Finał Turnieju Szachowego LZS o Złotą Wieżę w Uniejowie

0
24
views

90 zawodników z całej Polski wzięło udział w Finale Centralnym 63. Ogólnopolskiego Masowego Turnieju Szachowego LZS o „Złotą Wieżę”. Ambasadorem turnieju jest polski arcymistrz Jan-Krzysztof Duda.  Ich zakończenie i wręczenie nagród odbędzie się w sobotę.

Ogólnopolski Masowy Turniej Szachowy LZS o „Złotą Wieżę” jest jednym z najstarszych turniejów szachowych w Polsce i Europie. Szachy, obok lekkiej atletyki i piłki nożnej, należą do najpopularniejszych dyscyplin sportowych uprawianych w LZS. Gospodarzem tegorocznego finału  jest województwo łódzkie, a same rozgrywki  odbywały się na Zamku w Uniejowie. Warto przy tym wspomnieć, że Urząd Marszałkowski jest organizatorem programu „Łódzkie gra w szachy”, którego celem jest popularyzacja gry w szachy wśród dzieci i młodzieży min poprzez  przeprowadzenie szkoleń dla nauczycieli.

Zespół Tańca Dawnego Dworzanie przybliżył zgromadzonym na zamkowym tarasie historię gry w szachy, a także jej różne warianty, spotykane w Polsce na przestrzeni wieków.

Zawody otworzył Marek Mazur radny wojewódzki, zastępca przewodniczącego Rady Głównej Krajowego Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe. Wśród gości znaleźli się Iwona Koperska – przewodnicząca Sejmiku Województwa Łódzkiego, Józef Kaczamrek – burmistrz Uniejowa i Piotr Majer – wicestarosta poddębicki. Pierwszą partię uroczystego otwarcia turnieju szachowego rozpoczęli: Iwona Koperska i Józef Kaczmarek.

W skierowanym do uczestników turnieju liście, odczytanym przez Iwonę Koperską – przewodniczącą Sejmiku Województwa Łódzkiego, marszałek Grzegorz Schreiber napisał:

Jako szachista, a przede wszystkim pasjonat tej wspaniałej gry, jestem dumny, że tegoroczne finały rozgrywane są w Łódzkiem… Uczestnikom zawodów życzę otwartych głów i dobrej dyspozycji przez cały czas trwania turnieju. Niech każda rozegrana partia będzie dla Państwa dobrą rozrywką intelektualną i lekcją, z której umiejętnie będziecie wyciągać wnioski do zastosowania w następnej grze.

(MB)

 

źródło: Gmina Uniejów

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