Dożynki Wojewódzkie w Uniejowie

W niedzielę, 20 września br. Uniejów był tym miejscem na mapie łódzkiego, gdzie odbyło się tegoroczne wojewódzkie Święto Plonów. Wydarzenie, oprócz części oficjalnej – obrzędowej, obfitowało w wiele atrakcji dla całych rodzin, a zwieńczeniem był koncert w gwiazdorskiej obsadzie.

Msza plenerowa pod zamkiem

Dożynki Wojewódzkie zostały zorganizowane przez Urząd Marszałkowski we współpracy z Łódzkim Domem Kultury oraz przy współudziale Diecezji Włocławskiej, Powiatu Poddębickiego, Miasta i Gminy Uniejów.
Niedzielne wydarzenie rozpoczęła w samo południe uroczysta msza św. u stóp Zamku Arcybiskupów Gnieźnieńskich, której przewodniczył biskup ordynariusz Diecezji Włocławskiej ks. Wiesław Alojzy Mering.


Podczas eucharystii słowo do wszystkich zebranych skierował ksiądz infułat Marian Bronikowski wikariusz biskupi na rejon sieradzki.

– Po trudzie żniw mamy dziś święto plonów. Wierni tradycjom praojców, w nawiązaniu do dawnego polskiego zwyczaju, w tej niezwykłej scenerii ołtarza polowego, wspólnie wszyscy rolnicy, duchowieństwo, przedstawiciele Sejmu, Senatu, władze samorządowe, ludowe zespoły artystyczne – stajemy by podczas mszy świętej dziękować Bogu Ojcu za tegoroczne plony, za chleb a rolnikom za ich trud. Przychodzimy też wołać dla polskiej wsi o ludzi o wielkim sercu i wielkim zamiłowaniu do roli i jej owoców – mówił ksiądz Bronikowski.

Przekazanie chleba i konkurs na najładniejszy wieniec

Po nabożeństwie uroczysty korowód prowadzony przez Orkiestrę Dętą ZHP-OSP z Uniejowa przeszedł na teren przy Termach, gdzie odbyły się uroczystości obrzędowe z udziałem zespołu folklorystycznego Bałdrzychowianie oraz Zespołu Pieśni i Tańca.

Dożynki w Uniejowie zgromadziły wielu rolników z całego Województwa Łódzkiego. Nie brakowało również wyjątkowych gości. W wydarzeniu wzięli udział m.in. Grzegorz Schreiber – Marszałek Województwa Łódzkiego, Tobiasz Bocheński – Wojewoda Łódzki, Przewodnicząca Sejmiku Województwa Łódzkiego Iwona Koperska, Małgorzata Komajda – Starosta Poddębicki, Józef Kaczmarek – Burmistrz Uniejowa, oraz samorządowcy i parlamentarzyści z Województwa Łódzkiego.

Podczas uroczystości Starostowie dożynek Łukasz Warych z Orzeszkowa oraz Iwona Dzieran z Sempółek przekazali chleb Marszałkowi, odbyła się prezentacja wieńców i rozstrzygnięto konkurs na „Najładniejszy Wieniec Dożynkowy”. Główną nagrodę odebrały panie z Koła Gospodyń Wiejskich w miejscowości Brzeg w powiecie poddębickim.

Nie brakowało także okolicznościowych przemówień, m.in. Gospodarz Dożynek Grzegorz Schreiber przypomniał, jak bardzo święto plonów jest zakorzenione w kulturze polskiej oraz jak ważny jest szacunek do tradycji i jej kultywowanie.

– Musimy pamiętać, że 1/3 mieszkańców województwa to rolnicy, znajduje się tu 240 tysięcy gospodarstw – powiedział podczas uroczystości marszałek. – Województwo Łódzkie nazwałbym polskim ogrodem. Mamy tu gospodarstwa sadownicze, mamy gospodarkę ogrodniczą, jest to kraina ziemniaka, papryki, miodu i mleka. Chcielibyśmy ten ogród wojewódzki dalej budować, żeby żył karmił nas i był dla nas wszystkich wizytówką. Dziś mamy też okazje spotkać się z ludźmi, których żyjąc na co dzień w miastach, nie mamy okazji dostrzec – mówię o rolnikach. Dziś z serca możemy im podziękować za ich trud i pracę.

Część oficjalną zakończyło symboliczne dzielenie się chlebem, który pokroili wspólnie Marszałek Grzegorz Schreiber, Starosta Poddębicki Małgorzata Komajda i Burmistrz Uniejowa Józef Kaczmarek.

