzupełnienia przez druhów ochotników szkoleń medycznych oraz doposażenia jednostki w brakujący sprzęt ratownictwa technicznego.

– Pierwsza przesłanka, czyli przejście właściwego szkolenia, jest uzależniona od utrzymania lub złagodzenia rządowych obostrzeń dot. koronawirusa. Komenda powiatowa zapowiedziała wznowienie szkoleń tak szybko, jak będzie to możliwe. Do wymaganej liczby przeszkolonych strażaków brakuje nam tylko dwóch, dlatego jestem dobrej myśli – wyjaśnia prezes Bogdan Marciniak.

Jeżeli chodzi o doposażenie jednostki, w trakcie spotkania pojawiła się wspólna deklaracja wsparcia druhów w tym zakresie przez firmę K-Flex Polska, Komendę Powiatową Straży Pożarnej w Poddębicach i Gminę Uniejów.

– Chciałem podziękować Panu Dyrektorowi firmy K-Flex w Wieleninie za zaangażowanie w działania na rzecz Parafii Wielenin i tamtejszej straży – podsumował Burmistrz w sprawozdaniu podczas sesji. – K-Flex zadeklarował pomoc w ramach remontu świątyni, w tej sprawie odbyło się już kilka konsultacji z ks. proboszczem Jarosławem Olszewiczem oraz z architektem. Serdeczne podziękowania – za pomoc i zaangażowanie – pragnę skierować także do Pana Komendanta Cieślikowskiego, który na ostatnie spotkanie w sprawie włączenia  jednostki z Wielenina do systemu, przyjechał z bardzo dobrymi wieściami.

Zakład produkcyjny K-Flex Polska w Wieleninie rozpoczął działalność w 2010 roku. W tym czasie fabrykę trzykrotnie rozubowano, zwiększając zatrudnienie. Fot. arch. www.facebook.com

K-Flex jest obecnie największym pracodawcą na terenie gminy. Specyfika wytwarzania materiałów izolacyjnych i akustycznych wymaga właściwego przygotowania służb gaśniczo – ratowniczych w przypadkach zaistnienia zdarzenia na terenie zakładu. Jednostka OSP w Wieleninie jest najbliższą, co gwarantuje szybki czas reakcji i dotarcia na miejsce zdarzenia. Możliwości operacyjne skłoniły druhów do podjęcia starań o włączenie jednostki w struktury Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego. Na ten moment, jeśli chodzi o teren gminy, w ramach KSRG działają 3 jednostki z: Uniejowa, Wilamowa oraz Spycimierza.

źródło: Gmina Uniejów

 

Share:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Szachowa przygoda w Balatonboglár

W dniach 12-19 lipca odbył się trzeci Młodzieżowy Obóz Szachowy im. Wacława Felczaka w malowniczym mieście Balatonboglár na Węgrzech. W obozie uczestniczyło 12 uczniów wraz z opiekunami ze szkół z gminy Uniejów. Głównym celem obozu było wzmacnianie i pielęgnowanie

FALSTART TERMALNYCH Z PODDĘBIC

MECZE SPARINGOWE Termy Poddębice – Zjednoczeni Stryków 1:3 (0:2) Niestety casting nowych zawodników wypadł bardzo blado, ponieważ brakło jakości u tych zawodników, ale i też ci aktualni, zderzyli się ze

TERMALNI Z PODDĘBIC I GLKS JUŻ W TRENINGU

Termalni z Poddębic już po wakacjach i urlopach. Na pierwszym treningu pojawiło się 23 zawodników, w tym 9 testowanych, wśród nich jedna niespodzianka. Zawodnicy z Poddębic, przygotowują się w Centrum

ZMIANY W TERMALNYCH Z UNIEJOWA

Z funkcji trenera 1. zespołu zrezygnował Przemysław Nowak. Wraz z nim z klubu odchodzi jego asystent Bartosz Łuczak. Dziękujemy obu trenerom za wszystkie lata spędzone w naszym klubie, zarówno jako