Feria Smaków i atrakcje dla całej rodziny

Organizatorzy dożynek zadbali, by wszyscy uczestnicy wydarzenia mogli dobrze się bawić i znaleźć coś dla siebie, bez względu na wiek. Większość atrakcji przygotowały lokalne koła i stowarzyszenia. Na niezliczonych stoiskach królowało jedzenie. Każda gmina prezentowała to co ma najlepszego. Zmysły cieszyły lokalne produkty spożywcze od smalców i chlebów, poprzez kiszone ogórki i kapusty, mięsa i nabiał, aż po placki ziemniaczane, ciasta, ciastka i słodycze. Zainteresowanie wzbudzały także kramy z rękodziełem, takim jak: maskotki, biżuteria i ubrania oraz wystawa maszyn rolniczych.

Nie brakowało czegoś dla najmłodszych; w specjalnie przygotowanej strefie dzieciaki mogły korzystać z wielu animacji, odwiedzić Mini ZOO albo pojeździć na karuzeli.
Do swoich namiotów promocyjnych zapraszały również przedstawiciele powiatów, gmin i instytucji oraz firm z województwa łódzkiego.

Wieczorna plejada gwiazd

Około godz. 16.30 rozpoczęły się występy muzyczne. Gwiazdami estrady wojewódzkich obchodów byli: Maciej Smoliński, zwyciężczynie programu The Voice Senior – Siostry Szydłowskie oraz triumfator ostatniej edycji The Voice Kids Marcin Maciejczak. O godzinie 18.30 wystąpił zespół Pectus, a o godz. 20.15 gwiazda wieczoru Maryla Rodowicz.

Niedzielne wydarzenie oficjalnie pożegnało tegoroczne lato. Licznie przybyli mieszkańcy i turyści wspólnie cieszyli się świętem. Jedynie przyłbice, polewanie płynem dezynfekującym i kwadraty, które wymalowano na trawie, by oznaczyć jaki dystans powinni zachować widzowie przypominało o nieszczęsnej epidemii, z którą przyjdzie nam się jeszcze jakiś czas mierzyć.

Warto na koniec podkreślić, że organizacja imprezy nie byłaby możliwa bez pomocy radnych, sołtysów, jednostek osp, kół gospodyń wiejskich oraz wsparcia licznych mieszkańców gminy. Za wkład i zaangażowanie na ich ręce składamy wielkie podziękowania.

Organizator Dożynek: Województwo Łódzkie, Łódzki Dom Kultury, Diecezja Włocławska.

Współorganizatorzy: Starostwo Powiatowe w Poddębicach, Gmina Uniejów, P.G.K. TERMY Uniejów Spółka z o. o. w Uniejowie, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Uniejowie, Parafia Uniejów.
A.Ow.

 

 

 

Share:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Zostań rodziną zastępczą

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie pragnie poinformować o kampanii, której celem jest pozyskanie kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie pragnie poinformować o kampanii, której celem jest pozyskanie

Kino plenerowe

Nowy autokar szkolny      Ocena 0/5 Gmina Wartkowice informuje, iż dnia 5 czerwca 2024 r. BUSIMPORT PL spółka z ograniczoną odpowiedzialnością dostarczyła, zakupiony na potrzeby dowozu do szkół uczniów z terenu naszej Gminy,

Driady zapraszają na koncert kończący sezon

Wraz z końcem roku szkolnego przychodzi czas podsumowań również dla zajęć dodatkowych. Uniejowskie mażoretki chcą podzielić się sukcesami i zaprezentować efekty swojej pracy przed lokalną społecznością w formie koncertu. „Driadowa Fiesta”, czyli podsumowanie sezonu

Ewa Pajor oficjalnie w FC Barcelona

Jakiś czas temu media zagraniczne i polskie spekulowały, że pochodząca z gminy Uniejów (Pęgów) wybitna polska piłkarka – Ewa Pajor przechodzi do FC Barcelona. Teraz te informacje zostały oficjalnie potwierdzone przez hiszpański klub i samą Ewę Pajor

Znamy przeciwnika Marcina Tybury na Gali UFC Vegas 95

Marcin Tybura, polski zawodnik mieszanych sztuk walki wagi ciężkiej, zwycięzca turnieju M-1 Grand Prix 2013 oraz mistrz M-1 Global wagi ciężkiej w latach 2014–2015, ogłosił na swoim fanpage na Facebooku, że już 10 sierpnia zmierzy